Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Vojtěch Novotný: Austrálie: volby a ekologie27.5.2019
V právě proběhnuvších parlamentních volbách v Austrálii hrála ekologická témata prominentní roli, již z Evropy můžeme jen závidět. Austrálie patří k tenčící se menšině západních demokracií, kde přežívá „starý dobrý“ systém klasických stran na pravo-levém spektru (od koalice vedené Liberály po Labour Party a Greens) a kde ani do čela klasických stran ještě nevolí podivná individua. Politika není v rozvratu, neboť Austrálie již 27 let nezažila recesi. Vyváží totiž suroviny do stále rostoucí Číny a zpět dováží čínské studenty ke vzdělávání na svých univerzitách. Takto zaplacený australský způsob života je velmi atraktivní, ale má také jednu z největších uhlíkových stop na obyvatele, a to i když nezapočítáme první místo Austrálie v exportu uhlí. Gigantická uhlíková stopa sama o sobě nezaručuje, že se stane volebním tématem. To umožnila až absence silnějšího tématu, totiž ilegální imigrace.
Miroslav Hruška: Cesta vody do obce Tisem26.5.2019
Za začátek cesty vody, která na konci teče z vodovodů v našich domovech lze počítat dva rybníky v obci Zaječí (nadmořská výška cca 470m.n.m.). Potok, kterým odchází voda z horního rybníka, protéká obcí a pokračuje menším mokřadem jako Tisemský potok do osady Doloplazy. Spodní potok v Zaječí je poněkud stranou na konci obce a v současné době je vypuštěn a opravuje se. Z něj odtéká voda potůčkem mimo obec a pod obcí se spojuje s Tisemským potokem a jako Tisemský potok odcházejí oba dále.
Miroslav Hruška: Ochrana klimatu nesmí být na úkor evropského průmyslu, říká premiér. Neuvěřitelné25.5.2019
Náš pan premiér Babiš se opět vypravil do světa, a to na zasedání hlav států a premiérů do rumunského města Sibiu. Před odletem se mu však podařilo říci takový, podle mne nesmysl, že jsem váhal uvěřit, že to může člověk s jeho postavením, vzděláním a tím, že o sobě někdy tvrdí, že je zemědělec, vůbec říci. Cože tedy pan premiér řekl? Řekl toto: "Ochrana klimatu nesmí být na úkor evropského průmyslu."
Učitelé: Podporujeme naše studenty v klimatických stávkách23.5.2019
My, učitelé SŠ a ZŠ, chceme touto otevřenou výzvou vyjádřit jednoznačnou podporu našim studentům, kteří vyzvali vládu a zákonodárce k neodkladnému a aktivnímu přístupu ke globálním změnám klimatu. A tak jako desítky tisíc studentů po celém světě začali i oni na svůj požadavek upozorňovat opakujícími se pátečními stávkami (Fridays For Future).
Josef Seják: K podvodným postupům studie proveditelnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe23.5.2019
Podle smlouvy o dílo, uzavřené v roce 2015 mezi Ministerstvem dopravy ČR jako objednatelem a společností „Sdružení D-O-L“ (Sweco Hydroprojekt a.s., Aquatis a.s. a řada subdodavatelů: E+Y, SUDOP PRAHA, Vysoké učení technické v Brně - AdMaS a Ekopontis) jako zhotovitelem studie proveditelnosti (SP) projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (D-O-L), bylo objednatelem za 22,297 mil. Kč (bez DPH) vyžádáno mj. i podrobné rozpracování dopadů výstavby kanálu D-O-L na životní prostředí. Ve smlouvě se doslova uvádí: „Vysoká pozornost a míra podrobnosti je vyžadována ve vazbě D-O-L na životní prostředí“. Jak to však dopadlo s hodnocením dopadů na životní prostředí v samotné SP?
Vladimír Wagner: Vyslovují se vědci k problému s vývojem klimatu dostatečně?22.5.2019
V poslední době jsou díky stávkám za klima stále více slyšet se svými požadavky mladí aktivisté. V souvislosti s tímto hnutím se také objevují názory, že nejen politici, na které se primárně Greta Thurnbergová a její následovníci obracejí, ale i vědci svým vyčkáváním a nečinností selhávají. Podívejme se na opodstatněnost těchto výtek podrobněji.
Jiří Dlouhý: Koho volit v roce 2019 do Evropského parlamentu, pokud vám záleží na životním prostředí a ochraně klimatu?21.5.2019
Na úvod bych rád řekl, že vůbec nechci nikoho přesvědčovat, kterou konkrétní stranu má volit. Jediné, co bych byl rád, kdyby svůj názor k volbám přišlo vyjádřit co nejvíce lidí – právě v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu hraje Evropský parlament (EP) určitě pozitivní roli, v posledních deseti letech je výrazně progresivnější, než Evropská komise.
Karel Makoň: Šel si zaběhat a domů se vrátil s podrápanou hlavou18.5.2019
V neděli 12. 5. 2019 odpoledne mi telefonuje mladý muž: „Dobrý den, byl jsem si zaběhat v lese za psím útulkem na Borských polích a napadl mě dravý pták. Nevím, co mám dělat, na hlavě mám několik drápanců a vůbec si to nedokážu vysvětlit.“ Domlouvám si s pánem místo setkání u psího útulku a téměř obratem vyrážím směr Plzeň - Borská pole.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíDaniel Pitek24.1.2025 Novela zákona o myslivosti – zkouška vlády, která zatím selhává v naplňování slibů
Nejčtenější článkyreklama |