Názory a komentáře
Pokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
21.11.2019
 Srážková voda se stává vodou odpadní, jejím svedením do kanalizace způsobuje jak kapacitní, tak rovněž technologickou zátěž pro čistírny odpadních vod a tím také finanční zátěž pro všechny napojené. 
20.11.2019
 Tento týden v pondělí 18. listopadu se konalo jednání tripartity, kde se kromě zvýšení minimální mzdy projednávalo snad ještě výbušnější téma letošního roku, a tím je přemnožení hraboše polního. Ten zemědělcům v tomto roce způsobil doposud miliardové škody, kterým navíc z větší části nešlo dost dobře předejít, protože využití běžných postupů ochrany rostlin nebylo v tomto případě vzhledem k postoji Ministerstva životního prostředí (MŽP) možné. O tomto jsme psali také v našem měsíčníku Agrobase, který, jak se zdá nabývá na popularitě, a který ve volném čase studují také náměstci rezortu MŽP. Jeden z našich čtenářů, jehož jméno nechť zůstane utajeno, neboť argumenty ad hominem považujeme za poněkud nehodné dospělé konverzace a už vůbec ne vysokých státních úředníků (nicméně pro zvídavé daňové poplatníky a bystré luštitele křížovek se jeho jméno shoduje s „božským pokrmem na 4“) působí dokonce jako náměstek. Pan náměstek se do Agrobase začetl s takovým zaujetím, že se ujal role korektora a napsal o tom dokonce článek, který publikoval web Ekolist. 
20.11.2019
 Před pár dny proběhla v médiích zpráva, že v Itálii se bude na školách povinně vyučovat změna klimatu (např. ZDE). Na první pohled bohulibá aktivita, ale hned mě napadlo, kde najednou vezmou tolik učitelů, kteří mají v tomto oboru znalosti na rozdávání. Italové jsou sice první, ale jen my v Česku budeme mít najednou dostatek vzdělaných učitelů. Stačí, aby si přečetli „své“ Učitelské noviny z 15. 10. 2019 a v nich článek Klimakult. 
19.11.2019
 Před třiceti roky zasedal v Praze II. sjezd Českého svazu ochránců přírody. Ochránci přírody zde schválili dokumenty, ve kterých například odmítají výstavbu vodní cesty Dunaj-Odra-Labe, výstavbu přehrady na Křivoklátsku; požadují zákaz těžby uhlí v Chebské pánvi. Upozorňují na tehdejší devastaci půdního fondu a pokles biodiverzity vlivem nepromyšleného zprůmyslnění zemědělství. V mimořádném usnesení pak ČSOP jako jedna z prvních celostátních institucí odmítl „neadekvátní a politicky nepromyšlený zásah bezpečnostních složek proti studentům a mládeži na Národní třídě". 
18.11.2019
 Víte, co to je “abiotický tvor”? Nevíte? Nic si z toho nedělejte. On to pravděpodobně neví nikdo. Tedy kromě prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska, který takové bláboly publikuje na stránkách deníku Právo ( Text pana Jandejska vyšel i ve Zpravodaji Agrobase) . Mimo jiné tam pan prezident také tvrdí, že si MŽP “vzalo zemědělce jako rukojmí a že mediálními ataky znemožnilo zemědělcům jakoukoli obranu před škůdcem” s názvem hraboš polní. 
18.11.2019
 Zúčastnil jsem se výroční GIS konference ArcData Praha. Považuji gisovské systémy za nejvhodnější způsob analýzy dat měřených kolem nás. Proč?

15.11.2019
Když v roce 2013 na Filipíny dorazil jeden z nejsmrtelnějších tajfunů v historii, bylo Marinel Sumookové Ubaldové šestnáct let. Přežila. Tajfun Yolanda ale úplně zničil celou její vesnici v Samaru. Během pár hodin zemřelo přes 6000 lidí, miliony ztratily své domovy. 
14.11.2019
 Demonstrace proti režimu začaly před třiceti lety už 11. a 13. listopadu v Teplicích. Po několikatýdenní inverzi, která město halila do štiplavé žluté mlhy, vyšli lidé do ulic s požadavkem na čistý vzduch. Krušné hory, ale i Jizerské, byly tehdy posety pahýly uschlých stromů vlivem kyselých dešťů způsobených oxidem síry ze severočeských elektráren. Dnes, po třiceti letech, již tehdejší katastrofální znečištění není poznat, Krušné i Jizerské hory se opět zelenají vzrostlými stromy. Od konce roku 1998 ČEZ a ostatní výrobci provozují pouze takové elektrárny, které splňují přísné emisní limity zákona na ochranu ovzduší. 
14.11.2019
 Máme tu podzim, čas dýní a lampionových průvodů. V posledních letech se v některých obcích naší republiky obnovily pro radost dětem lampionové průvody spojené s "uspáváním" broučků. 
13.11.2019
 V pondělí 11. 11. 2019 se občané z hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) zúčastnili pietního aktu za vyhubené druhy a za vyhubením ohrožené druhy. Členové hnutí si kolem poledne na půl hodiny polehali na zem v jednom z nefrekventovanějších brněnských obchodních domů. Chtěli tím upozornit na fakt, že naše narůstající spotřeba vzhledem k ekologické stopě, kterou zanechává, je významnou příčinou změn klimatu a s ním spojeného vymírání živočišných i rostlinných druhů. 
|
|