Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jiří Krejčík: Po 111 dnech hladovky zemřel Guru Dás Agravál, bojovník proti znečištění řeky Gangy16.10.2018
Po 111 dnech časově neomezené hladovky zemřel 11. října 2018 v nemocnici v Rišikéši na selhání srdce indický ekolog a asketa Guru Dás Agravál, známý také jako svámí Gján Svarúp Sánand. Bývalému vysokoškolskému profesorovi, který zasvětil poslední desetiletí svého života boji za záchranu posvátné řeky Gangy, bylo 86 let. „Nebudu litovat, pokud při záchraně Gangy zemřu. Konec mého života nebude znamenat konec snah za záchranu řeky,“ řekl v posledním rozhovoru před svou smrtí.
Pavel Poc: Vězení o velikosti 21 × 29 cm11.10.2018
V Evropském parlamentu byla dne 25. září zahájena evropská občanská iniciativa, jejímž cílem je skoncovat s klecovými chovy, jejichž problém není pouze etický. Tristní životní podmínky za sebou zanechávají zbídačená a apatická zvířata náchylná na nemoci. Slavnostní zahájení iniciativy v České republice proběhne dnes 9. října ve 12h na Malostranském náměstí. Pokud se iniciativě podaří do jednoho roku posbírat napříč EU milion podpisů, Evropská komise bude nucena přijít s legislativním návrhem jak tento problém řešit.
Radek Holomčík: Odvolání managementu Lesy ČR nestačí. Je třeba změnit systém hospodaření firmy11.10.2018
V úterý bylo ohlášeno odvolání odborných ředitelů novým generálním ředitelem LČR Josefem Vojáčkem. Od jeho nástupu do funkce se tento krok dal předpokládat, a byl spíše nutností. Stávající management, který si vybral odvolaný Daniel Szórád, nepružně reagoval na vývoj kůrovcové kalamity a chřadnutí dalších dřevin. Zásadní problém je ale jinde - je jím tzv. Dřevěná kniha, tedy obchodní koncepce firmy, kterou zavedl ministr Ivan Fuksa (ODS) již v roce 2012. Tato koncepce vytváří zásadní bariéry schopnosti pružně reagovat na výskyt lýkožrouta smrkového, resp. severského a tím brzdit rozvoj kůrovcové kalamity.
Ivana Kabelková: Za příklady dobré praxe hospodaření s dešťovou vodou a adaptačními opatřeními do Hamburku a Kodaně11.10.2018
V rámci letošní exkurze s Koniklecem v rámci projektu Počítáme s vodou jsme zamířili koncem května 2018 do německého Hamburku a dánské Kodaně. Důvodem výběru těchto měst bylo, že obě jsou průkopníky v propojení hospodaření s dešťovými vodami (HDV) s adaptačními opatřeními na změnu klimatu a v jejich začlenění do územního plánování. Na tuto roční dobu nezvykle velmi teplé a slunné počasí, které jsme po dobu exkurze měli, a jehož druhou stranou jsou přívalové deště, důležitost propojení jen potvrzovalo.
Martin Mikeš: Chobotnice se mají po požití extáze víc rády. Nemohli by i lidé?9.10.2018
Co mají chobotnice společného s lidmi? Jsou třeba velmi inteligentní. A jak zjistili vědci, droga extáze (nebo chcete-li MDMA či 3,4-methylendioxy-N-methamfetamin), z nich dělá milující bytosti. A to i přesto, že normální, nezdrogované chobotnice jsou těžce asociálními tvory. Je v tom nějaká naděje pro lidi?
Petr Číhal: Elektroodpad a Čínská zeď8.10.2018
Pojem „Čínská zeď“ se v posledních letech vžil mezi odborníky jako synonymum pro zákaz vertikální integrace mezi kolektivním systémem a zpracovatelským zařízením pro recyklaci elektroodpadu, tj. zákaz účasti kolektivních systémů na provozu zařízení zpracovávajícího elektroodpad. Toto téma je opět aktuální v souvislosti s přípravou nové české odpadové legislativy.
Makoň Karel: Jak se dostal jelen za plot vodárny? A jak ho zase dostat ven?6.10.2018
Možná říje, možná pes, možná jenom náhoda byla příčinnou toho, že v pátek 28. 9. 2018 si všimli dělníci pracující na stavbě tří obytných domů na Silvánu, že za plotem sousedního vodárenského objektu běhá jelen. Na úhledně posekaném trávníku byl dobře vidět, zoufale běhal při plotu a narážel do vrat i jednotlivých pletivových dílců. Snažil se dostat ven, ale bez lidské pomoci neměl šanci.
Dušan Utinek: A což takhle dodržovat lesní zákon?4.10.2018
V mnoha výkřicích, jak zatočit s hmyzí kalamitou, se objevil návrh pana ministra zemědělství Tomana ze dne 12.9. o tom, že zvažuje plošný zákaz úmyslných těžeb na jeden rok. Krom toho, že se k tomuto populistickému opatření rázně a správně ohradilo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, podotýkám, že výhrady proti obdobnému opatření se objevily v připomínkách k podobně nejapnému nápadu ministerstva zemědělství před rokem. Především je třeba uvést, že na tyto situace pamatuje stávající zákon o lesích. Bohužel se příslušné ustanovení nedodržuje a hlavně se jeho dodržování důrazně nevymáhá. A jak vidno, nikdo se tím ani nezabývá.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |