PřírodaO klovacím řádu slepic, vlčích alfa samcích a dalších omylech28.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Díky elektromobilům se v některých regionech Kalifornie dýchá lépe. Realita je ale složitější27.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na konci prosince 2021 dosáhl ve Spojených státech amerických součet prodejů aut na baterky čísla 2 349 000 kusů. Nutno ale dodat, že 1 072 000 z nich přináleží právě k obyvatelům nejlidnatějšího amerického státu. Takže pokud hledáte zemi, kde se o elektromobilitě jen nemluví, ale kde se skutečně děje, z celých USA je to určitě Kalifornie.
Den v životě lavinového specialisty25.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Fakulta životního prostředí na ČZU v Praze se dlouhodobě věnuje výzkumu přírody a přírodních procesů a konkrétně na katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování se dlouhodobě zabýváme především modelováním vody v krajině. Naše skupina se věnuje problematice sněhu, jeho měření a možnými riziky se sněhem spojenými.
Šest dní kouře. Nehoda vlaku v Ohiu nejspíš s bezpečností amerických drah nepohne24.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zlato je předražený zlozvyk. Zbavit se závislosti na jeho těžbě nikomu neuškodí, tvrdí studie22.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak se mají motýli v Beskydech? Chudí prosperují a bohatí strádají21.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Překvapivé zjištění o úbytku a šíření motýlů v Beskydech přinesl výzkum pod vedením entomologa Martina Konvičky z Biologického centra Akademie věd ČR. Jeho tým více než deset let sledoval genetické složení populací dvou motýlů, perleťovce prostředního a perleťovce maceškového. Ukázalo se, že první z nich se v naší přírodě úspěšně šíří, přestože jsou jeho populace geneticky extrémně chudé. Oproti tomu druhý, po stránce genetické nadprůměrný, patří k nejohroženějším motýlům střední Evropy. Informuje o tom Biologické centrum Akademie věd ČR.
Je pro psychickou pohodu lepší ptáky pozorovat, nebo počítat? Jasno v tom dělá britská studie20.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jsou studie přelomové, které s trochou nadsázky dokáží měnit běh světa. A pak ty ostatní. Experiment, realizovaný psychology z univerzity v britském Derby, k těm mimořádným zásadním spíš patřit nebude. Rozhodně je ale zajímavá. Je totiž o hodnocení lidského uspokojení ze sledování ptactva na zahradě.
Jaké je mikroklima v lesích národních parků? Vědci mají unikátní mapu19.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR připravili detailní mapy lesního mikroklimatu pro území národních parků Šumava, České Švýcarsko a Saské Švýcarsko. Oproti doposud používaným klimatickým datům zahrnují nové mapy informace o důležitých lokálních efektech. Poskytují tak správám parků mnohem přesnější podklady pro ochranu ohrožených druhů i samotných lesních ekosystémů, protože teplotní a vlhkostní podmínky konkrétní lokality mají zásadní vliv na prosperitu rostlin na stanovišti. Informuje o tom Botanický ústav AV ČR.
Jak dlouho potrvá přeměna lesů na přírodě bližší?18.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatická změna, která se projevuje větrnými i hmyzími kalamitami a dlouhotrvajícím suchem, významným způsobem ovlivňuje ekologickou stabilitu lesních ekosystémů. Většina lesů v Česku i na Slovensku jsou obhospodařovány schematicky, rozděleny do věkových tříd po dvaceti letech. Využívání lesů jako komplexního adaptivního systému však poskytuje lepší alternativu pro lesy s dominantní produkční funkcí, ochranné lesy a pro zabezpečení trvale udržitelného lesního hospodářství.
Co se stane, když běžkaři opustí vyznačenou trasu a vjedou do lesa?17.2.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |