PřírodaPříliš mnoho tváří problému s makaky z Mauricia24.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Původní domovinou makaků jávských (Macaca fascicularis) je nepřekvapivě Jáva, Bali a nejspíš i Sumatra a Borneo. A protože se jedná o velmi přizpůsobivé primáty, narazíme na ně také v Indii, Thajsku nebo Kambodži. S pomocí lidí se dostali také na Filipíny a Palau, a nejpozději od roku 1602 se díky nizozemským obchodníkům zabydleli také na Mauriciu. Pro místní přírodu z toho ale nic dobrého neplynulo. Makak je na Mauriciu nepůvodním, invazním druhem. „V podstatě jsou něco jako krysy,“ říká ekolog Vincent Florens.
Kareta obrovská: Příběh s dobrým koncem. Nebo na pokračování?23.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak a proč jsme začali chránit zubra20.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Borové lesy jsou v ohrožení19.3.2022 | STRNADY
(Ekolist.cz)
Po klimaticky extrémním roce 2015 došlo v celé řadě oblastí Česka k náhlému zhoršení zdravotního stavu borovice lesní. Dramatickou dynamiku do celého procesu zdravotního kolapsu této dřeviny následně vnesla rychlá aktivizace sekundárních biotických škůdců, obzvláště podkorního a dřevokazného hmyzu, kteří svým kalamitním přemnožením způsobili chřadnutí a odumírání fyziologicky poškozených a oslabených porostů.
Schopnost létat u ptáků zabrzdila evoluční závody ve zbrojení18.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Období rozmnožování není ve světě zvířat jen o dvorném namlouvání, zásnubních tancích, darech a spoustě dalších pre-kopulačních investic. Dochází i k urputným soubojům. V sázce není nic menšího než možnost přenést své vlastní geny do další generace. S tím, že příležitost k páření si obvykle vydobydou jen ti nejlepší z nejlepších. Při vymezování teritorií, přístupu k omezeným zdrojům a vábení samic formou ritualizovaných zápasů s konkurenty, se samcům obvykle hodí těžkopádná výzbroj: parohy a rohy, gigantická klepeta, bodce, kly. Na sílu to zkouší sloni, jeleni, mroži, brouci nosorožíci i krabi. Ptáci na to jdou ale jinak.
Ptačí park Kosteliska začaly spásat krávy18.3.2022 | DUBŇANY
(Ekolist.cz)
S péčí o ptačí park Kosteliska České společnosti ornitologické (ČSO) nově pomáhají čtyři krávy uherského stepního skotu. Spásáním a rozdupáváním luk přispějí k tomu, aby se na lokalitě dařilo ptákům a dalším živočichům i vzácným rostlinám.
Kde hledat dosud nepopsané druhy?16.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Živočišné druhy identifikované, tedy vědecky popsané a taxonomicky zařazené, si vcelku bezpečně dokážeme přiřadit ke konkrétnímu místu, lokalitě nebo regionu. Současně ale víme, že drtivá většina živočichů, možná až 80 %, zatím zůstala vědecky nepopsána. Kde je hledat? Na to se soustředila studie, uveřejněná v žurnálu Nature: Evolution&Ecology.
Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků ke shlédnutí online15.3.2022 | OLOMOUC
(Ekolist.cz)
Dokument o možnostech soužití chovatelů a vlků představuje farmáře z České republiky, Itálie a Španělska a různé cesty, které si zvolili při ochraně svých stád před vlky. Premiéru měl před rokem, nově bude dostupný na online platformách.
Do Česka přilétají čápi. Některá místa na mapě ale zůstanou prázdná12.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště, i když by dle známé pranostiky měli teprve dnes, na sv. Řehoře, přelétat přes moře. Jak ukazuje mapa čapích hnízd, již minimálně 50 hnízd je obsazeno. Kdy čápi obsadí zbývající, kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat, to zjišťuje Česká společnost ornitologická (ČSO) s pomocí veřejnosti.
|
reklama |