https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/existuje-nejaka-eko-autokosmetika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Existuje nějaká eko autokosmetika?

dotaz: 239

31. ledna 2008 | Jan Kadava
Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal, zda-li se u nás dá koupit ekologická autokosmetika, popřípadě zda-li je ke koupi v zahraničí.

Děkuji.




odpověď:


5. března 2008

Dobrý den,

v souvislosti s vaším dotazem na dostupnost eko autokosmetiky jsme se mimo jiné obrátili na Českou informační agenturu životního prostředí CENIA, konkrétně na odbornici přes ekologicky šetrné výrobky a vedoucí Oddělení udržitelné spotřeby a výroby Adélu Petrovou. Ta nám sdělila, že v oblasti autokosmetiky nejsou z hlediska běžného spotřebitele na českém trhu dostupné žádné prostředky, které by byly oceněny ekoznačkou "Ekologicky šetrný výrobek". Dle slov Adély Petrové je však možné, že někteří z provozovatelů myček aut užívají ekologicky šetrné výrobky. Usuzuje tak na základě toho, že se prý již setkala s firmou, která v ČR provozuje myčky aut a která ve svých provozovnách používá ekologicky šetrnou autokosmetiku italské výroby. Výrobce této autokosmetiky sice není držitelem ekoznačky, nicméně o svém výrobku tvrdí (jde o tzv. vlastní environmentální tvrzení), že je biologicky rozložitelná. Zde se ovšem jednak jedná o výrobek určený do myčky aut a nikoli pro ruční mytí a jednak není tvrzení o biodegradabilitě výrobku prověřeno. Problém je, že pokud již některé firmy provozující myčky automobilů ekologické přípravky používají, tato informace se spotřebiteli jen těžko nedostane. Nezbývá, než aby se uživatelé myček ptali provozovatelů na ekologické vlastnosti používaných výrobků.

Výše uvedeným ovšem docela dobře nezodpovídáme Váš dotaz. Takže, z hlediska českého spotřebitele existují prakticky dvě možnosti. Tou první je použití ekologických mycích a čistících prostředků pro domácnost (výrobky s ekoznačkou viz www.ekoznacka.cz, odkaz Databáze ekologicky šetrných výrobků), tou druhou objednání speciálních přípravků ze zahraničí. K první možnosti dodejme, že tyto výrobky lze koupit povětšinou v prodejnách zdravé výživy či biopotravin nebo přes internet. Na českém trhu jsou v této oblasti v současné době dostupné výrobky například značky Ecover, Sodasan, Sonett, Alfa Classic, Lena, Missiva. Tyto prostředky však lze použít jen pro mytí auta, nikoliv pro další úpravu jako je voskování laku apod. Je také nutné vzít v potaz, že mýt auto lze jen na místech k tomu určených. Vodní zákon (zákon č. 254/2001 Sb.) v paragrafu 39, odstavec 9 říká: "Mytí motorových vozidel a provozních mechanismů ve vodních tocích nebo na místech, kde by mohlo dojít k ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, je zakázáno." Je otázka, zda mytím auta na ulici je již překročením tohoto bodu, záleželo by na konkrétním přestupkovém řízení. Mytí aut může být také ošetřeno obecní vyhláškou, která může mytí aut na ulici explicitně zakázat.

Některé zahraniční firmy na svých stránkách inzerují, že jejich výrobky jsou nějakým způsobem ohleduplné k životnímu prostředí. Ekoznačku, ať už národní nebo unijní, však podle našeho pátrání nemá žádná (v databázi unijní ekoznačky, stejně jako u českého EŠV, samostatná kategorie autokosmetiky není). Jedním ze zmiňovaných zahraničních výrobců autokosmetiky je například britská firmy Eurochem. Informace o jejích výrobcích a možnosti nákupu naleznete na stránkách firmy www.eurochem.co.uk. Výrobce tvrdí, že jeho produkty jsou 100 % rozložitelné. Dalším výrobcem eko autokosmetiky je pak opět britská společnost Eco Touch. Informace o ní, jejích výrobcích a možnosti objednání naleznete na stránkách www.ecotouch.net. Firma o svých výrobcích tvrdí, že jsou vyrobeny s ohledem na životní prostředí a jsou biologicky rozložitelné a bez fosfátů. Další možností je objednání výrobků od firmy Eco Car Care, zde se však jedná o firmu z USA. Informace o firmě, jejich výrobcích a možnosti nákupu naleznete na stránkách www.ecocarcare.net. Výrobce tvrdí, že jeho výrobky chrání jak auto, tak životní prostředí. Podobných výrobců je jistě více.

Při objednávání zboží ze zahraničí je nutno vzít v úvahu i vzdálenost, kterou bude muset zásilka urazit. Je pak velmi těžké posoudit, zda je takový výrobek kvůli negativním dopadům z dopravy ještě šetrný k životnímu prostředí. Lze se snadno dobrat závěru, že autokosmetika dopravená z Velké Británie bude mít menší "ekologickou stopu" způsobenou dopravou než výrobek z USA. Žádná "tvrdá" čísla však k dispozici nemáme a zbývá nám tak jen "selská" úvaha.

Oslovili jsme i české dodavatele autokosmetiky a provozovatele mycích linek s dotazem, zda a jakou používají autokosmetiku a mycí prostředky. Přestože jsme oslovili více jak deset firem, odpovědí jsme dostali pouze pár.

Od bývalého majitele myčky aut jsme dostali kontakt na výrobky značka MaFra, ale jejich prodejce, firma Gratia, na naše dotazy nereagovala. Na webu firmy se píše, že autokosmetika má "značný ohled na životní prostředí". Co to přesně znamená, nám z firmy neodepsali.

Pavel Valenta z firmy Everstar nám napsal, že tenzidy v autokosmetice Star jsou jsou biologicky odbouratelné, u většiny výrobků minimálně z 90 %. Ekologický certifikát na autokosmetiku firma Everstar nemá.

Lukáš Duba z firmy LD Solutions - Maxolen nám odepsal, že výrobky, které firma v mycích linkách používá, jsou podle výrobce, švýcarské firmy Maxolen, biologicky odbouratelné. "Pokusím se Vám odpovědět na otázku, zda-li jsou přípravky používané v mycích linkách ekologické. Pokud chceme, aby přípravek při práci s různými možnými nečistotami fungoval a nebyl jenom nepotřebným pomocníkem, pak tyto produkty nějaké neekologické složky obsahovat musí. Důležité je, zda jsou tyto složky voleny tak, aby se daly po použití biologicky odbourat a mohla si s nimi poradit čistírna odpadních vod," napsal nám Lukáš Duba.

Zajímá vás, jestli můžete své auto na ulici mýt? Podívejte se na dotaz 100: Vadí v Praze mytí aut na ulici?

Martina Kollerová, Martin Mach
Autoři jsou redaktory serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 239".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Martin Štainer

17.3.2018 16:12
Ekologické produkty na čištění aut, jsou tady www.e-cs.cz
Odpovědět
MV

Michal Valach

20.2.2019 17:42
Jak je to s účinností podobných ekoprostředků a jejich využití v průmyslu? Například, při leštění laku (http://www.united-c.cz/sluzby/lesteni-karoserie/) apod.
Odpovědět
JT

Jarda Trocky

23.12.2021 17:53
Zdravím, já kupuji u: https://www.2din.cz/autokosmetika/ a myslím, že mají také vcelku vhodné složení té autokosmetiky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist