https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-klimes-pohrbene-ceske-ptaci-nazvoslovi-by-zoologickym-zahradam-zadne-velke-problemy-neprineslo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Klimeš: Pohřbené české ptačí názvosloví by zoologickým zahradám žádné velké problémy nepřineslo

21.8.2024
Jakékoli české názvosloví není nijak závazné a zoologické zahrady se mohou držet dosavadních názvů. Příkladem různé preference pojmenování je třeba jeřáb bělošíjí versus daurský versus červenolící a totéž je spíše pravidlem než výjimkou i v televizních dokumentech (levhart sněžný versus irbis apod.).
Jakékoli české názvosloví není nijak závazné a zoologické zahrady se mohou držet dosavadních názvů. Příkladem různé preference pojmenování je třeba jeřáb bělošíjí versus daurský versus červenolící a totéž je spíše pravidlem než výjimkou i v televizních dokumentech (levhart sněžný versus irbis apod.).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Úvodem bych se chtěl omluvit za přílišnou délku mého nedávného příspěvku na Ekolistu. Chápu, že Miroslav Bobek coby ředitel Zoo Praha a navíc ještě na výpravě do Afriky neměl čas si jej celý přečíst, proto bych mu rád připomenul některé pasáže, které evidentně přehlédl.
 

Především jej nikdo nenutí a ani nemůže nutit, aby prováděl úpravy „cedulí“ v zoo. Jakékoli české názvosloví není nijak závazné a zoologické zahrady se klidně mohou držet dosavadních názvů bez ohledu na to, zda názvoslovná komise zanikla či ne. Ostatně se docela běžně stává, že doporučené hlavní české názvy zvířat nejsou v některých zoo včetně Zoo Praha používány. Např. v M. Bobkem zmíněném Lexikonu zvířat Zoo Praha místo „oficiálního“ psa hřivnatého (Anděra 1999) figuruje vlk hřivnatý, místo levharta obláčkového je tam pardál obláčkový (podle M. Anděry se pardál „prokazatelně nevžil“, a proto jej v r. 1999 přejmenoval na levharta obláčkového) nebo v textu o chovaných poddruzích levharta je zmínka o druhovém názvu „levhart skvrnitý“, zatímco M. Anděra jej omylem „degradoval“ na pouhého levharta. Podle mě jsou obě posledně jmenované opravy Anděrova názvosloví, provedené zřejmě z iniciativy zoo, ku prospěchu věci, nicméně je uvádím jako příklad, že obavy z přepisování cedulí a Lexikonu kvůli „vyžádaným“ změnám v ptačím názvosloví jsou zcela liché a náklady na ně by určitě nedosáhly desítek milionů, jak straší Tomáš Grim. Nevylučuji, že mi mohlo uniknout případné pozdější přejmenování některou z odborných komisí UCSZOO. Další příklady preference vedlejších názvů v různých zoo nebo na Wikipedii jsou třeba i puštík bradatý versus vousatý, jeřáb bělošíjí versus daurský versus červenolící a totéž je spíše pravidlem než výjimkou i v televizních dokumentech (levhart sněžný versus irbis apod.).

Zmínkou o možnosti jednoduše řešit možné nedorozumění při ekologické edukaci veřejnosti jsem neměl na mysli nákladné a pracné přepisování tabulí u expozic, ale např. komentované prohlídky resp. krmení, zmíněný Lexikon zvířat na webu zoo, přednášky, články nebo vystoupení v rozhlase či televizi, kde by stačilo říci nebo napsat papoušek ten a ten, dříve zvaný tak a tak. Mám dojem, že v případě zoo by se jednalo především o papoušky, zatímco přejmenovaných druhů ptáků z ostatních řádů se v zoologických zahradách chová poměrně málo. Přitom na webu ČSO byla dlouhou dobu k dispozici tabulka alternativních tradičních názvů papoušků od respektovaných zástupců chovatelské komunity J. Nožičky a L. Tomišky, které tímto Názvoslovná komise ČSO nabídla chovatelům k používání a kde nefigurují češtinu znásilňující patvary z Chvapilova a Vašíčkova názvosloví.

Mimochodem já osobně rozhodně nechci obhajovat názvoslovnou komisí navržené kontroverzní změny rodových názvů papoušků (viz M. Bobkem vybraný příklad mada versus alexandr). Jak jsem rovněž už dříve uvedl, na těchto změnách jsem se nepodílel a poté, co nebyly akceptovány mé pádné argumenty pro zachování názvu „papoušek“ v taxonomy nově odštěpené čeledi alexandrovití, jsem z komise před víc jak 2 lety vystoupil a její další práce jsem se neúčastnil. Takže námitky ohledně nešťastného přejmenování papoušků jakož i dalších právem kritizovaných novotvarů u kolibříků, dravců aj. (viz srovnání s komickými nápady Jaroslava Haška v dřívějším příspěvku M. Bobka) nechť jsou adresovány jiným.

Mládě puštíka bradatého nebo vousatého.
Mládě puštíka bradatého nebo vousatého.

M. Bobek taktně (nebo spíš takticky) pomlčel o mém upozornění, že daleko větší zmatky u široké veřejnosti a v médiích působí české názvosloví savců, kde se lpěním na binomických názvech poddruhů setřel rozdíl mezi nimi a skutečnými druhy. Rovněž asi přehlédl, že jsem mimo jiné doložil paralelní existenci zcela rozdílných českých názvů rostlin v různých databázích (např. BioLib a Botany.cz, viz aceras podivný alias vstavač bezostrožka). Botanici to zjevně akceptují s klidem, zatímco změny v názvech ptáků vždy vyvolají veliké bouře, nyní ovšem dovedené do krajnosti velmi agresivně a úporně vedenou agitací. Její podstatu velice trefně charakterizovala a pravými názvy pojmenovala Fregatka 666 v jednom z několika málo seriózních a pozitivních příspěvků, které se v diskuzi k mému článku objevily. Tomáš Grim ji sice alibisticky nebo možná ironicky pochválil, nicméně moji (a tím i její) představu, že výstižnější název je lepší, pokládá za chorobnou. Tento výrok hovoří sám za sebe o jeho způsobu uvažování.

Jsem si jist, že celá kauza kolem názvosloví se mohla v klidu a bez likvidace názvoslovné komise vyřešit ustavením dvou seriózních recenzentů, kteří by mohli zamítnout nevhodné změny názvů, jako tomu bylo u názvosloví z r. 2003, a dále nelpěním na zásadě jeden rod – jedna čeleď. Ta byla hlavní příčinou tolik kritizovaných změn u papoušků, dále příčinou přejmenování strnada severního na nesouhlas budící ostružku nebo buřňáčka na buřníčka, což celou tuto neblahou kampaň spustilo. A znovu připomínám, že tuto zásadu před 20 lety prosazoval právě T. Grim, který pak nenápadně otočil o 180° a na komisi zaútočil, že si tohoto přemetu v jeho názorech nevšimla. Výbor ČSO, který pomocí neodbytné kampaně donutil ke zrušení názvoslovné komise, teď u něj upadl rovněž v nemilost, protože netancoval přesně tak, jak on píská (viz jeho poznámka o „alibistických žvástech předsedy ČSO“).

Ještě poznámka ke komentáři J. Bukovského ohledně prasete bradavičnatého. V Brehmově Životě zvířat z r. 1928 má Phacochoerus africanus český název „vepř“ bradavičnatý a druh Phacochoerus aethiopicus tam je uveden bez českého názvu. Teprve v Hanákově a Heráňově názvosloví z r. 1975 je název prase bradavičnaté přidělen druhu P. aethiopicus, a sice podle tehdejší představy, že jde o jediný druh daného rodu. Takže v zájmu stability i priority by bylo logičtější, kdyby všeobecně známé zvíře s dnes platným názvem P. africanus zůstalo i po Anděrově revizi z r. 1999 prasetem bradavičnatým.

Je dobře, že dva z diskutujících odvedli pozornost k důležitějšímu tématu, než jsou spory o názvosloví, a sice k ochraně ptáků. Ale i jejich názory na krkavcovité ptáky škodící pěvcům byly ihned „napraveny“ T. Grimem. Jeho velkou vášní totiž je vyvracet různé „zavedené“ pravdy, počínaje např. nedávno jeho zpochybněním významu globální klimatické změny a konče kdysi dávno tvrzením, že pro ornitologa vlastně vůbec není důležité, aby rozeznal páva od tetřeva. Myslím, že místo maření svého i cizího času bojem proti už „zneškodněnému“ názvosloví by třeba mohl rozšířit svůj bohatý publikační repertoár o pokračování ke známé knize Ludvíka Součka Obrazový Opravník Obecně Oblíbených Omylů.

Mimochodem Tomáš Grim mi dodnes nedodal lepší české názvy ani k jednomu z 5 druhů ptáků, které jsem uvedl ve svém příspěvku v reakci na jeho tvrzení, že se nenajde ani jeden jediný název, který by nešel vylepšit. Opakovaně zdůrazňoval, že na něj čeká – takže teď musím čekat pro změnu já.


reklama

 
foto - Klimeš Jiří
Jiří Klimeš
Autor je bývalý člen názvoslovné komise ČSO.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jana K

21.8.2024 08:45
Co třeba přejmenovat židli na hýžďosed, postel na těloleh, podprsenku na kozopodpěra, dámská tanga na vulvokryt? Má to úplně stejnou logiku a "naléhavost" jako změny zavedených názvů nejen ptáků.
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

21.8.2024 18:49
Uživatelé nechtějí ztrácet čas učením se nových názvů - takže je úplně jedno, jak si je zdůvodníte. Je na tom stále něco nejasného?

Ad lepší názvy a Tvá výzva: na mou odpověď si počkáte stejně dlouho, jako jsem já čekal na vaši. Každému stejným metrem.
Odpovědět
RS

Robert Seifried

21.8.2024 19:25
Výborný článek. Myslím, že p. Grim si ho za své předchozí, opakované, všudypřítomné, nepříjemně excitované reakce docela zaslouží. Koneckonců jeho reakce níže (opět) mluví za vše. Ale především, text autora, jeho argumenty, uváděná fakta i styl argumentace podle mě zřetelně ukazují, že pravda je s vysokou pravděpodobností na straně autora.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.8.2024 20:50 Reaguje na Robert Seifried
Víte, ona ta pravda bývá někdy “tak uprostřed”, resp. každý hájí svou. Jsem v tomto sporu na straně T. Grima, a to zejména kvůli zachování stabilního názvosloví. Dejme tomu, že u některých druhů byla změna potřebná až nutná (sýkora moudivláček – moudivláček dlouhoocasý), zatímco u jiných zbytečná až násilná (Parus caeruleus – Cyanistes c.) - zde jsem kritizoval změnu lat. názvu po porovnávání DNA, což je podružný aspekt, převažovat by měly druhové projevy a zejména vzhled.

A najít při všech změnách “jednotný názor”, je asi nemožné, což pochopí všichni. “Nezávaznost změn” by mohla vyústit do situace – extrému, že druh bude mít prapůvodní název a “nový” se bude/může průběžně upravovat na základě nejnovějších vědeckých poznatků a nálad ve společnosti. S jakou reakcí by se to setkalo, těžko hádat, ale převažovaly by zřejmě negativní ohlasy.

Vzhledem k uplynuté době, kdy Komise nereagovala na podněty T.G., jsou ”excitované” reakce namístě. Ze mě třeba udělali černou ovci v r. 2008 za to, že kroužkuji vlastními kroužky – “samoděly”. Ale už neřekli to b), že to bylo proto, že jsem neměl pražské originály. A je jsem neměl proto, neb vedoucí Centrály nedodržel slovo a nenechal vyrobit vyšší/tvrdší kroužky, neb nízká “céčka” si FF puštíka sdělávaly – z důvodu nízkého a měkkého plíšku. Předtím mi ještě nezařadil referát na aktivu na toto téma. Na oplátku jsem neposlal každoroční výkazy, a už to jelo…

Opakovaně jsem se snažil o vysvětlení – bylo mi řečeno, že “čas (k návratu) ještě nedozrál”. Tento stav trvá dodnes!!!, a dokonce zařídili (tichou poštou), abych nemohl kroužkovat slovenskými….-). Prostě JC dodržel slovo, což mi napsal do mailu, že “Dokud on bude na Stanici, já kroužkovat nebudu”. Mýlí se – plechu je dostatek, jen je mi líto, že tomu všichni přihlíželi a nikoho z kompetentních tento nenormální stav nezajímal... Asi jim to takto vyhovuje, mít “odstrašující případ s cejchem rebela”, kterému dělali problémy i s publikováním. A popravdě řečeno – vracet se do takového “kolektivu” se mi po těch letech ignorování a ostrakizace už ani trochu nechce. A věřte – bez excitace se tyto smutné řádky psát nedají… Prostě ten limitující lidský faktor, raněná ega a nenávist k oponentovi jsou všudypřítomná. I to patří k slavné ČSO…, bohužel.
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

22.8.2024 17:04 Reaguje na Robert Seifried
To jste poněkud nepochopil: o "pravdě" se hlasuje (obecně) a v tomto konkrétním případě o tom, jaké názvosloví se bude používat, hlasují uživatelé. A ti jsou ve výjimečném souhlasu: proti změnám důrazně vystoupil Svaz českých chovatelů, Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Faunistická komise ČSO, bývalý i současný vedoucí jediného českého ornito-muzea ORNIS, stovky birderů, kteří poslali změny ptačích jmen do kloaky, veřejnost, která je při smyslech. I kdyby měla Názvokazná komise tisíc členů, už je řádově přehlasována.
Odpovědět
DS

David Sommer

22.8.2024 09:57
Jsem rád, že z odborné komunity zaznívají i názorové protipóly narcistního dua Grim-Bobek.
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

22.8.2024 16:49 Reaguje na David Sommer
Děkuji Vám za informaci.
Chápu, že při Vaší náročné, upřímné a úporné snaze o objektivitu Vám ze seznamu odpůrců názvoslovných zhovadilostí vypadlo několik detailů, např.
- Svaz českých chovatelů
- Unie českých a slovenských zoologických zahrad
- Faunistická komise ČSO
- vedoucí jediného českého ornito-muzea ORNIS
- pár stovek birderů, co poslalo změny ptačích jmen do kloaky
- veřejnost, která je při smyslech
Každopádně děkuji za Vaši informaci - i když s debatou nijak nesouvisí.
Odpovědět
DS

David Sommer

22.8.2024 20:46 Reaguje na Tomáš Grim
Není zač :))
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.8.2024 19:45 Reaguje na David Sommer
Inteligentní, sebevědomý, asertivní, slušný, cílevědomý, scestovalý, komunikativní, pragmatický, nebojácný, s velkým rozhledem..., tato charakteristika sedí na oba pány, ale jak je v této Společnosti zvykem, zúžíme výčet na těžko vyvratitelné osočení.

O mně též tradovali, že si ”kroužkováním honím ego”, zatímco oni to dělají z lásky k vědě, že. Jinak v této společnosti nejsou žádní narcisové ani nositelé ega, jen samé šedé, skromné myšky a chudáčci bezegové-)). Čím déle jsem "ze hry ven", tím míň mi to vadí. Není velice o co stát.
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

3.9.2024 13:47
Že jsi to Ty, Jirko, tak si rozeberme jeden Tvůj odstavec:

„Je dobře, že dva z diskutujících odvedli pozornost k důležitějšímu tématu, než jsou spory o názvosloví, a sice k ochraně ptáků.“
= rychle uteču z boje, když prohrávám.

„Ale i jejich názory na krkavcovité ptáky škodící pěvcům byly ihned „napraveny“ T. Grimem.“
= nesmysly o strakách nebyly napraveny mnou, ale primárními studiemi, na které odkazuje třetí strana, ČSO: https://www.birdlife.cz/o-ptacich/otazky-a-odpovedi/premnozene-straky-sojky-likviduji-drobne-pevce/

„Jeho velkou vášní totiž je vyvracet různé „zavedené“ pravdy,“
ano, to je definice vědce, hodného toho jména (tím nemyslím terénního asistenta, který se tváří jako Mistr Světa 😉 ): https://www.amazon.com/Scientist-Rebel-Review-Books-Paperback/dp/1590172949

„počínaje např. nedávno jeho zpochybněním významu globální klimatické změny“
ano, zcela správně: https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/98532/petr-pokorny-debata-o-oteplovani-pripomina-stredoveke-bicovani-flagelantu-za-hrichy-lidstva.html

„a konče kdysi dávno tvrzením, že pro ornitologa vlastně vůbec není důležité, aby rozeznal páva od tetřeva.“
ano, zcela správně, stačí si přečíst definice „ornitologa“ vs. „birdera“ na Wikipedii a vyrazit do terénu s některými (sic) špičkami české nebo světové ornitologie, kteří skutečně nepoznají v terénu skoro nic:
https://www.tomasgrim.com/cs/novinky/ptackari-a-ornitologove

Tak to máme jeden odstavec. Ale proč vyvracet nekonečné série podobných nesmyslů v litanickém výlevu délky 7 500 slov? Zachrání to směšné názvosloví nebo pověst názvokazné komise? Nezachrání.
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

3.9.2024 13:56 Reaguje na Tomáš Grim
PS kdyby pořád nebylo jasno proč "ornitolog nemusí poznat ptáky" (a v reálu méně běžné druhy ptáků řada ornitologů prostě nepozná, zajděte si s nimi na procházku a uvidíte), pak vězte, že to je přesně z toho důvodu, proč ÚSPĚŠNÝ molekulárník nemusí poznat psa od ovce (otřepaný vtip z 90ek, ale nadčasový). ostatně řada předních ornitologů JSOU molekulárníci - pokud jste nezaspali svými zanlostmi oboru v druhohorách, tedy 90kách ;-)

A shepherd is tending to his flock in a grassy field beside a country road. A man comes along, takes a look at the flock, and makes a bet with the shepherd.

"How about if I guess exactly how many sheep you have, you let me take one off your hands?", the man proposes.

The shepherd looks over his flock, just a sea of white fluff from his perspective. "Okay, you've got a deal," he tells the man, confident that there is no way he can accurately count the sheep.

The man crouches down and gazes underneath the woolly mass. After a minute, he stands up and tells the shepherd, "You have exactly 57 sheep."

"Wow," says the shepherd, "that's exactly right. How did you count them so fast?"

The man shrugs and tells him "I just counted all the legs and divided by four. Now, can I have a sheep?"

"Well, a deal's a deal," the shepherd says, and lets the man claim his prize. As he's walking away, the shepherd calls after him. "If I can guess your field, can I have that back?"

"Go for it," says the man.

"You must be a molecular biologist."

"Wow," says the man," that's exactly right. How did you know?"

"Because you took my sheepdog."
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist