ZprávyHlasování ve sněmovně: Vyvlastňování kvůli protipovodňové ochraně podpořili všichni25.5.2008 10:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Prezident Václav Klaus v polovině května podepsal zákon, který umožňuje vyvlastnit pozemky nebo stavby "potřebné pro uskutečnění veřejně prospěšných staveb na ochranu před povodněmi". Návrh prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem jako po másle a jeho schválení podporovali zákonodárci všech stran.
Terra Daily: Biologové se zabývají dopadem asijských hydroelektráren na životní prostředí22.5.2008 09:10 | PRAHA/AMHERST
(Ecomonitor)
Na asijských řekách v jsou hojně budovány hydroelektrárny. Vědecký tým pod vedením Guye Lanzy z Massachusettské univerzity v Amherstu se zabýval dopadem těchto elektráren na životní prostředí. Podle serveru Terra Daily vědci zjistili, že hydroelektrárny nejsou zdaleka tak šetrné k životnímu prostředí, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Latinamerica Press: Kolumbie odmítla zákon, který by umožnil ničení původních pralesů21.5.2008 12:35 | PRAHA/BOGOTA
(Ecomonitor)
Na počátku letošího roku rozhodl Ústavní soud v Kolumbii, že zákon, který by výrazně ohrozil budoucnost původních lesů, je protiústavní. Při přípravě nového lesního zákona totiž jeho tvůrci zapomněli na vyjádření původních obyvatel, píše Latinaamerica Press. Zákon by přitom v praxi umožnil kácení a zábor půdy v původních pralesích Kolumbie.
PlanetArk: Umělé útesy z vozů newyorského metra mají přilákat ryby i rybáře20.5.2008 10:28 | PRAHA/OCEAN CITY
(Ecomonitor)
Po čtyřiceti letech služby, během které přepravily miliony cestujících, se mají vozy newyorského metra stát domovem pro miliony ryb. Vyřazené soupravy byly minulý týden uloženy na dně Atlantiku, třicet kilometrů od břehů státu Maryland. Umělý útes by se měl stát útočištěm pro ryby, které jsou zase důležité pro místní rybářský průmysl, píše agentura Reuters.
Centrum Prahy budou čistit vozy na zemní plyn19.5.2008 17:12 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Firma Pražské služby spolu s Magistrátem hlavního města Prahy a Pražskou plynárenskou dnes představila obyvatelům hlavního města nové čistící vozy, které ke svému pohonu používají stlačený zemní plyn (CNG). Automobily vyzdobené heslem „Děláme teď 3 x více, pro Prahu a vaše plíce“ vedle toho, že vypouštějí méně škodlivých emisí do ovzduší, také používají technologii bezprašného čištění ulic a filtrují z ovzduší částice PM 10.
The Financial Times: Biopaliva mohou být příležitostí pro geneticky modifikované plodiny19.5.2008 09:06 | PRAHA/LONDÝN
(Ecomonitor)
Podle britských vědců by se výchozí surovinou pro výrobu biopaliv měly stát geneticky modifikované plodiny, protože jsou v mnohých aspektech pro jejich výrobu vhodné, napsal server The Financial Times.
V současné době je hojně rozšířen předpoklad, že pěstování surovin na biopaliva je jednou z příčin potravinové krize. Britští vědci minulý týden v časopise Nature Reviews Genetics publikovali studii, v níž tento předpoklad relativizují.
Canada.com: Čistší ovzduší by mohlo zhoršit sucha v Amazonii16.5.2008 08:55 | PRAHA/TORONTO
(Ecomonitor)
Britští vědci zjistili, že snižování emisí vznikajících při spalování fosilních paliv může uškodit amazonskému pralesu. Podle vědců z Exeterské univerzity totiž existuje spojitost mezi poklesem emisí oxidu siřičitého a zvyšováním teploty severního Atlantiku. Tyto dva jevy jsou přitom zodpovědné za obrovská sucha, která postihla Amazonii v roce 2005, napsal server Canada.com.
|
komentáře nejnovější nejčtenější![]() Jan Palaščák26.3.2026 Co vláda může a co má dělat ohledně stoupajících cen pohonných hmot? Hlavně nic na způsob slovenského bizáru
rady a návodyHodina Země slaví 20. výročí. Města, firmy i jednotlivci se zapojí do akcí pro ochranu životního prostředí Aktualizováno25.3.2026 | Lukáš Hrábek
Organizace dTest připravila publikaci Chemie v domácnosti o rizikových látkách v našich bytech20.3.2026 | Lucie Korbeliusová
Síť instruktorů Lesní mysli zve na akce pro duševní i fyzickou pohodu inspirované severskou odolností19.3.2026 | Barbora Hernychová
tiskové zprávy26. března 2026 | Město Kopřivnice
Město Kopřivnice: Kopřivnice opět podpoří kampaň Hodina Země26. března 2026 | MŽP ČR a SFŽP ČR
MŽP ČR a SFŽP ČR: Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korunkalendář akcí
27. března 2026 (pátek) 08:00 - 12:00 Úklid okolo Botiče od Újezda do Křeslic (Brigády, Újezd )
27. března 2026 (pátek) 08:00 - 12:00 Uklízíme Čakovice 2026 (Brigády, Čakovice )
27. března 2026 (pátek) 09:00
Ukliďme Horní Počernice 2026 (Brigády, Praha 20 ) reklama |