Zprávy / KlimaZ Evropy mizí některé typy přírodních stanovišť, zjistili vědci19.1.2017 15:30 | BRNO
(ČTK)
Činnost člověka spolu s klimatickými změnami negativně ovlivňuje nejen jednotlivé druhy evropských živočichů a rostlin, ale rovnou celé typy stanovišť. K poznatku dospěla mezinárodní skupina biologů, která zpracovala Červený seznam ohrožených přírodních stanovišť evropské pevniny a moří. Do práce se zapojili také odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Po orkánu Kyrill vysadili Lesy ČR 20 milionů nových stromů19.1.2017 14:04 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Orkán Kyrill před deseti lety poškodil 8,84 milionů metrů krychlových dříví v českých lesích, z toho šest milionů v lesích, které spravuje státní podnik Lesy České republiky. Šlo o největší živelnou kalamitu v historii podniku, tedy od roku 1992. Všechna místa jsou dnes zalesněná, rostou na nich nové lesy. Informovala o tom tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Lesy jsou orkánem typu Kyrill ohrožené stále, tvrdí ministerstva18.1.2017 10:30 | PRAHA
(ČTK)
Ochrana lesů před tak silným větrem, jako byl před desetiletím orkán Kyrill s rychlostí přes 200 km/h, není podle ministerstev životního prostředí a zemědělství možná. Jednalo se o největší větrnou kalamitu od roku 1870. Většinu holin po vytěženém dřevu se však následně podařilo zalesnit. V dalších letech se povedlo i snížit množství kůrovce, který se po orkánu a vichřici Emma, jenž v Česku foukala o rok později, přemnožil. Nyní jsou však stromy oslabené předloňským suchem. Podle odborníků je navíc v současné době horší kalamita kůrovce než po tehdejším orkánu. Kdyby se objevily podobné polomy, šlo by podle nich o katastrofu.
USA poslaly 500 milionů dolarů na boj s klimatickými změnami18.1.2017 09:30 | PRAHA
(ČTK)
Spojené státy přispěly 500 miliony dolarů (13,5 miliardami korun) do Zeleného klimatického fondu, jehož cílem je pomoci rozvojovým zemím v boji s klimatickými změnami. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. Krok, který nastal pouhých několik dní před odchodem prezidenta Baracka Obamy, byl podle mluvčího ministerstva Johna Kirbyho dlouhodobě plánovaný.
Vláda schválila akční plán, jak připravit Česko na změnu klimatu17.1.2017 10:00 | PRAHA
(ČTK)
Více než miliardu korun budou stát opatření, která mají připravit Česko na klimatické změny. Vláda včera schválila národní akční plán adaptace na změny klimatu, uvedli ministři na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Strategický dokument má pomoci Česku vypořádat se například se suchem, povodněmi i ochránit lesy a vodní zdroje. Zvláštní opatření se mají týkat i budov, aby se lépe přizpůsobily klimatickým změnám. Dokument připravilo ministerstvo životního prostředí.
Brabec nepředloží vládě antifosilní zákon, bojí se o konkurenceschopnost státu17.1.2017 08:56 | PRAHA
(ČTK)
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) včera v České televizi prohlásil, že nepředloží vládě takzvaný antifosilní zákon, který by měl do budoucna snížit závislost ČR na ropě, zemním plynu a uhlí a který si vláda dala do svého programového prohlášení. Podle Brabce je potřeba dojednat i sociální dopady. Jeho krok na včerejším jednání ocenila i tripartita. Brabec vládě navrhne, aby zvážila dopady zákona a dohodla se na případném odložení jeho přípravy ve vládním období. Podmínkou přípravy zákona podle něj bylo to, že nebude ohrožena konkurenceschopnost státu, a tato podmínka podle odborné studie, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat, nebyla naplněna, uvedl.
Jak souvisí sněhové kalamity a globální oteplení?17.1.2017 01:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Počasí nám dělá samé naschvály. Podle všech předpovědí odborníků bychom měli čelit klimatickým změnám vycházejících z globálního oteplování, a zatím všude sněží jako o závod. Kde se stala chyba? Nastává snad místo globálního oteplení globální zima? Souvislost mezi sněhovými vánicemi a globálním oteplením nyní shrnuje Chris Mooney v článku uveřejněném na webu Grist.
Studie vyčísluje dopady odklonu od uhlí a ropy, bude na tripartitě16.1.2017 16:53 | PRAHA
(ČTK)
Snížit emise skleníkových plynů v Česku k roku 2050 o 80 procent oproti roku 1990 je možné, tvrdí dopadová studie k takzvanému antifosilnímu zákonu. Srovnává dvě varianty vývoje energetiky ČR a hodnotí dopady na možné tempo růstu HDP. ČTK má dokument k dispozici. Zákon by do budoucna měl snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. Dnes má o studii jednat tripartita.
Vláda bude opět jednat o klimatickém plánu, jenž má stát miliardu15.1.2017 12:15 | PRAHA
(ČTK)
Dopady zemědělského sucha, ochranu vodních zdrojů a lesů nebo opatření pro budovy, aby se lépe přizpůsobily změně klimatu, řeší národní akční plán. Strategický dokument připravilo ministerstvo životního prostředí. Určilo na 50 prioritních opatření se 160 nejdůležitějšími úkoly, které mají státu pomoci se vypořádat například s dlouhodobým suchem, povodněmi nebo silným větrem. Opatření mají vyjít na více než miliardu korun. V pondělí o nich opět bude jednat vláda.
70 procent největšího japonského korálového útesu odumřelo13.1.2017 12:41 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rok 2016 byl v USA druhý nejteplejší v měřené historii10.1.2017 10:22 | WASHINGTON
(ČTK)
Loňský rok byl ve Spojených státech druhý nejteplejší za dobu měření, tedy za 122 let, když zvláště dramaticky rostly teploty na Aljašce. Americké státy zároveň zaznamenaly druhý největší počet přírodních katastrof s mimořádně vysokými škodami. Uvádí to dnes zveřejněná výroční zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA).
Zlínský kraj rozdělí letos na výměnu kotlů 180 milionů9.1.2017 15:52 | ZLÍN
(ČTK)
Udržitelný lov tuňáků je šetrný k rybím populacím. Ale také škodí klimatu, zjistili vědci9.1.2017 01:28 | PRAHA
(Ekolist.cz)
To, co je dobré pro život v oceánech, nemusí být současně dobré pro zbytek planety. Kalifornská univerzita v Merced (UCM) nyní upozornila na to, že tuňáci lovení udržitelným způsobem nejsou právě tou nejlepší variantou, pokud se budeme zajímat i o spotřebu pohonných hmot lodí „vybíravých“ rybářů. Informuje o tom žurnál New Scientist.
Vědci očekávají, že se od Antarktidy odlomí mocná ledová kra8.1.2017 22:57 | OSLO
(ČTK)
Ledová kra o odhadované rozloze více než 5000 kilometrů čtverečních se podle vědců v nejbližší době odlomí od šelfového ledovce na západě Antarktidy. V posledních letech se totiž v ledu vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a pouhých 20 kilometrů ledu nyní drží kru na místě, aby neodplavala. Uvedla to agentura Reuters.
Opatření proti klimatickým změnám mohou stát víc než miliardu Kč8.1.2017 16:00 | PRAHA
(ČTK)
Na více než miliardu korun by mohlo přijít opatření, díky nimž by se stát připravil na klimatické změny. Ministerstvo životního prostředí určilo v Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu na padesát prioritních opatření se 160 nejdůležitějšími úkoly, které mají například řešit dlouhodobé sucho, povodně, extrémní vítr či ochránit lesy. MŽP to uvádí v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Ekologové ale strategický dokument kritizují kvůli některým ústupkům ze strany MŽP.
Oteplení se dá udržet na dvou stupních, jen když radikálně zrychlíme zavádění čistých technologií, tvrdí studie6.1.2017 01:58 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Inovace v oblasti zelených technologií a jejich zavádění do praxe musí být desetkrát rychlejší, než tomu bylo doposud. Tedy pokud chceme splnit závazek pařížské klimatické dohody a udržet oteplení do konce století na 2 stupních Celsia. Vyplývá to alespoň ze studie Duke University.
V roce 2017 dá MŽP 20 miliard na nové kotle i na ochranu krajiny29.12.2016 09:40 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí chce v příštím roce z evropských dotací čerpat 20 miliard korun na další čtyřicítku výzev. Na konci března například začne druhá vlna takzvaných kotlíkových dotací, v rámci nichž budou moct lidé vyměnit staré kotle za nové, ekologické. Více peněz poputuje i do projektů na ochranu a péči o přírodu a krajinu. MŽP chce předložit vládě ke schválení Politiku ochrany klimatu ČR do roku 2030 a vydat takzvanou protierozní vyhlášku, která by měla zvýšit ochranu půdy v Česku, řekl ČTK ministr Richard Brabec (ANO).
MŽP 2016: Kotlíková "revoluce" a nová pravidla pro národní parky29.12.2016 01:41 | PRAHA
(ČTK)
Dotace na výměnu starých kotlů, nová pravidla pro péči o národní parky i kontroly toho, jak lidé doma topí, nejen za těmito kroky letos stálo ministerstvo životního prostředí. Ministr Richard Brabec (ANO) hodnotí jako úspěch čerpání evropských dotací i novinky v programu Nová zelená úsporám, kde se otevřely kontinuální výzvy pro rodinné domy i pražské bytovky. Podle nevládních organizací se ale do voleb možná nestihne dokončit antifosilní zákon a návrh odpadového zákona podle nich nedostatečně podporuje recyklaci odpadu. Příprava jeho paragrafového znění navíc nabírá zpoždění, ještě o něm nejednala vláda.
Die Zeit: Pět kroků, jak investovat s ohledem na ekologii28.12.2016 01:04 | FRANKFURT
(ČTK)
Jak by se dalo lépe žít, v tom jsou lidé v Německu překvapivě zajedno - více v souladu s přírodou. Třídí odpad, šetří energii a nakupují s rozmyslem. Jen při ukládání peněz tak úplně nevědí, co dělat. Největší překážkou je nedostatečné povědomí o tom, jak v záplavě takzvaných zelených investic oddělit zrno od plev. Jak tedy své peníze investovat ekologicky udržitelným způsobem? Německý týdeník Die Zeit uvádí pět kroků, jak na to.
Politika Evropské unie k obnovitelným zdrojům podle ochránců povede k plundrování lesů27.12.2016 01:51 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Listopadový „zelený“ návrh Evropské unie na revizi stávající politiky obnovitelných zdrojů se potýká s kritikou. Na tom by zase nebylo nic tak divného, kdyby se mezi odpůrce neřadili zástupci řady organizací chránících životní prostředí a hlavní podporovatele pak ztělesňovali zástupci průmyslu. Referuje o tom i žurnál New Scientist, který si všímá hlavně rizik plynoucích z energetického zhodnocení biomasy.
Britská polární stanice se postěhuje kvůli prasklině v ledu25.12.2016 01:37 | LONDÝN
(ČTK)
Státy EU zatím nenašly společný postoj k reformě povolenek22.12.2016 16:05 | BRUSEL
(ČTK)
Kvůli smogu v Pekingu zrušili 217 letů a uzavřeli dálnice21.12.2016 06:30 | PEKING
(ČTK)
Kvůli pokračující smogové krizi v čínské metropoli Pekingu bylo dnes zrušeno 217 letů na tamním mezinárodním letišti, kde viditelnost chvílemi klesla na 300 metrů. Uzavřeny byly také části dálničního okruhu kolem Pekingu, aby se snížily exhalace výfukových plynů z aut, oznámila agentura AFP. Východoasijská pobočka organizace Greenpeace uvedla, že nejvyšší, červený stupeň smogového znečištění zasáhl ve východní Číně 460 milionů lidí.
Poušť Atacama: podzemní voda se tu vypařuje ještě pod povrchem. Ale kdysi tu byla jezera a život21.12.2016 01:58 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poušť Atacama je právem považována za nejméně obyvatelný kout našeho světa. Teplota tu během střídání noci a dne povyskočí z 0 °C na 50 °C, kvůli vysoké nadmořské výšce je tu řídký vzduch. K tomu ještě oslepující bouře slaného písku a roční úhrn srážek, který se pohybuje někde kolem jednoho milimetru za rok. Geologové z Kalifornské univerzity ve zprávě Amerického sdružení geofyziků ale upozorňují, že ještě před pár tisíci let vypadala smrtící Puna de Atacama dočista jinak.
V Pekingu jezdila kvůli smogu jenom polovina aut19.12.2016 12:30 | PEKING
(ČTK)
Smrky zřejmě zmizí z našich lesů. Nebude tu pro ně vhodné klima19.12.2016 01:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Podle předpovědí vědců kolem roku 2041 nebude v České republice vhodné prostředí pro smrkové porosty. Klimatické podmínky u nás se za posledních třicet let postupně změnily. Teploty v České republice dlouhodobě a znatelně stoupají a podle výzkumu Akademie věd ČR se do budoucna předpokládá jejich další růst.
Vědci v Antarktidě objevili podpovrchové jezero a tzv. ledovcové mlýny. A není to vůbec dobrá zpráva15.12.2016 10:29 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Průměrná nadmořská výška území? 1958 metrů. Rekordní naměřená teplota? Minus 89,2 °C. Už asi tušíte. K tomu necelých čtrnáct milionů kilometrů čtverečních rozlohy, překrytých ledem. Ten dosahuje v nejsilnějším místě hloubky 4700 metrů, v průměru pak kolem 1800. Ano, řeč je o nejmrazivějším místě světa, Antarktidě. Tento kontinent však zdaleka není stabilní a neměnnou ledovcovou krou kdesi kolem Jižního pólu. Jak upozorňují holandští výzkumníci z Utrechtu, je pátý největší světadíl mnohem více zranitelný, než jsme si dosud mysleli. A my s ním. Pokud by všechen led z Antarktidy roztál, stoupla by hladina moří o 55 metrů.
Peking vyhlásil nejvyšší stupeň smogu na 16. až 21. prosince15.12.2016 09:53
(ČTK)
Městská vláda v Pekingu dnes vyhlásila červený, tedy nejvyšší stupeň znečištění ovzduší v čínské metropoli. Varování se vztahuje k nadcházejícím pěti dnům od 16. do 21. prosince. S odvoláním na pekingský úřad pro ochranu životního prostředí o tom informovala agentura Reuters. Poplach může výrazně omezit život ve velkoměstě s více než 20 miliony obyvatel.
Trumpův tým chystá reorganizaci energetické politiky USA12.12.2016 13:20 | WASHINGTON
(ČTK)
Americkou energetickou politiku s lednovým nástupem republikánského prezidenta Donalda Trumpa očividně čeká rozsáhlá reorganizace. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z dotazů, které Trumpův tým pro převzetí moci adresoval ministerstvu energetiky. Dokument, který obsahuje 65 otázek, zjišťuje možnosti zachovat v provozu zastarávající americké jaderné reaktory či se dotazuje na identitu zaměstnanců, kteří sehráli klíčovou roli při prosazování klimatické agendy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy.
Tým vedený českým botanikem nalezl rostliny v rekordní nadmořské výšce12.12.2016 01:28 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rostlinná říše je zdrojem téměř nekonečného množství přírodních rekordů, ale o jedno prvenství se tu bojuje už dlouho. Na otázku, v jaké nadmořské výšce se mohou rostliny vůbec uchytit a růst, totiž nacházíme odpovědi postupně. A potěší, že nového světového rekordmana ze světa rostlin spoluobjevil český botanik Jiří Doležal. Informuje o tom žurnál New Scientist.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |