Zprávy / KlimaNa plavbu arktickou cestou se vydá první obří výletní loď15.8.2016 12:32 | NEW YORK
(ČTK)
Již v úterý se vydá na svou cestu z Aljašky do New Yorku loď Crystal Serenity s tisícovkou pasažérů na palubě. Jako první obří zaoceánská loď propluje arktickou Severozápadní cestou. Plán kritizují ochránci životního prostředí, kteří poukazují na to, že plavidlo bude ničit přírodu, za níž do oblasti její pasažéři cestují. Píše o tom list The Guardian.
Spalující vedra na Blízkém Východě jsou možná jenom začátek12.8.2016 08:52 | BAGDÁD
(ČTK)
Letošní léto na Blízkém východě překonalo všechny teplotní rekordy, ale klimatologové varují, že to může být pouhá předzvěst krušné budoucnosti. Pokud se jejich předpovědi naplní, nedostatek vody a neúnosná vedra mohou vyvolat uprchlickou krizi ještě mnohem rozsáhlejší, než jakou vidíme dnes. Dotčené státy přitom nejsou na klimatické výzvy připravené, napsal americký deník The Washington Post.
Tání permafrostu na Sibiři probudilo toxické bakterie - zabíjí zvířata i lidi12.8.2016 01:02 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vídeň se brání vedru ve městě budováním fasád s rostlinami10.8.2016 12:33 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vídeň je bezesporu krásné město. Když však do města dorazí déletrvající vlna veder, může se i vídeňské městské prostředí stát krajně nepříjemné. Lidem i zvířatům. Jedním z opatření, jak snížit horko ve městě, výsadba městské zeleně, která poskytuje ulicím stín a ochlazuje je. Dalším jsou tzv. zelené fasády - stěny budov ukryté pod listy rostlin.
Od pondělí žije lidstvo až do konce roku na ekologický dluh9.8.2016 08:59 | PAŘÍŽ
(ČTK)
V pondělí nastal letošní Overshoot Day, tedy den, kdy lidstvo vyčerpalo přírodní zdroje, které Země dokáže za jeden rok obnovit. Podle zprávy neziskové organizace Global Footprint Network, o které informuje agentura AFP, lidstvo letos k tomuto bodu dospělo v rekordním čase, o pět dní rychleji než loni.
Odrůdy budoucnosti mají zachránit šampaňské před oteplováním9.8.2016 00:46 | REMEŠ
(ČTK)
Povodně v Indii stály život více než 200 zvířat, včetně vzácných nosorožců8.8.2016 01:10 | PRAHA
(Ecomonitor)
Přírodní pohromy neohrožují pouze člověka, ale dopadají i na zvířata. Mohutné záplavy, které zasáhly během posledního červencového týdne severovýchodní Indii včetně národního parku Kaziranga, stály život i 20 vzácných nosorožců, píše Mongabay.
Země láme teplotní rekordy, vody je málo, tvrdí klimatická zpráva3.8.2016 09:34 | WASHINGTON
(ČTK)
Celosvětová teplota roste, oceány musejí absorbovat rekordní množství tepla a zásoby podzemní vody jsou na historicky nejnižší úrovni. Tyto změny mimo jiné negativně ovlivňují populace zvířat a přispívají k šíření toxických mořských řas. Takové jsou závěry v úterý zveřejněné výroční zprávy amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) o stavu klimatu na planetě za loňský rok.
Přimíchávání biopaliv z tuků do benzinu asi bude výhodnější1.8.2016 13:16 | PRAHA
(ČTK)
Dodavatelé benzinu a nafty asi budou moci do minimálního podílu biopaliv dvojnásobně započítávat biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků. Platit to bude i pro takzvaná pokročilá biopaliva. Změna vychází z nových předpisů EU. Přinést ji má novela o ochraně ovzduší, kterou vládě předložilo ministerstvo životního prostředí.
Globální oteplování tučňákům nedělá dobře1.8.2016 01:31 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přibližně třetina stávajících populací tučňáků kroužkových bude v roce 2060 ve fázi výrazného početního úpadku a v roce 2099 už bude pozorovatelný až 60 % pokles jejich početnosti. Příčinou úbytku nebude přímé fyzické ohrožení nebo lov, ale jednoduše to, že se většina hnízdních lokalit podél Jižního pólu stane příliš teplými. Varuje před tím studie Univerzity v Delaware.
Senát podpoří petici, která má uzákonit zásahy v lesích na Šumavě29.7.2016 14:10 | PRAHA
(ČTK)
Ozbrojené konflikty podle vědců mohou souviset i s klimatem28.7.2016 12:23 | PRAHA
(ČTK)
Až 23 procent konfliktů, které vznikly v letech 1980 až 2010 v etnicky roztříštěných zemích, je vázáno také na klimatické změny. Vyplývá to ze studie zveřejněné v americkém vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Hnutí DUHA a Greenpeace dnes na vědeckou studii reagovaly společným tiskovým prohlášením, podle kterého by tyto skutečnosti měla česká vláda vzít v úvahu.
Soudce v USA udělil souhlas s miliardovým vyrovnáním Volkswagenu27.7.2016 08:33 | SAN FRANCISCO
(ČTK)
Americký soudce udělil předběžný souhlas s urovnáním emisního skandálu automobilky Volkswagen ve Spojených státech. Německý koncern již v červnu přistoupil na to, že za urovnání vládních a spotřebitelských žalob v USA souvisejících s emisním skandálem zaplatí až 15,3 miliardy dolarů (376 miliard Kč). Konečné rozhodnutí by měl soudce okresního soudu Charles Breyer učinit v říjnu, napsala agentura AP.
Stromy zachytí až polovinu tepla ze slunečního svitu a chladí tak zastíněné domy, zjistili brněnští vědci26.7.2016 14:56 | BRNO
(ČTK)
Výsadba dřevin, budování nízkoenergetických budov, využívání obnovitelných zdrojů nebo zakládání zelených střech a zadržování odtoku přívalových srážek jsou podle odborníků možnými cestami, jak zmírnit klimatické extrémy ve městech. Vyplývá to z dvouletého průzkumu brněnských odborníků, na kterém se podílela Mendelova univerzita v Brně.
EK se snaží přímět Volkswagen k odškodnění zákazníků v Evropě26.7.2016 14:01 | BRUSEL
(ČTK)
Jak krávy vypouštějí metan? Krkáním23.7.2016 01:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přežvýkavci, mezi které můžeme počítat jak zástupce hospodářských zvířat (ovce, kozy, krávy), tak i divoce žijící druhy buvolů, jelenů, antilop a losů, mají specifický způsob trávení potravy. V průběhu evoluce se u nich vyvinul propojený systém předžaludků, které slouží k biologické a chemické úpravě jinak málo vydatné potravy. Z konzumace šťavnaté trávy s vysokým obsahem celulózy totiž moc energie nezískáte. Když ale rozkladné bakterie v předžaludku spasenou vegetaci natráví na základní stavební součástky, sacharidy, dá se na této rostlinné stravě existovat. Předžaludek není celistvou dutinou, bývá rozdělen do tří samostatných „komor“ (bachor, čepec, kniha). To proto, že v každé z nich probíhají trochu jiné procesy, a osidluje je odlišná bakteriální mikrofauna.
EK povolila Česku fond těžko pojistitelných rizik pro zemědělce21.7.2016 16:10 | PRAHA
(ČTK)
Evropská komise povolila České republice fond těžko pojistitelných rizik. Budou do něj přispívat jedna ku jedné zemědělci a stát, v případě nadměrných srážek nebo sucha z něj budou zemědělci čerpat peníze. Pokud se peníze ve fondu vyčerpají, bude moci stát navíc přispět obnosem, který do něj zemědělci dali v posledních dvou letech. Maximální rozsah fondu je 14 miliard korun, podpora bude moci fungovat do konce roku 2022, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se ale obává, že zemědělci nebudou mít zájem se do fondu zapojit.
Vědkyně zkoumala, jako velkou uhlíkovou stopu má kriminalita21.7.2016 01:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výzkumnice Univerzity v Surrey Helen Skudderová nabídla svou aktuální vědeckou prací neotřelý pohled na poněkud netušený rozměr boje proti klimatickým změnám. Namísto konvenčního přístupu k vyčíslování uhlíkové stopy, například emisní bilance energetického průmyslu, se rozhodla vyčíslit uhlíkovou stopu kriminality. Její práce byla zveřejněna v časopise Journal of Industrial Ecology.
Snížení emisí v Česku doporučené EU podporují firmy i aktivisté20.7.2016 17:06 | PRAHA
(ČTK)
Tuzemské podniky i ekologičtí aktivisté podporují snížení emisí skleníkových plynů, které doporučila Evropská komise. Do roku 2030 má Česká republika produkci skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent stavu z roku 2005. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR bude naplnění závazku nákladné, ale žádoucí. Ekologické Hnutí Duha sdělilo, že potenciál pro snížení emisí je v Česku dokonce i vyšší.
EK vydala doporučení ke snižování emisí skleníkových plynů20.7.2016 15:08 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise vydala doporučení jednotlivým členům Evropské unie ke snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030. Největší omezení se týká zemí s nejsilnější ekonomikou, tedy Německa, Francie a Británie, nejnižší pak nových členů unie. Česká republika by měla emise skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent. Čísla se vztahují ke stavu z roku 2005.
Environmentální dopady brexitu: EU se po odchodu Británie zapotí při plnění klimatických cílů20.7.2016 01:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pokud Velká Británie skutečně realizuje svůj záměr na odchod z Evropské unie, bude si muset zbývajících 27 zemí unie výrazně připlatit. Tedy alespoň pokud budou chtít zachovat nastavené cíle a dohody v oblasti hromadného snižování emisí. Podle deníku Guardian by v tomto aspektu mohl brexit přijít ostatní členské země na miliardy eur. Samotné Velké Británii z pohledu ochrany životního prostředí zřejmě žádná újma nehrozí.
MŽP dá 300 milionů na budování zdrojů pitné vody v obcích a městech12.7.2016 11:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S nedostatkem kvalitní pitné vody se podle ministerstva životního prostředí potýká nejedna česká obec a město. Příčinou jsou jak klimatické změny, tak i špatné hospodaření s vodou v minulosti. Cílem nového programu je zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele České republiky. Program bude zaměřený na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody. V praxi to znamená dotace na nové i průzkumné vrty řešící zdroje pitné vody v obcích, včetně jejich napojení na vodovodní řady.
V Německu schválili reformu podpory zelené energie8.7.2016 12:32 | BERLÍN
(ČTK)
Po několika měsících sporů schválily dnes obě komory německého parlamentu reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Snížit by se tak měl mimo jiné růst nákladů, které v ceně elektřiny nesou spotřebitelé, a zmírnit by se mělo i přetěžování přenosové soustavy, které se dotýká i okolních zemí včetně České republiky.
Sládci se snaží zmírnit ekologickou zátěž piva8.7.2016 09:06 | LONDÝN/The Guardian
(ČTK)
Přemýšleli jste někdy o tom, jakou zátěž pro životní prostředí představuje obyčejné pivo? Zřejmě ne, pokud ho tedy sami nezkoušíte v malém či velkém objemu vařit. Pak si uvědomíte neradostnou skutečnost: že přeměna ječmene na fermentované pivo za sebou zanechává ekologickou stopu epických rozměrů. Pro představu: Na každou lahev piva se odhaduje průměrná spotřeba energie asi 0,2 kilowatthodiny, což je dost na zhruba tři a půl hodiny provozu televize s úhlopříčkou obrazovky 100 centimetrů.
Letoun Solar Impuls 2 přeletěl po třech dnech letu Atlantický oceán23.6.2016 13:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letoun Solar Impulse 2 po 71 hodinách letu překonal Atlantický oceán. Letadlo na cestu přes moře vzlétlo v New Yorku a dnes přistálo ve španělské Seville. Tři dny a tři noci zvládl letou jen na energii ze slunečního svitu. Cílem projektu, za kterým stojí dobrodruh Bertrand Piccard a letech André Borschberg, je obletět svět jen za pomoci sluneční energie.
Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku23.6.2016 01:07 | PRAHA
(ČTK)
Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) včera schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ekologické organizace však kritizují to, že materiál zcela selhává ve finanční pomoci chudým rozvojovým zemím. Přispět by měl naopak podle nich v přípravě antifosilního zákona, snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu.
Norsko chce být do roku 2030 klimaticky neutrální21.6.2016 01:42 | PRAHA
(oEnergetice)
Norský parlament schválil začátkem června radikální cíl na dosažení klimatické neutrality již v roce 2030, tedy o 20 let dříve oproti původním plánům. Informuje o tom deník The Guardian.
Ministři zahraničí EU budou mluvit o Arktidě i Sahelu20.6.2016 03:23 | LUCEMBURK
(ČTK)
Francie ratifikovala mezinárodní smlouvu ke klimatu z roku 201515.6.2016 16:10 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Na Islandu objevili nadějný způsob CCS: CO2 v čedičovém podloží mineralizuje na uhličitan vápenatý15.6.2016 01:47 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Atmosferický oxid uhličitý se dá napumpovat pod zem a nechat ho tam během několika málo let proměnit v kámen (uhličitan vápenatý). Podařilo se to v pilotním projektu u islandské geotermální elektrárny Hellsheidi na Islandu. Podle vědců se tím znovu otevírá možnost využití technologie jímání a ukládání uhlíku (Carbon Capture a Storage), která se v posledních letech jevila jako ekonomicky neschůdná.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |