Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Martin Mach Ondřej: Jenom sázet stromy nestačí. Potřebujeme něco důležitějšího12.4.2019
Vysázet deset milionů stromů je prima nápad. Za jednoho občana jeden. Krása. My teď a tady ale potřebujeme něco jiného než sázet stromy. Něco důležitějšího. Potřebujeme nekácet stromy, které stojí teď a už poskytují stín.
Petr Holub: Budovy jsou klíčové pro přechod k čisté energetice. Hra o 5 tisíc miliard dolarů začíná12.4.2019
Budovy hrají klíčovou roli v přechodu k čisté energetice a snížení globálních emisí, říká nová studie, kterou tento týden vydala Mezinárodní energetická agentura. Zároveň to přinese zvýšení komfortu a kvality vnitřního prostředí pro uživatele. Domácnosti také mohou globálně uspořit na nákladech za energie do roku 2050 o pět tisíc miliard dolarů více, pokud se s přechodem k vysoce energeticky účinným budovám začne co nejdříve.
Jaromír Bláha: Kdyby státní lesy měly certifikaci FSC, byly by lépe připravené na změnu klimatu10.4.2019
Hospodaření podle standardu certifikačního systému Forest Stewardship Council (FSC) by pomohlo ozdravit naše lesy a připravit je na probíhající změny klimatu, ochránit lesní půdu, vodní zdroje i lesní zvířata, houby, rostliny a další v lese žijící organismy. Oproti tomu standard druhého u nás používaného certifikačního systému PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes), kterým je certifikována většina českých lesů, udržitelné hospodaření ve skutečnosti negarantuje. Oba certifikační systémy přitom spotřebitelům tvrdí, že šetrné, resp. trvale udržitelné lesní hospodaření garantují.
Jan Metzl: Proč borovice kleč ani nepůvodní smrk nenahradí jeřáb ptačí?8.4.2019
Před třiceti roky jsem doprovázel výpravu lesnických odborníků po Pradědu. Na místě srazu pod chatou Ovčárna jsem si posteskl, že místo autochtonního smrku a jeřábu roste v nejvyšších polohách Jeseníků v Národní přírodní rezervaci Praděd převážně nepůvodní smrk a kleč a jeřáb roste jen okolo vzpěr lyžařských vleků. Nastal všeobecný údiv, co mi na tomto stavu vadí, když vše je zelené.
Hnutí DUHA: Boj s kůrovcem dosavadními způsoby je zbytečný a škodlivý5.4.2019
Závěry vědců prezentované na včerejší konferenci a ve zveřejněné studii jsou v rozporu s „bojem s kůrovcem“, který prosazuje Ministerstvo zemědělství, a to i v nové rajonizaci. Rajonizace neřeší kůrovcovou kalamitu, protože dál požaduje v nejvíce napadených oblastech zbytečné zásahy, které vedou k velkým holosečím a výraznému používání jedovaté chemie. Ministerstvo zemědělství se přitom na vzniku odborné studie finančně podílelo.
František Kučera: Hraběcí rady od státních lesů3.4.2019
Majitelé obecních a soukromých lesů, a to i ti, kteří si ze svého platí odborného lesního hospodáře, vlastní stovky hektarů lesních pozemků a jsou příkladem toho, jak se má v lese hospodařit, se v minulých dnech nestačili nad svými poštovními schránkami divit. Od Lesů ČR obdrželi mnozí z nich dopis, ve kterém je státní podnik poučuje o jejich právech a povinnostech stanovených lesním zákonem a vyzývá je ke společnému boji s kůrovcem.
Vladimír F. Mana: Když jde o stromy2.4.2019
“Vrah stromů! Vrah stromů,” volal ent (pastýř stromů) Řeřábek ve druhém díle slavné trilogie Pán prstenů, když pronásledoval čaroděje Sarumana. Čaroděje, který kácel bezhlavě lesy v okolí svého sídla, aby vyrobil dostatek železa, vyzbrojil armádu skřetů a ovládl svět lidí. V knize se proti takovému běsnění postavily samy stromy. V reálném světě se stromy bezhlavému kácení bohužel bránit nemohou.
Studenti: Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti2.4.2019
15. března tisíce středoškoláků a středoškolaček šlo místo školy stávkovat do ulic. Stávka za klima se uskutečnila ve dvaceti městech České republiky. Proč bychom se měli připravovat na budoucnost, která nás možná ani nečeká? Změny klimatu jsou pro nás čím dál tím větším ohrožením. Extrémní výkyvy počasí, ničivé sucho, katastrofální povodně a hurikány. S tím se pojí i další problémy. Oteplování planety má přitom z velké části na svědomí člověk.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
Nejčtenější článkyreklama |