Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jan Metzl: Ex obora – účinná ochrana lesa proti škodící zvěři2.4.2019
Lesy ČR mají pronajímaných 831 honiteb. Kde se ztratily ty sliby, že honitby nebudou nově pronajímány a výkon práva myslivosti převezmou zodpovědní lesní hospodáři? Zatím se to nestalo a honitby se nadále budou pronajímat. Uchazeč o pronájem honitby nabídne myslivecký záměr. „Zlepšení stavu lesa je naší prioritou“. Lživá a neodborná prohlášení podle představ ředitelů Lesů ČR vyřeší problém zvěře? Uvědomuje si ministr a ředitelé státního podniku, co znamená založit pro naše vnuky pro 22. století na ploše 10.000 ha a více zdravý les?
Jan Metzl: Proč mizí královna dřevin z našich lesů?28.3.2019
Jedle bělokorá, Abies alba L., je středoevropská dřevina, která se na naše území dostala v pleistocénu dvěma cestami. Přes Alpy a Karpaty. Od té doby vždy byla trvalou součástí našich lesů. Má mohutný, hluboký kořen a i proto je odolná proti větru, suchu. V hospodářství výběrném, zvláště s bukem, poskytuje nejlepší hmotové výsledky. Jedle má málo nepřátel. "Je žádoucno, aby tato dřevina byla udržena jako hlavní součást našich lesů" (Konšel – Pěstění lesů, 1931).
Zdeněk Sobotka: Fotovoltaika a trh? Ono to jde…27.3.2019
Už jsme si zvykli, že zprávy, které k nám přicházejí z německé energetiky, bývají v posledních letech kontroverzní. Jednou je to velký otazník, co bude po definitivním odstavení jaderných elektráren za čtyři roky. Pak zase, zda útlum uhelných zdrojů nebude vykoupen rusko-německým projektem Nord Stream. A konečně, že za rychlým zdražováním elektřiny v Německu jsou dotace na obnovitelné zdroje.
Radim Šrám: Stavební zákon de facto připravují subjekty, které jím mají být regulovány26.3.2019
V současné době je v ČR častým předmětem kritiky pomalé tempo výstavby dopravní i jiné infrastruktury, které je odůvodňováno mj. dlouhými povolovacími procesy. Jednou ze součástí programového prohlášení nynější vlády je závazek podpořit a zrychlit výstavbu v ČR a prosadit rekodifikaci veřejného stavebního práva, jež má zjednodušit a zkrátit dobu přípravy staveb. Konkrétním naplněním tohoto slibu vlády je příprava věcného záměru nového stavebního zákona, který má v budoucnosti nahradit stavební zákon č. 183/2006 Sb. Návrh věcného záměru nového stavebního zákona procházel v únoru t. r. meziresortním připomínkovým řízením. Jeho obsah prozrazuje, že má přinést zásadní reformu veřejné správy na úseku územního plánování, stavebního řádu a souvisejících řízení.
Karel Makoň: Smutný příběh racků chechtavých25.3.2019
Začalo to na první pohled naprosto nevinně vypadající přípravou staveniště tolik očekávané silniční komunikace z Bolevce na Doubravku. Poměrně dlouho plánovaná akce města, kraje a dráhy má vypuknout každým dnem a jejím cílem je výstavba nové silniční komunikace a svedení dopravy z Lochotína na Doubravku podél železniční tratě na Žatec. Spolu s novou silniční tepnou se konečně vyřeší i nevyhovující podjezdy pod železnicí u ČOV a hlavně všechny ty velice nebezpečné silniční úseky jak pro chodce a cyklisty, tak také pro auta a řidiče. Proto také o přínosu této akce nelze pochybovat, ale jak se ukázalo ještě před její realizací, ne všichni se na připravovanou silnici těší a jsou schopni se se změnami prostředí vyrovnat.
Andrea Brožová: Pravdy a mýty o zálohovém systému II.22.3.2019
Pokračujeme v našem seriálu vyvracejícím mýty a nepravdy, které často zaznívají ve veřejné debatě o možném zavedení záloh na nápojové obaly - PET lahve a plechovky. Výhodnost zálohového systému potvrdily studie zveřejněné pracovní skupinou Zálohujme.cz v lednu 2019.
Jaroslav Šíma: Marný boj proti CO2 aneb Bojujme proti vodní páře21.3.2019
Kolik škody jak fyzických i společenských už napáchala marná snaha o snižování produkce CO2, respektive jeho obsahu v atmosféře. Pěstování biopalivových či bioplynových plodin, stavby solárních a větrných elektráren, to vše páchá v krajině nedozírné a dlouhodobé škody a efekt, kvůli kterému se vše děje, veškerý žádný. Žádné snižování obsahu CO2 v atmosféře se nekoná, o snižování teplotních úhrnů ani nemluvě. Jediný profit je ten ekonomický budovatelů a provozovatelů těch rádoby životní prostředí chránících aktivit.
Jiří Hlavenka: Proč neplatí teze, že čím víc postavíme elektráren, tím víc budeme mít peněz?20.3.2019
Rozmohla se nám tady taková myšlenka, že je dobré budovat hodně elektráren, jaderných taky, protože budeme pak vyrábět hodně elektriky a tu budeme prodávat do celého světa a hrozně na tom vyděláme. Dnes tuhle myšlenku znovu rozvíjel prezident Zeman, jako hlavní důvod, proč máme stavět víc elektráren. Tak to s dovolením taky trochu rozvedu.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
Nejčtenější článkyreklama |