Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Ondřej Šrámek: Osekání Nové zelené úsporám je krokem zpět13.3.2019
S tím, jak se objevují známky zpomalení hospodářského růstu, ministryně financí Alena Schillerová přemýšlí nad tím, kde začít šetřit. To asi každý rozumně uvažující člověk musí ocenit. Když se ale ukázalo, že škrtů by se mohl ke svým desátým narozeninám dočkat i program Nová zelená úsporám, negativní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Jiří Študent ml.: Jsou obce připraveny na budoucí výzvy v odpadovém hospodářství?12.3.2019
Připravují se obce a města aktivně na konec skládkování, které má Česko legislativně stanoveno na rok 2024 nebo jaké jsou nejefektivnější cesty pro snižování směsného komunálního odpadu? Na tyto a další palčivé otázky aktuálně hledá odpovědi redakce odborného časopisu Odpadové fórum.
Vladimír F. Mana: Jednotné environmentální povolení12.3.2019
Rozbíhající se debata o rekodifikaci stavebního práva vytváří dojem, že česká společnost dospěla k přesvědčení o nedůležitosti nebo dokonce o nepotřebnosti kvalitního životního prostředí. Touha po čisté vodě v řekách, po likvidaci skládek zamořujících půdu toxickými látkami, po vzduchu, který nebude ničit lesy ani naše zdraví, prostě touha a volání po změně k lepšímu, kterou jsme společně prožívali v osmdesátých letech, jakoby se po třiceti letech vytratila.
Kristýna Hrubanová: Studenti plánují stávky za klima. Měli bychom se radovat11.3.2019
Od začátku minulého týdne doslova frčím na vlně radostné euforie, chuti do života a činností všeho druhu v míře až nevídané. Uvědomila jsem si to po pár dnech a trochu přemýšlela, čím to vlastně je. Nic převratně pozitivního se v mém životě totiž nestalo. Mohla bych si to vysvětlovat ženskými cykly nebo tím, že se po měsíci klidového režimu způsobeným zraněním kolena můžu začít normálně hýbat. To ale nevypadalo jako ten hlavní důvod. A pak mi to došlo. Velkou měrou k mé radosti přispěla doslova vlna vzedmutí českých středoškoláků a středoškolaček, kteří se připojují k celosvětovým studentským stávkám za klima inspirovaným Gretou Thunberg a pod uskupením Fridays for Future chystají na pátek 15. března stávky po celé ČR.
Vladimír Wagner: Povede studentská stávka za klima k lepší znalosti dané problematiky?11.3.2019
Na Ekolistu vyšel příspěvek o Gretě Thunbergové, její aktivistické činnosti i jejích následovnících. Také já jsem se zde pokusil reflektovat svůj názor na možné dopady a limity takového aktivismu. Ten byl do značné míry reakcí na články o Gretě Thunbergové a jejích následovnících v Deníku Referendum zde, a zde, zde a zde, které reprezentují pohled jednostranně zaměřených ideologických zelených aktivistů. Bohužel však toto medium diskuzi nepřipouští a není ochotné publikovat a diskutovat názory, které neodpovídají ideologicky úzkému pohledu jejich šéfredaktora. Martin Kříž: Protesty žáků středních škol pohledem ekopedagoga6.3.2019
Byl jsem vyzván redakcí Ekolistu, abych se vyjádřil ke středoškolským protestům, které v současné době probíhají po celém světě. V těchto dnech se totiž k protestujícím přidali i studenti střední škol v ČR, především gymnázií.
Dušan Utinek: O démonu zisku a kůrovcové kalamitě5.3.2019
V nekonečných a stále bobtnajících diskusích nad příčinami a následky současného odumírání našich lesů, které je nazýváno kalamitou století, se objevuje několikero příčin/důvodů, které mají kořen v jedné hlavní, která (aspoň dle mého názoru) může za všechno. A není to kůrovec. Je paradoxní, že i na úplně Jižní Moravě (na jih od Brna), kde je smrk skoro stejně častý jako gepard, se hovoří o kalamitě kůrovcové, byť zde naše borovice a modříny (o jasanech nemluvě) decimují úplně jiní škůdci než lýkožrout smrkový. I když by si následující úvaha zasloužila víceoborové zobecnění, raději se budu držet lesů a lesnictví, neboť si myslím, že o těchto oblastech mám alespoň skromné povědomí.
Andrea Brožová: Pravdy a mýty o zálohovém systému4.3.2019
Pracovní skupina Zálohujme.cz zveřejnila v lednu 2019 tři rozsáhlé studie, ze kterých vyplývá výhodnost zavedení zálohového systému v České republice. Okamžitě se rozhořela debata o tom, co by zavedení záloh znamenalo, a ve veřejné debatě zaznívají i mnohé mýty a nepravdy. Ty v našem seriálu uvedeme na pravou míru.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
Nejčtenější článkyreklama |