Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Miroslav Bobek: Světový den luskounů - Mission accepted4.3.2019
V domnění, že Světový den luskounů již vstoupil do povědomí a média o něm budou hojně informovat, jsem minulý Zoopisník věnoval čerstvě narozenému žirafímu samečkovi. Chyba lávky. Navzdory tomu, že jen o čtyři dny dříve zabavily malajsijské úřady bezprecedentních třicet tun (!) luskounů a částí jejich těl, v českých sdělovacích prostředcích dostali tito ohrožení savci jen minimum prostoru. Čest výjimkám, ale když jsem si na sociálních sítích udělal malou anketu, kolik lidí se o Světovém dni luskounů dozvědělo a odkud, s údivem jsem zjistil, že vesměs čerpali informace až z mé ankety.
Aleš Erber: Budoucí role českých lesů1.3.2019
V minulosti byl les využíván výhradně jako zdroj dřeva. Proto byla jeho úloha výhradně dřevoprodukční, byť poskytoval společnosti další nedřevní produkty. V průběhu staletími se ovšem postupně měnil životní styl společnosti, její potřeby, a tím se měnily i požadavky na les. Poptávka od společnosti byla zcela jasná: produkovat co nejkvalitnější dříví požadovaných sortimentů a přizpůsobit se požadavku průmysl. Proto se z přírodních lesů staly spíše plantáže na dřevo, kde v dřevinné skladně převažoval smrku nebo borovice, což do značné míry ovlivňuje aktuální stabilitu lesů a ostatní nedřevní funkce.
Miroslav Vinkler: Výstavba nové jaderné elektrárny Dukovany je hotová věc. Ale za jakou cenu?1.3.2019
Vladimír F. Mana: Nehrozí státním lesům velká privatizace na český způsob?28.2.2019
Stručná informace, že státní podnik Lesy ČR připravuje prodej více jak 1300 ha státních lesních porostů městu Hradec Králové, měla v pondělí v České televizi příjemně pozitivní kabát. Radnice je nadšená a LČR souhlasí. Vedení města hovoří o transakci století a MZe přemýšlí. Není divu. Jedná se totiž o 50 let staré porosty listnatých stromů, které hojně využívají občané Hradce Králové k příměstské rekreaci a které budou mít za padesát let pro vlastníka zajímavou ekonomickou hodnotu. Nezazněla přitom jediná úvaha o zachování předkupního práva státu na lesní porosty v případě, že by se město Hradec Králové chtělo za pár let tohoto majetku zbavit a nabídlo jej k prodeji movitým investorům.
Jan Moravec: Připomínky Českého svazu ochránců přírody k věcnému záměru stavebního zákona27.2.2019
Rekodifikace stavebního práva je odůvodňována potřebou zjednodušení územních a stavebních řízení, která jsou dnes velmi složitá a zdlouhavá. Na tomto jediném se asi s předkladateli návrhu shodneme. Avšak navrhovaná legislativa se snaží tento problém vyřešit na úkor jiných veřejných zájmů i práv občanů, tedy způsobem nepřijatelným a nejspíše i protiústavním. A – krom toho – s velkou pravděpodobností jádro problémů neřešícím.
Martin Mikeska: Proč u nás větrné elektrárny vznikají patnáctkrát pomaleji než v Rakousku?26.2.2019
Větrné elektrárny loni pokryly téměř 14 % spotřeby elektřiny v Evropě, zhruba o šestinu víc než v předchozím roce. Jiné, než obnovitelné zdroje elektřiny se prakticky nestaví: 93 % z celkového nově instalovaného výkonu v EU bylo obnovitelných. Především větrné a fotovoltaické elektrárny. Česko však v rozvoji větrných a fotovoltaických zdrojů, dvou vůbec nejlevnějších zdrojů elektřiny, zaostává a do budoucna počítá jen velmi omezeně.
Petice: Nesouhlas s výstavbou asfaltové cyklostezky lemující břehy Labe25.2.2019
My, občané České republiky, zejména rybáři, myslivci, pěší turisté a obyvatelé města Čelákovice a všech přilehlých obcí, nesouhlasíme s vybudováním cyklostezky se zpevněným povrchem (asfalt, beton), která by měla lemovat břehy Labe v k.ú. obcí Čelákovice, Přerov nad Labem a Lysá nad Labem.
Miroslav Hruška: Ekologické havárie, které mi nedají spát21.2.2019
Téměř každý týden slyšíme ve sdělovacích prostředcích, že tam a tam došlo k ekologické havarii. Je to buď dopravní nehoda, kdy dojde k úniku provozních kapalin, nebo (což je horší) k převrácení cisterny s obsahem kyselin či jedů, dále to může být i únik škodlivých látek do vodních toků, či únik nebezpečných látek do ovzduší. Jsou to havárie lokální a složky záchranného systému si s nimi pomocí vapexu, norných stěn, odstraněním kontaminované zeminy atd. poradí. Jsou tu i havárie, nad kterými zavíráme oči.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
Nejčtenější článkyreklama |