Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Vladimír F. Mana: O rodičích a dětech v čase klimatické změny20.3.2019
Jeden tři tisíce let starý hieroglyfický text říká: “Svět se kazí, děti neposlouchají rodiče a každý blbec chce napsat knihu.” Text vytesaný do kamene tisíc let před Kristem charakterizuje pocity jakékoli starší generace včera, dnes a velmi pravděpodobně i v budoucnu. Lidská společnost se v zásadě nemění, ať je vybavena jakoukoli technologií. Mladá generace měla vždy potřebu kritizovat své rodiče. I to je přirozenou součástí lidské společnosti. Snaha vymezit se, osamostatnit a prosadit se, je zcela normální. Energie a odvaha, se kterou se mladí lidé vrhají do životních situací, je stejně důležitá, jako zkušenosti a rozvaha těch starších.
Jan Metzl: Zalesňování 10 tisíc hektarů nového lesa na severní Moravě20.3.2019
Před rozhodnutím o způsobu zalesnění kalamitních holin se musíme vrátit v čase k zalesnění holin, které vznikly v této oblasti v minulosti. Největší kalamitou byly Jeseníky na LZ Karlovice postiženy v roce 1955. Tehdy bylo určeno k zalesnění 1000 ha holin. Lesníci z ÚHÚL, VŠL, VÚLHM, státní správy a provozních lesníků stanovili měsíc po kalamitě, na základě typologických průzkumů, obnovní cíle, s využitím všudybylů. Po 10 letech byl zhodnocen stav kultur nově založeného lesa Ing. Kupčou. Ubiquisti byly z odborné neznalosti do 10 let vyřezány. Ve skutečnosti bylo zalesněno 4 400 ha vesměs smrkem. Příčiny nezdaru byly charakterizovány špatným sadebním materiálem, buření a zvěří. Smrkové mlaziny byly následně poškozovány ohryzem a loupáním ve všech nových porostech, tzn. na ploše 1000 ha. Dnes, po 60 ti letech se tyto monokultury vlivem sucha, kůrovcem a václavkou rozpadají a jsou plošně těženy.
Karel Makoň: Další uhynulý mořský orel s vysílačkou18.3.2019
Na základě náhodně zjištěné informace a zpráv od rakouských kolegů o pravděpodobném úhynu telemetricky sledovaného orla mořského z Rakouska jsme se v pátek 15. 3. 2019 z vlastní iniciativy vydali s kolegy Bohumilem Máškem a Martinem Pytlíkem prověřit aktuální situaci na lokalitu Mečichov kousek od Horažďovic.
Miroslav Hruška: Kam se ztratila voda?17.3.2019
Otázka se zdá téměř nezodpověditelná, ale není zase tak těžká. Proč se v posledních letech kriticky snižují zásoby zejména spodních vod? Svádí se to na hospodaření zemědělců s půdou, na to, že neprší, na to, že se voda nezachycuje a tak dále. Na všem je patrně trochu pravdy, ale odpověď je také patrně úplně jinde.
Miroslav Bobek: Šourková žába v Praze!16.3.2019
Konečně jsem se dočkal! Do Zoo Praha nám přišly „posvátné žáby z jezera Titicaca“ a na vlastní oči jsem viděl, že jsou opravdu výjimečné. Zanedlouho se o tom ostatně budete moci přesvědčit také vy. Naše vodnice posvátné, jak zní český název tohoto podivuhodného obojživelníka, vám v nové expozici Titicaca představíme ještě během letošního jara.
Studenti: Dáváme vám dva týdny!15.3.2019
Jan Činčera: Výchova ke stávce15.3.2019
Máme za sebou první vlnu studentských stávek za ochranu klimatu. Zatím je těžké hodnotit, co konkrétního stávka přinesla. Jeden efekt už ale zřejmý je: k akci se vyrojila spousta příspěvků, které ji hodnotí ze všech myslitelných stran. Jeden motiv se vracel: je správné, aby studenti stávkovali? Neměli by raději zůstat ve škole a učit se? To je téma, které bych zde rád rozvinul.
Jiří Včelák: Vyjádření z. s. Šumava domovem k připravované zonaci NP Šumava15.3.2019
Coby obyvatelé Šumavy vnímáme Národní park Šumava jako zdroj příležitostí i pilíř své identity. Jako dobrý sedlák přemýšlí, jak své zemědělské plochy uchovat bohaté a plodné pro své pravnuky, tak je i pro nás ve strategii NP hlavním měřítkem rozsáhlý, stabilní ekosystém, ve kterém sama příroda dává řád i vzhled – neboť to a nikoli luxusní servis turistům či objem vytěženého dřeva činí ze Šumavy unikát.
Yvonna Gaillyová: Bouře našich vnuků aneb Studenti mohou dokázat to, co se nejlepším vědcům k jejich velké lítosti nepodařilo14.3.2019
Dovoluji se přispět do této debaty a na začátek deklaruju, že studentskou stávku podporuju a studentům děkuju. Sdílím s nimi pocit bezmoci, když většinová společnost, v čele s politickou reprezentací, ignoruje vědecky podložené informace a není ochotna přistoupit na zastavení využívání fosilních paliv a k rychlé transformaci ekonomiky směrem k dekarbonizaci. A omlouvám se jim.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
Nejčtenější článkyreklama |