Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Tomáš Duda: Jak se FSC vypořádalo s firmou Schweighofer, zapletenou do nelegální těžby dřeva?9.1.2017
Níže reagujeme na popis přístupu organizace FSC (Forest Stewardship Council) - certifikační systému lesů - k ilegální těžbě v Rumunsku respektive k FSC certifikaci firmy Holzindustrie Schweighofer (HS) v článku Jakuba Málka.
Jan Brokeš: Online kamery: Skutečná zvířecí reality show9.1.2017
Zapomeňte na dlouze připravované dokumentární filmy, které vám podsouvají zvířecí příběh. Díky pokroku a dostupnosti techniky, máme možnost sledovat skutečné záběry skutečných zvířat ve skutečném čase. Stačí zapnout online webkameru a vidíte klubající se orlí mládě, dospělé jeleny u krmelce, přenos šelem ze zoo a mnoho dalších.
Jakub Málek: Rumunsko a nelegální těžba posledních evropských pralesů5.1.2017
Rumunsko se hned po Rusku pyšní největší zásobou panenských lesů v Evropě. Čistě v rámci kontinentu v něm leží dvě třetiny všech zbývajících pralesů Evropské unie, které zároveň obsahují největší množství buku. Tyto oblasti jsou též hostitelem největších populací medvěda hnědého, vlka evropského a také rysa ostrovida. Dlouhodobým environmentálním problémem těchto lesů je nelegální těžba, která poslední zbytky pralesů a živočišné a rostlinné druhy v nich nenávratně maže z povrchu světa.
Daniel Vondrouš: S lidmi či bez? Dilema pro voliče2.1.2017
Sobotkův kabinet ve spolupráci se stovkami expertů dokončuje strategii „Česká republika 2030“. Její přípravu provází příkladně široká konzultace s veřejností. Za to si vláda zaslouží pochvalu. Zcela jinak ovšem rozhoduje o tom, jak po příští stovky tisíc let nakládat s jaderným odpadem. Lidem za zády mění pravidla, když se s dotčenými starosty a místními spolky na něčem domluví, k dodržení závazku se nemá. Stejný tým, stejný čas a dva zcela opačné přístupy k zásadnímu rozhodování o našich osudech.
Miloš Babiš: Dnes norek, zítra králík21.12.2016
Jiří Malík: Vypouštění balonků? Dětská radost, ale i zbytečný odpad a utrpení zvířat20.12.2016
Jsem často v přírodě a mám na starosti i placený úklid části jedné národní přírodní rezervace. Nejen zde roste objem odpadů. Podle druhů je vidět, že mnoho odpadů je i od dětí a u nás v pohraničí i od polských turistů. Není dnes v přírodě prakticky místo, kde by se nenacházel nějaký byť drobný odpad. Novým druhem odpadů jsou.... balonky.
Richard Šedý: Omezení při ochraně chmele by nemusel být problém. Jde to i ekologicky a levněji20.12.2016
Nařízení Evropské komise omezuje od roku 2018 používání měďnatých sloučenin ve formě pesticidů při ochraně proti houbovým chorobám. Nově se bude moci použít pouze polovina současné běžné dávky, tedy 4 kg čisté mědi na hektar. Chmelaři se nechali slyšet, že by to mohlo znamenat konec pěstování chmele v ČR. Je tomu ale opravdu tak?
Jan Zeman: Milníky na stavbě dálnice D 8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří16.12.2016
V sobotu 17. prosince 2016 má být slavnostně a zároveň skandálně otevřen poslední úsek dálnice D 8 Lovosice, resp. „Bílinka – Řehlovice“, vedený v nezákonné trase přes Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) České středohoří. Jak moc půjde o frašku Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a dálničářů vůbec, vedených momentálně ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO 2011), k uklidnění léta systematicky obelhávané veřejnosti, zůstává otázkou. Dálničáři systematicky zatajují kde co, zvláště pak odborné posudky, na jejichž základě údajně rozhodují, dezinformují veřejnost, plýtvají s penězi daňových poplatníků, porušují platné zákony a odborná dopravní fronta k tomu mlčí. Nemá být řečeno, že jsou v ní jen odborně neschopní a zkorumpovaní. Problém je, že dopravní odborníci dobře vědí, že hájit pravdu znamená, že si už u veřejných zakázek „nelíznou.“ A to si ve svém existenčním zájmu nemohou dovolit riskovat.
Lukáš Matela: Staré krajové odrůdy ovoce na Krnovsku14.12.2016
Stále frekventovanějšími tématy nejen mezi mladými lidmi jsou zdravý životní styl, zdravé stravování, ochrana přírody a také důležitost lokální ekonomiky – místní produkce a místní spotřeba. To vše dohromady je společným jmenovatelem večerního semináře o starých krajových odrůdách ovoce v česko-polském pohraničí. Seminář se koná v coworkingovém centru v Krnově ve čtvrtek 15. 12. 2016 a přednášejícím odborníkem je Radim Lokoč z Oldřišova u Opavy, který se právě krajovými odrůdami ovoce nejen ve Slezsku dlouhodobě zabývá.
Pavel Řežábek: Energetické úspory 2030: nelze opomíjet hospodářský růst9.12.2016
Závazek zvyšovat energetické úspory, jak jej navrhuje Evropská komise, přinese bezpochyby vysoké náklady. Na této skutečnosti se ostatně shodujeme i s ředitelem aliance Šance pro budovy Petrem Holubem. Při uvažování o energetických úsporách se ovšem nelze spoléhat na to, že nároky občanů a firem se náhle přestanou zvyšovat.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |