Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Josef Zbořil: Blokády a jiné radovánky6.8.2011
Dlouho jsem přemýšlel, jestli vůbec začnu psát na téma blokád a dalších přímých akcí a jejich legitimity, nakonec jsem se rozhodl, že ano: hlavně proto, že mi vadí „spasitelská role“ aktivistů, vytvářená mnoha médii. O co jde? Někdy možná o ideu, někdy také o věc samotnou, ale především o peníze – a tady je jakýkoliv prostředek dobrý. Proto si myslím, že se stěží nalezne oprávnění takové legitimity, a už vůbec ne v NPŠ.
Bohuslav Binka: Šumava jako tragický test občanské inteligence5.8.2011
Nikdy neměla Česká republika tolik znalců lesnictví, krajinné ekologie a evoluce jako v posledních několika dnech sporů v Národním parku Šumava. Ekonom a prezident Václav Klaus, bývalý ministr dopravy, bývalý ministr zdravotnictví a turista Jan Stráský, právník Tomáš Chalupa, novinář Martin Komárek – ti všichni se cítí být tak trochu lesníky, krajinnými ekology a ochranáři. Jelikož já sám odborníkem na les nejsem a navíc bych své jméno viděl v uvedeném seznamu expertů na Šumavu jen velmi nerad, podívám se na smysl současné blokády trochu jinak.
Jiří Mánek: Ze Šumavy se stává politický problém3.8.2011
Na šumavské Modravě jsme svědky politizace a nepřiměřené medializace sporu o péči o marginální plochu lesa, o který Správa NP a CHKO Šumava pod vedením ředitele Stráského pečuje. Nechci dále prohlubovat diskusi v rovině politické, protože to nám nepřísluší, pojďme se bavit pouze v rovině odborné. Chci apelovat na všechny, kteří dávají přednost nezpochybnitelným faktům před ošidnými pocity, na každého, kdo se neuzavírá do vlastního ideologického světa a kdo Šumavu nechápe jen jako nástroj vlastního politického prospěchu.
Český svaz ochránců přírody: Otevřený dopis ČSOP našim politikům k dění v NP Šumava1.8.2011
Dámy a pánové,
Před dvaceti lety vznikl Národní park Šumava. Český svaz ochránců přírody podobně jako celá naše veřejnost vznik národního parku přivítal. Šumava a její unikátní přírodní i krajinářské hodnoty si takové „povýšení“ mezi výjimečná území Evropy určitě zaslouží. Přidělením statutu národního parku jsme se zavázali dodržovat na Šumavě určitá pravidla, která si však při jednáních o vzniku parku ne každý uvědomoval. Svaz obcí NP Šumava: Výzva politikům29.7.2011
V roce 1991 byl usnesením vlády České republiky č. 163 vyhlášen na Šumavě národní park. Byl
vyhlášen na území, které v minulosti prodělalo jeden z nejtragičtějších lidských exodů v novodobé
historii, aby v jiné formě negativního dopadu na život šumavského člověka pokračoval dále. Vysídlení
českého obyvatelstva v roce 1938, vyhlášení Sudet, poválečný odsun německého obyvatelstva,
likvidace a vymazání z mapy Šumavy desítek vesnic, likvidace škol, kostelů, hřbitovů, likvidace kultury
– dílo člověka, které bylo dovršeno nejhrůznější stavbou - železnou oponou.
Karel Matějka: Zásah na Ptačím potoce povede k totálnímu rozpadu stromového patra28.7.2011
Níže přikládám Posouzení aktuální situace v oblasti Ptačího potoka v NP Šumava. Vyplývá z něho, že prováděné zásahy (těžba) nemohou zabránit šíření lýkožrouta smrkového v hodnoceném území a ve své podstatě povedou k urychlení úplného rozpadu stromového patra lesů v celé oblasti. Navíc na zasažených plochách dochází k podstatným změnám podmínek prostředí, které způsobí podstatné změny v biologické rozmanitosti, struktuře a funkci ekosystémů. Tyto změny budou podstatně větší, nežli v případě, že by stromové patro lesů přirozeně odumřelo v důsledku gradace lýkožrouta.
Martin Mach Ondřej: Co si o Šumavě myslí ministr? Nevíme28.7.2011
První zpráva o tom, že se v Národním parku Šumava bude zase něco dít, je stará čtrnáct dní. Na webu ministerstva životního prostředí je od té doby nula (slovy nula) tiskových zpráv či vyjádření ministra k situaci. Na tom by až tak nic nebylo. Kuriózním se to stává v okamžiku, kdy se ministerstvo u novinářů doptává na spokojenost s poskytováním informací ze strany úřadu.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |