Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová: Zelené dotace na zateplování budov odhalují absurditu našeho stavitelství16.4.2009
Dne 7. dubna 2009 vyhlásil Státní fond životního prostředí ambiciózní dotační program Zelená úsporám pro starší nepanelové domy. Předpokládá se i komplexní zateplení budov vedoucí k dosažení nízkoenergetického standardu, vyjádřitelného spotřebou tepla na topení 50 kWh na 1m2 podlahové plochy za rok. To je bezesporu chvályhodný počin, neboť tyto domy, se spotřebou tepla na topení často nad 150 kWh na 1m2 za rok, byly realizovány v době extrémně levné energie a tehdejší stavební technologie nepočítaly s potřebou důkladnějšího zateplení.
Adin Vyhlídka: Samochvála radnice zapáchá!10.4.2009
Noviny o rozvoji statutárního města Přerova. Pod tímto názvem se objevil ve schránkách přerovských obyvatel plátek vydaný městem, samozřejmě za peníze daňových poplatníků. Přerovští radní si zřejmě touto až drzou samochválou hodlají vytvářet pomyslnou svatozář nad svými hlavami. Skutečnost je samozřejmě mnohem prozaičtější, vše se točí kolem získávání peněz z jiných zdrojů, a kdo má následný prospěch z takto dotovaných projektů, to si snadno můžeme vydedukovat. Na první straně čteme: "100 milionů pro Přerov" a pod tímto titulkem dodává náměstek primátora Josef Kulíšek – cituji: "Toto rozhodnutí mně osobně udělalo velkou radost hned z několika důvodů. Čerpání prostředků z fondů pro město je jednou z mých priorit, se kterou jsem na radnici přišel a která nyní začíná nést své ovoce." A lidé se ptají, jaké ovoce a komu?
Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová: Podmíněné ANO „Velké výzvě“10.4.2009
Snaha české zelené organizace Hnutí Duha vyvolat celonárodní diskusi na téma radikálního snižování emisí oxidu uhličitého (CO2) je bezesporu chvályhodná, a to přinejmenším ze dvou důvodů: 1) problematika snižování emisí snad konečně vejde do širokého povědomí a 2) každý z nás získá možnost zapojit se do řešení problému, ať už na úrovni hledání obecných motivačních nástrojů nebo řešení konkrétních úloh.
Richard Richtermoc: Zelená úsporám? Jde ve skutečnosti o efektivní a ekologické vytápění?9.4.2009
V úterý dne 7. 4. 2009 vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí ústy svého ministra Martina Bursíka a jeho spolupracovníků dotační program s názvem „Zelená úsporám“. Jedním z deklarovaných cílů programu je pomocí finančních dotací motivovat majitele rodinných a bytových domů k instalaci kotlů na biomasu, tepelných čerpadel a solárně-termických kolektorů.
Martin Mach Ondřej: Dotace na zelené bydlení - vyplatí se nespěchat8.4.2009
Včera ministr životního prostředí Martin Bursík odstartoval dotační program na ekologizaci bydlení, který svým objemem nemá obdoby. V průběhu čtyř let má být k dispozici 25 miliard korun, určených pro zateplování rodinných a bytových domů, výstavbu pasivních domů a výměnu neekologických způsobů vytápění.
Martin Mach Ondřej: Jan Kraus vykoupal Kateřinu Jacques6.4.2009
Při sledování pátečního pořadu Uvolněte se, prosím jsem si v plné hrůze vybavil zážitky z jedné zkoušky, kdy učitel dlouhé minuty nemilosrdně mapoval rozsah mých neznalostí. Jan Kraus stejným způsobem vyhmátl a zmapoval fatální neznalost Kateřiny Jacques, poslankyně za Stranu zelených a místopředsedkyně Strany zelených.
Karel Prach: Vyjádření vědců k situaci v NP Šumava1.4.2009
Protože diskuse o Šumavě neopadá, ba spíše naopak, dovolujeme si, jakožto vědci zabývající se přímo ekosystémy Šumavy, shrnout naše pohledy na celou věc, především na otázku, zda zasahovat, či nezasahovat proti kůrovci v jádrových zónách národního parku. Reagujeme tímto též na čerstvé publikace o lesích Šumavy (Podhrázký, Vacek 2008; Vacek, Krejčí a kol. 2009), ve kterých se vyskytla řada nepřesností a jednostranných interpretací. Jsme rovněž znepokojeni různými nepříliš kompetentními aktivitami z poslední doby (petice Zachraňme Šumavu aj.), bohužel za podpory některých regionálních politiků, kteří se snaží v Národním parku Šumava prosadit omezení, či zrušení bezzásahových zón. Na základě našich výsledků můžeme tvrdit, že tím by došlo ke zničení posledních zbytků původních horských smrčin a popření samé podstaty národního parku. Toto konstatování v následujících řádcích podrobněji zdůvodňujeme.
Petr Ondruška: Prostor - věc veřejná30.3.2009
Adin Vyhlídka: Zabíjíme stromy plné života25.3.2009
Je to snad marný boj s barbarským chováním pracovníků Odboru životního prostředí Magistrátu města Přerova, kteří vydávají povolení ke kácení zcela zdravých stromů na území města. Nabízí se jedinné možné vysvětlení, nadstandnardní vřelé vztahy s místními podnikateli-zlatokopy. Na moji stížnost mně bylo v zákonné lhůtě odpovězeno velmi nepravdivým zdůvodněním o provedené likvidaci dvou vzrostlých smrků a vedlejších čtyř keřů tisů u bývalé přerovské porodnice. Keře byly před rekonstrukcí objektu bývalé porodnice ořezány zcela neprofesionálně a jeden z nich nepřežil krátce po provedeném ořezu, smrky byly zdravé a nebyl nutný žádný zásah. Přesto bylo vše pečlivě odstraněno a právě to bylo předmětem pozornosti řady obyvatelů procházejících kolem této budovy.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíreklama |