Názory a komentáře
Pokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
22.1.2024
 Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
děkujeme za Vaši přízeň a zájem o environmentální zpravodajství a publicistiku. Děkujeme za zájem o Ekolist. A jestli máte chvilku, pomozte nám prosím tím, že se zapojíte do naší ankety k otázce, zda mít či nemít na Ekolistu diskuze pod články. Edit 22. 1.: Výsledek viz doplnění textu níže.

22.1.2024
 V posledním půl roce nabrala na obrátkách příprava novely zákona o myslivosti.

20.1.2024
 Návrh Dopravně sektorové strategie, 3. fáze na období 2024-30 s výhledem do roku 2050 (dál SETRA 2030), dokumentace vlivů na životní prostředí návrhu SETRA 2030 a posudek na tuto dokumentaci je soubor dokumentů čítajících úhrnně hodně přes tisíc stran. Pravda, mnohé části se vícekrát opakují, resp. přehlednost nic moc. Před vstupem České republiky (ČR) do Evropské unie (EU) dokument tohoto typu měl srozumitelný název „Koncepce dopravních sítí.“

19.1.2024
 Ekologicky neutrální! Šetrné k planetě! Ohleduplné k životnímu prostředí! To jsou jen některé příklady „zelených“ tvrzení, které na běžného spotřebitele křičí z uliček supermarketů, drogerií či obchodů s oblečením. Až by se zdálo, že drtivá většina nabízeného zboží planetu nejen nezatěžuje, dokonce jí pomáhá. Bohužel, často jde jen o marketingovou iluzi.

18.1.2024
 Ať už jde o zřizování nových parků či náměstí, zkvalitňování veřejné dopravy nebo výstavbu cenově dostupného bydlení, úkolem urbanistů, architektů a inženýrů je zlepšování života obcí dnes i v budoucnu. Výkon naší profese, jakkoli prováděný s dobrým úmyslem, se často setkává s nesouhlasem veřejnosti kvůli zakořeněným politickým nebo ekonomickým zájmům, jež profitují z udržování současného stavu. Navíc „zlepšování života obcí“ může pro každého znamenat něco jiného, a to ani nemluvím o složitém a časově náročném byrokratickém plánování a realizaci projektů, kde má výhodu ten, kdo má více času (a často i peněz), může si dovolit dlouhodobé zapojení a dokáže tedy ovlivňovat výsledky projektů. Ze zkušeností vím, že tato dynamika je ve všech západních zemích obdobná a funguje jako sice neviditelná, ale mocná překážka bránící vzniku zdravějších, inkluzivnějších a dynamičtějších obcí. Pokud při čtení něčeho z výše uvedeného přikyvujete, pak nejspíš budete souhlasit s tím, že odborníci na výstavbu měst mají na víc. Ale jak na to?

17.1.2024
 Dne 9. 11. 2023 se konalo 9. pokračování mezinárodní konference Počítáme s vodou pořádané 01/71 ZO ČSOP Koniklec. Podtitulek konference zněl Modro-zelená infrastruktura v uličním prostoru: od detailu k údržbě. Konference se konala v Orea hotel Angelo v Praze 5 za účasti 126 přítomných a 99 připojených online (Obr. 1).

16.1.2024
 Vědci z České zemědělské univerzity objevili nejstarší buk v Česku. Nachází se v Krušných horách na svahu Jánského vrchu u Horního Jiřetína a začal růst v 16. století, kdy na českém trůnu seděl první zástupce rodu Habsburků. Nejstarší buk v Česku roste v hospodářském lese, který ale má po kampani Greenpeace od roku 2021 tzv. smluvní ochranu a je v bezzásahovém režimu. Smluvní ochranu s Ústeckým krajem uzavřel tehdejší majitel - firma I. H. Farm Olgy Chabr Grillové, nevlastní dcery uhlobarona Pavla Tykače. Nyní les patří firmě Forestlaan, kterou spravuje dlouholetý Tykačův spolupracovník Petr Nešetřil. Greenpeace varuje, že po deseti letech může vlastník smluvní ochranu vypovědět a nejstarší český buk pokácet. Území podle Greenpeace potřebuje trvalou ochranu, kterou by mohlo zajistit vyhlášení připravované CHKO Krušné hory s dostatečným rozsahem bezzásahových a nejpřísněji chráněných zón.

16.1.2024
 Česká Republika dodržela k roku 2020 národní závazky ke snížení emisí u všech stanovených znečišťujících látek. Významně klesly emisní hodnoty NO x a SO 2, a to mezi lety 2005–2020. Oproti tomu emise NH 3 a PM 2,5 v posledních dvou letech stagnují a hodnoty NO x se v roce 2021 oproti roku 2020 zvýšily. Vedle koncentrace rizikových látek v ovzduší by se ovšem analýza Národního programu snižování emisí měla také zabývat otázkou, zda dosažení imisních limitů v současné době stanovených je v souladu s novým doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) pro kvalitu ovzduší z roku 2021 a jestli je zaručena dostatečná ochrana lidského zdraví.

14.1.2024
Zelená domácnost patří od 1. ledna České společnosti ornitologické. Pro někoho to může být překvapivé a dostali jsme víc dotazů, proč ČSO kupuje komerční firmu, když by se měla zabývat nekomerční, veřejně prospěšnou činností? Tuhle věc stojí za to vysvětlit.

13.1.2024
 Rád bych udělal malou osvětu k invazním dřevinám. Zrovna se mi ozval někdo s dotazem, jak likvidovat pajasan, že by semenný strom nechal a potřeboval by odstranit jen ty semenáčky... Tak tady je kratké povídání, jak si neztížit práci.

|
|