Zprávy / KlimaBrabec: K omezení smogu vede regulace dopravy, byť to bude bolet10.3.2017 01:40 | BRNO
(ČTK)
Jediná možnost, jak omezit smog ve velkých městech, která nemají problémy s průmyslem a kotli na pevná paliva, je regulace dopravy. Novinářům to včera v Brně po jednání s vedením Jihomoravského kraje a starosty měst a obcí řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj na to ale města nejsou připravená a nemají žádná opatření, přestože mohou využít zákonné možnosti v podobně například nízkoemisních zón nebo regulačního řádu. O nízkoemisní zóně uvažuje například právě Brno.
Během australského léta padlo přes 200 teplotních rekordů9.3.2017 10:00
(ČTK)
V Austrálii během letošního léta padlo 205 teplotních rekordů, uvedla organizace Climate Council. Zatímco východ země sužovaly vlny veder a celá řada požárů buše, západ se potýkal s povodněmi z přívalových srážek. Podle odborníků letošní léto naznačuje, že klimatické změny se projevují po celém australském kontinentě.
Tučňáci se chytili do ekologické pasti. Hledají potravu tam, kde už dávno není.9.3.2017 01:48 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální klimatické změny se mimo jiné velkou měrou odráží na tom, kde se v oceánech nachází dostatek planktonu - a tím i ryb. Na aktuální přítomnost ryb zase bystře reagují flotily rybářských lodí, které dokáží velmi efektivně vylovit rozsáhlá území. Biti jsou na tom například tučňáci brýloví z Jihoafrické republiky, kteří o klimatu a průmyslovém rybolovu vůbec nic netuší. Informuje o tom ScienceDaily.
EK schválila kogenerace spuštěné v ČR mezi roky 2016 a 20207.3.2017 14:30 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise schválila český režim podpory pro zařízení kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) uvedených do provozu v období od ledna 2016 do prosince 2020. Celkový rozpočet podpory takzvaných kogenerací činí přes 11,3 miliardy Kč (420 milionů eur). Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě s tím, že opatření je v souladu s unijními energetickými a klimatickými cíli a nenarušuje hospodářskou soutěž.
ČR by měla zdesetinásobit sumu na ochranu klimatu7.3.2017 09:00 | PRAHA
(ČTK)
Česko by mělo do roku 2030 zdesetinásobit sumu vynakládanou na ochranu klimatu v rozvojových státech. Nyní jde v ČR z veřejných a soukromých zdrojů zhruba 173 milionů korun ročně, v roce 2030 by to mělo být 1,79 miliardy korun. Píše to ministerstvo životního prostředí v Politice ochrany klimatu v ČR, kterou ve středu projedná vláda. Ročně by se tak suma měla zvyšovat v průměru o zhruba 115 milionů korun. Částka není závazným cílem, což kritizují ekologové.
Festival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Od 6. do 15. března 2017 mohou lidé v Praze zhlédnout v rámci 19. ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět na 120 filmů s lidskoprávní tématikou. Mezi promítanými filmy opět nechybí ani snímky s environmentálními tématy. Po skončení pražského programu se přesune festival do dalších regionů České republiky.
Sněmovna ani napočtvrté nedokončila jednání o klimatické dohodě2.3.2017 15:00 | PRAHA
(ČTK)
Sněmovna ani na čtvrtý pokus nedokončila úvodní kolo schvalování pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Dnešní dvouhodinové projednávání neotupilo spory mezi zastánci dohody a jejími kritiky zejména z ODS. Předmětem sporu byla mimo jiné závaznost a důsledky dohody, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů.
Spojenými státy se šíří divoká a zdivočelá prasata. Jsou jich miliony1.3.2017 01:29 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ochránci přírody, radní měst, dopravní úřady a správci národních parků musí nyní v USA řešit poněkud nečekaný problém. Na Spojené státy americké totiž ve velkém útočí divoká a zdivočelá prasata. Jak potvrzují aktuální data z Národního centra pro výzkum přírody (NWRC), z relativně skromné nepříjemnosti se v posledních letech stává zásadní komplikace, která v jižních státech stále více lidem komplikuje život. Informuje o tom server Gizmodo.
Počty většiny mořských živočichů klesají. Skvěle se ale daří chobotnicím, krakaticím a sépiím24.2.2017 02:41 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zatímco počty většiny mořských živočichů klesají, jedna poměrně pestrá skupina hlásí v průběhu posledních šedesáti let trvalý vzestup. Hlavonožci, mezi které počítáme například chobotnice, krakatice a sépie, mají z úpadku svých potravních konkurentů a predátorů evidentně prospěch. Informuje o tom Univerzita v Adelaide.
Smrkovým lesům škodí sucho. Mapy pomohou lesníkům určit rizikové oblasti17.2.2017 10:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Měnící se klima a zejména pravidelně se opakující periody sucha mají za následek, že v Česku chřadnou a odumírají smrky. Postiženy jsou smrky všech věkových stupňů, vypěstované uměle i z přirozené obnovy. V suchem oslabených porostech je pak výrazný následný výskyt václavek a škůdců, zejména podkorního hmyzu. Informuje o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
Itálie vyčíslila škody po zemětřeseních na 23,5 miliardy eur16.2.2017 13:00
(ČTK)
Vyšší jarní teploty mohou způsobit, že se některé rostliny nerozmnoží16.2.2017 00:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Europarlament schválil snížení počtu emisních povolenek15.2.2017 08:44 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Šance pro mořské korály: Lze je uměle namnožit a vrátit na mořské útesy13.2.2017 01:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ve státních laboratořích Mote, vzdálených necelých čtyřicet kilometrů od slunného Florida Keys, se přepisuje historie. Mořský biolog David Vaughan tu už několik let úspěšně testuje metodu umělého odchovu korálů. Jeho práce by mohla znamenat zásadní průlom v záchraně a obnovení vybělených podmořských útesů, které hromadně vymírají kvůli klimatickým změnám, okyselení moří a znečištění oceánů. Referuje o tom New York Times.
Bývalí republikánští ministři přesvědčují Trumpa o oteplování9.2.2017 14:20 | WASHINGTON
(ČTK)
Někdejší republikánští ministři zahraničí se pokoušejí přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bral vážně hrozby spojené s globálním oteplováním. Bývalí šéfové diplomacie James Baker a George Schulz jsou podle agentury AP předními členy skupiny, která předložila Bílému domu plán na zavedení uhlíkové daně cílené na snížení emisí takzvaných skleníkových plynů. Trump dosud fenomén globálních klimatických změn zpochybňoval a hodlá zrušit americké závazky v tomto směru.
Evropská komise chce prodloužit cla na dovoz solárních panelů z Číny9.2.2017 10:00 | BRUSEL
(ČTK)
Kapacita solárních elektráren v Číně se více než zdvojnásobila6.2.2017 10:20 | PEKING
(ČTK)
Svůj svátek dnes slaví mokřady, bažiny a močály2.2.2017 01:39 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zoo ve Dvoře vyřadila jako jedna z prvních palmový olej z krmiv pro zvířata1.2.2017 10:58 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Den bez palmového oleje se stal mezinárodním. Díky českým organizacím1.2.2017 10:16 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přání Koalice proti palmovému oleji, která sdružuje české ochranářské organizace, se naplnilo. Den bez palmového oleje připadající na první únor se stal díky jejímu úsilí mezinárodním. Připojila se k němu hnutí na Slovensku, v Polsku, Nizozemí, Portugalsku, Austrálii a Indonésii. První únorový den také oficiálně vzniká Mezinárodní koalice proti palmovému oleji (Palm Oil Watch International), sdělila Kateřina Holubová, mluvčí české koalice.
Brabec: Česko sníží závislost na fosilních palivech i bez zákona27.1.2017 10:28 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika je schopna i bez antifosilního zákona úspěšně snižovat svoji závislost na fosilních palivech, a dělá to dokonce v předstihu. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to včera řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zákon, jehož příprava byla odložena, měl v budoucnu snížit závislost Česka na ropě, zemním plynu a uhlí. Brabec uvedl, že antifosilní zákon by byl v tuto chvíli pro stát předčasný, přitom jeho příprava byla součástí programového prohlášení vlády za podmínky, že se neohrozí konkurenceschopnost země.
Zánik světa se na hodinách posledního soudu přiblížil o 30 vteřin - hlavně kvůli Trumpovi27.1.2017 01:23 | PRAHA
(ČTK)
Svět se hlavně kvůli zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem podle vědců přiblížil zániku nejvíce od roku 1953. Pomyslné "hodiny posledního soudu" vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců včera posunuli o 30 vteřin, a ty tak nyní ukazují na místo tří jen dvě a půl minuty před půlnocí, informoval zpravodajský web BBC.
Po nástupu Trumpa mizí z oficiálních twitterových účtů informace o změnách klimatu. Vznikají hned účty neoficiální26.1.2017 08:32 | NEW YORK
(ČTK/Ekolist)
Americký národní park v Jižní Dakotě zveřejnil na svém Twitteru sérii zpráv o globálních klimatických změnách, které byly následně odstraněny. Média i uživatelé na sociálních sítích upozorňují, že se tak stalo poté, co správa amerických národních parků NPS na Twitteru přejala fotografii srovnávající účast na prezidentské inauguraci Donalda Trumpa a jeho předchůdce Baracka Obamy. Na Twitteru mezitím vznikly neoficiální účty, které na protest proti cenzuře chtějí dál informovat i o klimatických změnách.
Výzkum: Češi jsou skeptičtí ke snížení emisí, ale ochotni platit26.1.2017 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Češi mají v porovnání s Brity a Poláky více informací o příčinách a důsledcích klimatických změn. Přestože se ale většina oslovených ze všech tří zemí ztotožňuje s cíli Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů, Češi jsou nejskeptičtější v názoru, zda se je podaří skutečně dosáhnout. Vyplývá to z aktuální studie o ochraně klimatu, kterou včera na semináři představil think-tank IDEA z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Češi by podle ní byli ochotni i přijmout vyšší náklady pro domácnosti na rozdíl od Poláků.
Trumpova administrativa instruovala Agenturu ochrany životního prostředí, aby smazala stránku o klimatických změnách25.1.2017 14:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa instruovala Agentura ochrany životního prostředí Spojených států (Environmental Protection Agency, EPA), aby ze svého webu stáhla stránky věnované změně klimatu. Informuje o tom agentura Reuters.
Trumpův Bílý dům končí s Obamovou klimatickou politikou23.1.2017 10:03 | WASHINGTON
(ČTK)
Úřad nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vzápětí po převzetí moci končí s politikou boje proti klimatickým změnám jeho předchůdce Baracka Obamy. Z internetových stránek Bílého domu zmizel oddíl nazvaný "změny klimatu" a Trumpovi lidé tam umístili informace o rázné změně environmentální politiky.
Antifosilní zákon by pomohl razantně snížit smog, tvrdí Hnutí DUHA23.1.2017 09:48 | PRAHA
(ČTK)
Odložený zákon, který měl v budoucnu snížit závislost Česka na ropě, zemním plynu a uhlí, by snížil smog o zhruba 95 procent. Tvrdí to odborníci z Hnutí Duha, kteří se v dnešním prohlášení odvolávají na studii k takzvanému antifosilnímu zákonu. Pro ministerstvo životního prostředí ji zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Ministr Richard Brabec (ANO) minulý týden uvedl, že zákon vládě nepředloží, chce navrhnout, aby zvážila jeho dopady a dohodla se na případném odložení přípravy ve vládním období.
Poslanci opět nedokončili debatu o pařížské klimatické dohodě19.1.2017 23:35 | PRAHA
(ČTK)
Sněmovna ani napotřetí nedokončila úvodní kolo debaty o ratifikaci pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Kritici dokumentu se obávají dopadů na průmysl, dopravu, zemědělství i každodenní život obyvatel. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes naopak řekl, že Česko se zavázalo ke snížení emisí už před pařížskou konferencí a dohoda nejde nad tento rámec. Kdy bude sněmovní diskuse pokračovat, není jasné.
Z Evropy mizí některé typy přírodních stanovišť, zjistili vědci19.1.2017 15:30 | BRNO
(ČTK)
Činnost člověka spolu s klimatickými změnami negativně ovlivňuje nejen jednotlivé druhy evropských živočichů a rostlin, ale rovnou celé typy stanovišť. K poznatku dospěla mezinárodní skupina biologů, která zpracovala Červený seznam ohrožených přírodních stanovišť evropské pevniny a moří. Do práce se zapojili také odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Po orkánu Kyrill vysadili Lesy ČR 20 milionů nových stromů19.1.2017 14:04 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Orkán Kyrill před deseti lety poškodil 8,84 milionů metrů krychlových dříví v českých lesích, z toho šest milionů v lesích, které spravuje státní podnik Lesy České republiky. Šlo o největší živelnou kalamitu v historii podniku, tedy od roku 1992. Všechna místa jsou dnes zalesněná, rostou na nich nové lesy. Informovala o tom tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |