Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Pavel Kindlmann: Šumava vědecko-fantastická komentovaná2.3.2017
Martin Klewar ve svém textu napadl Pavla Kindlmanna. Pavel Kindlmann odmítl s panem Klewarem vést na této úrovni jakoukoliv debatu. Souhlasil s tím, že opatří původní text Martina Klewara svými poznámkami, ve kterých jeho tvrzení krátce okomentuje či uvede na pravou míru. Původní text pana Klewara je normálním písmem, kurzívou pak následuje komentář Pavla Kindlmanna.
Ladislav Jandáček: Nechť se šumavské obce rozrůstají, ale především těmi, kteří zde budou trvale bydlet28.2.2017
Pan prezident se postavil na stranu šumavských obcí - tedy alespoň některých. Zdaleka ne všechny si přejí zmenšení chráněného území a volnou ruku developerům. To tam jaksi nezaznělo, ač by zaznít mělo. Můžeme souhlasit či nesouhlasit se způsobem, kterým bránili členové Hnutí Duha a "zelení fanatici" - jak je pojmenoval prezident - kácení napadených stromů, můžeme dokonce uvést historické příklady, například z r.1870, kdy se po ničivé vichřici 6 let na Šumavě intenzivně těžilo a odváželo, aby se zamezilo šíření "zlatého broučka", nicméně nyní nejde zdaleka o kůrovce a těžbu. Jde - a to prezident jaksi opomněl - o intenzivní snahu developerů či nejrůznějších podnikatelů stavět téměř všude, kde se jim zachce a co se jim zachce; malým příkladem může být "podnikatelské baroko" na turistické cestě z Filipovy Hutě na Březník.
Martin Klewar: Šumava vědecko-fantastická27.2.2017
Říci o Šumavě, že je to „evergreen“ vlastně dost dobře ani nejde, protože zelená je barva pro Šumavu zcela netypická a ten termín znamená v překladu „stálezelený“. Alespoň to tvrdil profesor Kindlmann při svém posledním vystoupení v Senátu, kam byl pozván jako zástupce petice za konečně Dobrý zákon pro Šumavu, kterou podepsalo více než 60 tisíc lidí. Spolu s profesorem Hruškou tvoří tito pánové skalní vědecké jádro propagující univerzální ordinaci tzv. bezzásahovosti na každý neduh, kterým šumavský les (potažmo každý jiný les) může churavět a stonat. Pan Kindlmann také neustále tepe svoje názorové odpůrce (v poslední době hlavně senátora Jirsu) a vyčítá jim nevědecké postupy, chybné analytické myšlení a hlavně špatné pohnutky.
Vladimír Wagner: Dřevní hmota nahrazuje uhlí. Schyluje se k dalšímu zelenému průšvihu?23.2.2017
Dánsko, Velká Británie a řada dalších evropských zemí začíná přestavovat uhelné elektrárny na spalování biomasy. Má to být důležitý krok na cestě ke snížení emisí a ekologické elektroenergetice. Zmíněné státy nemají dostatek lesů, takže potřebnou štěpku a pelety dovážejí ze zahraničí. Je tak velké riziko, že masivní přechod od uhlí k biomase bude mít velice podobné ekologické dopady, jako využívaní a intenzivní dotace do biopaliv vyrobených z palmového oleje.
Pavel Kindlmann: Neměli by bohatí starostové Modravy a Kvildy podporovat umírající děti na Ostravsku?17.2.2017
Poslanci budou co nevidět hlasovat o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou sněmovně vrátil senát s mnoha pozměňovacími návrhy. Možná, že pár z nich teď váhá: jejich jihočeští regionální kolegové jim našeptávají, jak hrozné následky by mohlo mít potenciální rozšíření území ponechaných samovolnému vývoji pro rozvoj 21 chudých obcí, které leží uvnitř NP Šumava.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |