Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Zdenka Sokolíčková: Jak dál v přehřívajícím se světě21.4.2015
Na univerzitě v Hradci Králové se ve dnech 23. a 24. března sešli odborníci z akademické sféry, aby se vyjádřili k podtématu již tradiční konference Naše společná přítomnost, které v roce 2015 znělo Různé kultury, jedna příroda. Svět, ve kterém žijeme, je kulturně velice rozmanitý a lokální odpovědi na globální výzvy jsou stejně různorodé. V jednotlivých příspěvcích, které přednesli řečníci ze šesti českých univerzit, se dostalo na oblast západní, střední i východní Evropy, západní Afriku, Melanésii či Bolívii. Jako výrazná se ukázala nekompatibilita neoliberalismu a „divokého kapitalismu“ s ekologicky udržitelným životem (či chcete-li, udržitelným rozvojem), viz dramatické proměny Lipna či nesoulad reálné politiky bolivijského prezidenta ve věci těžby surovin s proklamovanou ochranou zájmů Matky Země zakódovanou v ústavě.
Martin Mach Ondřej: Jak se cyklojízdy proměnily a jak by se ještě proměnit měly17.4.2015
Poprvé jsem se zúčastnil cyklojízdy v roce 2001. Tehdy na projížďku Prahou vyrazilo třicet cyklistů. Malý hlouček cyklistů s vtipnými transparenty velké pozdvižení nevyvolal. Jestli si dobře pamatuju, tak jen občas nějaký naštvaný řidič zatroubil, občas někdo zamával na pozdrav. Od té doby se hodně změnilo. Ale ještě by to chtělo další změnu. Myslet na lidi, co zrovna na kole nejedou.
Zdenka Sokolíčková: Ohlédnutí za Jitkou Ortovou16.4.2015
Socioložka a kulturní ekoložka PhDr. Jitka Ortová, CSc. (1946–2015) byla v posledních letech, od doby, kdy ukončila své působení na pražské Katedře kulturologie FF UK, v akademické obci téměř nepřítomná. Její odkaz zde byl však stále živý, minimálně mezi jejími bývalými studenty, které zaujala svým věcným přístupem a zároveň upřímným zápalem pro otázky spojené se vztahem mezi lidským a přírodním světem.
Zdeňka Nezmeškalová: Český masakr motorovou pilou3.4.2015
Nestačí, že zvířatům nepřeje jarním sněhem a ledovými větry samotná příroda, ke zkáze se přidává i člověk. Ze zahrad a parků zněly motorové pily a k zemi padala hnízda ptáků i veverek. S cílem pokácet v termínu urychleně vše, co se dá, neunikli zubům pil ani v dutinách spící netopýři. Vegetační klid, ve kterém se kácení stromů povoluje, končí dle legislativy vždy 31. března. Jenže to zvířata netuší a tak mnohá zahnízdila dříve a doplatila na to.
Mojmír Vlašín: Existuje divočina?1.4.2015
Richard Šedý: Snížení množství pesticidů? To přece nikdo nechce30.3.2015
„Národní akční plán ke snížení používání pesticidů v ČR je název, který vymyslela tehdejší vláda. My jsme navrhovali udržitelný rozvoj,“ říká Michal Hnízdil z ministerstva zemědělství (MZe). Tím v podstatě naznačil, jak se věci ve skutečnosti mají, tedy že cílem není používaní pesticidů v souladu s platnými zákony omezovat, ale spíše vyhledávat a trestat používání těch již zakázaných nebo pokoutně vyrobených. „S falzifikáty máme skutečně problém, proto se snažíme do boje proti nim více zapojit například Celní správu. Důležité je dokázat, že jsou skutečně určeny pro místní trh a ČR pro ně zrovna není jen tranzitní zemí,“ doplnil.
Adin Vyhlídka: PRIOR – Přerov, stavba obchodního centra24.3.2015
Rozhodnutí o prodeji obecního majetku (pozemků parkoviště) ve prospěch soukromého investora je opět jedním ze sporných rozhodnutí bývalého vedení přerovské radnice. Bohužel, veřejnost se začne zajímat o projekt až ve chvíli, kdy je již pozdě na jakékoliv připomínky a možnou nápravu. V okamžiku, kdy začíná likvidace prakticky veškeré zeleně, vzrostlých stromů a keřů, teprve pak nastává moment, že si lidé nemohou nevšimnout velmi bezohledného zásahu do životního prostředí ve svém blízkém okolí.
Ondřej Hudeček: Vavroušek věděl, že přírodu nikdy nebudeme schopni vylepšit, když ji ani nejsme schopni pochopit18.3.2015
V základech Vavrouškova rozumění světu stálo přesvědčení, že poprvé v historii je ohrožena lidská civilizace jako celek. S touto situací se ale odmítal smířit a začal hledat faktory, které k tomuto negativnímu vývoji lidstvo dovedly. Nalezl je především v určitých specifických hodnotách evropsko-americké civilizace, které podle něj bohužel začaly ve 20. století celosvětově převládat. Jako analytik se snažil tyto k neudržitelnosti směřující hodnoty přesně popsat a jako ministr, učitel a posléze i občanský aktivista se snažil nabídnout jejich pozitivní, udržitelnou alternativu.
|
reklama |