Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Nedostatek vody na zalévání může potkat kdekoho, kdo má zahradu a něco na ní pěstuje. Pokud několik týdnů neprší a sudy pod okapem už jsou vyčerpané, začnou se na mysl vkrádat myšlenky, kde vzít vodu na zalévání. A pokud bydlíte u řeky nebo u potoka, je logické, že vás napadne nabrat si vodu tam. 
 Loni na podzim se mi podařilo v našem malém bytovém domě prosadit pořízení designové 350 litrové nádoby na dešťovou vodu. A těšil jsem se na to, jak díky ní budeme zalévat nově vysazené stromy na společném pozemku. Zalévat stromy pitnou vodou z vodovodu mi totiž přišlo lehce dekadentní. 
 Relativní pohodlí vlastního domova není špatné místo pro karanténu. Dokud tedy všechno funguje, jak má. Domácnosti v amerických a britských městech teď ale zažívají nepříjemné chvíle, protože rapidně přibývá poruch kanalizace. Mohou za to odpady, kterých se teď lidé zbavují toaletou. Upozorňuje na to New York Times i regionální deníky SkyNews. 
 „Kubík vody stojí přibližně stejně jako hamburger,“ říká ekoporadce Mirek Lupač z Agentury Koniklec. Lidé podle něho pak necítí skoro žádnou ekonomickou motivaci k tomu, aby s touto strategickou surovinou nějak šetřili. Naštěstí tu jsou i motivace jiné. 
 Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci domu, je vaší zákonnou povinností postarat se o dešťovou vodu na vašem pozemku. V dnešních klimatických podmínkách by mělo být povinností každého dešťovou vodu na svém pozemku maximálně využít, zadržet a neodvádět ji kanalizací pryč. Jedním z praktických a zároveň estetických řešení je vybudování jezírka živeného ze srážkových vod. 
 Stále častěji slýcháme, jak málo je vody, že je období sucha a je potřeba šetřit vodou pitnou. Možná Vás už napadlo, že dešťovou vodu byste nemuseli využívat jen k zálivce zahrady, nebo odvádět do kanalizace? Pokud plánujete rekonstrukci nebo výstavbu rodinného domu, můžete právě při této příležitosti vhodnou metodou řešit i hospodaření se srážkovou vodou. Domácnost tak může ušetřit až 50 % spotřeby pitné vody a tím zásadně snížit náklady na její provoz. Takové hospodaření s dešťovou vodou není jen ekologické, ale i finančně velmi výhodné řešení. 
 Dešťová voda na vaši zahradu naprší sama a zdarma. Využívat ji se rozhodně vyplatí. Je ale dobré si způsob využití dobře promyslet vzhledem k možnostem a charakteru vaší zahrady. Zde je několik bodů, které se vyplatí promyslet. 
 Máte na zahradě vzrostlé stromy a nechcete o ně v současném suchu přijít? Tak je prosím zalijte. Snadná rada, ale málokdo to vlastně umí tak, aby stromu opravdu pomohl. 
 Jaké zkušenosti, znalosti a hodnoty by mělo mít předškolní dítě ve vztahu k vodě? Jak mohou maminky, tatínkové, babičky, dědečci, učitelky a učitelé v mateřských školách vybudovat v dětech zdravý vztah k pitné vodě, k vodě jako živlu a podmínce života? 
 Poslední květnový den začala oficiálně koupací sezóna a teploty posledních dnů přímo vybízejí k pobytu u vody. Většina přírodních koupališť a oblíbených vodních ploch je pod drobnohledem hygieniků, kteří provádějí pravidelná měření. Při svých výletech ovšem můžete dostat chuť smočit se i v méně známých vodách. Jak takovéto letní potěšení ve zdraví přežít radí Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR. 
|
|