Zprávy / KlimaÚnor byl celosvětově nejteplejší v historii měření, uvedl Copernicus7.3.2024 11:26
(ČTK)
Letošní únor byl celosvětově nejteplejší v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná únorová teplota u zemského povrchu činila 13,54 stupně Celsia, a byla tak o 0,81 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020. Průměrné denní teploty na hladině světových oceánů minulý měsíc také pokořily rekordy.
Povodí Moravy začíná po zimě plnit vodní nádrže pro případ sucha6.3.2024 19:46
(ČTK)
PR článek
Jak často měnit starou matraci za novou6.3.2024 07:39
PR článek
Profesionální likvidace vosích a sršních hnízd s firmou Deratizace Praha5.3.2024 09:51
V dnešní době, kdy se zaměřujeme na udržitelnost a ochranu životního prostředí, je důležité volit efektivní a profesionální přístupy i při řešení nepříjemných situací spojených s vosami, sršni a mravenci. Firma Deratizace Praha stojí v čele poskytování komplexních řešení pro naše klienty, kteří čelí problémům s hmyzem.
PR článek
Všechno, co byste mohli potřebovat k moderním topným systémům a dodávkám tepla5.3.2024 06:00
V letošním roce oslavuje společnost KHT 35 let své existence a z této příležitosti jsme se několik měsíců připravovali na expanzi na západní trhy. S radostí oznamujeme, že naši značku oficiálně uvedeme na český trh ve spolupráci s firmou TCS Company prostřednictvím účasti na nadcházející výstavě STAVOTECH, která se bude konat od 4. do 6. dubna 2024 OLOMOUC a Smart Energy Forum 14. března v Nitře, na kterou vás srdečně zveme.
Ekologické organizace: Tykač odstavením elektráren straší, síť to zvládne5.3.2024 00:47
(ČTK)
Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač se výroky o uzavření uhelných elektráren snaží vyděsit politiky a získat peníze za to, že elektrárny nezavře, uvedla čtveřice ekologických organizací. Vzhledem k poklesu cen emisních povolenek podle nich rychlý krach uhelných zdrojů nehrozí. Server Seznam Zprávy minulý týden uvedl, že Tykač zvažuje zavřít na jaře 2025 dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice. Mluvčí společnosti Sev.en Energy na dotaz ČTK odmítla, že by firma od státu žádala veřejnou podporu.
V britských vodách nalezli nového mořského slimáka, je citlivý na změny klimatu5.3.2024 00:39
(ČTK)
Vědci objevili v britských vodách nový druh mořského slimáka, informovala BBC s odkazem na studii. Živočicha pojmenovali Pleurobranchaea britannica. Stvoření patří do čeledi, která se běžně nachází v teplejších vodách. Pravděpodobně v důsledku klimatických změn měkkýš migroval na sever, poznamenali výzkumníci.
Cena Josefa Vavrouška otevírá nominace s novými porotci i kategorií4.3.2024 14:34 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Od 1. března začíná sběr nominací do dalšího ročníku prestižní Environmentální Ceny Josefa Vavrouška. Tu každoročně uděluje Nadace Partnerství osobnostem nebo skupinám, které mění životní prostředí v Česku k lepšímu. Podávat nominace nebo obnovit ty neproměněné z předchozích ročníků lze celý měsíc na webu www.cenajosefavavrouska.cz. Vítězové si převezmou finanční odměnu a skleněnou uměleckou plastiku 6. června na slavnostním vyhlášení v Senátu, které proběhne pod záštitou ministra životního prostředí. Informuje o tom Nadace Partnerství.
Kvůli změně klimatu patrně nebude nádrž Švihov schopna pokrýt budoucí poptávku4.3.2024 11:20 | VĚTRNÝ JENÍKOV
(ČTK)
Kvůli klimatické změně nebude patrně největší česká vodárenská nádrž Švihov na Želivce schopna pokrýt budoucí poptávku po pitné vodě. Po roce 2040 může nastat situace, kdy nebude možné zajistit ani všechny povolené odběry. Je třeba udělat řadu opatření, která mají zajistit, aby bylo zásobování pitnou vodou zachované v současné míře a existoval prostor pro další rozvoj zásobovaných území. Na konferenci tvůrců a uživatelů projektu Intersucho to řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Zjištění vyplývají ze studie, kterou si nechal státní podnik v minulých letech zpracovat.
Expert: Snižovat emise ze zemědělství lze i jinak než vybíjením skotu4.3.2024 11:12
(ČTK)
Redukovat stav skotu kvůli snižování emisí skleníkových plynů a konkrétně metanu je nesmyslné. Způsobem, jak řešit produkované množství metanu u hospodářských zvířat, je strava. Pokud je krmení kvalitní, tak metanu produkují mnohem méně, řekl ČTK Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie Akademie věd ČR. Na výživově chudém krmení musí mikroflóra, která tráví potravu, mnohem víc pracovat, tudíž metanu vzniká víc. Podle Šimka je změna potravy u dobytka poměrně jednoduché a efektivní řešení. Problematické emise v zemědělství vznikají spíše u průmyslových hnojiv. Skot naopak naše půda potřebuje, uvedl.
Prodej elektromobilů loni ve světě poprvé přesáhl deset milionů4.3.2024 11:07
(ČTK)
Ve světě se loni poprvé prodalo více než deset milionů elektromobilů, což znamená meziroční nárůst o čtvrtinu. Z toho 9,97 milionu prodaných elektrických aut připadá na 20 nejvyspělejších zemí. Prodeje vozů se spalovacími motory se přitom zvýšily jen o pět procent. Vyplývá to z aktuální studie PwC Electric Vehicle Sales Review, kterou má ČTK k dispozici. V Česku se loni prodej aut se spalovacím motorem zvýšil o 14 procent na 215 000 vozů, zatímco prodej elektromobilů vzrostl o 71 procent na 6640 vozidel.
PR článek
Síkela chystá zákon, který zajistí postupný odchod od uhlí do 20334.3.2024 01:05 | PRAHA
(ČTK)
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) chce do poloviny roku 2025 připravit zákon, který zajistí řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Řekl to v debatě České televize. Ministr o řízeném odchodu mluvil v souvislosti s výrokem majitele skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače, že zvažuje uzavření elektráren Počerady a Chvaletice a svých dvou uhelných lomů na jaře 2025. Podle Síkely ČR odstavení elektráren zvládne.
Čeští vědci hledají cestu, jak mohou zemědělci uložit více uhlíku do půdy4.3.2024 00:49
(ČTK)
Čeští vědci hledají cestu, jak by zemědělci mohli ukládat do půdy výrazně více uhlíku než nyní. Výzkumy ukázaly, že při rozkladu organických zbytků se neobohacuje uhlíkem tak, jak si zemědělci dlouhodobě mysleli. Zároveň vědci předpokládají, že by zemědělci mohli na ukládání uhlíku vydělávat, protože Evropská unie se chystá vyplácet peníze těm, kteří se budou podílet na snižování uhlíkové stopy, řekl ČTK bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslav Trnka.
Zájem českých firem o bezemisní elektřinu loni vzrostl o 11 procent4.3.2024 00:30
(ČTK)
Zájem firem v Česku o bezemisní elektřinu roste, loni v souhrnu odebraly o 11 procent takové elektřiny meziročně více. Většinu z ní tvořila elektřina z obnovitelných zdrojů energie, další pak z jaderných elektráren. Nejčastěji ji poptávají firmy ze stavebnictví, automobilového průmyslu, bankovnictví nebo obchodní řetězce. ČTK o tom informovala polostátní společnost ČEZ. Zelenou energii nabízejí zákazníkům i další dodavatelé.
Svazek obcí Žďárska bude stavět solární elektrárny v čistírnách a úpravně vody3.3.2024 23:36 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
(ČTK)
Svaz vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko připravuje stavby pěti dotovaných fotovoltaických elektráren zhruba za 20 milionů korun. Rozmístí je v čistírnách odpadní vody a v úpravně vody Mostiště, které budou vyrobenou elektřinu spotřebovávat. Svazek zároveň zvažuje založení energetického společenství. Cílem je umožnit sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů v regionu za výhodnější ceny a udržet platby za pitnou vodu na rozumné úrovni, řekli zástupci svazku.
Precizní zemědělství přináší možné úspory peněz i půdy, nutné je dobré mapování3.3.2024 01:14
(ČTK)
Precizní zemědělství přináší stále více možností jak ušetřit peníze a starat se šetrněji o půdu jako klíčový výrobní prostředek. Pro maximální užitek je potřeba celoplošné mapování půdy, stavů porostů a výnosů, řekl na konferenci přispěvatelů a uživatelů projektu Intersucho Vojtěch Lukas z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Precizní zemědělství zahrnuje postupy, které využívají navigace propojené s družicemi, výbavu mechanizace různými senzory či dokonce roboty pracující na poli bez přímého řízení obsluhou.
IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na nový rekord1.3.2024 10:40 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) související s energetikou loni stouply na nový rekord. Částečně k tomu přispělo zvýšené využívání fosilních paliv v zemích, kde sucho omezilo výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách. Celkově emise z energetiky stouply o 410 milionů tun, tedy 1,1 procenta, na 37,4 miliardy tun. Tempo růstu však zpomalilo z 1,3 procenta v předchozím roce. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
PR článek
Nemusíte čekat na víkend, šlápněte do toho s 10 000 kroky i přes týden!1.3.2024 09:30
Těšíte se celý týden, až konečně nastane víkend a půjdete na výlet? Opustíte město, vyrazíte do hor, do lesů, do přírody. Vypnete hlavu a na chvilku si odpočinete od toho všudypřítomného ruchu a stresu kolem. Na tento tolik očekávaný okamžik ale nemusíte čekat celý týden a výletu nemusíte vyhradit celý den.
Odborník: Omezovat stavy skotu v ČR kvůli snaze o uhlíkovou neutralitu nemá smysl1.3.2024 01:17 | VĚTRNÝ JENÍKOV
(ČTK)
Omezovat stavy skotu kvůli snaze o uhlíkovou neutralitu není v Česku potřeba. Díky tomu, že významná redukce se v Česku uskutečnila již v 90. letech, kdy celé zemědělství procházelo náročnou postsocialistickou transformací, produkuje zemědělství jen sedm procent českých emisí, zatímco evropský průměr je deset procent a celosvětový dokonce 25 procent. Na konferenci tvůrců a přispěvatelů projektu Intersucho to řekli bioklimatologové Zdeněk Žalud a Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
Od března je pro žadatele o dotace z Oprav dům po babičce 3,5procentní úvěr1.3.2024 01:01
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) začne od března poskytovat žadatelům o dotace z programu Oprav dům po babičce výhodnější 3,5procentní úvěr. Úřad ho vyjednal s Asociací českých stavebních spořitelen (AČSS) a Českou bankovní asociací (ČBA) kvůli tomu, aby byl dotační program vhodný k rekonstrukci rodinných domů dostupnější pro více lidí. Za necelých šest měsíců si o dotaci v programu požádalo 1232 lidí a reálně by se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) mohl počet v letošním roce pohybovat mezi 5000 až 6000 žadateli. Do roku 2030 počítá se 40 000 zájemci o podporu z programu.
PR článek
Zkuste to. Tady může být váš PR článek29.2.2024 13:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hledáte cestu, jak dát o sobě vědět. Rádi byste měli někde hyperlinkový odkaz z klíčového slova, který by vedl na váš web. Tak přesně to může mít na Ekolistu.
Stát podpoří transformační program Třineckých železáren, schválila vláda29.2.2024 10:13
(ČTK)
Stát podpoří transformační program Třineckých železáren, kterým chtějí ocelárny snížit svou uhlíkovou stopu. Ze spolupráce by měly vzejít projekty na modernizaci tamní výroby a snížení její energetické náročnosti. Počítá s tím memorandum mezi vládou, skupinou Třinecké železárny - Moravia Steel a Moravskoslezským krajem, které schválila vláda. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) po jednání kabinetu upozornil na to, že memorandum neznamená příslib žádných peněz od státu.
Odborníci: Rozvoj železnic bude úzce souviset s dekarbonizací dopravního sektoru29.2.2024 00:50
(ČTK)
Železniční doprava vypouští z celého sektoru nejméně emisí do ovzduší, a bude tak mít podle odborníků, které oslovila ČTK, zásadní roli ve snaze dosáhnout cílů Zelené dohody pro Evropu. Propojením soukromého a veřejného sektoru může evropský železniční průmysl vyvinout technologie, které mu umožní do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Evropská unie a její železniční sektor tím mohou poměrně zásadně pomoci v řešení celosvětového problému se změnou klimatu, uvedla ředitelka Asociace podniků českého železničního průmyslu Marie Vopálenská.
PR článek
Právě vyšlo nové číslo časopisu Ochrana přírody28.2.2024 12:57
Evropský parlament schválil směrnici o trestněprávní ochraně životního prostředí. Co to je a jak hlasovali čeští poslanci?28.2.2024 09:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropský parlament v úterý 27. 2. schválil aktualizaci evropských pravidel pro ekologické trestné činy. Smyslem je posílit ochranu ekosystémů. Ekokriminalita je podle Evropského parlamentu čtvrtou nejrozšířenější kriminalitou. Hned po obchodu s drogami, po padělání a po obchodu s lidmi. Informuje o tom Evropský parlament v tiskové zprávě.
Odborníci: Kompenzace za emise je třeba regulovat, aby je firmy nezneužívaly27.2.2024 10:33 | PRAHA
(ČTK)
Kompenzace za emise oxidu uhličitého je pro producenty skleníkových plynů jedním z nástrojů, jak se přiblížit uhlíkové neutralitě. Nákupem takzvaných uhlíkových offsetů nebo-li kreditů například v podobě lesní plochy mohou společnosti vyvažovat své emise. Mnohdy jsou ale tato opatření nedostatečně účinná. Přesto je společnosti zneužívají k lepšímu veřejnému mínění a své ekologičtější prezentaci. Pro to, aby byla kompenzace smysluplná, je třeba legislativní regulace, shodují se odborníci, které oslovila ČTK.
Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování uhlíku27.2.2024 01:10
(ČTK)
Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování a ukládání uhlíku v určitých průmyslových odvětvích náročných na oxid uhličitý (CO2). Řekl to ministr hospodářství Robert Habeck. Největší ekonomika v Evropě se snaží dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality, což znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.
Bloomberg: Znečišťovatelé v Jižní Koreji profitují z emisních povolenek27.2.2024 00:48 | SOUL
(ČTK)
Jihokorejské firmy, které nejvíce znečišťují ovzduší, získaly za osm let z prodeje nevyužitých povolenek na oxid uhličitý (CO2) 475 miliard wonů (8,3 miliardy Kč). S odvoláním na údaje skupiny na ochranu klimatu Plan 1.5 o tom informuje agentura Bloomberg. Jižní Korea se stala jednou z prvních zemí v Asii, která před osmi lety zahájila systém obchodování s emisemi.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |