Zprávy / KlimaČP: Krupobití a deště způsobily o víkendu až 500 pojistných událostí9.5.2001 11:30 | PRAHA
(ČIA)
Až 500 pojistných událostí, které o víkendu způsobily prudké deště a krupobití, bude muset likvidovat Česká pojišťovna (ČP). Na pojistných plněních tak ČP vyplatí podle současných odhadů více než čtyři miliony korun. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí ČP Michal Urban.
Snížené stavy včelstev postihnou i zemědělce27.4.2001 14:12 | PRAHA
(ČIA)
Kompenzace za sucho by mohly být už v květnu21.4.2001 14:02 | PRAHA
(ČIA)
Pokud parlament na květnovém jednání potvrdí prezidentem vetovaný návrh zákona o financování politických stran, vytěží z toho finanční prostředky také zemědělci. Financování stran je totiž spojeno s technickou novelou zákona o dluhopisech, které by měly zemědělcům téměř s ročním odkladem zajistit peníze na kompenzaci ztrát způsobených loňským suchem. "Pokud řekne dolní komora znovu ano, budou již dluhopisy platit," potvrdil v rozhovoru pro ČIA mluvčí Ministerstva zemědělství ČR (MZe) Pavel Kovář.
MŽP: K dohodě o prodeji emisí nedošlo18.4.2001 15:30 | PRAHA
(EkoList)
Žádná dohoda mezi Nizozemskem a Českou republikou, Polskem a Rumunskem o prodeji emisí skleníkových plynů tak, jak o tom včera s odvoláním na agenturu AFP informovala Česká tisková kancelář, podepsána nebyla. EkoListu to dnes řekla Martina Motlová, náměstkyně ministra životního prostředí a ředitelka sekce zahraničních vazeb na Ministerstvu životního prostředí. "Je to úplný nesmysl. Když jsme si to dneska přečetli, byli jsme všichni zděšeni," řekla Motlová.
AFP: Nizozemsko kupuje snižování emisí skleníkových plynů v ČR17.4.2001 19:27 | HAAG
(ČTK, EkoList)
Nizozemsko dnes podepsalo s Českou republikou, Polskem a Rumunskem dohodu v rámci "nákupu" snižování emisí skleníkových plynů, jak předpokládá takzvaný Kjótský protokol. Sdělilo to podle agentury AFP nizozemské ministerstvo hospodářství .
Podle kritiků je 6. akční program pro životní prostředí měkký17.4.2001 15:00 | PRAHA
(EkoList)
První verze 6. akčního programu Evropské unie pro životní prostředí vyvolala od počátku vlnu kritiky nejen nevládních organizací, ale i poslanců Evropského parlamentu.
Evropa přijala ekologický program17.4.2001 13:15 | PRAHA
(EkoList)
V posledním lednovém týdnu publikovala Evropská komise (EK) poprvé dlouho očekávaný návrh 6. akčního programu pro životní prostředí (6EAP). Jde zatím o první verzi, na tu definitivní si musí Evropané počkat až do červnového summitu Unie v Götteborgu, už tento draft však vzbudil rozporuplné reakce. Právě čtyřměsíční pauza mezi první a definitivní verzi přitom dává Komisi šanci zjistit, jaké nedostatky vidí na klíčovém dokumentu evropské environmentální politiky občané, nevládní organizace a členské i kandidátské státy. Komise vyzvala všechny k aktivní spolupráci a slíbila vzít jejich připomínky v úvahu.
Čtyři priority V "programu" s podtitulem "Životní prostředí 2010: Naše budoucnost, naše volba" navrhla Komise čtyři hlavní oblasti, kterými by se měla Evropa v následujícím desetiletí zabývat: zamezení změně klimatu, ochrana přírody a druhové rozmanitosti, problematika životního prostředí a zdraví, ochrana přírodních zdrojů a nakládání s odpady. Kužvart je zklamán postojem USA ke Kjótskému protokolu29.3.2001 16:59 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí ČR Miloš Kužvart je zklamán posledními výroky prezidenta USA George Bushe a mluvčího Bílého domu Ari Fleischera o změně postoje USA ke Kjótskému protokolu. Fleischer včera prohlásil: "Prezident to řekl jasně. Nepodporuje Kjótský protokol." Fleischer také vyloučil, že by George Bush předložil dokument ke schválení americkému Senátu.
USA: Nemáme zájem realizovat Kjótský protokol29.3.2001 11:59 | PRAHA
(EkoList)
Znepokojení na celém světě vyvolalo prohlášení americké vlády, že nebude realizovat cíle Kjótského protokolu o globálním oteplování. Tiskový mluvčí Bílého domu Ari Fleischer prohlásil: "Prezident to řekl jasně. Nepodporuje Kjótský protokol." Flescher také vyloučil, že by George Bush předložil dokument ke schválení americkému Senátu.
Hnutí DUHA chce upřednostnit vratné lahve23.3.2001 14:35 | PRAHA
(EkoList)
Odstranit znevýhodnění vratných lahví v právě projednávaném tzv. obalovém zákoně požadují v petici aktivisté Hnutí DUHA. Zástupci organizace dnes petici, kterou podepsalo již 24 000 lidí, předali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. EkoListu to potvrdila mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. "Pokud bude přijat zákon o obalech v podobě, kterou nyní navrhuje ministerstvo životního prostředí, bude mít ČR horší obalovou legislativu než Turecko či Portugalsko," odůvodňuje petiční akci svého sdružení Šůlová.
Rybník Hvězda na Ústeckoorlicku bude chránit před povodněmi22.2.2001 08:10 | ÚSTÍ NAD ORLICÍ
(ČIA)
Rybník Hvězda v okrese Ústí nad Orlicí čeká rozsáhlá rekonstrukce. Vyplývá to z výsledků projednání procesu "EIA - hodnocení vlivu stavby na životní prostředí", které v těchto dnech obdržel Okresní úřad v Ústí nad Orlicí.
Teplé počasí přitahuje ptáky15.2.2001 20:40 | PRAHA
(ČIA)
Teplé únorové počasí urychlilo návrat ptáků z teplých krajin. Členové Moravského ornitologického spolku (MOS) už zaznamenali přílet prvních ptačích druhů na střední Moravu, jako jsou skřivani polní, špačci obecní, čejky chocholaté nebo konipasové bílí. Podle Jiřího Šafránka z MOS tito ptáci obvykle přilétají až koncem února a začátkem března. "Pokud nedojde k náhlému a dlouhodobému zhoršení počasí, neměly by přilétajícím ptákům nastat problémy," uvedl Šafránek pro ČIA.
Klimatické změny by mohly stát svět až 300 miliard dolarů ročně8.2.2001 10:45 | NAIROBI/PRAHA
(EkoList)
Až na 300 miliard dolarů ročně by mohlo přijít svět odstraňování následků klimatických změn kolem roku 2050, pokud se světové společenství hned neodhodlá k radikálním akcím proti prohlubování těchto změn. Shodli se na tom zástupci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a světových pojišťovacích společností.
SČE poskytuje levnější sazby za používání tepelných čerpadel30.1.2001 10:40 | DĚČÍN
(ČIA)
Speciální nižší sazbu pro domácnosti, které používají tepelná čerpadla, zavádí od 1. února společnost Severočeská energetika Děčín (SČE). Nový tarif vychází ze stávající sazby, ale odlišuje se od ní některými podmínkami a výší stálých plateb. Marketingový vedoucí SČE Jiří Schoř ČIA informoval, že o nižší sazbu může požádat každý zákazník, který používá k vytápění domácnosti tepelné čerpadlo.
Ekologové versus ekonomové5.1.2001 15:25 | PRAHA
(EkoList)
EkoList přináší původní reportáž z debaty Environmentalismus: rozumná politika nebo další pokus o omezování svobody člověka?, která se konala 4. 1. 2001 v Centru pro ekonomiku a politiku. Napsal ji reportér EkoListu Tomáš Kramár.
Fiasko v Haagu vyvolalo zděšení na celém světě26.11.2000 12:00 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Fiasko Šesté konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu je zklamáním pro ekology a vlády na celém světě. V sobotu se ještě na poslední chvíli pokoušela Velká Británie o zprostředkování kompromisu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kvůli jejimž vzájemně nepřijatelným požadavkům uvízla jednání na mrtvém bodě. Britské snahy však k úspěchu nevedly.
Kužvart: Rezervu můžeme při vstupu do EU využít i politicky24.11.2000 15:00 | PRAHA
(EkoList)
O úspěchu nebo neúspěchu 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu rozhodnou podle ministra životního prostředí ČR Miloše Kužvarta stanoviska zemí jako jsou Spojené státy, Japonsko a Rusko. "Na nich především záleží, aby se v Haagu dospělo k vítané shodě," odpověděl dnes na otázky EkoListu ministr Kužvart, který se včera večer vrátil z Haagu.
Pronk přišel s kompromisem, který se nikomu nelíbí24.11.2000 11:56 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Nizozemský ministr životního prostředí Jan Pronk, který předsedá haagské konferenci OSN o změnách klimatu, přišel včera s třináctistránkovým materiálem, který představil jako kompromis, na němž by se mohly všechny strany shodnout. "Je to vyrovnaný materiál. Věděli jsme, že to bude bolet, ale v mém návrhu je pro každého něco," řekl Pronk. Jeho návrh ovšem vyvolal okamžitou negativní odezvu. Velmi ostře proti se postavila Evropská unie (EU). "Ten materiál je velkým zklamáním, je naprosto nepřijatelný," reagovala francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová. Francie v současné době předsedá EU.
EU chce slevit ze svého požadavku na národní opatření24.11.2000 11:10 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Evropská unie by byla v Haagu ochotna ustoupit ze svého požadavku na alespoň poloviční plnění kjótských závazků domácími opatřeními za podmínky, že ostatní země přistoupí na účinný systém kontroly a postihu neplnění závazků. S odvoláním na výrok francouzské ministryně životního prostředí Dominique Voynetové to napsala agentura ČTK. Šestá konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu, která měla dnes oficiálně skončit, je poznamenaná sporem, na jehož jedné straně stojí Evropská unie a rozvojové země a na druhé Spojené státy, Kanada, Japonsko a Austrálie.
Ostrovním státům hrozí milionové ztráty kvůli oteplování23.11.2000 14:05 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Osm až šestnáct milionů amerických dolarů ročně budou činit ztráty ostrovního státu Kiribati kolem roku 2050 kvůli klimatickým změnám. To je 17, respektive až 34 procent HDP tohoto pacifického státečku. Bohatší Fidži bude ve stejné době tratit dokonce 23 až 52 miliónů dolarů ročně (2 až 4 % HDP). Vyplývá to ze zprávy "Města, moře a bouře", kterou včera na konferenci OSN o změnách klimatu v Haagu zveřejnila Světová banka (SB). O něco lépe na tom budou vyšší ostrovy, jako je Viti Levu na Fidži, zatímco ostrůvky zvedající se jen nízko nad mořem, jako je atol Tarawa na Kiribati, zasáhnou důsledky klimatických změn mnohem drtivěji.
V Haagu létají koláče, ale naděje stále žije23.11.2000 12:50 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Objevily se náznaky, že ministři 185 zemí dospějí na 6. konferenci stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu k dohodě. Jednání pokračovala i dnes v noci porovnáváním komplexních argumentů týkajících se pravidel plnění závazků o snižování emisí skleníkových plynů.
Podle V4 by "propady" měly pokrýt maximálně 10% podíl emisí22.11.2000 16:12 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Maximálně 10% podíl na snižování emisí skleníkových plynů v rámci tzv. "mechanismu čistého rozvoje" by podle Visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) měly mít tzv. "propady". Stanovisko V4 představil včera na ministerské části konference OSN o klimatických změnách v Haagu maďarský ministr životního prostředí Ferenc Ligetvári.
Haag: Dohoda stále není na dohled22.11.2000 13:00 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Naděje na možný zlom v jednáních 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN vzala za své, napsala včera BBC. Francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová prohlásila, že Evropská unie nebude vyjednávat o americkém návrhu na využití propadů a obvinila USA z hledání cestiček, jak obejít závazky plynoucí z Kjótského protokolu. "Spojené státy se snažily zničit naši práci za poslední tři roky," řekla Voynetová včera na brífingu Evropské unie, které nyní Francie předsedá.
USA a EU se v Haagu handrkují21.11.2000 13:30 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Necelé tři dny zbývají do pátku - tedy posledního dne, kdy by se konference v Haagu mohla ještě dobrat k úspěchu, tedy k uzavření dohody o konkrétních realizacích závazků z Kjóta. Americká delegace včera přišla s návrhy, kterými chce vyjednávání s Evropskou unií posunout z mrtvého bodu, na němž mezitím uvízlo.
Haag: Chirac otevřeně kritizoval USA21.11.2000 10:30 | PRAHA/HAAG
(EkoList)
Francouzský prezident Jacques Chirac včera v Haagu, kde začala ministerská část 6. Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, vystoupil s projevem, který byl kriticky zaměřen proti klimatické politice Spojených států. Chirac Američanům vyčinil za to, že na celosvětovém objemu emisí skleníkových plynů se podílejí celou čtvrtinou. "Každý Američan vyprodukuje třikrát víc skleníkových plynů než Francouz," upřesnil Chirac a dodal: "Je proto především na Američanech, aby se naplnily naše naděje na účinné omezení emisí skleníkových plynů v globálním měřítku." Prezident také vyzval Spojené státy, aby se spojily s ostatními rozvinutými zeměmi "v boji proti klimatické změně, nové hranici našeho rozvoje".
Meacher: Dohoda je v zájmu USA21.11.2000 09:00 | PRAHA
(EkoList, BBC)
Přestože zejména v otázce obchodování s emisemi a využití tzv. propadů rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií v Haagu stále přetrvávají, zůstává náměstek britského ministra životního prostředí Michael Meacher, jak sám říká, "mírně optimistický", a stále věří, že v Haagu vznikne konkrétní mezinárodní dohoda o boji proti klimatickým změnám. Meacher zároveň včera připomněl, že druhý týden v Haagu přinese velmi důležité záležitosti právě proto, že se USA a EU dosud nebyly schopny dohodnout, jak nejlépe realizovat to, na čem se dohodly v roce 1997 v Kjótu.
V Haagu v sobotu vyrostla hráz proti klimatickým změnám20.11.2000 14:08 | HAAG
(zvláštní zpravodajka EkoListu)
V sobotu 18. listopadu postavilo téměř šest tisíc aktivistů mezinárodních ekologických organizací (především Friends of the Earth či Greenpeace) půlkilometrovou zeď kolem haagského Kongresového centra, kde právě probíhá 6. zasedání stran Rámcové konvence OSN o klimatických změnách (UNFCCC). Následující fotografie přibližují celou sobotní akci, která trvala zhruba dvě hodiny.
Jednání o klimatických změnách ještě zesílí20.11.2000 08:00 | PRAHA
(EkoList)
Haagská jednání o způsobech, jak čelit globálnímu oteplování zeměkoule, se zítřejším příjezdem ministrů vlád zemí OSN ještě zesílí. Minulý týden utráceli delegáti hodně námahy na překonání rozdílů mezi Spojenými státy a Evropskou unií, aby došlo k realizaci protokolu z Kjóta. Tam průmyslové země souhlasily s redukcí skleníkových plynů o 5 procent do roku 2012. V Haagu se ovšem vytvořila silná evropská opozice proti americkým návrhům dosáhnout svého závazku z Kjóta obchodováním s emisními úvěry a využitím propadů.
Konferenci v Haagu obklíčila písečná hráz19.11.2000 17:50 | HAAG
(zvláštní zpravodajka EkoListu)
Čtyři sta metrů dlouhá a 160 cm vysoká hráz, postavená z více než 50 tisíc jutových pytlů s pískem, vyrostla včera odpoledne před haagským kongresovým centrem, kde se od pondělka koná 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (COP6). Hráz, která byla rozdělena na vnitřní část, před vchodem do kongresového centra, a vnější část, na okraji silnice souběžné s budovou, postavilo na pět tisíc aktivistů z celé Evropy, kteří se do Haagu sjeli na výzvu mezinárodní ekologické organizace Friends of the Earth International (Přátelé Země), kterou v České republice reprezentuje Hnutí DUHA.
Čeští aktivisté demonstrovali v Haagu na podporu kolumbijských indiánů18.11.2000 19:00 | HAAG
(zvláštní zpravodajka EkoListu)
"Ropa je energií života. Je to krev naší Země," uvedl ve svém projevu Berito Cobaria - domorodý příslušník kolumbijského indiánského kmene Uwa. V pátek 17. listopadu se před budovou Soudního dvoru v Haagu sešlo 50 českých ekologických aktivistů, zejména z organizací Nesehnutí a Hnutí DUHA, aby podpořili demonstraci, která byla jednou z doprovodných akcí 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Hlavenka3.1.2025 Německé emise CO2 z výroby elektřiny – pokles je silný a dále rychle pokračuje
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy27. prosince 2024 | MŽP ČR
MŽP ČR: MŽP bilancuje: prosadili jsme větší ochranu přírody, vody i půdy, spustili jsme komunitní energetiku a připravujeme zálohování PET lahví a plechovek. Co dalšího se podařilo?21. prosince 2024 | Zelení - Strana zelených
Zelení - Strana zelených: Klimaticko-energetický plán: Zpoždění plánů nás bude stát víc, než jen čassouvisející kalendář akcí
6. ledna 2025 (pondělí) 10:00 - 15:00 Tři králové v zoo (Festivaly a slavnosti, Praha 7 )
7. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Stromečky štěstí (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
9. ledna 2025 (čtvrtek)
Nová pravidla pro emisní obchodování - EU ETS 1 a EU ETS 2 (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 8 ) reklama |