Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Vratislav Filler: Změna paradigmatu parkování bude vyžadovat velkou odvahu16.9.2016
Redakce Ekolistu oslovila řadu odborníků, politiků a aktivistů s jednoduchou otázkou: Jak vyřešit parkování ve městech, aby byli všichni spokojeni? Zde je odpověď Vratislava Fillera z Auto*Matu.
Jaroslav Martinek: Hledání rovnováhy mezi plynulostí dopravy a atraktivitou veřejného prostoru16.9.2016
Redakce Ekolistu oslovila řadu odborníků, politiků a aktivistů s jednoduchou otázkou: Jak vyřešit parkování ve městech, aby byli všichni spokojeni? Zde je odpověď výzkumníka Jaroslava Martinka z Centra dopravního výzkumu.
Angelika Winklerová: Řešení parkování aut ve Vídni? Město místo osobních aut podporuje šetrnou dopravu16.9.2016
Redakce Ekolistu oslovila řadu odborníků, politiků a aktivistů s jednoduchou otázkou: Jak vyřešit parkování ve městech, aby byli všichni spokojeni? Zde je odpověď vídeňského magistrátního oddělení MA 18 pro městský rozvoj a plánování.
ČTPEZ: Pachtovní smlouvy ocení vlastníci půdy i ekozemědělci31.8.2016
Právě vychází aktualizovaná Metodika půdního průzkumu zemědělských pozemků určená pro pachtovní smlouvy. Nově nabízí i návrhy řešení v případě, že v době pachtu dojde na pozemku ke zlepšení půdní kvality. To vedle vlastníků ocení zejména ekologičtí zemědělci. Diskuze nad smyslem ekologického zemědělství se tak pro jednou posouvá od debat nad kvalitou biopotravin k reálnému měření přínosů v podobě zhodnocených pozemků.
Evžen Korec: Česko si zaslouží více divočiny12.8.2016
Ekologové v minulých týdnech vytipovali pět lokalit v ČR, kde by mohla být příroda ponechána nerušenému vývoji. Česká krajina je skrz naskrz kulturní a člověk do přírodních procesů zasahuje s výjimkou mizivého zlomku území všude. Úřady se na myšlenku rozšíření divočiny zatím moc netváří, což je podle mě škoda.
Pavel Hubený: Jaký je příběh šumavského lesa Na Ztraceném28.7.2016
Před 5 lety jsme rozdělovali společnost na příznivce kácení a příznivce kůrovce. Sama Správa rozdělovala lesy na Ztraceném na PŘÍRODĚ BLÍZKÉ A NEPŮVODNÍ, a podle toho k nim přistupovala. Ty přírodě blízké měly být pokračovateli původních pralesů a byly ponechávány bez těžby, ty nepůvodní měly tvořit hlavně výsadby "nepůvodních" smrků a v nich jsme bojovali s rostoucí populací lýkožrouta smrkového a to kácením a odkorňováním napadených smrků. Za roky 2011 a 2012 zde Správa pokácela a odkornila 4655 m3 smrků a nastojato odkornila 12 797 m3. Je to hodně nebo málo a mělo to nějaký smysl?
Karel Makoň: Hrdina dne - tajemný pan „M“22.7.2016
Abych pravdu řekl, o osobě mého dnešního hrdiny, pana „M“, ani moc nevím. Podle mě pracuje jako výše postavený vedoucí pracovník, možná je to i jednatel či spolumajitel zahraniční firmy sídlící a fungující kousek od naší záchranné stanice živočichů Plzeň - DES OP.
Edvard Sequens: Hlubinný veletoč ministra Mládka15.7.2016
Ministr průmyslu Mládek provedl veletoč v procesu vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vyhořelého paliva, když oznámil, že na pěti lokalitách (Čihadlo v okolí Lodhéřova na Jindřichohradecku, Magdalena v okolí Jistebnice na Táborsku, Březový potok poblíže Pačejova u Nepomuka, Čertovka v blízkosti Lubence a Hrádek u Dolní Cerekve na sever od Jihlavy) zmrazí další práce. Vyhledávání má pokračovat jen na lokalitách Horka v okolí Budišova na Třebíčsku a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku, kde podle svých slov „cítí politickou vůli k úložišti“.
Pavel Poc: Finální bitva o glyfosát se odkládá o rok a půl29.6.2016
Evropská komise zmeškala příležitost reagovat na obavy vědecké veřejnosti a výzvy evropských občanů a používání glyfosátu zakázat, byť samozřejmě s nějakou přechodnou dobou, aby nebylo poškozeno zemědělské hospodaření. Nevyužila ani druhé možnosti udělat toto jediné správně rozhodnutí, kterou dal evropské komisi Evropský parlment svým usnesením, přijatým na základě mé námitky proti návrhu patnáctileté autorizace. Nyní už Evropská komise čelí prosté skutečnosti, že v případě, že NEROZHODNE, bude vystavena oprávněným a předem úspěšným žalobám ze strany výrobců. Je třeba si uvědomit, že Evropská komise měla možnost rozhodnout autorizaci povolit, nebo nepovolit, ale neměla možnost nerozhodnout.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |