Zprávy / KlimaReuters: Čínské solární továrny v USA rostou, domácí výrobci zaostávají18.7.2024 10:35 | NEW YORK
(ČTK)
Čínské firmy prudce zvýšily výstavbu továren na výrobu solárních panelů ve Spojených státech. Čína tak získává dominantní postavení v tomto nově vznikajícím odvětví, protože závody nečínských společností v USA nejsou navzdory federálním dotacím schopny čínským výrobcům konkurovat. Uvedla to agentura Reuters. Podle analýzy firemních prohlášení, vládních dokumentů a rozhovorů s osmi společnostmi a výzkumníky budou mít čínské podniky v příštím roce na území USA výrobní kapacitu solárních panelů nejméně 20 gigawattů. To bude stačit na pokrytí zhruba poloviny poptávky v zemi.
Ekologické organizace: Dva reaktory jsou lepší než čtyři, musíme ale nadále rozvíjet OZE18.7.2024 01:36 | PRAHA
(ČTK)
Ekologické organizace, které oslovila ČTK, vnímají rozhodnutí o výstavbě pouze dvou jaderných reaktorů v Dukovanech jako pozitivní. Podle nich je díky tomu větší prostor pro rozvíjení energetiky směrem k obnovitelným zdrojům energie. Výstavba čtyř reaktorů by podle nich bylo megalomanské rozhodnutí, které by Česko nemuselo finančně zvládnout.
Ekologičtí aktivisté navíc míní, že odklon od uhlí nastoupí v tuzemsku pravděpodobně dříve, než budou reaktory dokončené, a proto chtějí rozvoj udržitelnějších zdrojů energie.
Zástupci oboru: ČR by měla zapojit všechny dostupné zdroje obnovitelné energie18.7.2024 01:01
(ČTK)
Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument by podle ní zároveň měl více využívat přínosy všech dostupných obnovitelných zdrojů a měl by brát v potaz i jiné zdroje než slunce a vítr. Svaz moderní energetiky spolu s dalšími asociacemi uvedl, že zelená energie pomůže konkurenceschopnosti české ekonomiky. Vláda včera schválení státní energetické koncepce a dvou souvisejících klimatických dokumentů odložila.
Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické17.7.2024 11:07 | BRUSEL
(ČTK)
Cíle Evropské unie v oblasti výroby a dovozu zeleného vodíkového paliva jsou nerealistické a pravděpodobně nebudou splněny, a to navzdory investicím v řádu miliard eur. Ve své zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD). Cílem Evropské komise (EK) je do roku 2030 vyrobit deset milionů tun obnovitelného vodíku a dalších deset milionů tun dovézt. Tyto cíle sice nejsou závazné, jsou ale součástí plánu EU na ukončení závislosti na dovozu energií z Ruska.
Vláda projedná strategické dokumenty k vývoji tuzemské energetiky17.7.2024 00:45 | PRAHA
(ČTK)
Vláda se bude dnes zabývat aktualizací strategických dokumentů pro další vývoj tuzemské energetiky. Projedná tak upravenou státní energetickou koncepci a energeticko-klimatický plán. Stát v nich počítá s odklonem od uhlí a s postupným posilováním jaderných zdrojů a obnovitelných zdrojů energie. Cíle obou dokumentů tak počítají také s výstavbou nových jaderných zdrojů. Vláda by o vítězi tendru a počtu nových reaktorů měla rovněž brzy rozhodovat.
Průmyslové firmy v Česku dostanou 15 miliard korun na ekologizaci výroby16.7.2024 01:17
(ČTK)
Průmyslové podniky v Česku dostanou 15 miliard korun na ekologizaci své výroby a snížení spotřeby. Cílem je omezení vypouštěných emisí. Stát k tomu vyhlásil novou dotační výzvu. Peníze použije z modernizačního fondu, získají je například výrobci oceli, stavebních materiálů nebo firmy z chemického či potravinářského průmyslu. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí (MŽP).
Expertka: Inspiraci pro boj s teplem může Česko čerpat v jižní Evropě15.7.2024 02:05 | PRAHA
(ČTK)
Česká města se mohou inspirovat v boji s teplem v jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je lépe přizpůsobená na vysoké teploty. Město má například více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť v prostorách veřejně dostupných muzeí, galerií, úřadů a knihoven, které poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis, sdělila výzkumná pracovnice Katarína Svitková z Institutu pro Evropskou politiku.
Města jsou v létě problematická, neboť se nezvládnou v noci přirozeně ochlazovat15.7.2024 00:50
(ČTK)
Města mají problém se při letních nocích přirozeně ochlazovat, neboť sestávají z umělých povrchů jako je beton či asfalt, které se ve dne nahřívají. To může být problematické, jelikož vyšší teploty zatěžují lidský organismus, ale také zeleň, řekl klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Nicméně takzvané městské tepelné ostrovy, tedy zástavby, které zadržují více tepla, mohou být naopak prospěšné v zimě.
PR článek
Příležitost pro uhelné regiony: Operační program Spravedlivá transformace pomáhá nastartovat kraje zatížené těžbou11.7.2024 10:42
(MŽP)
Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj jsou regiony, které byly po dlouhou dobu závislé na těžebním průmyslu. V současné situaci odklonu od uhlí je důležité, aby právě tyto kraje získaly podporu k dorovnání startovní čáry s ostatními. K tomu významně pomáhá Operační program Spravedlivá transformace (OPST), který podporuje ekonomické, technologické, sociální, ekologické a kulturní projekty v těchto lokalitách. Česká republika je v současné době nejúspěšnějším státem ve využívání prostředků z Fondu spravedlivé transformace v Evropské unii a obnově tzv. uhelných regionů.
Expert: Pořízení klimatizací je sobecké, přispívají k horšímu klimatu. Lepší řešení jsou venkovní žaluzie10.7.2024 15:55
(ČTK)
Klimatizace vnitřní prostory sice ochladí, ale vypouští teplý vzduch do již tak vyhřátých ulic. Zároveň je na její provoz potřeba elektrická energie, která mnohdy pochází z fosilních paliv. Její provoz proto s sebou nese uhlíkovou stopu a přispívá ke změnám klimatu, shodli se klimatologové, které oslovila ČTK. Nicméně se odhaduje, že domácností s klimatizací bude kvůli zvyšujícím se teplotám přibývat.
Hydrogeologové ověřují kvalitu artéského vrtu v Kníničkách u Brněnské přehrady10.7.2024 11:13
(ČTK)
Artéský vrt v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady by mohl od jara příštího roku sloužit jako zdroj pitné vody pro systém nouzového zásobování obyvatel Brna. Odborníci ze společnosti GEOtest tam nyní pracují na hydrogeologickém průzkumu, který kvantitu i kvalitu vrtu ověří. Pak vytvoří projekt úpravy vrtu a zahájí stavební práce na opravách šachty tak, aby z něj hasičské cisterny mohly nabírat vodu. ČTK to za zhotovitele řekl hydrogeolog společnosti GEOtest Jan Bartoň.
Ministerstvo vyčlení půl miliardy korun na zakládání mokřadů, remízků a stromořadí4.7.2024 01:39 | PRAHA
(ČTK)
Zemědělci budou moct od podzimu žádat o podporu na vytváření remízků nebo stromořadí na orné půdě. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) na zakládání nových krajinných prvků vyčlení půl miliardy korun. Úřad o tom informoval ve společné tiskové zprávě s ministerstvem zemědělství.
Automobilka GM zaplatí v USA pokutu 146 milionů dolarů kvůli nadměrným emisím3.7.2024 21:17
(ČTK)
Největší americká automobilka General Motors (GM) se dohodla, že zaplatí vládě Spojených států pokutu 145,8 milionu dolarů (zhruba 3,4 miliardy Kč), protože téměř šest milionů jejích starších vozů nesplňuje normy pro emise a spotřebu pohonných hmot. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na americké úřady.
Kanada zpřísnila pokuty za greenwashing. Ropná společnost následně stáhla z webu informace o CCS technologiích3.7.2024 12:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Společnost Imperial Oil, která je dceřinou společností ExxonMobile, svého času tvrdila, že technologie zachytávání uhlíku (CCS) bude klíčová pro splnění cílů Pařížské dohody. Po té, co v Kanadě začal platit zákon postihující nepodložená environmentální tvrzení, tzv. greenwashing, společnost Imperial Oil ze svého webu stáhla desítky dokumentů, které se o této technologii zmiňovaly. Upozornil na to ve svém článku Geoff Dembicki na webu DeSmog.
Chytré meteostanice v Jeseníkách sledují klimatickou změnu i počasí pro turisty3.7.2024 10:31
(ČTK)
Na hřebenech Jeseníků jsou nově chytré meteostanice, které sledují dopady klimatických změn na okolní přírodu i aktuální počasí. Sbíraná data mimo jiné vysvětlují například odumírání porostů a dalších změn v oblasti. Výsledky měření meteorologických podmínek jsou zároveň dostupné pro lidi on-line. Mohou je využít také turisté, kteří se chtějí do oblasti vydat. ČTK o tom informoval český start-up Agdata Smart, který se na projektu podílí.
Udržovat pole, která nic nenesou? Zelenou perlu za rok 2023 získal ekonom Štěpán Křeček28.6.2024 12:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čtenáři Ekolistu měli možnost hlasovat ve 29. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla, kterou vyhlašují Děti Země – Brno. Jejím účelem je upozornit na autorky a autory výroků, kteří znevažují či dokonce odmítají důležitost ochrany životního prostředí a ekologické činnosti. Anketu vyhrál Štěpán Křeček, hlavní ekonom ve společnosti BH Securities a člen poradního sboru předsedy české vlády Petra Fialy.
ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU28.6.2024 01:12
(ČTK)
Česko vypouští druhý největší objem emisí metanu z opuštěných dolů v Evropské unii. Hůře je na tom jen Polsko. Opuštěné uhelné doly ve státech EU vypustí ročně zhruba 298 milionů metru krychlových (m3) metanu, za 90 procent těchto emisí může kromě Polska a Česka také Německo. Vyplývá to výpočtů americké ekologické skupiny Global Energy Monitor, které má ČTK k dispozici.
Za severním polárním kruhem, především v Rusku, hoří rozsáhlé lesní požáry27.6.2024 17:17
(ČTK)
Za severním polárním kruhem, a to především v Rusku, hoří rozsáhlé lesní požáry, informovala evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Soudě podle emisí uhlíku, které při nich unikají do ovzduší, jsou po letech 2019 a 2020 nejintenzivnější v tomto ročním období za posledních 20 let.
Papež nařídil výstavbu solární farmy k pokrytí energetických potřeb Vatikánu27.6.2024 00:38 | VATIKÁN
(ČTK)
Dánsko uvalí zelenou daň na chovy krav a prasat, které jsou zdrojem emisí26.6.2024 18:45
(ČTK)
Peníze z povolenek zřejmě půjdou jen na kompenzace následků změn klimatu26.6.2024 10:35 | PRAHA
(ČTK)
Peníze z prodeje emisních povolenek bude zřejmě možné využít jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Počítá s tím novela zákona, kterou v úvodním kole projednala Sněmovna. Letošní výnosy z povolenek se odhadují kolem 40 miliard korun.
Lidé chtějí ambicióznější klimaticko-energetickou strategii Česka, uvádí ekologické organizace26.6.2024 01:22 | PRAHA
(ČTK)
Většina lidí chce ambicióznější klimaticko-energetickou strategii pro Česko, vyplývá z výsledků veřejné konzultace vládního dokumentu. Dotázaní podle výsledků míní, že strategii chybí podrobné plány odklonu od uhlí, snižování dotací do fosilního průmyslu, adaptace krajiny na změnu klimatu a také pro zlepšení situace v energetické chudobě. Na výsledky veřejné konzultace poukázaly čtyři ekologické organizace - Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a Calla.
Ministerstvo navrhuje přes 2 miliardy korun na kompenzace firmám za vysoké náklady na elektřinu26.6.2024 00:56
(ČTK)
Firmy, které mají vysoké náklady za elektřinu kvůli poplatkům za emise skleníkových plynů, by mohly od státu dostat náhradu v celkové výši přes dvě miliardy korun. Vyplývá to z návrhu nařízení, které předloží ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve středu na jednání vlády. Pomoc má být na výdaje za loňský rok. Týkat se to má energeticky náročných odvětí, která by mohla kvůli vyšším nákladům přesunout svou výrobu do zahraničí, kde jsou menší regulace. To by podle ministerstva mohlo následně zhoršit globální situaci s emisemi skleníkových plynů.
Na jihu Brazílie vyhlásili stav nouze kvůli požárům v mokřadu Pantanal25.6.2024 13:00
(ČTK)
Jihobrazilský stát Mato Grosso do Sul v pondělí vyhlásil na šest měsíců stav nouze kvůli rozsáhlým lesním požárům, které sužují největší mokřad světa, jenž je domovem tisíce druhů rostlin a zvířat, včetně řady vzácných. Informovala o tom agentura AFP. Požáry v Pantanalu jsou "mimo kontrolu" a vyhlášení stavu nouze má pomoci získat další prostředky na boj s ohnivým živlem.
Těžba v lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, řekl mluvčí ČEZ25.6.2024 01:22 | PRAHA
(ČTK)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, nikoliv v roce 2035, do kterého získal povolení těžby. Skončit s těžbou uhlí do roku 2030 je strategií skupiny ČEZ, Bílina by ale zůstala v provozu až do roku 2035, pokud by nastala nečekaná situace, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zástupci polostátní firmy na valné hromadě společnosti dále uvedli, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Ještě před 20 lety elektřina z uhlí tvořila hlavní část zisku firmy, v současnosti nejvíce elektřiny ČEZ vyrábí jaderné elektrárny.
Vláda projedná dokument, který podpoří využívání a zpracování dřeva v Česku25.6.2024 01:11 | PRAHA
(ČTK)
Stát chce podpořit zpracování dřeva a výstavbu dřevostaveb v Česku. Počítá s tím dokument s názvem Surovinová politika pro dřevo, který ve středu projedná vláda. Dřevostavby by podle něj v roce 2035 mohly tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v ČR. Surovinovou politiku představil už dříve ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), pomůže podle něj zvýšit přidanou hodnotu odvětví, posílí domácí ekonomiku a sníží uhlíkovou stopu.
Na Vysočině investují do vodovodů i vesnice po zkušenostech se suchem24.6.2024 18:50 | JIHLAVA
(ČTK)
Na Vysočině investují s pomocí dotací do veřejných vodovodů i malé obce. Vlachovice ve Žďárských vrších se 139 stálými obyvateli zatím vodovod nemají, jeho stavbu obec chystá kvůli obavám, že nebude dost vody v místních studních. Obec Kejžlice na Pelhřimovsku chce využít dotaci na vyčištění a prohloubení studen a na nový vodojem, Věž na Havlíčkobrodsku se chystá posílit místní zdroje napojením na přívod vody z vodárenské přehrady Švihov. Vyplývá to z ankety ČTK.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |