Zprávy / KlimaStudenti ze 120 zemí budou protestovat za lepší ochranu klimatu24.5.2019 00:33 | BERLÍN
(ČTK)
V desítkách zemí po celém světě dnes budou studenti znovu stávkovat a demonstrovat za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Mladí lidé od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Na dnešní akci aktivisté na webu www.fridaysforfuture.org iniciativy do čtvrtečního večera registrovali 1623 protestů ve 119 zemích včetně Česka.
Stovka učitelů se přidala k požadavkům studentů k ochraně klimatu24.5.2019 00:09
(ČTK)
K požadavkům studentů, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí, se přidali někteří čeští učitelé základních a středních škol. Zhruba stovka jich podepsala výzvu s názvem Učitelé za klima. Požadují v ní mimo jiné, aby se ve státem daném obsahu učiva kladl větší důraz na životní prostředí a jeho ochranu. Včera to sdělil zástupce petice pedagogů Milan Pešek.
Kvůli řasám uhynuly na norských farmách miliony lososů23.5.2019 00:33
(ČTK)
Přibližně osm milionů lososů uhynulo minulý týden na rybích farmách na severu Norska, kde se rapidně přemnožily řasy. Odhadovaný růst prodeje této ryby tak bude v Norsku letos o více než polovinu nižší, oznámila včera norská státní organizace Seafood Council. Ta se zabývá rozvojem trhu s mořskými plody.
Praha 7 vyhlásila klimatickou nouzi. Omezí plasty a vysadí stromy23.5.2019 00:15 | PRAHA
(ČTK)
Radnice Prahy 7 přestane používat jednorázové plasty, úřad změní způsob hospodaření s odpadem, vysadí v ulicích nové stromy nebo nakoupí ekologická auta. Zároveň bude u developerských projektů vyžadovat využití tzv. zelených střech a změní hospodaření s vodou. Rozhodli o tom včera radní městské části, kteří zároveň na území městské části vyhlásili stav klimatické nouze. Novinářům to včera řekli představitelé radnice.
Do roku 2070 by mohlo zmizet až 10 % biomasy dřevin, varují vědci22.5.2019 16:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jaký dopad na množství uhlíku v atmosféře bude mít změna vztahu mezi stromy a symbiotickými houbami a bakteriemi zapříčiněná oteplujícím se klimatem? Výskyt základních symbiotických forem zmapovala v globálním měřítku studie mezinárodního vědeckého týmu, který vedli výzkumníci ze Stanfordovy univerzity. Práce, na níž se podíleli také vědci z Akademie věd a České zemědělské univerzity, zdobí aktuální titulní stranu prestižního časopisu Nature.
ČIŽP na jihu Čech bude víc sledovat, zda lesníci brání kůrovci22.5.2019 00:18 | Č. BUDĚJOVICE
(ČTK)
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. Bude také sledovat, jestli při zpracování dřeva nepoškozují půdu. Zaměří se i na zavlažování golfových hřišť a rozšíří kontroly penzionů i hotelů na Šumavě i Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Počet podnětů, jež inspekce dostává, roste ročně o desítky. Novinářům to včera řekli zástupci ČIŽP.
The Guardian bude místo klimatické změny psát o klimatické krizi21.5.2019 00:45 | PRAHA
(ČTK)
Britský deník The Guardian začíná ve svých textech místo obratu "klimatická změna" používat slovní spojení "klimatická krize" či "klimatické zhroucení" a "klimatické skeptiky" bude označovat jako "popírače klimatického výzkumu". Aktualizaci svých stylových zásad redakce zdůvodňuje snahou přesněji popisovat ekologické problémy, kterým dnes svět čelí.
Aktivisté Greenpeace zablokovali ústředí ropné společnosti BP Video21.5.2019 00:15
(ČTK)
Tenčící se led postihuje čtvrtinu západní Antarktidy20.5.2019 00:45
(ČTK)
Téměř čtvrtinu ledové pokrývky západní Antarktidy postihuje ztenčení ledu, kvůli kterému jsou ledovce nestabilní. Na některých místech se vrstva ledu ztenčila až o 122 metrů, uvedli vědci z britské Univerzity v Leedsu, kteří oblast západní Antarktidy zkoumají. Informoval o tom zpravodajský server CNN.
Rákos jako prospěšný škůdce a užitečný nepřítel17.5.2019 12:53 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V ekologii obecně platí, že na druhy nepůvodní, tedy ty zavlečené a invazní, hledíme s jistou nevolí. A pokud k tomu máme vůli a prostředky, snažíme se je všemožně likvidovat. Zdá se ale, že ve Spojených státech amerických teď jednoho nezvaného hosta vezmou ochránci přírody na milost. Píše o tom The Conversation.
Severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze17.5.2019 00:29
(ČTK)
Vlastníci lesů chtějí urychlit výplatu peněz na boj s kůrovcem17.5.2019 00:28 | PRAHA
(ČTK)
Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku. Soukromí vlastníci lesů je ale potřebují rychleji. Podporu našli mezi senátory během včerejšího veřejného slyšení i u ministerstva životního prostředí.
ČIŽP se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů16.5.2019 00:20 | PLZEŇ
(ČTK)
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.
Kancléřka Merkelová: Německo by do roku 2050 mělo být klimaticky neutrální15.5.2019 07:18
(ČTK)
Německo musí podle kancléřky Angely Merkelové hledat cesty, jak se do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí. Šéfka německé vlády, která by ráda, aby se spolková republika přidala k devíti evropským zemím se stejným závazkem, to včera podle agentury Reuters řekla na konferenci o klimatu v Berlíně.
Kůrovcové těžby do dubna v Lesích ČR vzrostly na trojnásobek15.5.2019 06:30
(ČTK)
Za letošní první tři měsíce bylo v lesích státního podniku Lesy ČR vytěženo 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, meziročně zhruba třikrát více. Uvádí to pracovní verze materiálu ministerstva zemědělství pro jednání tripartity, která je k dispozici. Ministerstvo financí podle ní definitivně zamítlo z rozpočtových důvodů snížení daně z přidané hodnoty na palivové dříví o pět procentních bodů na deset procent. Napadených stromů letos přibude podle zprávy více než loni. Lesy ČR vlastní zhruba polovinu lesů v zemi.
Irsko je druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze13.5.2019 10:15
(ČTK)
Irsko se stalo druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze. Parlament v Dublinu ve čtvrtek večer přijal dodatek ke klimatickému zákonu, jímž vyzval vládu, aby zlepšila svou reakci na klimatické změny a problém ztráty biodiverzity. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje. Národní stav klimatické nouze už na počátku května vyhlásil také britský parlament.
V Bruselu demonstrovalo 15 000 lidí kvůli klimatu13.5.2019 09:50 | BRUSEL
(ČTK)
Ulicemi Bruselu včera prošel protestní pochod, jehož účastníci belgickou vládu vyzývali, aby se začala důkladněji zabývat bojem za sociální spravedlnost a ochranu klimatu. Podle agentury AFP se demonstrace zúčastnilo kolem 15.000 lidí. Policie před začátkem akce zadržela několik osob, které u sebe měly kovové předměty, jež mohly podle ní sloužit jako zbraně.
EU loni snížila emise CO2 o 2,5 procenta, v Česku téměř neklesly11.5.2019 00:15
(ČTK)
Země Evropské unie loni snížily emise kysličníku uhličitého ze spalování fosilních paliv o 2,5 procenta v porovnání s rokem 2017. Vyplývá to ze středečních zveřejněných předběžných odhadů evropského statistického úřadu Eurostat. Česku se vypouštění emisí omezit téměř nepodařilo, a pokud jde o tempo jejich snižování, mezi členskými zeměmi se umístilo v horší polovině.
Rychlý přechod k elektromobilitě? V USA dost nerealistický scénář10.5.2019 12:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dramaticky snížit nebo rovnou eliminovat uhlíkové emise, abychom se vyhnuli katastrofickým scénářům klimatických změn. Jako plán to zní jednoduše, zvlášť, když známe jeden z nejpřednějších zdrojů znečištění: dopravu. Text uveřejněný na webu The Conversation upozorňuje na příkladu Spojených států amerických, proč to tak úplně jednoduché nejspíš nebude.
U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových10.5.2019 00:30 | BZENEC
(ČTK)
U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je škoda na stromech vyčíslena na 21 milionů Kč. Podle Lesů ČR by pomohl letecký postřik, znalec ho však označil za rizikový, řekl včera na tiskové konferenci krajský ředitel společnosti Libor Strakoš. U Bzence se chrousti naposledy rojili v roce 2015. Podle ochránců přírody by postřik nezabil jen chrousty.
Andrej Babiš: Ochrana klimatu nesmí být na úkor evropského průmyslu10.5.2019 00:25 | SIBIU
(ČTK)
Česká republika udělá maximum k ochraně klimatu, nemůže se to ale stát způsobem, který zničí její průmysl. Před odletem na neformální summit 27 zemí EU v rumunském městě Sibiu to včera novinářům řekl český premiér Andrej Babiš. Za konkrétní "krok k začátku konce automobilového průmysl v Evropě" považuje přitom jednoznačně elektromobily.
V San Franciscu vyplavilo moře od března už devět mrtvých velryb Video9.5.2019 00:35 | SAN FRANCISCO
(ČTK)
USA na schůzce Arktické rady odmítly mluvit o změnách klimatu9.5.2019 00:15 | ROVANIEMI
(ČTK)
Doly budou vymáhat škodu po účastnících akce v lomu Bílina soudně9.5.2019 00:10 | BÍLINA
(ČTK)
Severočeské doly (SD) budou vymáhat soudní cestou škodu, kterou podle těžařů způsobili loni v létě účastníci protestu proti těžbě uhlí, kteří nečekaně vnikli do dolu Bílina. Škodu vyčíslili těžaři na 661.473 Kč. Ve lhůtě stanovené předžalobní výzvou nebyla náhrada škody zaplacena. V úterý to řekl mluvčí dolů Lukáš Kopecký. Pokuty za vniknutí do lomu uložil Báňský úřad a za přestupky litvínovský městský úřad. Vyjádření účastníků akce se zjišťuje.
Vodárenské nádrže mají vodu pro zásobování obyvatel na 20 až 40 měsíců, tvrdí MŽP8.5.2019 01:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Situace je na začátku jara horší než v loňském roce. 50 % území je ve stavu půdního sucha, 80 % vrtů a 66 % pramenů je ve stavu silného či mimořádného sucha. "S ohledem na meteorologickou předpověď by mohlo v následujících dnech dojít ke zlepšení půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchových vod to příliš nepomůže,“ uvedl včera po jednání Národní koalice pro boj se suchem Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu. O průběhu jednání informuje ministerstvo životního prostředí.
Měsíc květen bude chladnější než je obvyklé. Mohlo by to pomoci udržet více vláhy v půdě7.5.2019 15:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V minulém týdnu se konečně objevovaly srážky častěji, než bylo v posledních týdnech běžné. Minimálně přeháňky byly každý den. Nejvyšší úhrny byly minulou neděli, v pondělí a v sobotu. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno v Beskydech a na východě Moravy, a to i místy od 50-90 mm/týden. Více než 40 mm spadlo také ve východní části Královéhradeckého kraje. Nejčastěji bylo naměřeno mezi 10-25 mm/týden, ale byly i lokality s nižšími srážkovými úhrny. Chladnější teploty přispěly k větší efektivitě srážek pro vegetaci, shrnuje odborný server Intersucho.cz.
Stát dá v příštím desetiletí desítky miliard na boj se suchem7.5.2019 13:29 | PRAHA
(ČTK)
Stát plánuje v následujících deseti letech dát na propojování vodárenských soustav 24 miliard korun, řekl na tiskové konferenci po jednání Národní koalice pro boj se suchem premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) půjdou peníze nejvíce do Středočeského a Jihočeského kraje. Na obnovu vodovodů pak dá stát šest miliard korun. Tyto projekty jsou zahrnuty v národním investičním plánu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) bude možné další peníze čerpat z evropských fondů, dohromady se tak podle něj v Česku v následujícím desetiletí investuje do řešení vody 50 miliard korun.
Česko přispívá k vymírání živočichů zastavováním divočiny, tvrdí vědci7.5.2019 01:43 | PRAHA
(ČTK)
Česko přispívá k vymírání živočišných druhů zastavováním bezzásahových ploch v přírodě a ničí si divočinu, ze které má užitek. V rozhovoru pro ČTK to řekl Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (AV ČR). Reagoval tak na výsledky zprávy o stavu světových ekosystémů, kterou včera vydala Mezivládní platforma pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) při Organizaci spojených národů (OSN). Kindlmann patří mezi její hlavní autory. Světu podle nich hrozí vymření jednoho milionu živočišných druhů. Podle AV ČR na zprávě čítající 1800 stránek pracovalo tři roky 145 odborníků z 50 zemí, vyžili příspěvky dalších 310 vědců a desítek tisíc odborných článků.
Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin, varuje mezivládní panel pro biodiverzitu a ekosystémové služby6.5.2019 13:17 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin, z nichž mnoho může vymizet už v příštích desetiletích, varoval dnes v rozsáhlé zprávě mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Stav přírody, kterou lidé nezbytně potřebují kvůli vodě, jídlu, energii či lékům, se zhoršuje "dosud nejrychlejším tempem v historii lidstva". Ve svém globálním hodnocení odborníci podle agentury AFP uvedli, že pomoci k obnově poškozených ekosystémů může jen reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a spotřeby.
Experti OSN po 14 letech představí zprávu o globální biodiverzitě6.5.2019 00:30 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) dnes zveřejní rozsáhlou vědeckou zprávu o stavu globální populace rostlin a živočichů. Naposledy vyšla studie takového významu v roce 2005. Podle agentury AFP bude nové hodnocení bezpochyby alarmující. Zprávu i doprovodné shrnutí pro politiky uvede IPBES ve 13:00.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |