Zprávy / KlimaPark České Švýcarsko nechá smrčiny uvnitř lesa napospas kůrovci5.5.2019 00:20 | KRÁSNÁ LÍPA
(ČTK)
Národní park České Švýcarsko mění strategii boje s kůrovcem. Dosavadní masivní kácení a vznik holých ploch totiž nebylo účinné. Vnitřní část smrkového lesa správci parku nechají napospas kůrovci, kácet se bude jen na okraji parku. Hlavním důvodem změny přístupu je dlouhodobé sucho. Včera to řekl ředitel parku Pavel Benda.
Stovky studentů se sešly na dalším protestu za ochranu klimatu3.5.2019 11:28 | PRAHA
(ČTK)
Několik stovek mladých lidí se dnes v centru Prahy sešlo místo školy na protestu za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Z Malostranského náměstí, kde přednesli své požadavky, se vydali na průvod centrem Prahy. Dnešní protestní akce navázala na podobnou akci z března, kterou se studenti připojili k celosvětové iniciativě Fridays for Future. Mladí lidé s ní od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové.
Praha chce do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 %. Připraví akční plán3.5.2019 09:47 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Sněmovna reprezentantů podpořila pařížskou klimatickou dohodu3.5.2019 00:24
(ČTK)
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná opozičními demokraty včera schválila zákon blokující rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu. O zákonu by měl hlasovat Senát, který ho podle amerických médií vzhledem k republikánské většině téměř jistě neschválí. I kdyby se tak stalo, prezident už dal najevo, že by zákon vetoval.
V Krkonoších taje, místo potoků jsou dravé řeky s vodopády1.5.2019 00:50 | ŠPINDLERŮV MLÝN
(ČTK)
Rodiče podpoří pochodem studentské hnutí za klima30.4.2019 12:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Skupina rodičů se rozhodla uskutečnit v Praze protestní pochod s názvem “Rodiče za klima – pochod pro budoucnost dětí!“ v neděli 12. května. Rodiče s dětmi a dalšími účastníky a účastnicemi vyrazí ve 14 hodin z náměstí Václava Havla a půjdou přes Újezd na Klárov. Chtějí tak upozornit na klimatické změny a nečinnost českých politiků a velkých společností. Rodiče jim chtějí předat pět požadavků, mezi které patří například vyhlášení klimatické nouze, okamžité snižování emisí CO² a spravedlivý přechod k udržitelnému způsobu života.
Pardubice se díky EU dotacím víc zaměří na sucho30.4.2019 00:41 | PARDUBICE
(ČTK)
Aktivisté na zastupitelstvu Prahy žádali stav klimatické nouze26.4.2019 00:29 | PRAHA
(ČTK)
Několik desítek aktivistů včera na pražském zastupitelstvu upozornilo na postupující klimatickou změnu a neúspěšně vyzvalo politiky, aby řešili její důsledky vyhlášením tzv. stavu klimatické nouze. Město by podle občanských iniciativ a Strany zelených mělo do roku 2030 dosáhnou stavu, kdy nebude produkovat přebytečné skleníkové plyny. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) na jednání představil plány, které Praha v této oblasti má.
Ekologičtí aktivisté zablokovali londýnské City, s protesty končí Video26.4.2019 00:11 | LONDÝN
(ČTK)
Skupina ekologických aktivistů, která posledních 11 dní narušovala na mnoha místech provoz v Londýně, včera na několik hodin zablokovala finanční čtvrť City. Asi 300 protestujících, kteří svými akcemi chtějí přimět vládu k rozhodným krokům v boji proti změnám klimatu, během dne bránilo provozu kolem sídel velkých bank jako jsou Goldman Sachs, Deutsche Bank nebo centrální banka Bank of England. Několik se jich také přilepilo k zábradlí před budovou ministerstva financí, informovala agentura Reuters.
Na většině území České republiky začalo kůrovcové rojení. Následujících šest týdnů bude klíčových25.4.2019 13:32 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Teplé jarní dny odstartovaly letošní rojení kůrovců na většině území České republiky. První odchyty potvrzují, že ohrožení lesů tímto škůdcem dále stoupá. Informuje o tom projekt Nekrmbrouka.cz.
Grónský ledovec roste, klimatickým změnám navzdory. Je to dobrá zpráva? Video25.4.2019 08:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S ledovci je tak trochu potíž. Dokud v důsledku globálního oteplování ztenčují svůj objem, tají a lámou se, máme o příčinných vztazích jasno. Jenže jak interpretovat to, když si jeden z nejostřeji sledovaných grónských ledovců, Jakobshavn, začne přirůstat a po tři po sobě následující léta vesele roste? Neobvyklý úkaz vysvětluje ScienceAlert.
Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu 30 procent smrků25.4.2019 00:12 | LIBEREC
(ČTK)
Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty. Včera to řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun.
Vědecký problém + studentské hnutí = společenská změna? Video24.4.2019 02:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatická změna byla dlouhé roky téma, o němž se informovalo poměrně obtížně. Sice má obrovský význam, ale lidi prostě obtěžovalo se jím zabývat. V posledním půlroce se tématu chopili studenti a zviditelnili ho bezprecedentním způsobem: stávkou za ochranu klimatu, do které se v České republice zapojily tisíce lidí a která vyvolala společenskou pozornost.
Ale popularizace složitého problému s sebou nese jednak zjednodušení, jednak spoustu nových otázek. Jak ukázala dubnová debata tří stávkujících studentů a tří českých vědců v Paralelní Polis, mezi studenty a vědci je obrovský rozdíl v perspektivě.
Vyčerpaný lední medvěd bloumal stovky kilometrů od místa, kde žil Video24.4.2019 00:50
(ČTK)
Ruské úřady musely letecky převézt zbloudilého a vyčerpaného ledního medvěda zpět do místa, kde původně žil. Šelma se na ruském Dálném východě potulovala stovky kilometrů daleko od místa svého původního výskytu, napsala agentura AP.
Greta Thunbergová: Emise pořád rostou, v zásadě se s tím nic nedělá Video24.4.2019 00:33
(ČTK)
Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí skleníkových plynů. Ty stále stoupají a proti "klimatickému zhroucení" se v podstatě nijak nebojuje. V britském parlamentu to včera prohlásila 16letá Švédka Greta Thunbergová, která je hlavní tváří globálního mládežnického hnutí za tvrdší ekologickou politiku. Zdaleka neděláme dost, řekl v reakci britský ministr životního prostředí Michael Gove.
Deficit sladké vody je větší hrozba pro Zemi než CO2, říká Hynek Gloser23.4.2019 00:45
(ČTK)
Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území Česka prší a odtéká stále stejně vody, ale přesto jí ubývá. Důvodem je její vypařování kvůli kácení stromů, pěstování špatných plodin a špatnému zemědělství. Na konferenci Města budoucnosti propojené internetem věcí pořádané Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze to řekl architekt a člen mezinárodního projektu Smart Biotic Pump Hynek Gloser. Řešením jsou podle něj mimo jiné vodní koridory, umělé přehrady a inteligentní sítě regulující výrobu a spotřebu elektřiny.
Letošní Den Země je věnován ochraně zvířat a rostlin23.4.2019 00:12 | PRAHA
(ČTK)
Letošní celosvětový Den Země je věnován ochraně druhů zvířat a rostlin, kterým hrozí kvůli činnosti lidí vymírání. Podle organizátorů letošních akcí při příležitosti Dne Země z organizace Earth Day Network čelí značnému úbytku například i včely nebo řada druhů stromů a ptáků. Den Země se slaví každoročně 22. dubna. Protože letos připadl na Velikonoční pondělí, konaly se v Česku oslavy Dne Země na některých místech už dříve, nebo se uskuteční v následujících dnech.
Jak se daří zemím, které zavedly uhlíkovou daň?20.4.2019 01:37 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nápad zdanit produkci emisí oxidu uhličitého a bojovat tak proti znečištění ovzduší a klimatickým změnám je tu s námi už dobře dvacet let. V současnosti toto schéma využívá přes čtyřicet různých vlád světa a jiné země, například členské státy EU, mají své vlastní plošné variace uhlíkové daně. Otázka zní, jak opatření funguje v praxi. A podle New York Times nás výsledky úplně nepotěší.
Ekologická aktivistka Thunbergová se ve Vatikánu sešla s papežem Video18.4.2019 13:30 | VATIKÁN
(ČTK)
Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která v posledním půlroce inspirovala statisíce školáků na celém světě k boji za ochranu klimatu, se včera ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem "Připojte se ke klimatické stávce".
Při londýnských protestech zatkli už 290 ekologických aktivistů Video18.4.2019 00:22 | LONDÝN
(ČTK)
Policie v britské metropoli zatkla skoro 300 účastníků akcí ekologických aktivistů, kteří od pondělka narušují londýnskou dopravu ve snaze přinutit vládu ke krokům namířeným proti klimatickým změnám. Manifestace pokračují na mostě Waterloo Bridge, křižovatce Oxford Circus, ve Westminsteru a u Hyde Parku, ačkoli na prvních třech jmenovaných místech už byly zakázány. Organizátoři včera rozšířili akce i na železniční dopravu, když dva aktivisté vylezli na soupravu příměstského vlaku ve stanici Canary Wharf.
Tříděním odpadu klimatický rozvrat nevyřešíme. Je třeba svrhnout kapitalismus, říká novinář George Monbiot Video17.4.2019 10:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co můžeme každý udělat proti klimatické změně? Britský novinář a spisovatel George Monbiot má poměrně jasnou odpověď. Mikrospotřebitelské změny chování jsou podle něho kraviny. „První věc: přestaňte jíst maso a přejděte na rostlinnou stravu. To může být velká změna, protože živočišné zemědělství má obrovský dopad na životní prostředí. Druhá věc: přestaňte létat,“ uzavírá Monbiot seznam smysluplných spotřebitelských rozhodnutí.
Na záchranu planety dochází čas, řekla v Evropském parlamentu šestnáctiletá Greta Video17.4.2019 00:30 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Už za deset let se mohou v životním prostředí spustit nenapravitelné řetězové reakce, které povedou k zániku naší civilizace. Je proto nutné okamžitě jednat a chovat se, jako by nám hořel dům. V projevu k europoslancům z výboru Evropského parlamentu (EP) pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) to včera řekla šestnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová, jejíž školní stávky za důslednější ekologickou politiku v posledních měsících přerostly v celosvětové hnutí. Do Štrasburku Thunbergová přijela vlakem.
Stále více Švédů se kvůli dopadu na životní prostředí stydí létat17.4.2019 00:25 | BRNO
(ČTK)
Do švédštiny proniká nový módní výraz: flygskam. Slůvko, které by se dalo přeložit jako "stud z létání", shrnuje pocity stále většího počtu Švédů, kteří kvůli obavám o globální klima omezují používání letadel a místo nich volí ekologičtější dopravní prostředky, zejména vlaky. Jezdí jimi například i na dovolenou do Španělska.
V rezervaci Kamenný vrch v Brně uschlo asi 1000 stromů15.4.2019 00:55 | BRNO
(ČTK)
V brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi 1000 stromů, jde o odolné borovice a také modříny. Je to přes 60 procent ze všech jehličnatých stromů v lokalitě. Největší škody jsou v takzvaném západním cípu směrem na Kohoutovice, kde jsou souvislejší výsadby jehličnanů, úhyn velkých modřínů a smrků ochranáři však zaznamenali i ve střední části rezervace. Řekl to Vilém Jurek z ekologického sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará.
Prezident Seychel pod mořskou hladinou vyzval k ochraně oceánů Video15.4.2019 00:15
(ČTK)
K ochraně světových oceánů včera v pozoruhodném proslovu z mořské hlubiny vyzval seychelský prezident Danny Faure. Hlava tohoto afrického souostroví se do hloubky zhruba 120 metrů pod mořskou hladinou vydala ve výzkumné ponorce při návštěvě ambiciózního britského projektu, jehož cílem je prozkoumat podvodní svět Indického oceánu, napsala agentura AP.
Mladí opět v řadě zemí pochodovali za tvrdší ekologickou politiku13.4.2019 07:10 | BERLÍN;PAŘÍŽ;LONDÝN
(ČTK)
Tisíce mladých lidí v desítkách zemí se včera opět zapojily do pravidelných manifestací na podporu tvrdšího boje proti klimatickým změnám. Shromáždění inspirovaná pátečními "školními stávkami" Švédky Grety Thunbergové se konala po celé Evropě, ale také například v indickém hlavním městě Dillí. Ve čtvrtek vyjádřily mládežnickým aktivistům podporu tisíce vědců prostřednictvím článku v časopise Science.
Exkrementy představují globální příležitost. Pokud je nezačneme řešit, budou jen problémem12.4.2019 14:14 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nic proti civilizaci jako celku, ale za rok vyprodukuje 5 miliard tun exkrementů. Z toho více než 80 % připadá na lidmi chovaná hospodářská zvířata. Což je podle výzkumníků z Georgie pořádný problém. Větší o to, že jej zatím nikdo moc neřeší. Píše o tom Guardian.
Vydatnost prameniště u Heraltic se zlepšila, les ale ničí kůrovec11.4.2019 11:35 | TŘEBÍČ
(ČTK)
Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku je lepší než v závěru loňského suchého roku. Zatímco na podzim z něj plynulo v průměru kolem deseti litrů pitné vody za vteřinu, v prvních měsících roku se vydatnost pohybuje kolem 16 litrů. Aktuální stav je relativně příznivý, řekl dnes ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný. Kromě pokračování sucha ohrožuje tento významný zdroj kvalitní vody i kůrovec. Kvůli němu ubývá les, který prameniště chrání.
Svět má dva velké ekologické průšvihy. O jednom z nich se ale píše osmkrát víc10.4.2019 09:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické změny a ztráta biodiverzity jsou dnes dvě největší témata globálního environmentálního hnutí. Tým kanadských vědců se ve své studii pozastavil nad tím, jaké mají oba tyto srovnatelně závažné jevy pokrytí ve světových médiích. Chtěli nalézt příčinu toho, proč se o klimatických změnách píše osmkrát více, než o ztrátě biodiverzity. Jejich závěry uveřejnil prestižní vědecký žurnál Frontiers in Ecology & Evolution.
Bez uhlí a jen obnovitelné zdroje. Takovou chtějí budoucnost mladí Němci9.4.2019 12:20 | BERLÍN
(ČTK)
Zástupci hnutí Fridays For Future, v jehož rámci pravidelně stávkují žáci a studenti za důslednější boj proti klimatickým změnám, chtějí, aby Německo do roku 2030 přestalo používat uhelnou energii a o pět let později čerpalo veškerou energii jen z obnovitelných zdrojů. Své požadavky na spolkovou vládu včera zástupci hnutí představili v Berlíně.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |