Zprávy / KlimaPropadněte panice, přála 16letá aktivistka Greta Thunbergová mocným v Davosu Video28.1.2019 09:15 | DAVOS
(ČTK)
Volkswagen chce nabízet prémii za staré diesely po celém Německu27.1.2019 01:44 | PRAHA
(ČTK)
Automobilka Volkswagen zvažuje, že bude nově nabízet prémii za výměnu starých dieselových vozů za novější po celém Německu. Informaci deníku Bild agentuře DPA potvrdil mluvčí koncernu s tím, že rozhodnutí by mělo padnout začátkem příštího týdne. Program se dosud vztahoval pouze na 15 nejvíce znečištěných německých měst.
Extrémní horko v Austrálii si vyžádalo smrt 90 divokých koní25.1.2019 07:47 | PRAHA
(ČTK)
Vlna veder, která sužuje Austrálii, si vyžádala smrt více než 90 divokých koní, kteří uhynuli nebo museli být na pokraji smrti žízní utraceni u vyschlé tůňky nedaleko Alice Springs v Severním teritoriu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
Vědců se na stanici univerzity v Antarktidě vystřídalo už asi 120 Aktualizováno24.1.2019 14:05 | BRNO
(ČTK)
Už asi 120 vědců z 25 oborů se vystřídalo na Mendelově polární stanici, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita. Letošní expedice už je na místě, řekla Ema Wiesnerová z tiskového odboru školy. Stanice začala fungovat v roce 2007. V tomto týdnu uplyne 90 let od doby, kdy polárník Václav Vojtěch stanul jako první Čech na území Antarktidy.
Česko by mělo rychleji snižovat emise v ovzduší, myslí si ochránci přírody Aktualizováno24.1.2019 12:34 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika by měla sedmkrát rychleji snižovat znečištění ovzduší než dosud. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedly organizace Hnutí Duha, Frank Bold, Greenpeace, Zelený kruh a Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podle Aktualizace národního programu snižování emisí České republiky 2019 vydané Ministerstvem životního prostředí se od roku 2005 do 2016 snížil podíl většiny znečišťujících látek. Podle ochránců přírody je ale tempo příliš pomalé. ČTK zjišťuje vyjádření MŽP.
Davos: Když na jednání o klimatu, tak soukromým tryskáčem24.1.2019 01:06 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zda se bude na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (WEF) podávat káva v recyklovatelných kelímcích a bez jednorázových plastových lžiček, je zatím nejisté. Musela by jich ale být hezká řádka, aby se vyrovnala emisní bilance spojená s přicestováním všech účastníků. Světoví lídři a špičkoví podnikatelé sem totiž tradičně cestují soukromými letadly, což zrovna myšlenku trvalé udržitelnosti a šetrnost vůči životnímu prostředí nenavozuje. Píše o tom například The Times.
Tající ledy Antarktidy zvýšily hladinu oceánů o 14 milimetrů23.1.2019 01:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Antarktida zvolna taje. A tempo, jakým ztrácí led, se postupně zrychluje. Dnes je pozorovatelný úbytek ledu zhruba šestinásobný, než byl v sedmdesátých letech minulého století. Do bot nám zatím ještě neteče, ale hladina oceánů se už globálně zvýšila o 14 milimetrů. Píše o tom Mongabay.
Kam se poděli všichni ti ptáci? První dojem vědce, který se po 35 letech vrátil do portorického pralesa22.1.2019 08:58 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ještě donedávna platilo, že by všichni rozmanití zástupci hmyzu převážili hmotnost veškerého lidstva sedmnáctkrát. Dnes už o tom můžeme směle pochybovat, protože v lokalitách dříve hmyzem oplývajících se jich nachází jen zlomek. Aktuální kolaps hmyzích společenstev v pralesích Portorika a jeho důsledky popisuje i entomolog Brad Lister. Píše o tom Guardian.
Elektrárna Chvaletice čelí kritice kvůli snaze o výjimku z limitů21.1.2019 17:23 | CHVALETICE
(ČTK)
Ekologické organizace Greenpeace a Zastavme elektrárnu Chvaletice kritizují elektrárnu Chvaletice kvůli její snaze dosáhnout výjimky z nových emisních limitů platných od roku 2021. Podle nich bude elektrárna vypouštět do ovzduší výrazně více rtuti, než by měla, a bude také překračovat normy oxidů dusíku. Uvedl to mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Elektrárna tvrdí, že kvůli nepříliš velkému snížení emisí by musela investovat více než miliardu korun, což považuje za nepřiměřené.
Prioritou pro změny krajiny budou suché oblasti, stát chce novelu16.1.2019 13:43 | PRAHA
(ČTK)
Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní. Dnes to uvedl na tiskové konferenci ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
Sněhové srážky zatím nedokázaly doplnit deficit podzemních vod16.1.2019 07:05 | PRAHA
(ČTK)
Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. Informoval o tom ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Záležet bude také teplotách vzduchu. Odborníci se shodují v tom, že pokud půda nezmrzne, může vsakovat dostatek vody použitelný pro jarní vegetaci.
Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí asi miliardu Kč14.1.2019 15:41 | PRAHA
(ČTK)
Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí zhruba miliardu korun. Informoval o tom mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Modernizace provozů bude podle sdružení pokračovat i v dalších letech. Předloni investovaly teplárny v ČR do snížení emisí 1,7 miliardy korun, v uplynulých šesti letech dohromady více než 21 miliard korun.
Díky sněhu stoupá na Vysočině zásoba vody14.1.2019 14:24 | JIHLAVA
(ČTK)
Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku se od začátku roku zvýšila. Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je to díky sněžení a oblevě z posledních dní. Každou vteřinu teče z prameniště, které se podílí na zásobování pitnou vodou oblasti se 100.000 obyvatel, asi 15 litrů vody. Ještě na konci loňského roku byla vydatnost desetilitrová. Zvýšila se i naplněnost vodních nádrží, které zásobují vodou obyvatele jinde na Vysočině.
Druhově pestré lesy odolávají dopadům změny klimatu, říká expert12.1.2019 01:15 | BRNO
(ČTK)
Ti majitelé lesů, kteří před 15 lety dali na varování vědců a začali vytvářet druhově pestré a bohatě strukturované lesy, zmírnili usychání a rozpadu monokulturních lesů a jejich hospodářským dopadům. S těmi se nyní potýkají desítky majitelů lesů včetně Lesů ČR, které obhospodařují polovinu všech lesů v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekl lesnický odborník Aleš Erber. Vlastníci lesů by podle něj měli usilovat o stabilní a odolný lesní porost, odolávající suchu, kůrovci a vichřici. V takovém lese musejí růst stromy různých druhů, výšky i stáří.
Vysoké závěje můžou zvýšit škody na stromech jelením ohryzem11.1.2019 10:53 | PRAHA
(ČTK)
Současné sněžení populace přemnožených divokých prasat nezmenší, vysoká zvěř ale může lokálně více ničit stromy ohryzem, sdělili dnes odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Jan Cukor a František Havránek. Aby se počty prasat snížily, musela by mladá selata zmrznout. Menším zvířatům, jako jsou hraboši, norníci nebo myšice, která působí škody na výsadbě a obnovovaných dřevinách, sníh moc nevadí. Nepříjemné by pro ně byly déle trvající srážky a následný mráz.
Sucho ovlivnilo i růst krápníků v Moravském krasu, je pomalejší10.1.2019 14:26 | BLANSKO
(ČTK)
Loňský rok byl čtvrtý nejteplejší v historii měření10.1.2019 14:23 | PRAHA
(ČTK)
Vědci vyvíjí informační systém pro předpověď stavu podzemní vody9.1.2019 23:01 | PRAHA
(ČTK)
Čeští vodohospodáři společně s vědci vyvíjejí informační systém umožňující předpověď stavu podzemních vod, jejichž zásoby jsou pro Českou republiku kvůli klimatickým změnám zásadní. Pracují i na vývoji účinnější a levnější technologie pro čištění odpadních vod. Se špatnou kvalitou filtrace se potýkají především malé obce, pro které je zajištění správné technologie příliš drahé. V tiskové zprávě to dnes uvedla Technologická agentura České republiky.
Elektrárna Chvaletice chce výjimku pro emise oxidů dusíku a rtuti9.1.2019 17:18 | CHVALETICE
(ČTK)
Společnost Sev.en EC, která provozuje elektrárnu Chvaletice, se rozhodla požádat o výjimku pro emise oxidů dusíku a zbytkové rtuti. Ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by nesplňovala parametry průmyslových emisí platné od poloviny roku 2020 a většinu požadavků nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021. Další nevelké snižování těchto emisí by vyžadovalo neúměrně vysokou investici, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Ekologická organizace Greenpeace, která modernizaci elektrárny kritizuje, to považuje za skandální a chce se proti udělení výjimky bránit.
V USA se loni po letech znovu zvýšil objem emisí oxidu uhličitého9.1.2019 01:17 | PRAHA
(ČTK)
Objem emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, se v USA po poklesu v předchozích třech letech loni znovu zvýšil, oznámila v úterý ve Washingtonu nezávislá výzkumná skupina Rhodium Group. Příčinou je podle ní tuhá zima, která vedla k větší spotřebě topného plynu, ale i vyšší spotřeba zemního plynu v průmyslu.
Chudí lidé za příspěvek na topení kupují hnědé uhlí. Ministerstva zváží, zda systém nezměnit8.1.2019 23:09 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstva životního prostředí a práce a sociálních věcí se budou zabývat možnou změnou příspěvku na pevná paliva pro potřebné domácnosti. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo Hnutí Duha. Nyní je příspěvek paušální, a podle ochránců přírody tak motivuje k nákupu nejlevnějšího paliva, často hnědého uhlí. Analýza možných změn nastavení příspěvku s cílem zvýšení motivace příjemců podpory k upřednostnění ekologicky šetrných způsobů vytápění je jedním z úkolů v návrhu usnesení vlády, potvrdilo ministerstvo životního prostředí.
V půlce ledna by mohlo být jasné, kdy Německo skončí s uhlím7.1.2019 11:59 | PRAHA
(ČTK)
Pšenice v Evropě není odolná vůči změnám klimatu, tvrdí vědci7.1.2019 09:52 | PRAHA
(ČTK)
Tým evropských vědců včetně dvou českých z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) zjistil, že pšenice na starém kontinentu není odolná vůči změnám klimatu. V posledních pěti až 15 letech se pak podle nich na polích ve většině evropských zemí snížily rozdíly v reakcích pšenice na počasí. Ústav to uvedl na svém webu, výsledky výzkumu publikoval americký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Dánský deník Politiken chce přispět k ochraně klimatu omezením cest letadly6.1.2019 11:10 | PRAHA
(ČTK)
Dánský deník Politiken chce v budoucnu pro cesty svých reportérů méně využívat letadel, která jsou zdrojem emisí oxidu uhličitého, a tím přispět k omezení klimatických změn. V rámci Dánska budou pracovníci Politikenu létat jen v naléhavých případech, napsal v dnešním vydání listu jeho šéfredaktor Christian Jensen. Místo toho "přesedne" deník na vlaky a autobusy a všechny zahraniční letecké cesty, například za reportážemi nebo na konference, budou kompenzovány příspěvky ke klimatickým iniciativám.
Dvěma druhům lemurů hrozí vyhynutí kvůli odlesňování a klimatu5.1.2019 00:48
(ČTK)
Nejméně dvěma druhům madagaskarských lemurů hrozí podle odborníků vyhynutí, důvodem je odlesňování jejich přirozeného prostředí a změna klimatu. K závěru dospěli vědci, o jejichž výzkumu zveřejněném v odborném časopise Nature Climate Change informovala agentura AFP.
Obnovitelné zdroje předstihly v Německu uhlí ve výrobě elektřiny4.1.2019 20:56 | FRANKFURT NAD MOHANEM
(ČTK)
V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.
Studie prokázala, že se z tajícího grónského ledovce uvolňuje do atmosféry metan3.1.2019 00:50
(ČTK)
Z tajícího grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, uvádí studie, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Biologické procesy pod ledem podle ní mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, a tím i globální klima. Fakulta to sdělila ve včerejší tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Nature.
Správa KRNAP vytěžila letos výrazně více kůrovcového dřeva1.1.2019 00:40 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Krkonošský národní park (KRNAP) letos vytěžil výrazně více kůrovcového dřeva než v minulých letech. Důvodem byla především větrná kalamita na podzim roku 2017 a následné šíření kůrovce v době zpracovávání kalamity. Naopak roční celkový objem těžby dřeva byl 86.145 krychlových metrů dřeva, což je oproti roku 2017 pokles o 14 procent. Zjistila to od zástupců Správy KRNAP. Poskytnuté údaje k letošní těžbě dřeva jsou za období od 1. ledna do 26. listopadu.
Klimatické změny pohledem humanitních vědců Video21.12.2018 01:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Změna klimatu není doménou jen „tvrdé“ vědy. Zkoumat lze i její společenské aspekty. 19. listopadu se v Praze konala konference věnovaná právě sociálním rozměrům klimatické změny. Zde je stručný výpis toho nejzajímavějšího.
Radikální proměna okolí Národního muzea. Sto zahradníků ukázalo, co umí, říká Ondřej Fous20.12.2018 15:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Sto zahradníků se spojilo a ukázalo to nejlepší, co umí,“ říká Ondřej Fous, vedoucí krajinářského řešení úprav prostoru kolem pražského Národního muzea. Vysázeli 65 nových stromů a 260 druhů rostlin. Každý nový záhon má své téma, každý trávník svůj důvod a účel. Bude tu pobytový trávník pro lidi, psí trávník, který by měl snést nápory moči a exkrementů, historicky komponovaný záhon a další tematicky laděné kouty. Pokud se vše podaří podle plánu, budou tu kvést květiny od března až do listopadu.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |