Zprávy / KlimaSlovenský soud poslal aktivisty Greenpeace včetně Čechů do vazby2.12.2018 12:15 | BRATISLAVA
(ČTK)
Slovenský soud dnes uvalil vazbu na aktivisty ekologické organizace Greenpeace, kteří ve středu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na středním Slovensku. ČTK to sdělila slovenská pobočka Greenpeace. Policie 12 aktivistů, mezi nimi i dva české občany, po protestu obvinila.
Poslanci navrhli budování menších rybníků pouze na ohlášení2.12.2018 09:40 | PRAHA
(ČTK)
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zachycování vody by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí. Počítá s tím novela stavebního zákona, kterou ve Sněmovně předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD. Chtějí tak usnadnit vznik opatření, která by v krajině pomáhala zachycovat vodu. Vláda však zřejmě v pondělí s jejich návrhem vysloví nesouhlas, vyplývá z návrhu stanoviska na vládním webu.
Asociace: Nezařazení solárů do aukcí může zdražit elektřinu v ČR2.12.2018 09:25 | PRAHA
(ČTK)
Nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí obnovitelných zdrojů energie může tuzemským spotřebitelům zdražit elektřinu, tvrdí Solární asociace. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v minulých dnech uvedlo, že tyto zdroje nebudou do aukcí zařazeny, protože se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Se zavedením aukcí počítá připravovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona, která je nyní v připomínkovém řízení.
Jihlava vyzvala k šetření vodou kvůli poklesu hladiny Hubenova1.12.2018 01:03 | JIHLAVA
(ČTK)
Jihlavská radnice vyzvala obyvatele k šetření pitnou vodou. Vodárenská nádrž Hubenov, která padesátitisícové krajské město hlavně zásobuje, není zaplněna ani z poloviny, hladina klesá od jarních měsíců. Tak málo vody v ní ještě nebylo, řekla novinářům primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Pokud bude sucho pokračovat, není podle ní vyloučeno, že zjara bude město muset čerpat vodu odjinud.
Německo hodlá posílit výrobu větrné a solární energie30.11.2018 20:18 | PRAHA
(ČTK)
Německo hodlá v příštích třech letech zvýšit výrobu větrné a solární energie o dalších osm gigawattů. Vládní plán dnes schválil německý parlament. Koaliční vláda konzervativců (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) tak kompenzuje své rozhodnutí vzdát se ambice snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 40 procent v porovnání se stavem v roce 1990.
Klimatická konference COP24 má nastínit naplnění pařížské dohody30.11.2018 14:14 | KATOVICE
(ČTK)
V neděli odstartuje v polských Katovicích světová klimatická konference COP24. Hlavním cílem dvoutýdenního setkání zástupců 190 zemí je přijetí pravidel, která by posloužila jako návod pro úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na varovné zprávy vědců. Hostitelské Polsko přitom patří k zemím, které se k přechodu na ekologicky šetrnější hospodářství staví poměrně vlažně.
Více než 40 procent uhelných elektráren ve světě je ztrátových30.11.2018 09:47 | LONDÝN
(ČTK)
Podle kontroly ČIŽP Lesy ČR přispěly k šíření kůrovce, upozorňují Piráti30.11.2018 08:10 | PRAHA
(ČTK)
Státní podnik Lesy ČR podle výsledků kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP) přispěl minimálně mezi lety 2015 a 2017 k vědomému šíření kůrovcové kalamity na Moravě a ve Slezsku. Nejednal v souladu s lesním zákonem, sdělili v tiskové zprávě Piráti, kteří chtějí záležitost řešit v Poslanecké sněmovně. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová napsala, že se závěry inspekce podnik zásadně nesouhlasí a že se ČIŽP nevypořádala s námitkami Lesů ČR.
Globální teplota by se mohla do konce století zvýšit o pět stupňů29.11.2018 22:43 | PRAHA
(ČTK)
Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek byl čtvrtým nejteplejším rokem od začátku měření v polovině 19. století a 20 nejteplejších roků bylo zaznamenáno během posledních 22 let. V roční zprávě o stavu klimatu to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN.
Dejte Evropské komisi vědět, jakou chcete ochranu vod, vyzývá kampaň #ProtectWater29.11.2018 15:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Současná společná zemědělská politika Evropské unie podporuje především intenzivní způsob hospodaření. To má podle ochránců přírody velký vliv na životní prostředí, například na vodní zdroje. Nadměrné využívání hnojiv, pesticidů, odpady z živočišné výroby ohrožují vodní ekosystémy. Ochranářské organizace WWF Slovensko a SOS/BirdLife Slovensko proto spouštějí další vlnu kampaně #ProtectWater, která má Evropskou komisi podpořit v tom, aby nepovolila změkčení Rámcové směrnice o vodě. Kampaň doposud získala podporu 150 tisíc Evropanů, kteří chtějí chránit kvalitu vod.
Brazílie oznámila, že nebude v roce 2019 hostit klimatický summit29.11.2018 00:20 | PRAHA
(ČTK)
Brazílie včera oznámila, že v roce 2019 nebude hostit klimatický summit COP25. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na brazilské ministerstvo zahraničí. Do prezidentského úřadu usedne nedávno zvolený krajně pravicový politik Jair Bolsonaro, který proslul mimo jiné i pro své kontroverzní názory na ekologii.
Macron hájil ekologickou politiku, která vyvolala protestní hnutí Video28.11.2018 00:37
(ČTK)
Francouzský prezident Emmanuel Macron včera hájil jako "správný a potřebný" svůj víceletý plán "ekologické transformace" země, proti kterému od poloviny listopadu protestuje takzvané hnutí žlutých vest. Prezident uvedl, že vnímá hněv občanů kvůli chystanému zdražení pohonných hmot, "násilníkům" ale prý ustupovat nehodlá. Francie se podle něj musí oprostit od užívání fosilních paliv.
Francouz Lecomte vzdal pokus o přeplavání Pacifiku Video28.11.2018 00:17 | PRAHA
(ČTK)
Déšť v posledních pěti letech nestíhá dorovnat odtok v řekách, varují hydrologové27.11.2018 01:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Trump nevěří, že klimatické změny budou pro ekonomiku USA ničivé Video27.11.2018 00:20 | WASHINGTON
(ČTK)
Někteří vodní ptáci si vybírají zimoviště podle toho, jaké je počasí, zjistili vědci26.11.2018 09:09 | PRAHA
(ČTK)
Podle studie založené na datech 21 evropských států mění 25 druhů vodních ptáků své zimoviště v závislosti na povětrnostních podmínkách. Při mírných zimách se posouvají na severovýchod, při chladnějších opačným směrem, druhy ale v tomto ohledu nejsou jednotné. V tiskové zprávě to uvedla Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Článek publikoval časopis Diversity and Distribution. Na studii se podílela řada evropských výzkumných pracovišť a nevládních organizací včetně českých.
Zpráva varuje před rostoucími dopady klimatických změn na USA26.11.2018 02:27 | PRAHA
(ČTK)
Nekontrolované klimatické změny budou stát Spojené státy do konce století stamiliardy dolarů a budou ničit vše od lidského zdraví přes infrastrukturu po zemědělskou produkci. Píše se to v americké vládní zprávě, která byla zveřejněna v pátek. Bílý dům označil zprávu, sepsanou s pomocí četných amerických vládních agentur a oddělení, za nepřesnou.
Poptávku po ropě ohrožují elektromobily a čistší paliva25.11.2018 22:00 | LONDÝN
(ČTK)
Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do roku 2040 víc, než se očekávalo. Ve svém výhledu globálního energetického trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Svět ale podle ní stále může čelit krizi nabídky, pokud nebude dostatečně investovat do nové produkce.
Británie štědře dotovala nákupy hybridních aut. Výsledek je bizarní. Řada řidičů vůz nikdy nenabila23.11.2018 07:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dva litry na sto kilometrů, to už zní jako dobrý argument, proč si pořídit auto s hybridním motorem. Přitom se nemusíte bát, že vám dojde šťáva. A prospějete životnímu prostředí, když si to městem budete svištět na „čistou“ elektřinu. I proto nejrůznější státy pořizování takových úsporných a ekologických vozů dotovaly. Jak se ale ukazuje, zbytečně. Řada řidičů nikdy nevybalila nabíjecí kabely a se svými vozy jezdili jen na fosilní paliva. Píše o tom BBC.
WMO: Koncentrace CO2 v ovzduší dosáhla dalšího rekordu22.11.2018 10:39 | ŽENEVA
(ČTK)
Množství oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře bylo v loňském roce opět rekordní. Oznámila to dnes Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN. Koncentrace jednoho ze skleníkových plynu dosáhla 405.5 ppm (částic na milion). V roce 2016 to bylo 403,3 ppm, v roce 2015 400 ppm. Podle WMO to přitom nevypadá, že by se měl stoupající trend v dohledné době změnit.
Na nehostinné suché mongolské stepi rostou modříny. Vláhu získávají z rosy22.11.2018 01:16 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mongolskou suchou step sem tam naruší skupinka stromů. Jde o osamocené shluky modřínů, které jsou schopné v extrémně nehostinném a suchém prostředí bez zjevného přísunu vody. Jediným zdrojem životadárné vláhy je jim rosa. Výzkumu tohoto fenoménu se věnují vědci a studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Německo diskutuje o tom, jak hlídat zákazy pro starší diesely21.11.2018 18:32 | BERLÍN
(ČTK)
Brabec: Globální úsilí se neblíží splnění závazků z Paříže21.11.2018 16:54 | PRAHA
(ČTK)
Globální úsilí se zatím příliš neblíží ke splnění závazků z pařížské klimatické dohody, uvedl dnes na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí ministr Richard Brabec (ANO). Zásadní je podle něj připravit se na skutečnost, že snahy nemusí být úspěšné, přesto ale má Česká republika být solidární s Evropou a snažit se cíle splnit. Brabec je přesvědčen, že Česko dosáhne do roku 2030 snížení emisí skleníkových plynů minimálně o 40 procent.
Kůrovcová kalamita se v 2019 nejspíš zvětší na dvojnásobek Aktualizováno21.11.2018 13:55 | PRAHA
(ČTK)
Kůrovcová kalamita bude pokračovat i v příštím roce, množství těžeb nejspíš vzroste na dvojnásobek. Uvedl to dnes na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář. Jde podle něj zatím o hrubé odhady, přesnější čísla na základě těžeb bude stát znát na konci roku. Výbor vyzval stát k předložení krizového plánu a novely lesnického zákona.
V ČR chybí legislativní rámec pro rozvoj baterií, levné solární a větrné energie, tvrdí Svaz moderní energetiky21.11.2018 01:28 | PRAHA
(ČTK)
České republice chybí legislativní rámec pro rozvoj baterií, levné solární a větrné energie. V tiskové zprávě to uvedl Svaz moderní energetiky. Programový ředitel svazu Martin Sedlák upozornil, že experti z agentury Bloomberg NEF v pondělí představili výhled, v němž předpokládají, že do poloviny 21. století dodá energie z větrných a solárních elektráren až 50 procent světové výroby elektřiny. Rozvoj podle nich umožní především očekávaný pokles cen baterií, které by do roku 2030 měly být levnější až o 66 procent.
Tři čtvrtiny jehličnanů starších 60 let jsou ve špatném stavu20.11.2018 01:17 | PRAHA
(ČTK)
V českých lesích je 74 procent porostů jehličnanů a 39 procent listnáčů starších 60 let ve výrazně špatném stavu důsledkem imisního zatížení lesních ekosystémů v uplynulých dekádách. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou v úterý projedná vláda. Mnoho těchto porostů má navíc nevhodnou druhovou skladbu. Hodnocení je definované mírou defoliace, tedy relativní ztrátou asimilačního aparátu v koruně stromu. ČR se řadí mezi státy s nejvyšší mírou defoliace v Evropě.
Protesty proti klimatické změně zablokovaly londýnské mosty17.11.2018 17:31 | PRAHA
(ČTK)
Zastavte oteplování, hlásá rekordní pohled pod ledovcem v Alpách16.11.2018 19:01 | PRAHA
(ČTK)
U paty největšího alpského ledovce Aletschgletscher v pátek vznikla obří pohlednice, jejíž tvůrci chtějí poukázat na velmi rychlé odtávaní této ledové masy a na oteplování klimatu obecně. Pohlednice sestavená ze 125.000 lístků obsahujících výzvy k ochraně klimatu vznikla u paty ledovce, v sedle Jungfraujoch v Bernských Alpách. Agentura Reuters napsala s odkazem na vědce, že Aletschgletscher ročně odtává po 12 metrech.
Na povodně jsme se připravili dobře. Zapomněli jsme ale na jinou věc, říká ministr Brabec16.11.2018 01:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pět běžně používaných produktů, které umí zacloumat se zdravím ekosystémů14.11.2018 01:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vypadají naprosto neškodně a nenápadně, používáme je bez zbytečných výčitek svědomí. Přesto je však jejich dopad na životní prostředí značný. Proto BBC nedávno uveřejnila seznam pěti běžně užívaných produktů, které umí zacloumat se zdravím ekosystémů, aniž bychom to tušili. O které se jedná?
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |