Zprávy / KlimaZnečištěné ovzduší rostlinám vyhovuje. Dobrá zpráva to ale není. Je tu totiž háček13.11.2018 01:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Znečištěné ovzduší ve městech lidem neprospívá, ale rostliny z něj mohou těžit jisté výhody. Úplně dobrá zpráva to ale není. Jak to? Vegetace, která díky oxidům dusíku lépe roste a je odolnější, o poznání méně chutná býložravému hmyzu. Informuje o tom Univerzita v Sheffieldu.
Není rosa. Industriální hospodaření na obrovských polích se musí změnit, tvrdí farmář13.11.2018 01:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ozeleňování zemědělství se možná děje, ale jen na papíře. V krajině dosud vidět není. V přírodě naopak pozorujeme důsledky 80 let odvádění vody z krajiny. Problém je, že v posledních letech nám voda začíná chybět a potřebujeme ji do krajiny vrátit. Tématu vody v krajině se v říjnu věnoval diskusní seminář, konaný v rámci filmového festivalu Ekofilm.
Čím větší horko, tím méně kyslíku ve vodě, tím víc ryby hynou. Brněnští vědci budou zkoumat, jaké další faktory patří do této rovnice12.11.2018 14:43 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kvůli klimatickým změnám se rybníky potýkají zejména v letních vedrech s nedostatkem kyslíku. To v konečném důsledku vede k úhynu ryb. Problém se týká čím dál většího množství vodních ploch. Vědci pod vedením Radovana Koppa z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně budou nyní hledat cestu, jak kyslíkové deficity v rybnících co nejlépe předpovědět. Informuje o tom Mendelova univerzita.
Přírodovědci jsou zaskočeni. Co vorvani obrovští dělají za polárním kruhem?12.11.2018 01:29 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pod hladinou severských vod u kanadského pobřeží bývalo vždy živo. Běluhy severní, narvalové, velryby grónské a sem tam nějaká zbloudilá kosatka. Jenže v posledních letech jsou tu k vidění i druhy, které na severské klima nejsou zdaleka tak dobře adaptovány. Například vorvani obrovští. Co to znamená? O tom píše Guardian.
Zasakování dešťové vody nemusí být pro správce kanalizací noční můra. V Uničově díky němu ušetří stovky milionů korun12.11.2018 01:18 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poslední dobou se prosazuje přístup, aby se dešťová voda zasakovala pokud možno na místě, kde naprší. Správci kanalizací na to mohou nahlížet skrz prsty, protože tím přijdou o část svého byznysu. Jak ale ukazuje příklad kanalizace v městě Uničov, zasakování dešťové vody může být pro provozovatele kanalizace příležitost ušetřit stovky milionů korun.
Vichřice v Českém Švýcarsku posloužily k proměně struktury lesa11.11.2018 01:16 | KRÁSNÁ LÍPA
(ČTK)
Tisíce stromů popadaly při vichřici, která se před rokem prohnala Národním parkem České Švýcarsko. Ještě než stihli lesníci škody odstranit, lednová větrná smršť polámala další stromy. V parku zůstaly četné holiny. Lesníci odváželi stromy, které uvolnily místo dřevinám bližším přírodě, až do května. V Mostě smetla před rokem vichřice pravoslavný kostelík, ačkoli církev původně žádný další na stejném místě nechtěla, nyní vznikl záměr na jeho obnovu.
Hamburk. V roce 2011 tu hodinový déšť napáchal milionové škody. Jak se bránit napadlo starostu při letu nad městem Video9.11.2018 02:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2011 přišel nečekaně silný déšť. Hamburk – jako skoro každé evropské město – má spoustu zpevněných ploch. Během jedné hodiny přívalového deště vznikly škody za 40 milionů euro. Jako hlavní problém se ukázaly právě zpevněné plochy. V roce 2014 dostal při letu nad městem jeho starosta Olaf Scholz nápad. Do deseti let bude mít Hamburk 100 hektarů zelených střech.
Mladý český vědec ukazuje vliv klimatické změny na mezidruhové vztahy9.11.2018 02:00 | PRAHA
(ČTK)
Článek Vojtěcha Kubelky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na příkladu ptáků bahňáků ukazuje, že klimatická změna může ovlivňovat mezidruhové vztahy. Lokality s nejvýraznějším globálním oteplováním a vyšší mírou klimatické nestability v Arktidě vykazovaly nejvyšší míru toho, jak se vajíčka v hnízdech bahňáků stávala kořistí dravců. Ke studii přispěl i Kubelkův školitel Miroslav Šálek z České zemědělské univerzity. V tiskové zprávě o tom informovala PřF UK. Článek vydal časopis Science a zařadil jej na titulní stránku, informovala fakulta.
Třetí výzva kotlíkových dotací možná vynechá kotle na uhlí9.11.2018 01:59 | PRAHA
(ČTK)
Největší rezervy z hlediska znečištění ovzduší má ČR podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v lokálním vytápění a dopravě. Lokální topeniště podle něj řeší tzv. kotlíkové dotace, ministerstvo životního prostředí proto připravuje třetí dotační výzvu s alokací tří miliard korun a zvažuje, že by mohly být vyřazeny kotle umožňující spalování uhlí. Brabec to řekl včera na tiskové konferenci po jednání s eurokomisařem pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenuem Vellou.
Hladina Novomlýnských nádrží se možná zvedne už příští rok, ornitologové záměr kritizují9.11.2018 01:52 | PŘÍTLUKY
(ČTK)
Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok. Na tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Krok ke změně manipulačního řádu musí po několikaměsíčním jednání učinit krajský úřad. Česká společnost ornitologická záměr kritizuje.
EK vyzvala Česko, aby upravilo své předpisy o kvalitě ovzduší9.11.2018 01:16 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) včera vyzvala Českou republiku, aby uvedla do souladu s evropskými pravidly své právní předpisy týkající se kvality ovzduší. Výzva je prvním stupněm v řízení pro porušení povinností, které může teoreticky skončit až u unijního soudu. Praha má dva měsíce na odpověď. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o vyjasnění některých definic, výzva se ale netýká konkrétních záležitostí ohledně kvality ovzduší ani opatření proti znečištění.
Zákaz jízdy pro dieselová auta bude i v Kolíně nad Rýnem a Bonnu8.11.2018 17:27 | BERLÍN
(ČTK)
Se zákazem jízdy starších dieselových aut musejí od dubna příštího roku počítat i řidiči ve čtvrtém nejlidnatějším městě Německa, tedy Kolíně nad Rýnem, a v nedalekém bývalém hlavním městě spolkové republiky Bonnu. Rozhodl o tom dnes správní soud v Kolíně. Počet německých měst, která se kvůli znečištěnému ovzduší musejí připravit na podobné zákazy, se tak dál rozrůstá.
Ke zlepšení ovzduší jsou nutné daně z uhlí či limity, tvrdí ochránci přírody8.11.2018 17:25 | PRAHA
(ČTK)
Řešeními pro snížení znečištění ovzduší v ČR jsou podle nevládních organizací vyšší daně z uhlí, splnění limitů pro uhelné elektrárny a nerozšiřování těžby na velkolomu Bílina. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha, Frank Bold, DejchejBrno a Zelený kruh. Spravedlivé by podle ochránců přírody bylo stanovit sazbu daně na úroveň ceny emisní povolenky, která ve středu podle webu Carbon Pulse činila 18,62 eura (zhruba 480 korun) za tunu oxidu uhličitého vypuštěnou do atmosféry. Hnutí dodalo, že by měla být stanovena nižší počáteční sazba, jež by se postupně zvyšovala.
Schopnost krajiny zadržovat vodu je kriticky nedostatečná, varuje 119 odborníků8.11.2018 09:38 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Současná krajina je silně poškozená dnešním způsobem zemědělského a lesnického hospodaření a její retenční schopnost z hlediska vody je kriticky nedostatečná. Náprava tohoto stavu nemá dostatečnou politickou prioritu. Shodlo se na tom 119 odborníků z oblasti vodního hospodářství, ochrany přírody a krajiny, lesnictví a urbanismu, kteří se sešli na konferenci Říční krajina 2018 v Praze ve dnech 5.-7. listopadu. Informuje o tom Arnika.
Plán Hnutí Duha proti znečištění ovzduší by vyšel na 40 miliard6.11.2018 11:51 | PRAHA
(ČTK)
Hnutí Duha představilo plán na omezení znečištění ovzduší z kotlů a kamen. Požaduje zvýšení energetické daně z uhlí nebo změnu pravidel kotlíkových dotací. Odhad potřebných výdajů na kompletní náhradu nevyhovujících kamen a kotlů na tuhá paliva činí podle ochránců přírody zhruba 40 miliard korun. Řekli to na dnešní tiskové konferenci.
Sucho v Austrálii hubí klokany a emu Video6.11.2018 08:58
(ČTK)
Velká Británie dá 60 milionů liber na výsadbu stromů. Ochránci přírody jsou ale pobouřeni částkou, která půjde na rozvoj silniční sítě6.11.2018 01:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Britská vláda se zavázala, že začne aktivně naplňovat novou environmentální strategii. Připravila si k tomu dlouhodobý pětadvacetiletý plán. Jeho první část, která má podobu státního příspěvku 60 milionů liber (1,7 miliardy korun) na výsadbu stromů, však činovníky ekoorganizací a regionálních neziskovek vůbec nepotěšila. Proč? O tom píše Independent.
Zaoceánské lodi budou méně znečišťovat ovzduší. Pro moře to ale bude pohroma5.11.2018 10:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letošní zasedání Mezinárodní námořní organizace (IMO) v Londýně přineslo trochu nečekaný výsledek. Nařízení pro flotily nákladních lodí z celého světa, aby v průběhu dvou následujících let přešly na čistší paliva a tím snížily míru, s jakou znečišťují ovzduší. Zdá se ale, že z ultimáta vzejde jen mnohem horší znečišťování oceánů. Píše o tom Guardian.
V prvním měsíci od spuštění nové Dešťovky lidé požádali o 35 milionů3.11.2018 00:18 | PRAHA
(ČTK)
Za první měsíc od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí 805 žádostí v objemu 34,8 milionu korun. Informoval o tom Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Další stovky žádostí jsou v systému rozpracovány, nejvíce jich přichází ze Středočeského a z Jihomoravského kraje. Ministerstvo do programu přidalo 100 milionů korun.
Vítězem brněnského Climathonu se stalo mobilní zařízení na měření škodlivin. Dá se připojit k jízdnímu kolu2.11.2018 01:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak udělat z Brna lepší město pro život. Touto otázkou se zabývali účastníci globálního klimatického projektu Climathon, který se letos už podruhé uskutečnil i v Brně. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 30 lidí z řad soutěžících, mentorů a zástupců města Brna. Vítězný návrh představil mobilní inovativní řešení, jak mapovat aktuální koncentraci škodlivin v ovzduší. Například při jízdě na kole. Informuje o tom Lucie Schovancová ze SLASH Public Relations.
Oceány podle vědců přijaly více tepla, než se dosud předpokládalo1.11.2018 14:58 | LONDÝN
(ČTK)
Oceány za poslední čtvrtstoletí absorbovaly o 60 procent tepla více, než vědci dosud předpokládali. Tvrdí to nová americká studie zveřejněná v magazínu Nature, která tak upozorňuje, že Země je vůči klimatickým změnám mnohem citlivější, což ochranu klimatu zkomplikuje. Oceány pokrývají třetinu planety a pro udržitelnost života mají nezastupitelný význam.
Ledovce v Yukonu rychle tají, vědci varují před následky31.10.2018 00:12 | OTTAWA
(ČTK)
Projekt za 150 milionů obnoví 2000 hektarů rašelinišť na Šumavě29.10.2018 09:39 | SRNÍ
(ČTK)
Na Šumavě začal sedmiletý projekt obnovy mokřadů a rašelinišť LIFE for mires za 150 milionů korun. V Národním parku Šumava a v menší míře i v sousedním Národním parku Bavorský les bude obnoveno 2059 hektarů ploch, z toho 1672 hektarů rašelinišť a mokřadů. Dlouho připravovaný projekt, který vrátí vodu zpět do krajiny, podpořila EU v programu LIFE, řekl novinářům ředitel šumavského parku Pavel Hubený. Na Šumavě je podle vedoucí projektu Ivy Bufkové kolem 6000 hektarů rašelinišť a mokřadů. Do konce 80. let 20. století byly odvodňovány a vysušovány kvůli vyšší produkci dřeva či zlepšení zemědělské půdy. Byly tak poškozeny téměř dvě třetiny plochy rašelinišť na Šumavě.
Chcete chránit velryby a zlepšit klima na Zemi? Zpomalte, vyzývají ochránci nákladní lodě29.10.2018 01:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zaoceánské nákladní lodě jsou obrovským a poněkud přehlíženým zdrojem emisního znečištění. Současně je také jejich provoz zdrojem hluku pod hladinou, který extrémně stresuje mořské ryby i savce. Řešení? Nákladní plavidla sice nikdo nezastaví, ale je zapotřebí, aby aspoň zpomalily. Píše o tom Independent.
Rok 2020 bude pro autoprůmysl zlomový, míní ministerstvo průmyslu28.10.2018 01:42 | BRNO
(ČTK)
Rok 2020 bude zlomový ve vývoji automobilového průmyslu, předpokládá ministerstvo průmyslu a obchodu. Výrobci aut podle náměstka ministryně Eduarda Muřického začnou prodávat mnoho nových modelů, které jsou reakcí na nařízení Evropské unie týkající se přísnějších emisních limitů. Trend je třeba zachytit ze strany automobilek i ze strany státu a připravit infrastrukturu, aby majitelé aut s alternativními pohony neměli problémy například při čerpání paliva, řekl Muřický na brněnské konferenci o budoucnosti automobilové dopravy.
Korálové útesy neohrožují jen klimatické změny, ale i krysy27.10.2018 01:52 | PRAHA
(ČTK)
Korálové útesy, křehké mořské ekosystémy ohrožované globálním oteplováním, také značně trpí kvůli krysám a potkanům. Zjistila to nová studie mořských ekologů Lancasterské univerzity. Krysy, které dopluly na mnoho tropických ostrovů na lodích před více než 200 lety, nepoškozují přímo korálové útesy, ale spustily řetězec škodlivých následků pro život na zemi i v moři.
Účastníci Climathonu vymýšlí, jak Brno připravit na změnu klimatu26.10.2018 19:33 | BRNO
(ČTK)
Čtyřiadvacetihodinový hackathon, tedy maraton ve vymýšlení řešení stanoveného problému, začal dnes v 19:00 v komunitním centru Domeq v Brně. Akce s názvem Climathon se zaměřuje na problematiku životního prostředí a odehrává se ve stejný den ve stovce měst na šesti kontinentech. Je určený studentům, začínajícím firmám, místním úředníkům a vývojářům.
V následujících 50 letech zasadíme Zemi ránu, ze které se bude 3 miliony let vzpamatovávat26.10.2018 07:28 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V posledních 450 milionech let si Země prošla nejméně pěti cykly hromadného vymírání. O tom, zda právě proděláváme šesté, se odborníci vytrvale přou. Jasno ale mají v tom, že v následujících padesáti letech způsobíme na planetární biosféře takové škody, ze kterých se bude nejméně 3 až 5 milionů let vzpamatovávat. Podrobnosti zachycuje studie Aarhuské univerzity.
Ekologičtí aktivisté pojedou do Německa na akci proti těžbě24.10.2018 14:18 | PRAHA
(ČTK)
Hnutí Limity jsme my a další dobrovolníci ve čtvrtek odjedou zvláštním vlakem do Německa na akci proti těžbě a spalování uhlí nazvanou Ende Gelände, jež se koná poblíž hnědouhelného dolu Hambach. Na cestu se z České republiky chystá přes 80 lidí, informovalo dnes hnutí. Kvůli těžbě uhlí hrozí zánik lesu u Hambachu, uvedli aktivisté.
Vláda schválila podporu 640 milionů pro lesníky Aktualizováno24.10.2018 08:28 | PRAHA
(ČTK)
Stát bude od příštího roku přerozdělovat na podporu lesníků o 640 milionů korun více. Větší příspěvky by měly pomoci sázení zpevňujících dřevin, podporovat drobnou zvěř ve volné krajině nebo snižovat škody způsobované větší zvěří na lesních porostech. Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády, který dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Loni dal stát prostřednictvím příspěvků na hospodaření v lesích 341 milionů korun, příspěvky na myslivost byly za 13 milionů korun.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |