Zprávy / KlimaNádherné babí léto má jednu vadu na kráse, varují vědci24.10.2018 01:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kvůli krásnému „babímu létu“ došlo na území České republiky k opětovnému rozšíření sucha. To se díky zářijovým srážkám výrazně zmírnilo, ale opět vyšší teploty vzduchu a také výrazný deficit srážek během minulých týdnů vrátil výskyt sucha na 83 % území a sníženou zásobou vody v půdě trpí dokonce 92 % republiky. Extrémní či výjimečné sucho je na 48 % území republiky, což je podobný stav, jaký jsme zažívali během letních měsíců. Naštěstí podle předpovědi počasí by v následujících dnech měly přijít srážky a rozsah sucha zmírnit, a to především v povrchové vrstvě. Naopak hlubší vrstvy budou reagovat pomaleji. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR.
Suchá výzva lesníků: V lesích nekuřte ani nerozdělávejte oheň. Špatně se to hasí20.10.2018 00:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatologové paří střílečku Fortnite a hučí přitom do hráčů o klimatických změnách19.10.2018 01:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Teď se možná dozvíte něco, co jste dosud nevěděli - a vůbec vám to nechybělo. Fortnite je momentálně ta nejvíc online střílečka, jakou můžete na počítači pařit. Oproti jiným střílečkám se liší tím, že se nesnaží o co nejvěrnější nápodobu reality. Sází na nadsázku a stylizaci. A Twitch je služba, kde můžete sledovat (nebo streamovat) průběh různých online her. Takové YouTube pro pařany. Sledovat tu můžete třeba právě Fortnite. A klimatologové si na Twitchi založili účet, kde streamují svou hru Fortnite a přitom si s ostatními hráči povídají o tom, co jsou klimatické změny. Máte nabito? Jdeme.
Špatné zprávy pro pivaře: klimatické změny pivo prodraží18.10.2018 01:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální oteplování, klimatické změny. Že vás tyhle věci netrápí, dokud máte svůj půllitr s pivem? Právě kvůli nim nás ale bude tekuté štěstí nejspíš stát o něco víc. Nárůst teploty neohrožuje jen naše zdraví nebo faunu a flóru. Vede i k omezení dostupnosti potravin. A to včetně piva. Píše o BussinesInsider.
V Japonsku nečekaně rozkvetly sakury, mohou za to asi tajfuny18.10.2018 00:40 | PRAHA
(ČTK)
Japonské sakury, které každé jaro přilákají do země tisíce turistů, letos nečekaně rozkvetly na podzim. Podle meteorologů vzácný fenomén mohly zapříčinit tajfuny, které zemi letos zasáhly, napsal dnes zpravodajský server BBC News. Meteorologický web Weathernews zaznamenal více než 300 hlášení o rozkvetlých stromech.
Švýcarské ledovce v létě ztratily 2,5 procenta masy18.10.2018 00:26 | PRAHA
(ČTK)
Švýcarské ledovce přišly během letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy. Přibližně 1500 ledovců se tak zmenšilo o 1,4 miliardy krychlových metrů ve srovnání s loňským zářím, informovala v úterý švýcarská akademie věd. Ještě dramatičtější úbytek podle vědců nenastal jen díky vydatnému sněžení během minulé zimy.
Není kráva jako kráva. Původní plemena mizí, nahrazuje je uniformní hybrid17.10.2018 01:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Krav na pastvinách po celém světě zrovna neubývá, ale jsou si po genetické stránce stále více podobné. A právě ztráta genetické diverzity plemen a jejich schopnosti přirozeně odolávat výkyvům klimatu nebo novým nemocem, je předzvěstí velkého problému. Píše o tom Guardian.
Trump pochybuje o skutečném vlivu člověka na klimatické změny16.10.2018 00:12 | WASHINGTON
(ČTK)
Americký prezident Donald Trump již nepokládá globální oteplování za kachnu, ale pochybuje o skutečném vlivu lidské činnosti na klimatické změny. Prohlásil to v rozhovoru s televizí CBS News, který stanice odvysílala v neděli večer místního času (včera nad ránem SELČ). Šéf Bílého domu rovněž řekl, že vědci z celé věci udělali obrovskou politickou agendu.
Hlavní cenu Ekofilmu v Brně získal snímek z Ghany Video15.10.2018 00:30 | BRNO
(ČTK)
Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Ekofilm v Brně v pátek získal ghanský snímek režisérky Julie Dahr Děkujeme za déšť. Jde o autentickou výpověď keňského farmáře, který natáčí škody způsobené klimatickou změnou jeho rodině a vesnici. Ocenění si odnesly i další čtyři snímky v různých kategoriích. Tvůrci z celého světa přihlásili více než 2200 filmů, dramaturgický tým vybral do soutěžní části 25 z nich.
Hladový rekord: 180 ledních medvědů hoduje na mrtvé velrybě13.10.2018 02:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nové stromy u pražského Národního muzea budou vysazeny do plastových boxů. Ochrání kořeny fyzicky i úředně12.10.2018 02:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
U pražského Národního muzea bude v rámci revitalizace prostoru vysazeno sedm nových stromů. A protože je to místo extrémně vytížené, budou stromy vysazeny do tzv. prokořenitelných boxů. Představte si obří přepravku na zeleninu zakopanou v zemi, tak zhruba takového něco. Boxy mají stromům zajistit volný prostor pro jejich kořeny. Ale mají i jinou důležitou přidanou hodnotu. Na rozdíl od obyčejného volného prostoru pro kořeny jsou vidět i pohledem městských plánovačů a inženýrů. Ti si je prostě zakreslí do map a výkresů a pak už vědí, že odtud potud je prostor pro kořeny stromů.
Nizozemský soud potvrdil rozhodnutí, že vláda musí snížit emise9.10.2018 11:42 | PRAHA
(ČTK)
Nizozemský odvolací soud v Haagu dnes potvrdil verdikt z roku 2015, který ukládá vládě, aby do konce roku 2020 snížila emise skleníkových plynů přinejmenším o čtvrtinu ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom agentura AP. Vláda má podle soudu povinnost chránit zemi a její občany před hrozícím nebezpečím včetně důsledků klimatických změn.
Noví starostové musí chránit zeleň i redukovat odpady, tvrdí ochránci přírody9.10.2018 11:29 | PRAHA
(ČTK)
Experti po zprávě IPCC: Je nutné se zaměřit na obnovitelné zdroje9.10.2018 08:22 | PRAHA
(ČTK)
Vědecká zpráva, kterou včera zveřejnil Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) na závěr zasedání v jihokorejském Inčchonu, potvrzuje nutnost zaměřit se na obnovitelné zdroje energie. Tvrdí to tuzemští experti. Ne všichni se ale domnívají, že je možné udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období, což je cílem pařížské klimatické dohody z roku 2015.
OSN: Cílů klimatické dohody lze dosáhnout jen rychlými změnami9.10.2018 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 lze nyní naplnit již jen pomocí rychlých a dalekosáhlých změn ve všech oblastech společnosti. Uvádí to zpráva, kterou včera na závěr zasedání v jihokorejském Inčchonu zveřejnil Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). Pařížská dohoda uzavřená v roce 2015 si za cíl klade udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Vědci ve zprávě upozorňují na to, že už oteplení o 1,5 stupně by mělo závažné následky, oteplení o dva stupně by ale mohlo být v mnoha oblastech katastrofální. Evropská komise v reakci na zprávu uvedla, že bude s oteplováním bojovat a očekává to i od ostatních.
Nová zpráva o klimatických změnách nepřináší zásadní nová poznání. Troubí ale na poplach8.10.2018 16:26 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Trubte na poplach! Tak je možné charakterizovat závěry zprávy o světovém klimatu zveřejněné dnes v Jižní Koreji. A to přesto, že zpráva světových odborníků na klima nepřinesla žádné překvapující novinky.
Europoslance čeká hlasování o limitech oxidu uhličitého pro auta3.10.2018 00:08 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Poslance Evropského parlamentu na středečním plenárním zasedání ve Štrasburku čeká ostře sledované hlasování o limitech emisí oxidu uhličitého u nových automobilů. Evropská komise navrhuje, aby od roku 2030 nově vyrobené automobily vypouštěly o 30 procent méně oxidu uhličitého, než je norma stanovená pro rok 2021, a europarlamentní výbor pro životní prostředí chce limit dokonce 45 procent. Výrazného snižování emisí se ale obávají výrobci aut, podle nichž to povede k zániku pracovních míst, ke snížení konkurenceschopnosti a k podvázání ekonomického růstu.
V Brně začne festival Ekofilm, tvůrci přihlásili přes 2200 filmů2.10.2018 00:15 | BRNO
(ČTK)
Nejlepší filmy o ekologii se budou v Brně od příštího týdne ucházet o ocenění na mezinárodním festivalu Ekofilm. Tvůrci z celého světa přihlásili více než 2200 filmů, z nichž výběrová komise vybrala soutěžních pětadvacet. Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které akci zaštiťuje, vybralo letos jako téma festivalu voda v krajině a její nedostatek, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra Vladislav Smrž. Loni hlavní cenu získal německý film s názvem Megeti - ztracená vlčice.
V oteplující se Arktidě rostou podle vědců stále vyšší rostliny28.9.2018 00:10
(ČTK)
Češi vnímají sucho jako velký problém. Větší než třeba nízké platy, ukázal výzkum25.9.2018 11:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nové centrum při České zemědělské univerzitě chce řešit adaptaci krajiny na změnu klimatu25.9.2018 00:50 | PRAHA
(ČTK)
Při České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu, jehož cílem je vytvořit řešení pro adaptaci krajiny na klimatickou změnu. Centrum jako hlavní směr činnosti na ochranu před suchem a povodněmi nabízí koncept Chytré krajiny, v jehož rámci začíná pracovat na třech pilotních projektech. Na tiskové konferenci to řekl rektor ČZU a hlavní koordinátor centra Petr Sklenička.
Jak zabránit zvýšení hladiny moří? Podle vědců pomůže podmořský val, který zabrání tání ledovců24.9.2018 01:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na pobřeží moří žije více obyvatel než ve vnitrozemí. Problém to není. Do okamžiku, než začneme přemýšlet o dramatických scénářích zvyšování hladin světových oceánů. Co s tím? Studie princetonských geoinženýrů navrhuje výstavbu podmořských valůl, které by bránily tání a odlamování ledovcových ker, a držely by masy ledu pohromadě. Píše o tom Guardian.
Vlny horka. Vcelku zřídkavý projev změny klimatu. Zabíjí ale ve velkém21.9.2018 07:12 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co je jeden z projevů změny klimatu, který trápí obyvatele evropský měst? Vlny veder. Podle vědců je to jeden z nejrizikovějších projevů změny klimatu co do počtu obětí. V roce 2003 si vlna horka v západní Evropě vyžádala 70 tisíc obětí. Vlna horka v roce 2010 je dávána do souvislosti 55 tisíci obětmi v Rusku a východní Evropě.
Co ukázal výzkum adaptace na změny klimatu v Santiago de Chile? Bohaté bude ohrožovat voda, chudé bude trápit vedro20.9.2018 01:33 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kerstin Krellenbergová z německého Helmholtzova centra pro environmentální výzkum má rozhodně dobrodružnou práci. Pro svého zaměstnavatele několik let vede výzkum, jak by se mohla a měla velká města adaptovat na změny klimatu. Nezkoumá ale žádné konkrétní město v Německu nebo v Evropě. Předmětem jejího zájmu je chilská megapole Santiago de Chile. Střet německé preciznosti a latinskoamerické maňány byl pro výzkumnici jednou z velkých výzev.
Oteplování podle mykologů mění spektrum hub v Česku18.9.2018 00:41 | Č. BUDĚJOVICE
(ČTK)
Vzhledem k oteplování klimatu se v českých lesích mění i spektrum hub. Lidé mohou nacházet teplomilnější druhy, které se zde dříve nevyskytovaly nebo rostly jen výjimečně. Jde například o hřib rubínový a bronzový nebo běločechratku trojbarvou. Řekl to mykolog Jihočeského muzea Miroslav Beran. Skladba hub se podle něj takto změnila v posledních několika letech.
Meteorologové: dosažení klimatických cílů není příliš reálné14.9.2018 00:25
(ČTK)
Dosažení pařížského klimatického cíle udržet do konce století zvýšení průměrné globální teploty na 1,5 stupně Celsia nemá mnoho nadějí na úspěch. Řekl to včera generální ředitel Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas. Podle něj jsou nutná ambicióznější opatření, než jaká předpokládá pařížská dohoda z roku 2015.
V budoucnu stromy v městském prostředí nepřežijí víc než několik desítek let, tvrdí dendrolog13.9.2018 13:27 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dlouhé periody sucha a přívalové srážky budou mít do budoucna značný dopad na výsadbu a skladbu stromů ve městech. Tradiční lípy, javory nebo jasany jsou nahrazovány nepůvodními dřevinami, jako jerlíny a akáty. Ani ty ale do budoucna v městském prostředí patrně nepřežijí více než několik desítek let. Jejich údržba bude navíc mnohem náročnější, říká Jiří Rozsypálek z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně
Buky a jedle ve smrkových lesích zlepšují pórovitost půdy. Pomáhají tak zadržet více vody v půdě13.9.2018 09:57 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lesy mají mnoho životodárných schopností. Jednou z důležitých je, že zadržují vláhu. Třeba tím, že působí jako štít proti větru a snižují teplotní extrémy. Rovnoměrnější rozdělení srážek spolu s vysokou schopností infiltrace a absorpce humusového půdního horizontu a mechového patra snižuje extrémní odtoky z lesních povodí a tím zabraňuje vzniku povodní. Lesy také umí přeměnit srážkovou vodu na zásobu vody podzemní.
USA prý mohou přes odpor Trumpa naplnit cíle pařížské dohody13.9.2018 00:12 | SAN FRANCISCO
(ČTK)
Spojené státy mohou naplnit své cíle v oblasti omezení skleníkových plynů, protože řada států USA a velká města pokračují v boji s klimatickými změnami navzdory odmítavému postoji prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to ze zprávy o stavu ochrany ovzduší v USA, zveřejněné na okraj konference o globálním klimatu, která včera začala v San Francisku.
Ostrava se chce zaměřit na opatření reagující na změny klimatu12.9.2018 00:25 | OSTRAVA
(ČTK)
Ostrava se chce více zaměřit na opatření, která budou reagovat na změny klimatu a s nimi spojené sucho. Město už letos vyčlenilo na vhodné projekty zhruba tři miliony korun, v rozpočtu pro příští rok by tuto částku chtělo zvýšit. Novinářům to v pondělí řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO). Jde například o rozvoj městské zeleně či budování pítek.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |