Zprávy / KlimaŠéf MAAE: Bez jádra je boj proti změnám klimatu nemožný11.9.2018 00:20
(ČTK)
Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Prohlásil to včera šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano při zahájení zasedání Rady guvernérů, vrcholného orgánu MAAE. Pokud nebude vyčerpán plný potenciál atomové energie, bude podle Amana pro svět obtížné utlumit změny klimatu. Uvedla to agentura DPA.
Praha uspořádá pro firmy konferenci o environmentální výchově v Praze a udržitelném rozvoji11.9.2018 00:08 | PRAHA
(ČTK)
Hlavní město uspořádá konferenci o environmentální výchově v Praze a udržitelném rozvoji, kde městským částem a firmám představí ekologická řešení pro zlepšování životního prostředí. Na přednáškách a workshopech bude představena možná spolupráce mezi podniky a úřady nebo odpovědné zadávání veřejných zakázek. Novinářům to včera řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Konference se uskuteční 31. října v Národní technické knihovně.
Po celém světě se demonstrovalo za boj proti změnám klimatu10.9.2018 00:23
(ČTK)
Po celém světě se v sobotu konala shromáždění za tvrdší opatřeních proti klimatickým změnám a ničení životního prostředí. Manifestace organizovala aktivistická síť 350.org se sídlem v New Yorku a podle zpravodajské společnosti BBC se lidé sešli na více než 800 místech v 90 zemích. Účastníci volali hlavně po snížení spotřeby fosilních paliv.
Pozemkové úpravy státu se zaměří na ochranu před suchem7.9.2018 00:50 | PRAHA
(ČTK)
Stát bude dělat pouze takové pozemkové úpravy, které budou mít protierozní funkci, nebo budou zadržovat vodu v krajině. Po prvním jednání národní platformy pro boj proti suchu to novinářům řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) v tom duchu upraví metodiku státních pozemkových úprav, dodal.
Studie: Boj se změnou klimatu může do roku 2030 přinést 26 bilionů dolarů6.9.2018 00:10 | LONDÝN
(ČTK)
Jebi. Japonsko se potýká s nejsilnějším tajfunem za posledních 25 let Video4.9.2018 10:44 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci a osobnosti kultury vyzývají k boji s klimatickými změnami3.9.2018 00:50
(ČTK)
Dvě stovky vědců a kulturních osobností z celého světa dnes prostřednictvím francouzského deníku Le Monde vyzvaly k okamžitému a rozhodnému politickému zásahu proti globálním klimatickým změnám a rozvratu životního prostředí. Autory výzvy jsou herečka Juliette Binocheová a astrofyzik Aurélien Barrau a připojili se k ní například Alain Delon, Willem Dafoe, Bradley Cooper, Marion Cotillardová nebo Pedro Almodóvar. Podle signatářů je stále čas na to zabránit nejhoršímu.
Ministerstvo životního prostředí pracuje na projektech důležitých pro boj se suchem31.8.2018 00:12
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracuje na několika projektech, které jsou důležité pro boj se suchem. Patří mezi ně například vznik systému HAMR, který od roku 2020 pomůže předpovídat stav a vývoj sucha až na dva měsíce dopředu. Systém vyvíjí Výzkumný ústav vodohospodářský (VÚV) ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, Českou zemědělskou univerzitou a ústavem CzechGlobe. Ministerstvo to uvedlo ve středu v tiskové zprávě.
Francouzský ministr podal kvůli neplnění ekologických cílů demisi30.8.2018 00:17
(ČTK)
Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot v úterý nečekaně oznámil demisi, čímž podle médií uštědřil těžkou ránu prezidentu Emmanuelu Macronovi. Svůj krok podle agentury Reuters zdůvodnil nedostatečným pokrokem v plnění klimatických a dalších ekologických cílů. Hulot, který měl na starosti i dohled nad energetickou politikou vlády, rozhlasové stanici France Inter ráno řekl, že o jeho rozhodnutí nevěděla ani jeho manželka nebo prezident Macron. Ten v úterý uvedl, že Hulotův krok respektuje a doufá v jeho podporu v "jiné podobě".
V povodí Moravy je sucho na 78 stanicích ze 19620.8.2018 00:40 | BRNO
(ČTK)
Povodí Moravy eviduje k dnešku na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku. Vysoké teploty trvající od dubna a dlouhodobý deficit srážek způsobuje další problémy, kterými jsou úhyny ryb, klesající hladina vodních nádrží, vysychání slepých ramen, pokles hladiny podzemních vod a zákazy odběrů povrchových vod, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
V potoce u Žďáru hynou kvůli suchu raci, odborníci je stěhují17.8.2018 11:35 | ŽĎÁR N. S.
(ČTK)
Pracovníci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se dnes snaží zachránit raky říční v takřka vyschlém Honzovském potoce u Žďáru nad Sázavou. Někteří už uhynuli, živí končí v nedalekých rybnících. Živočichy smějí přemísťovat jen odborníci. Laik by mohl zaměnit ohroženého raka říčního za jiný druh přenášející račí mor, což by vedlo k naprosté decimaci račí populace, řekl ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.
Na Ústecku platí zákaz vstupu do lesa a zákaz odběru vod z potoků16.8.2018 14:01 | ÚSTÍ N.L.
(ČTK)
Ochladíme planetu tím, že vypustíme do stratosféry aerosoly? Teoreticky to možné je, ale mělo by to dál zůstat sci-fi, říkají vědci16.8.2018 01:56 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zastavit klimatické změny a ochladit planetu. Něco takového je s pomocí solárního geoinženýringu alespoň teoreticky možné. Po praktické stránce je to už ale komplikovanější a výzkumníci z různých končin světa soudí, že to není zrovna dobrý nápad. Píše o tom Washington Post.
Ceny emisních povolenek v EU vystoupily na desetileté maximum15.8.2018 23:32 | LONDÝN
(ČTK)
Kvůli suchu letos nebude taková úroda semen lesních dřevin, hlásí lesníci15.8.2018 15:42 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Úrodě semen lesních dřevin letošní extrémní letní klima nesvědčí. Dřeviny dozrávají téměř o měsíc dřív. Poškozuje to i listnáče. Právě jejichž osivo ale v době klimatické změny potřebují české a moravské lesy nejvíce. Úroda nebude kvůli suchu tak velká, jak se ještě v červnu odhadovalo, upozorňují lesníci z Lesů ČR.
Rybáři posbírali v rybníku Nesyt přes 100 tun leklých ryb15.8.2018 01:01 | PRAHA
(ČTK)
Rybáři do včerejšího večera posbírali v rybníce Nesyt na Břeclavsku přes 100 tun leklých ryb. Ve středu už dosbírají pouze zbytky, řekl Oldřich Pecha, jednatel Rybářství Hodonín, které rybník obhospodařuje. Nepotvrdila se tak obava, že by množství leklých ryb výrazně přesáhne 100 tun. Na 100 tun leklých ryb počítalo rybářství se škodou pět milionů. Ryby uhynuly vlivem počasí, vedra, úbytku vody, a tím pádem nedostatku kyslíku. Myslí si to i Vlastimil Sajfrt z CHKO Pálava.
Ochránci přírody vybudovali nové tůně, potřeba jich je mnohonásobně víc15.8.2018 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Český svaz ochránců přírody letos podpořil částkou téměř 100 000 Kč vznik nových či obnovení stávajících tůní na Jindřichohradecku, u Smiřic, Valašského Meziříčí, na Vysočině i na Plzeňsku u Radnic. Tůně pomohou zadržování vody v krajině a ochrání i mizející mokřadní rostliny a živočichy. S budováním tůní pomáhají dobrovolníci z místních ochranářských spolků. Pro boj s katastrofálním suchem by podobných aktivit mělo být stonásobně více, upozorňují ochránci přírody.
V okolí Moravského Krumlova platí zákaz zalévání říční vodou a napouštění bazénů14.8.2018 11:04 | BRNO
(ČTK)
Lidé v Moravském Krumlově a okolí od pondělka nesmí brát z řek a potoků vodu na zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Odbor životního prostředí vydal kvůli trvajícímu suchu opatření, které zakazuje takzvané obecné nakládání s povrchovými vodami. Informaci z facebookové stránky města potvrdil starosta Tomáš Třetina (TOP 09).
Domorodci čelí lesním požárům tím, že předem spalují suché dřevo14.8.2018 03:57 | PRAHA
(ČTK)
Prastaré zkušenosti domorodých komunit nabízejí řešení zemím, které pravidelně čelí nebezpečí rozsáhlých lesních požárů. Domorodci po celém světě spravují pozemky o rozloze bezmála 900 milionů hektarů a celoročně na různých místech zapalují kontrolované ohně, aby snížili množství vysušeného dřeva a zabránili tak rychlému šíření ničivých požárů v budoucnu. Vyplývá to ze studie latinskoamerické výzkumné skupiny Prisma Foundation, o níž informovala organizace Thomson Reuters Fountation.
Holiny v lesích na Bruntálsku má zaplnit bříza11.8.2018 14:37 | PRAHA
(ČTK)
Zelení: Dětská hřiště a pískoviště v Praze potřebují zastínění10.8.2018 00:12 | PRAHA
(ČTK)
Dětská hřiště a pískoviště v hlavním městě potřebují zastínění. Na radnici Prahy 7 se obrátilo několik lidí, kteří na chybějící stín upozorňují. Pražští zelení proto chtějí prosadit, aby byla příští rok všechna hřiště v hlavním městě zakrytá plachtovými střechami. Včera to řekl pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, který je kandidátem Zelených na primátora.
Bez omezení dopravy bude zvýšený ozon stále častější, tvrdí ochránci přírody10.8.2018 00:10
(ČTK)
Zástupci ekologického Hnutí Duha upozornili ve včerejší tiskové zprávě na souvislost mezi zvýšenými hodnotami přízemního ozonu a zátěží z automobilové dopravy. Varují, že bez omezení spalovacích motorů budou problémy s ním stále častější. Smogovou situaci kvůli ozonu vyhlásili meteorologové včera ve třech krajích, dnes odpoledne očekávají ještě o něco vyšší hodnoty.
Zemědělci i pojišťovny čelí kvůli suchému a horkému počasí milionovým škodám8.8.2018 01:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ještě není konec léta, ale zemědělci už nyní sčítají mnohamilionové škody způsobené nezvykle suchým a horkým počasím, které doprovází přívalové deště a krupobití. Obracejí se pak na pojišťovny, které nastalé potíže řeší. Pojišťovny již evidují případy, kdy odškodnění jedné pojistné události přesáhne hranici deseti milionů korun. V červenci odpovídal stav české půdy a průtok řek stavu obvyklému pro první polovinu srpna a situace se podle Českého hydrometeorologického ústavu v následujícím měsíci nezlepší. O neutěšené situaci informovala Česká pojišťovna.
Stromy v Ústeckém kraji se kvůli suchu neubrání kůrovci8.8.2018 00:20 | ÚSTÍ N.L.;
(ČTK)
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu nemají stromy v Ústeckém kraji vláhu, jsou méně odolné a snadno je zahubí kůrovec. Umírají zejména smrky. Sucho lépe snášejí listnaté stromy, lesníci je proto vysazují, řekl mluvčí Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce Tomáš Salov. Nedostatek vláhy nyní trápí lesy v celé republice.
Vědci varují před spuštěním dominového efektu oteplování Video7.8.2018 00:40
(ČTK)
Cíl pro maximální nárůst globálních teplot stanovený před třemi lety v Paříži nemusí být dostatečný pro stabilizaci světového klimatu. Dodržení limitu kolem dvou stupňů Celsia nad hodnotami z období před průmyslovou revolucí by stále nemuselo zabránit sledu procesů, který by vedl k dalšímu oteplování bez ohledu na kroky mezinárodního společenství. Přední klimatologové ve studii publikované v pondělí v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) varují, že spuštění různých navzájem se podporujících procesů by vedlo k růstu teplotních průměrů o čtyři až pět stupňů Celsia.
Častější vlny extrémního horka? Mrtvých bude přibývat, varují vědci6.8.2018 01:19 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Evropě je vedro a bude hůř. Po celém světě. Bude také rapidně přibývat počtu úmrtí v důsledku horka, v extrémech až o 2000 %. Zhruba tak můžeme shrnout obsáhlou globální studii tří univerzit, zacílenou na vývoj klimatu a budoucí pravděpodobnost výskytu vln veder. Píše o tom ScienceAlert.
Vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře6.8.2018 00:12 | Č. LÍPA
(ČTK)
Současným vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře ve Skalici u České Lípy. Kvůli nedostatku potravy v přírodě dostávají i krmení, které se jim jinak dává až na podzim po říji, aby se dostali před zimou do kondice. Podle správce obory Jaroslava Tatarkoviče je ale zvýšená péče potřeba, aby zvěř neuhynula. Nedostatek vláky a potravy v přírodě podle něj trápí zvěř i v dalších oborách zasažených suchem.
Jak zachovat vodu v krajině? Místní akční skupiny nabízí čtyři v praxi ověřené postupy3.8.2018 01:12 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Za poslední čtyři roky v České republice zaznamenáváme období velkého sucha. Z krajiny se vytrácí voda a je nezbytné ji tam opět vrátit a zadržet. Podle odborníků je největší nedostatek povrchových vod. Některé regiony v České republice jsou ohrožené již nyní a situace se nebude lepšit - 3 % plochy území Česka spadají již nyní do rizikových oblastí a 18 % do potenciálně rizikových oblastí. Jak vrátit vodu do krajiny? Národní síť místních akčních skupin nabízí čtyři návrhy. Nejde o žádné překvapivé novinky, ale o postupy, které místní akční skupiny ověřily v praxi.
Jižní vrchol hory Kebnekaise ztrácí titul nejvyššího bodu Švédska3.8.2018 00:28 | PRAHA
(ČTK)
Jižní vrchol hory Kebnekaise již podle vědců není nejvyšším bodem Švédska. V posledních týdnech totiž v důsledku rekordně vysokých teplot panujících v arktických oblastech roztála silná vrstva ledovce, který jižní vrchol pokrývá. Titul nejvyššího bodu Švédska tak přebírá nezaledněný severní vrchol Kebnekaise, napsala včera agentura AFP.
Farmáři zasažení suchy budou moci rychleji získat peníze z EU3.8.2018 00:15 | BRUSEL
(ČTK)
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |