Zprávy / KlimaČlenské státy EU schválily zpřísnění emisních předpisů pro nákladní vozy9.2.2024 18:40
(ČTK)
Členské státy Evropské unie schválily plánované zpřísnění předpisů pro emise oxidu uhličitého u nákladních automobilů a autobusů. Oznámilo to dnes belgické předsednictví EU. Opatření ještě musí odsouhlasit plénum Evropského parlamentu.
NASA vypustila satelit, který bude zkoumat oceány a oteplující se atmosféru Země9.2.2024 01:52 | KENNEDYHO VESMÍRNÉ STŘEDISKO
(ČTK)
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal na oběžnou dráhu nový satelit, který má detailně zkoumat oceány a zemskou atmosféru. Satelit jménem Pace za 948 milionů dolarů (zhruba 22 miliard korun) vynesla raketa Falcon společnosti SpaceX. Z Floridy odstartovala jižně přes Atlantický oceán, informovala agentura AP.
Dokumenty k dekarbonizaci musí víc cílit na obnovitelnou energii, uvedly ekologické organizace9.2.2024 01:07
(ČTK)
Ve strategických dokumentech ministerstva životního prostředí (MŽP) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro dekarbonizaci české ekonomiky chybí podle ekologických organizací rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE). Úřady se v nich spoléhají na výstavbu jaderných elektráren, u níž hrozí, že dosavadní závislost na fosilních palivech vystřídá závislost na uranu. Strategické dokumenty jsou nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
Emise z energetiky v ČR loni klesly o 16 procent, v celé EU nejvíce v historii8.2.2024 19:29
(ČTK)
Emise z energetiky v Česku loni klesly meziročně o 16 procent. Hlavním důvodem byl nižší vývoz elektřiny vyrobené z uhlí, pomohlo také snížení spotřeby a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z údajů společnosti Ember, na které upozornili Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost. V celé EU loni v energetickém sektoru klesly emise zhruba o 19 procent, což je nejvíce v historii.
Copernicus: Posledních 12 měsíců bylo oteplování nad hranicí 1,5 stupně8.2.2024 11:26
(ČTK)
Posledních 12 měsíců v řadě bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí, oznámila meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Letošní leden byl navíc s průměrnou teplotou 13,14 stupně nejteplejším v dějinách měření, a zapsal se tak do stále delší řady rekordně teplých měsíců.
Evropská komise žaluje šestici zemí, včetně Slovenska, kvůli směrnici o vodě8.2.2024 00:59
(ČTK)
Evropská komise se rozhodla zažalovat Bulharsko, Irsko, Španělsko, Maltu, Portugalsko a Slovensko kvůli nedokončení revize jejich plánů týkajících se vodních toků, jak to vyžaduje směrnice o vodě, a rovněž jejich plánů týkajících se správy povodňových rizik, jak to vyžaduje směrnice o povodních. Komise to uvedla ve svém sdělení. O věci rozhodne Soudní dvůr Evropské unie.
Tři světově největší firmy zaměřené na větrnou energii čekají složitý rok Aktualizováno7.2.2024 18:53
(ČTK)
Tři největší firmy změřené na větrnou energii čekají složitý rok. Německá společnost Siemens Energy navzdory solidním výsledkům v závěru loňského roku čeká ztrátu, zatímco dánská společnost Vestas navrhla nevyplatit letos žádnou dividendu. Další dánský podnik Orsted vedle pozastavené dividendy na finanční roky 2023 až 2025 počítá navíc i s propouštěním. Firmy o tom dnes informovaly ve svých výsledkových zprávách. Jejich hospodaření odráží pokračující problémy v odvětví, jako je zpožďování projektů, problémy se zařízeními či dopady inflace, uvedla agentura Reuters.
PR článek
Je váš dům ideální pro solární energii?7.2.2024 16:47
PR článek
Prázdninový výlet - co si vzít s sebou? 3 tipy7.2.2024 13:49
Chystáte-li se na prázdninový výlet, budete do svého šatníku potřebovat několik základních oděvů a doplňků. Zapomínat bychom neměli ani na kvalitní obutí. Jestliže nejste zrovna módní guru a neorientujete se v praktických věcech, nemusíte zoufat. Na následujících řádcích vám totiž dáme několik užitečných tipů na to, bez čeho se na cestách neobejdete.
EU bojuje s krizí solárního průmyslu kvůli čínskému dovozu, píše Reuters7.2.2024 11:08 | BRUSEL
(ČTK)
MŽP: Česko bude do roku 2030 získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů7.2.2024 01:44
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) aktualizovalo dokument Politika ochrany klimatu (POK), podle kterého do roku 2030 bude Česko získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu sníží o pětinu. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Nyní se k dokumentu mohou vyjadřovat ostatní ministerstva a odborová sdružení v připomínkovém řízení.
Ekologové: ČR musí při snižování emisí přidat, návrh EK k tomu pomůže7.2.2024 01:34
(ČTK)
Česko musí při omezování emisí skleníkových plynů přidat a rychleji se zbavovat své závislosti na fosilních palivech. Zejména pak posílením obnovitelných zdrojů energie. V reakci na doporučení Evropské komise (EK) ke snižování emisí to uvedly tuzemské ekologické organizace. Podle komise by si EU měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Podle ekologických aktivistů je to pro ČR příležitost k rychlejšímu zajištění energetické bezpečnosti.
Evropská komise doporučila snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 20406.2.2024 19:48 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropská unie by si měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Vyplývá to z doporučení, která dnes zveřejnila Evropská komise. Oproti původnímu návrhu unijní exekutiva vyšla vstříc protestujícím farmářům a upustila od konkrétních zmínek o snižování emisí v zemědělství, všimla si bruselská média.
Čeští poslanci se v názoru na nové emisní doporučení Evropské komise neshodnou6.2.2024 19:47 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Čeští europoslanci se neshodnou v hodnocení doporučení, aby si EU stanovila cíl snížit emise skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040, které dnes předložila Evropská komise. Cíl označil za ambiciózní a splnitelný europoslanec Stanislav Polčák (STAN) a obdobně se vyjádřili i další členové frakce Evropské lidové strany (EPP). Další europoslanci, například Alexander Vondra (ODS) či Ondřej Knotek (ANO) doporučení kritizovali.
Izolace Ruska kvůli válce na Ukrajině podle Nature ohrožuje výzkum Arktidy5.2.2024 01:10
(ČTK)
Narůstající izolace Ruska na poli mezinárodního výzkumu po začátku ruské invaze na Ukrajině ohrožuje výzkum Arktidy v době, kdy se velmi rychle mění tamní ekosystémy, uvádí studie časopisu Nature. Vyjmutí ruských průzkumných stanic z programu INTERACT vedlo totiž podle časopisu k výrazné ztrátě dat. INTERACT je podle Nature nejrozsáhlejší síť průzkumných stranic na severní polokouli. Sdružuje 94 stanic, z nichž 21 leží v Rusku. Studie se zaměřila na 60 těchto stanic, z nichž 17 bylo z programu vyňato.
Projekt Pro ječmen má do budoucna zajistit stabilitu pěstování ječmene3.2.2024 20:53 | PRAHA
(ČTK)
Prvky regenerativního zemědělství a využití hi-tech měřících technologií kombinuje vědecko-výzkumný projekt Pro ječmen, který tento týden v Praze představila firma Plzeňský Prazdroj. Cílem je zajistit dlouhodobou stabilitu výnosů, které jsou ohroženy klimatickou změnou. Projekt má za sebou první pěstební sezónu, výsledky má přinést zhruba za pět let.
Výzkum: Topoly osikovité na změny klimatu reagují odlišně na různých místech3.2.2024 01:37 | BRNO
(ČTK)
Dopady změny klimatu na růst topolů osikovitých nejsou vždy negativní, roli hraje i místo, kde strom roste. Výsledek výzkumu, který dělal brněnský dendrolog Martin Šenfeldr z Mendelovy univerzity v Severní Americe, odborníky překvapil. Očekávali, že dopady klimatických změn budou všude stejné.
Londýnský soud zprostil Thunbergovou obvinění spojeného s klimatickým protestem2.2.2024 22:55 | LONDÝN
(ČTK)
Britský soud dnes zprostil obvinění švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, kterou loni zatkli na londýnském protestu proti fosilním palivům a obžalovali z narušení veřejného pořádku. Podle soudce nebylo na místě obvinění, protože zásah proti protestu byl neoprávněný, informovala agentura Reuters.
Katalánsko vyhlásilo stav nouze kvůli suchu, omezení platí pro šest milionů lidí2.2.2024 10:23 | BARCELONA
(ČTK)
Katalánsko vyhlásilo od pátku stav nouze kvůli suchu, které tento region na severovýchodě Španělska zažívá v posledních třech letech a které je největší od začátku měření v roce 1916. Omezení spotřeby vody se nově dotkne dvou stovek obcí, včetně Barcelony a její metropolitní oblasti, a pod hrozbou pokuty je bude muset dodržovat téměř šest milionů lidí, skoro 80 procent obyvatel Katalánska, uvedl deník El País. Obavy vyjádřili už někteří hoteliéři na katalánském pobřeží, kteří žádají po vládě upřesnění nouzových opatření.
Ekosystémové stanice mohou pomoct ve výzkumu klimatických změn2.2.2024 01:54
(ČTK)
Předpovídat chování ekosystémů mohou vědcům pomoct ekosystémové stanice, které sledují toky skleníkových plynů mezi krajinou a atmosférou. Díky těmto stanicím lze sledovat, kolik oxidu uhličitého příjímají lesy a rostliny, řekl pro ČTK Marian Pavelka z CzechGlobe Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (AV ČR). Podle něj to může mít význam v otázce klimatických změn.
Nová zelená úsporám se navýší o deset miliard korun, zvýší se podpora na fotovoltaiku1.2.2024 01:37
(ČTK)
Podpora z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který provozují Státní fond životního prostředí (SFŽP) a ministerstvo životního prostředí (MŽP), se navýší o deset miliard korun. Peníze úřady vyčlení z Modernizačního fondu, který čerpá finance z výnosů emisních povolenek. Zároveň dotační program od února zvýší a zefektivní podporu fotovoltaiky pro rodinné domy. Změny se nebudou týkat dotací z výzvy Oprav dům po babičce, NZÚ Light ani programů na podporu bytových domů, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.
Katalánsko vyhlásí stav nouze kvůli suchu, začnou platit přísnější restrikce31.1.2024 16:23
(ČTK)
Katalánsko vyhlásí ve čtvrtek na velké části svého území stav nouze kvůli suchu. Dnes to ohlásili zástupci tohoto regionu, píše agentura AP. Důvodem je pokles hladiny nádrží pod únosnou mez. Na dotčeném území tak budou zavedena opatření, aby se výrazně snížila spotřeba vody v průmyslu a zemědělství. Na stole je také přeprava pitné vody přes moře.
Účastníci soutěže Adapterra Awards mohou nově přihlásit průmyslové projekty31.1.2024 01:47 | PRAHA
(ČTK)
Účastníci soutěže Adapterra Awards se mohou letos nově přihlásit do čtyř kategorií. K tradičním oblastem krajina, sídla a budovy přibyl průmysl, řekli vedoucí programu Martin Arden z Nadace Partnerství a ředitel Integra Consulting a odborný garant soutěže Michal Hošek. Soutěž oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst, důsledkům přívalových srážek či erozi půdy. Zájemci se mohou hlásit od dneška do 15. března. Finálové projekty budou zveřejněny v srpnu. Vítězové si rozdělí ceny od 50 000 do 100 000 Kč.
Odborníci: Zemědělci by nyní měli přizpůsobovat půdu na budoucí boj se suchem31.1.2024 01:34 | PRAHA
(ČTK)
Zemědělci by v současné době měli začít přizpůsobovat půdu na změny klimatu a budoucí boj se suchem. Řekli to odborníci na konferenci Živá krajina. Pomoct by podle nich mohlo tzv. regenerativní zemědělství, jehož principem je návrat k přírodním přirozeným ekologickým a biologickým procesům. Poukázali na to, že meteorologové v posledních 50 letech zaznamenali výrazný meziroční růst teplot, nicméně srážek je v Česku stále stejně.
Klimatičtí aktivisté z Poslední generace končí s přilepováním k silnicím30.1.2024 10:25 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Studie: Rostliny se díky epigenetickým mechanismům mohou přizpůsobit klimatu30.1.2024 02:12
(ČTK)
Rostliny se mohou přizpůsobit klimatickým změnám, aniž by změnily svoji DNA. Dokážou to díky takzvané epigenetické paměti, kterou lze laicky označit za mezigenerační paměť. Ta jim umožňuje se rychleji přizpůsobit měnícím se teplotám, uvedl Botanický ústav Akademie věd ČR (AV ČR). Výsledky studie byly publikovány v časopise New Phytologist.
Svaz: Ceny energií a povolenek snižují konkurenceschopnost stavebních firem30.1.2024 01:49
(ČTK)
Vysoké ceny energií a emisních povolenek zvyšují náklady na stavební hmoty, a snižuje se tak konkurenceschopnost českých stavebních firem na evropském i světovém trhu. Zároveň s tím se snižuje také dostupnost bydlení v Česku, uvedl Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Podle něj v důsledku enormního růstu nákladů v loňském roce poklesla produkce stavebních hmot podle jednotlivých druhů výrobků o 20 až 50 procent. V první polovině letošního roku by tedy nemělo nastat ani zásadní zlepšení dostupnosti bydlení. Vláda by proto podle svazu měla proti zvyšování nákladů zakročit.
Bloomberg: Čína loni instalovala více solárních panelů, než kolik USA celkem29.1.2024 01:23 | PEKING
(ČTK)
Čína v loňském roce nainstalovala více solárních panelů, než kterýkoliv jiný stát za dobu své existence. Rozšířila tak svoji obrovskou kapacitu obnovitelných zdrojů energie, která je již nyní s velkým náskokem největší na světě. Celkem Čína loni přidala solární panely o výkonu 216,9 gigawattů (GW), čímž překonala svůj předchozí rekord 87,4 gigawattů z roku 2022, uvedl čínský Národní úřad pro energetiku (NEA). Podle výpočtů BloombergNEF byl loňský údaj vyšší, než činí celkový výkon solárních panelů v USA, která je 175,2 gigawattu. USA jsou druhým největším solárním trhem na světě.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy3. ledna 2025 | MZe ČR
MZe ČR: Jízdní řád pro Nové Heřminovy: Ministr zemědělství Marek Výborný dnes představil harmonogram výstavby vodního díla27. prosince 2024 | MŽP ČR
MŽP ČR: MŽP bilancuje: prosadili jsme větší ochranu přírody, vody i půdy, spustili jsme komunitní energetiku a připravujeme zálohování PET lahví a plechovek. Co dalšího se podařilo?související kalendář akcí
11. ledna 2025 (sobota) 10:00 - 17:00 11th Winter Double Cavy Show 2025 (Trhy, bazary, swapy, prodejní akce, Výstavy a veletrhy, Praha 15 )
11. ledna 2025 (sobota) 14:00 - 15:30 Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 )
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00
Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 ) reklama |