Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
PR článek
30.1.2024
Pokud je tisk dokumentů vaším denním chlebem, zřejmě pro vás není oboustranný tisk žádnou novinkou, ba právě naopak. Díky této možnosti je totiž tisk levný, ale taktéž ve výsledku přináší i uživatelsky komfortnější výstupy. Že s ním ještě nejste tak úplně kamarádi a vlastně vůbec netušíte, jak tisknout oboustranně? Nevadí! V následujících řádcích vás oboustranný tisk dokumentů nejenže naučíme, ale v krátkosti vám vysvětlíme, proč je dobré jej upřednostnit před tiskem jednostranným.
Neustále se zvyšující teploty ve městě pociťujeme v létě všichni. Na některé skupiny obyvatelstva dopadají vlny veder více a mění jejich životy někdy v hotový boj. Jedním z nejúčinnějších adaptačních opatření v boji proti nesnesitelnému horku je městská zeleň. Jak moc důležitou roli v ochlazování města hrají stromy, keře a zelené plochy si uvědomují i krajinář Vilém Jurek a designérka Veronika Rút Fullerová. Prostřednictvím svojí iniciativy BRNO BUDE VEDRO se snaží upozornit na špatné nakládání s veřejnou zelení v Brně.
Do speciální sběrné sítě pro odevzdání funkčních elektrospotřebičů se zapojuje město Brno. Od začátku roku lze na Sběrný dvůr pro podnikatele, firmy a veřejnost na Jedovnické 4 odevzdat fungující spotřebič, který pak bude předán do Klokánku, Diakonie, či do azylových domů. Jeden z největších sběrných dvorů republiky tak rozšiřuje svoje portfolio služeb.
Pražané se v posledních letech naučili důsledně třídit kovové obaly, přesto končí občas v šedých kontejnerech i odpad, který sem v žádném případě nepatří. Především malé tlakové nádoby, jako jsou různé hořlavé spreje, plynové kartuše nebo turistické vařiče, komplikují dotřiďování a zpracování odpadu v metropoli. Jejich exploze a následné zahoření mohou poškodit svozovou techniku nebo třídicí linku. Nezodpovědné chování některých občanů ohrožuje nejen zaměstnance firmy a zařízení, ale také veřejnost. Zároveň vznikají značné škody. Pražské služby proto ve spolupráci s hlavním městem Prahou spouští kampaň s heslem: Použité spreje patří do směsného odpadu!
O letošních svátcích je opět možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K
dostání jsou letos v Brně, Praze a na Svitavsku. Domů si tak zájemci můžou odnést stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC
lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější
a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.
Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Do prodeje jich zamíří kolem 1000. ČTK to řekla Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek, které prodej koordinuje. Stromky v květináči budou k mání od pondělí.
Stále musí něco dělat, nevydrží chvíli v klidu a je jich všude takzvaně plno? Zasahují do prostoru jiných dětí, nevnímají, co jim říkáte, ztrácejí věci, jsou roztržité a to doslova – kalhoty mají furt nějakou díru? Možná si vás učitelé pozvali na schůzku, a řekli vám, že si s vaším dítětem neví moc rady. Jak v takové situaci nezůstat bezradní? Přinášíme tipy, jak s aktivními dětmi udržet krok.
Multi je z latinského multus, mnohý. Komodita je zboží. Ale v kontextu sběru tříděného odpadu jde o to, že do jednoho kontejneru může s klidným svědomím hodit jak plasty, tak kov, tak nápojové obaly, lidově tetrapak. Někde se do kontejneru dají hodit jen dvě „komodity“, což může být trochu matoucí, ale od toho jsou na kontejnerech nálepky, které vcelku jednoduše prozradí, co do kontejneru patří a co ne.
Vysoké ceny energií zvyšují mezi spotřebiteli poptávku po alternativních způsobech vytápění domácností. K oblíbeným řešením patří tepelná čerpadla typu vzduch/voda. Jde o ekonomické a často také ekologické zařízení, byť vstupní investice bývá vysoká. Je tedy dobré si nákup pečlivě promyslet. Pomoci s výběrem může test spotřebitelského časopisu dTest, který u 13 modelů typu vzduch/voda zjišťoval efektivitu při vytápění domácnosti, snadnost obsluhy nebo třeba dopady na životní prostředí. Žádný z výrobků vyloženě nezklamal, ale rozdíly jsou mezi nimi patrné.
Papírová a bambusová brčka často obsahují více pro zdraví člověka a životní prostředí závadných chemikálií, než ta původní, dnes zapovězená plastová. Potvrzuje to nová studie belgických výzkumníků.
|
|