Zprávy
 Krnovská radnice se potýká se suchem, ve městě usychají desítky stromů. Radnice místo nich chce vysazovat odolnější druhy. Například javory či duby. Dnes to řekla mluvčí města Dita Círová. Podle ní klesá hladina podzemní vody, načež usychají jak nové výsadby stromů, tak i již vzrostlí jedinci.

25.5.2018 07:25 | OSTRAVA
( ČTK)
 Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zahájila tento týden v Ostravě jarní část deratizace. Položí během ní celkem 8000 nástrah v nejvíce osídlených částech města - v obvodě Ostrava-Jih, Porubě a centru. Do deratizace podnik každoročně dává stovky tisíc korun, letos ale náklady přesáhnou milion korun, protože se kromě lokální dělá plošná deratizace. Řekla to mluvčí společnosti Radka Vanková.

25.5.2018 06:37 | LONDÝN
( ČTK)
 Investice do takzvané zelené energie v Británii loni klesly o 56 procent na 10,3 miliardy USD (223,2 miliardy Kč). To je nejméně za posledních deset let, upozornila agentura Bloomberg. Británie je přitom lídrem v čisté energii, zvláště ve výrobě elektřiny z větrných elektráren na moři. Británie instalovala na moři více turbín než jakákoliv jiná země, v roce 2016 se větrné a solární elektrárny podílely na výrobě elektřiny v zemi 15 procenty. 
25.5.2018 05:20 | FRANKFURT NAD MOHANEM
( ČTK)
 Německý úřad pro motorová vozidla KBA nařídil automobilce Daimler svolat dodávky Mercedes Vito s naftovým motorem o objemu 1,6 litru, který má plnit emisní normu Euro 6. Podle úřadu dvě naprogramované funkce v systému kontroly emisí nejsou v souladu s platnými předpisy. Daimler podle svého prohlášení s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a odvolá se proti němu a je připraven se bránit i u soudu. Nicméně s úřadem plně spolupracuje. 
 Česká ornitologická společnost upozornila včera na množící se útoky lidí proti havranům. Ochránci odsuzují hlavně shazování hnízd nebo střílení vzduchovkou, které bylo podle nich zaznamenáno například na Táborsku a Chrudimsku. Havran polní přitom patří mezi poměrně vzácné druhy. 
25.5.2018 04:10 | BLANSKO
( ČTK)
 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 250.000 korun blanenské slévárně Ernst Leopold, podle inspekce vypouštěla do ovzduší tuhé látky bez řádného odlučování. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření firmy se zatím nepodařilo získat. 
25.5.2018 03:30 | KLÍNOVEC
( ČTK)
 Pochybení při odběru vody kvůli zasněžování na Klínovci způsobila propadlá platnost povolení. Nedostatek už byl odstraněn. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala mluvčí skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila skiareálu v únoru kvůli pochybení milionovou pokutu. 
25.5.2018 02:10 | CHEB
( ČTK)
 Zemětřesení na Chebsku sleduje hustá síť měřicích stanic. Jsou rozmístěné v okolí Nového Kostela, pod nímž vzniká většina otřesů. Většina stanic je on-line, a tak je možné sledovat seismickou aktivitu v oblasti několik minut od samotného otřesu, řekl včera Jakub Klicpera, odborný pracovník seismického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Území na sever od Chebu patří mezi nejaktivnější seismické oblasti ve střední Evropě. 
25.5.2018 01:17 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Společnost Hradecké služby, která zajišťuje svoz a likvidaci odpadů v Hradci Králové, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 180.000 korun. Firma podle inspekce pochybila tím, že část různých odpadů nezabezpečila před smísením. V úterý to řekla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Společnost se proti pokutě uložené ČIŽP odvolala, ministerstvo životního prostředí její odvolání zamítlo a pokutu potvrdilo. 
 Řízený shoz nestabilního skalního bloku nad červeně značenou turistickou stezkou z Mezní Louky do Vysoké Lípy včera provedla skalní četa Správy Národního parku České Švýcarsko. Kámen velikosti malého osobního automobilu a hmotnosti zhruba osmi tun vytipovali strážci národního parku. Kvůli vysokému riziku zřícení rozhodla správa parku o řízeném shozu. 
 Aplikace BioLog je na světě už čtyři roky. Lidé do ní mohou jednoduše zaznamenávat svá pozorování rostlin a živočichů. Jak vzácných, tak i vcelku běžných. Například veverky obecné. Pracovníci Agentury ochrany a krajiny však zjistili, že je řada míst, kde o veverkách žádná data nejsou.

 Letos na podzim by se měl konat osmý ročník Země na talíři, festivalu dokumentárních filmů o jídle a potravinách. Letos má svými příběhy a debatami oprášit staré znalosti o odpovědném zemědělství, klimatu, půdě, palmovém oleji, mléčném průmyslu. Organizátoři festivalu tento týden spustili crowdfundingovou kampaň, která jim má přinést prostředky například na nákup filmových práv. 
 Přesnější věda přináší méně příjemné zprávy. Zhruba tak lze vystihnout závěr společné studie tří univerzit, uveřejněné v žurnálu Nature Climate Change. Zaměřila se na vyčíslení uhlíkové stopy cestovního ruchu. Ukazuje se, že je skoro jednou tak velká, než se původně myslelo. 
24.5.2018 07:41 | PRAHA
( ČTK)
 Zahraniční studie spojená s modelováním možného budoucího vývoje ukázala, že Česko se v roce 2030 může zcela obejít bez elektrické energie získávané spalováním uhlí. Podmínkou je rozvoj solární a větrné energie. Studie německé společnosti Energynautics počítá také s určitým podílem jaderné energie. Představili ji dnes na tiskové konferenci zástupci ekologických a dalších organizací, které studii zadaly. 
24.5.2018 06:30 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L.
( ČTK)
Safari Park Dvůr Králové vydal vlastní emisi poštovních známek, kterou připomíná sobotní 90. výročí narození bývalého významného ředitele zoologické zahrady Josefa Vágnera. Na dvou arších, z nichž každý má 25 známek, jsou znázorněny vybrané druhy afrických zvířat, které Vágner dovezl ze svých výprav do Afriky.

 Thajské úřady od 1. června na čtyři měsíce uzavřou pro návštěvníky zátoku Maja na ostrově Pchi Pchi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž. Chtějí tak umožnit místním ekosystémům, aby se vzpamatovaly z dopadů turistického ruchu, informovala agentura Reuters. 
24.5.2018 04:39 | SOFIA
( ČTK)
 Tři mláďata medvědů hnědých zírají skrz mříže klece, ve které se chystají odcestovat za hranice Bulharska. V Řecku se ve specializovaném středisku mají naučit dovednostem nezbytným k přežití v divočině, "Stráví tam asi rok," řekl agentuře Reuters Javor Gečev, mluvčí nadace, která se o medvíďata stará. 
 Severoněmecký přístav Hamburk se zasadí o čistotu ovzduší. Jako první město v zemi zakáže od 31. května v úsecích dvou ulic čtvrti Altona průjezd některým starším typům dieselových osobních a nákladních vozů. Včera to oznámila tamní městská agentura pro ochranu životního prostředí. 
24.5.2018 03:22 | K. VARY
( ČTK)
 Vysloužilé sanitky Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje začaly sloužit záchranným organizacím pro zvířata. Dva vozy, které ve vozovém parku záchranky už nahradily novější, si včera převzaly organizace Ostrovský Macík a Záchranná a odchytová služba pro zvířata. Oběma organizacím se sanitka velmi hodí zejména kvůli velké vnitřní kapacitě. Díky tomu bude možné převážet více zvířat najednou, řekla včera novinářům provozovatelka Ostrovského Macíku Hana Šimková.

24.5.2018 02:05 | VYŠKOV
( ČTK)
Vyškovský zoopark buduje od dubna novou venkovní expozici, jezírko s průhledem pod hladinu. Hotovo má být na konci června, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí města Michal Kočí. Investice si podle vedení zooparku vyžádá asi 3,7 milionu korun.

24.5.2018 00:18 | LYSÁ N.L.
( ČTK)
 Za zvuku mysliveckých fanfár začal včera na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku 23. ročník mezinárodní výstavy myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě. Účastní se jí několik stovek vystavovatelů ze sedmi především evropských zemí, řekl včera ředitel Výstaviště Lysá nad Labem Ondřej Matouš.

 Mořským želvám, živočichům obývající Zemi více než 110 milionů let, hrozí vyhynutí. V oceánu přitom želvy hrají zásadní roli ve fungování korálových ekosystémů. Populace všech sedmi druhů mořských želv však prudce klesají, informuje o tom organizace Chráníme mořské želvy, která pomáhá chránit želvy.

 Vědci zjistili, že lidé dávají přednost teplým slunečným dnům před chladnými a deštivými dny. A že počasí se projevuje i v tom, jakou náladu mají naše příspěvky na sociálních sítích. Své poznatky zveřejnili v časopise Plos ONE. Komu může být takové zjištění užitečné? Podle vědců by mohlo zajímat reklamní byznys a média, které mohou svůj obsah ladit s předpokládanou náladou konzumentů reklamy a čtenářů. Výzkum by se mohl hodit i programátorům osobních asistentů jako je Siri či Alex, aby mohli lépe předpovídat nálady svých uživatelů. 
23.5.2018 07:49 | PRAHA
( ČTK)
 Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží ze dvou na tři roky, cenové rozpětí za revizi bude vymezeno vyhláškou ministerstva životního prostředí. Schválila to dnes Sněmovna v rámci novely o ochraně ovzduší, která zvýhodní přimíchávání některých biopaliv do benzinu a do nafty. 
23.5.2018 06:58 | NYMFAIO
( ČTK)
 Patrick znepokojeně pohlédne na návštěvníky. Pak sedne na zadní, protáhne tlapy a vydá ze sebe jakési vrčení. To ho uklidňuje, když je stresovaný, stejně jako cucání palce, vysvětluje jeho ošetřovatelka Melina Avgerinuová. Patrick, Barbara a Usko jsou medvědi z útulku v Arcturosu, který přijímá také vlky z hory Vitsi na severu Řecka. Jde o traumatizovaná zvířata, píše agentura AFP. 
 V rakouské zoologické zahradě u zámku Schönbrunn uhynula samice orangutana, která se proslavila svými fotografiemi zveřejňovanými na Facebooku. Podle agentury APA se Nonja v roce 2009 stala první opicí s vlastním účtem na této sociální síti. Včera zoo oznámila, že ošetřovatelé orangutaní samici kvůli vážným zdravotním problémům utratili.

23.5.2018 04:38 | VLKANEČ
( ČTK)
 Ocenění Bartákův hrnec pro nejlepší ekologické zemědělce letos míří na Ekostatek Vlkaneč na Kutnohorsku. Putovní cenu v podobě keramického hrnce naplněného čerstvě raženými dvacetikorunami v hodnotě 30.000 Kč získají Diana Benšová a Stanislav Svatoň za vynikající zpracování vlastní bioprodukce zeleniny, ovoce a bylinek a dlouhodobou osvětu ekologického zemědělství. Slavnostní předání je plánováno na 26. května, řekla to v pondělí předsedkyně Nadačního fondu Bartákův hrnec Miroslava Vohralíková. 
 Průměrné emise nových automobilů v Evropě loni poprvé za posledních deset let vzrostly. Hodnota se zvýšila o 0,3 gramu na 118,1 gramu emisí na kilometr. Souvisí to s rostoucím zájmem o segment SUV a poklesem popularity dieselových motorů částečně ve prospěch benzinových motorů. Vyplývá to z výzkumu analytické společnosti JATO Dynamics, který zahrnoval 23 evropských trhů včetně Česka. 
 Další otřesy pocítili v úterý večer lidé na Chebsku i v okolí. Proti otřesům z noci z pondělí na úterý byly ale slabší. Nejsilnější záchvěvy vyhodnotily automatické měřicí systémy na sílu 3,4, vyplývá z údajů měřicích stanic. 
23.5.2018 01:47 | K. VARY
( ČTK)
 Karlovarský kraj přispěje městu Hroznětín na vybudování zařízení, které má pomoci s likvidací sinic ve Velkém rybníce. Výskyt sinic každoročně v druhé polovině sezony znemožňuje v oblíbené rekreační oblasti koupání. Přístroj má sinice hubit s pomocí ultrazvuku, v Karlovarském kraji bude použit poprvé, řekl včera novinářům krajský radní Karel Jakobec (ODS). 
|
2.7.2026 | Česká společnost ornitologická
|