Kožešinové farmy
9.11.2016
Na snímku česká kožešinová farma. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chov kožešinových zvířat má u nás dlouholetou tradici. Zároveň jde o tradici již trochu přežitou. Podle výzkumů veřejného mínění lidé nesouhlasí se zabíjením zvířat kvůli jejich kožešinám. A podle etologů není možné farmové chovy uzpůsobit potřebám kožešinových zvířat. Lišky a norky podle nich domestikovat nejde.
Ochránci zvířat se snaží, aby se Česká republika přidala k evropským zemím, které chov zvířat kvůli jejich kožešině zakázaly.
reklama
20.2.2020 00:30 | PRAHA
( ČTK)
 Majitelé zrušených kožešinových farem by se mohli dočkat finančního odškodnění. Zpřesněné znění novely zákona na ochranu zvířat proti týrání včera podpořil sněmovní zemědělský výbor. Podle předkladatelky návrhu Margity Balaštíkové (ANO) by mohl stát vyplatit 176 milionů korun. Majitelé farem, které skončily podle zákona k loňskému únoru, se zatím kompenzací nedočkali, ačkoliv pro ně stát měl připravených 80 milionů korun. 
13.11.2019 00:30 | PRAHA
( ČTK)
 Ministerstvo zemědělství má připraveno na kompenzace pro bývalé provozovatele kožešinových farem 80 milionů korun. Dnes to na jednání sněmovního zemědělského výboru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle ředitele odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Petra Jílka si ale žádný z chovatelů zatím nepodal žádost o odškodnění, protože podle současného zákona nedostanou na kompenzacích prakticky žádné peníze. Na vině je podle něj to, jak je reálně napsaný zákon. Jeho změna bude možná až při projednávání novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, dodal. Kožešinové farmy skončily letos 1. února. 
 Maličcí norci, ještě bezsrstí, kvičí a krčí se na slámě jeden vedle druhého. Tento pohled brzy bude minulostí, neboť v Norsku jsou dny chovu zvířat na kožešinu sečteny, píše agentura AFP. 
 Ministerstvo zemědělství připravilo vyhlášku, podle které bude možné vyplácet náhrady za uzavření kožešinových farem. Chovatelé budou moci získat až 200.000 eur (5,1 milionu korun), sdělil dnes ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý. K začátku února muselo skončit všech devět českých farem, uložil jim to zákon. Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ČTK už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15.000 norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun. 
12.2.2019 05:45 | PRAHA
( ČTK)
 Ve všech devíti ještě loni fungujících kožešinových farmách byl ukončen chov, jak ke konci ledna nařídil zákon. Zjistili to veterináři, kteří farmy zkontrolovali, oznámil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Majitel největší tuzemské kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek řekl, že se dále bude snažit o novelu zákona, který chov zakázal, případně podá stížnost k Ústavnímu soudu. Státní kompenzace za uzavřené chovy dosud nejsou stanovené. 
1.2.2019 01:11 | VELKÝ RATMÍROV
( ČTK)
 Majitel největší české kožešinové farmy ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ukončil její provoz koncem roku 2018. Farmu provozoval 26 let, choval asi 15.000 norků, veškerou produkci vyvážel do USA, Ruska a Asie. Po státu bude žádat kompenzace, chce usilovat i o novelu zákona, který kožešinové farmy v ČR od února zakazuje. Je připraven podat žalobu i k Ústavnímu soudu. Zákaz chovu zvířat pro kožešiny schválili poslanci v roce 2017. 
31.1.2019 08:15 | PRAHA
( ČTK)
 Dnes musí ukončit své působení všechny kožešinové farmy v ČR. Od února bude platit zákaz, který přinesla v předloňském roce novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Farmy však můžou zvířata nadále chovat, nesmí je však chovat na kožešiny. Podle ministerstva zemědělství je v ČR devět farem, kterých se zákaz týká. 
30.1.2019 11:44 | PARDUBICE
( ČTK)
 Jediná kožešinová farma v Pardubickém kraji ve Vítějevsi na Svitavsku svou činnost končí. Musí se podřídit zákazu chovu zvířat pro kožešiny, který schválili poslanci v roce 2017 z etických důvodů a kvůli tomu, že intenzivní chov neodpovídá přirozeným potřebám divokých zvířat. Informoval o tom ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč. Majitelé farmy si stěžují, že kompenzace, kterou jim slíbil stát, bude velmi nízká. Povinné uzavření farmy přirovnávají ke znárodnění. 
 Od jarní a letní kolekce 2018 bude módní společnosti Gucci bez kožešin. 11. října to oznámil předseda a výkonný ředitel Marko Bizzarri. Gucci například přestane používat klokaní kožešinu na trepky Gucci Princetown, a nahradí ji ovčí vlnou. Organizace na ochranu zvířat Humane Society of the United States (HSUS) a italská LAV, spolu s Aliancí za módu bez kožešin to uvítaly s radostí. Informuje o tom Svoboda zvířat.

1.10.2017 23:15 | PRAHA
( ČTK)
 Dnešním dnem vstupuje v účinnost zákaz chovu zvířat, která jsou určena převážně pro získávání kožešin. Po dnešku nesmějí vznikat nové kožešinové farmy a existující farmy musí ukončit činnost do konce ledna 2019. Se zákazem přišla poslanecká novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která vstupuje v účinnost dnes. Zatímco ochránci zvířat novelu přivítali, provozovatelé farem vyjádřili obavy z krachu a poukázali na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. 
 Obránci zvířat dnes zveřejnili záběry z množírny psů v Podolance. Na záběrech jsou maltézští psíci, shitzu, trpasličí pinčové, bišonci či trpasličí pudlové ve výběhu plném bahna a exkrementů. Jak uvádí Obránci zvířat, veterinární správa při kontrolách porušení zákona nezjistila. Podle Obránců zvířat podolanská množírna nepatří k nejhorším, přesto podle nich v ní zvířata strádají. 
21.7.2017 08:00 | PRAHA
( ČTK)
 Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou včera Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. 
 Neznámí pachatelé vypustili v americkém státě Minnesota na svobodu 35.000 norků chovaných na kožešinové farmě. Oznámil to dnes šerif okresu Stearns, který leží severozápadně od Minneapolis. Zvířata nejsou schopna ve volné přírodě přežít. 
18.7.2017 09:00 | PRAHA
( ČTK)
 Poslanecký návrh na zákaz kožešinových farem od roku 2019 se možná vrátí ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacím návrhem. Senátní hospodářský výbor dnes doporučil prodloužit období pro zrušení farem do konce roku 2022 a zvýšit kompenzace chovatelům. Senát se bude návrhem na zákaz farem zabývat na své schůzi, která začíná ve středu. Pokud zákon vrátí do Sněmovny, budou se jím poslanci zabývat na své zářijové schůzi, která je zatím poslední řádnou schůzí před volbami. 
12.7.2017 16:20 | PRAHA
( ČTK)
 Senátní výbor pro životní prostředí nepodpořil zákaz kožešinových farem. Během dnešního jednání se ve výboru nenašlo dost hlasů, které by Senátu doporučily zákon podpořit. Nebylo tak přijato žádné usnesení. Senát o normě bude rozhodovat na své červencové schůzi. Podle návrhu zákona by zákaz kožešinových farem v Česku měl začít platit od konce ledna 2019. Senátoři dnes nad zákonem dlouze debatovali, část z nich kritizovala způsob odškodnění, na které budou mít majitelé farem nárok. 
13.6.2017 11:00 | VÍTĚJEVES
( ČTK)
 Pro majitele kožešinové farmy ve Vítějevsi na Svitavsku by znamenal zákaz chovu velké ztráty. Do jeho vybudování vložili několik milionů korun. Na venkově by také obtížně hledali jiné uplatnění. Sněmovna ve středu schválila, že kožešinové farmy mají skončit v závěru ledna 2019, normu ještě posoudí Senát. Podle bývalé spolumajitelky chovu Marie Ducháčkové se zatím ukončení činnosti neplánuje, řekla ČTK. Farmu s manželem už předali dceři. 
8.6.2017 01:00 | VELKÝ RATMÍROV
( ČTK)
 Majitel největší české kožešinové farmy ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku David Vojtíšek kritizuje včerejší rozhodnutí poslanců, kteří schválili zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2019. "Stát ze mě udělá žebráka," řekl Vojtíšek. Normu ještě posoudí Senát, proto se Vojtíšek obrátí na předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a na senátory z ODS a KSČM. Farmu provozuje 25 let, chová tam asi 15.000 norků, veškerou produkci vyváží do USA, Ruska a Asie. 
 Sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2019. Snahy o prodloužení této lhůty až do konce roku 2022 byly neúspěšné. Provozovatelé farem budou moci zažádat o kompenzace. Schvalování normy dnes bylo bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46.000 lidí. Normu nyní posoudí Senát. 
2.5.2017 12:00 | PRAHA
( ČTK)
 Zhruba 46.000 lidí podepsalo petici na podporu zákazu kožešinových farem v Česku. Petiční archy dnes doručili organizátoři podpisové akce do Sněmovny. Poslanci budou zřejmě ve druhé polovině května schvalovat poslaneckou novelu, jež kožešinové farmy zakazuje. 
 Liška visí za ocas hlavou dolů a marně zápasí, zatímco si chovatel připravuje smrtící nástroje. Norci se dusí výfukovými plyny z traktoru, který řídí dvanáctileté dítě. 
 V Česku možná bude platit zákaz kožešinových farem. Farmy by podle poslanecké předlohy, kterou podpořila dnes v úvodním kole Sněmovna, měly skončit do roku 2019. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, nebyly by ale nárokové. 
9.11.2016 08:31 | PRAHA
( ČTK)
 Sněmovna včera nedokončila úvodní kolo projednávání poslaneckého návrhu na zákaz kožešinových farem. Existující farmy by podle předlohy měly skončit do roku 2019. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, nebyly by ale nárokové. Kdy se poslanci k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání vrátí, není jasné. Bude ale čelit návrhu na zamítnutí už v prvním čtení. 
7.11.2016 07:15 | PRAHA
( ČTK)
 Několik set aktivistů, požadujících zákaz kožešinových farem, prošlo včera odpoledne Prahou. Na sobě měli kostýmy zvířat, která podle nich žijí v nevyhovujících podmínkách. O novele zákona na ochranu zvířat proti týrání, která by možnost podnikání v tomto oboru zakázala, by měli v prvním čtení jednat zákonodárci v úterý. Chovatelé norků a lišek novelu odmítli. 
 Minulý týden se na mezinárodním semináři v Poslanecké sněmovně sešli odborníci na problematiku tzv. kožešinových zvířat. Mimo jiné zde byli i zástupci zemí, které chov kožešinových zvířat na farmách zakázaly. Podle nich není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat. A proto pro ně nelze na farmách ani vytvořit vhodné podmínky. Informovala o tom tisková mluvčí Svobody zvířat Lucie Moravcová.

 Kožešinové farmy nejsou schopné norkům a liškám poskytnout takové podmínky k životu, které by byly v souladu s jejich přirozeností, dlouhodobě upozorňují ochránci zvířat a volají po uzavření těchto firem. Biologové dávají aktivistům ohledně welfare zvířat za pravdu. Úplný zákaz provozu kožešinových farem v Česku je součástí letos předložené novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. V Poslanecké sněmovně se má poprvé projednávat 18. října. 
3.3.2016 10:29 | PRAHA
( ČTK)
 Dvacítka zákonodárců z šesti poslaneckých klubů napříč politickým spektrem předloží návrh na zákaz kožešinových farem v Česku. Od roku 2017 by se nesměly nové farmy zakládat. Do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost stávající podniky. Podobný návrh na podzim zamítl sněmovní zemědělský výbor. Zákaz by se neměl týkat chovů králíků, kde je kožešina pouze vedlejším produktem, oznámili poslanci na tiskové konferenci. V Česku je nyní aktivních devět farem, loni skončil chov ve Zbýšově a chov lišek v Křižanovicích. Tam ale podle Státní veterinární správy (SVS) pokračuje chov norků. 
21.11.2015 17:09 | PRAHA
( ČTK)
Prahou prošel průvod za zákaz kožešinových farem v Česku. "Společně to dokážeme, farmy u nás zakážeme," volaly za zvuků bubnů přes dvě stovky převážně mladých lidí, které při pochodu za záchranu norků či lišek chovaných pro kožešiny doprovodila také mnoho psů a několik fretek. Nápis na tričku vlčáka "Kožich je pro zvířata", vyjadřoval mínění zúčastněných. 
 Letos v březnu zveřejnili ochránci zvířat záběry z českých kožešinových farem. Ministerstvo zemědělství následně nechalo provést kontroly, zda se na farmách dodržují zákony a nedochází k týrání zvířat. Dnes ochránci zvířat zveřejnili další záběry, na kterých dokládají, že situace kožešinových zvířat se nelepší. A žádají, aby je ministr zemědělství zakázal. 
 Ministr zemědělství Marian Jurečka na červnovém setkání s ochránci zvířat přislíbil, že se seznámí s jejich důkazy o krutosti kožešinových farem a vydá jasné stanovisko. Ochránci zvířat se chtěli s blížícím se koncem prázdnin ministrovi připomenout: před jeho úřadem postavili drátěnou klec, ve které je ve dne v noci zavřený dobrovolník. Podle aktivistů kožešinové farmy do 21. století nepatří. Jejich předseda Martin Voršilka byl dnes hostem pořadu DVTV. 
 Kontrola na kožešinové farmě odhalila tajný prostor s klecemi, které neodpovídají legislativě. Podle veterinářů to není možné postihnout, protože v klecích v době kontroly nebyla žádná zvířata. Podle ochránců zvířat je toto odhalení dokladem toho, že podmínky v českých chovech nejsou pro zvířata dobré a měly by se zakázat.

 Na videu je norek s obrovskou ranou do masa, kterého jiný norek zaživa požírá. Nebo lišky, které nemohou vstát z drátěné podlahy, protože jejich tlapky uvízly mezi dráty podlahy. Aktivisté za práva zvířat videem údajně pořízených na českých farmách odstartovali kampaň za zrušení kožešinových farem. Podle ministra zemědělství není důvod farmy zavírat, zlepšení podmínek chovů se však nebrání. V reakci na kampaň proběhly neohlášené kontroly, které však nic nezjistily. Podle ochránců zvířat ani nemohly. 
 Snímky a fotografie, pořízené na šesti českých kožešinových farmách, ukazují odvrácenou stranu luxusního kožichu: utrápená zvířata v těsných klecích. Podle Českého svazu chovatelů půjde nejspíš o staré snímky, protože podle něho je o zvířata na farmách je postaráno dobře, na což dohlíží Státní veterinární správa. Ta hodnotí video jako zavádějící. Svoboda zvířat tvrdí, že videa jsou autentická a že je anonymní filmař pořídil letos v srpnu. 
 Ochránci zvířat z organizace PETA připravili reklamní šot popisující lov tuleňů. Kanadská Rada pro reklamu podmínila televizní vysílání vystřižením dvou scén. Radě se nelíbil detailní záběr na krvácejícího a umírajícího tuleně a záběr, na kterém lovec jiného tuleně udeří do hlavy, holí zahákne a tělo vláčí přes led. Informoval o tom server Hufftington Post. 
 Kožešina je ekologicky příznivá, protože vydrží celý život, pomáhá chránit přírodu, snižuje emise CO 2, nevytváří žádný odpad. Těmito reklamními sděleními chtěla Evropská asociace chovatelů kožešinových zvířat zaujmout čtenáře britských časopisů a magazínů. Britská Rada pro reklamu ale dospěla k závěru, že tvrzení o ekologické příznivosti kožešin jsou zavádějící. A reklamu zakázala, napsal Guardian. 
 Navzdory panujícímu mrazu se dvě aktivistky svlékly do naha, aby upozornily na problémy chovů kožešinových zvířat v České republice. K nim se připojil průvod několika desítek osob, který prošel centrem Prahy na podporu úplného zákazu komerčního velkochovu. Ten prosazuje organizace Svoboda zvířat, která demonstraci svolala na dnešní světový Den bez kožešin. 
V pražské kavárně Velryba byly předány ceny česko-slovenského kola mezinárodní studentské soutěže plakátů a flashových animací Design Against Fur (Designem proti kožešinám - DAF). Současně byla v kavárně otevřena putovní výstava "A Sealed Fate?" (Tulení osud?) fotografa Nigela Barkera. 
19.5.2003 | PRAHA
(EkoList)
Ústřední komise na ochranu zvířat (ÚKOZ) vydala v polovině února prohlášení, v němž odrazuje od nákupu výrobků z psí a kočičí kůže. Jejich získání je totiž provázeno velkým utrpením zabíjených zvířat.

14.12.2001 14:00 | PRAHA
(EkoList)
Zítra od čtrnácti hodin proběhne na Palackého náměstí v Praze shromáždění za módu bez kožešin, které v rámci kampaně Proti srsti pořádá organizace Svoboda zvířat. Kampaň se dostala do povědomí obyvatel především díky kontroverzním billboardům s fotografií lišky stažené z kůže. Na shromáždění budou mimo jiné vystaveny fotografie a promítnut film natočený i na českých kožešinových farmách.

13.6.2001 17:57 | PRAHA
( ČIA)
Úplný zákaz komerčního chovu kožešinových zvířat nebo alespoň stanovení takových standardů, na jejichž základě by se takový chov nevyplatil, je cílem organizace Svoboda zvířat. V rozhovoru pro ČIA to dnes uvedl Tomáš Popp z této organizace.

9.11.2000 14:00 | PLZEŇ
( ČIA)
Kampaň za zákaz chovu kožešinových zvířat dnes oficiálně v Plzni zahájilo občanské sdružení Svoboda zvířat. Hodlá při ní poukazovat zejména na nevhodné podmínky života lišek, norků, tchořů, činčil a nutrií na kožešinových farmách a na utrpení, kterým jsou zvířata vystavena vzhledem k nevyhovujícím, zejména prostorovým, podmínkám v klecích.

18.10.1999 16:20 | PRAHA
(EkoList)
Na problém utrpení desítek miliónů tzv. "kožešinových zvířat" měla upozornit veřejnost dnešní akce ekologické organizace Animal SOS na Staroměstském náměstí v Praze. Organizátoři zároveň chtěli podle svých slov přesvědčit veřejnost, aby úplně přestala kupovat výrobky z tzv. pravých kožešin. 
13.10.1999 20:45 | PRAHA
(EkoList)
Netradiční módní přehlídka s názvem "Proti srsti" měla upozornit návštěvníky na to, že existují alternativy přírodních kožešin, které jsou svými vlastnostmi stejně hodnotné, ale neznamenají žádné utrpení pro zvířata. Módní přehlídka předních českých a britských návrhářů a návrhářek proběhla dnes večer jako součást galavečeru, pořádaného Nadací na ochranu zvířat v pasáži Černá růže v Praze Na Příkopech.

Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
|
|