Zprávy / KlimaCopernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě8.1.2021 10:24 | LONDÝN
(ČTK)
Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku 2016. Informovala o tom v Londýně unijní služba Copernicus, která podle agentury DPA kromě vlastních dat využívá záznamy z pozemních stanic, balonů, letadel a satelitů sahající až do roku 1950. Minulým rokem rovněž skončilo nejteplejší dosud zaznamenané desetiletí.
Řízení o výjimce pro elektrárnu Počerady má posoudit ministerstvo8.1.2021 01:29 | ÚSTÍ N.L.
(ČTK)
Nejnižší emise v Evropě měly loni auta od PSA a Toyoty7.1.2021 11:53 | PRAHA
(ČTK)
Nejnižší průměrné emise u vozů vyráběných pro evropský trh měly za deset měsíců minulého roku automobilky PSA a Toyota. U PSA dosahoval průměr 97,9 gramu CO2 na kilometr a u Toyoty 100,6 gramu. Za nimi skončil koncern Renault-Nissan-Mitsubishi s průměrem 105,5 gramu. Skupina VW, kam patří Škoda Auto, skončil na osmém místě s průměrem 114,5 gramu. Vyplývá to z údajů analytické firmy JATO.
Žádost o výjimku pro Počerady je podle ekologických organizací v rozporu se zákonem Aktualizováno7.1.2021 11:45 | PRAHA
(ČTK)
Žádost o výjimku ohledně emisí rtuti pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady je podle ekologů v rozporu se zákonem. Není podle nich jasné, zda by elektrárna začala v budoucnu limity plnit, provozovatel také tají část podkladů. Elektrárna patřící do skupiny Sev.en Energy by díky výjimce mohla vypouštět čtyřnásobné množství rtuti proti limitům na ochranu zdraví. Zástupci organizací Frank Bold, Hnutí Duha a Greenpeace to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Mediální zástupce Sev.en Energy Petr Dušek ČTK sdělil, že uhelné elektrárny nyní zachraňují výrobu elektřiny v Česku a jednání aktivistů označil za neférové.
Plynaři zkoumají možnosti přeměny elektřiny na plyn7.1.2021 07:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Energetika budoucnosti počítá s minimálními emisemi škodlivin do ovzduší. Sází proto na výrazný podíl elektřiny vyráběné z čistých obnovitelných zdrojů. Odborníci nyní řeší, jak vyrobenou energii ukládat na dobu, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká. Český plynárenský svaz právě spustil výzkum možností akumulace energie do plynárenské soustavy přeměnou elektřiny na vodík či metan.
PKN plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii7.1.2021 00:42 | VARŠAVA
(ČTK)
Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých (zhruba 818 miliard Kč). Součástí plánů je také méně se věnovat zpracování ropy a pozornost naopak zaměřit na produkci energie z obnovitelných zdrojů, uvedla firma. Ta je majitelem českého Unipetrolu.
Fantastický objev může znamenat velkou změnu v byznysu s palmovým olejem6.1.2021 06:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kanadští inženýři přichází s objevem nového částečně syntetického konzumního rostlinného tuku, který má potenciál nahradit v potravinách ten pocházející z palem olejných. Po dekádách sporů o ekonomickou a environmentální závadnost či prospěšnost palmového oleje by to mohla být smysluplná alternativa, která by pomohla vyřešit jedno zásadní spotřebitelské dilema.
Alpy před 6000 lety měly zřejmě méně ledovců než dnes5.1.2021 11:57 | BENÁTKY
(ČTK)
Alpy měly před 6000 lety pravděpodobně výrazně méně ledovců než dnes. Uvádí to studie vědců z benátské univerzity Ca´Foscari, univerzity v Bernu a rakouské akademie věd, napsala agentura ANSA. Podle autorů studie ledovce pokrývaly během celého holocénu pouze alpské vrcholy v nadmořské výšce 4000 metrů a více.
Co je příčinou smrtící kožní nemoci delfínů?5.1.2021 07:17 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Delfíni po celém světě už několik let umírají na záhadné onemocnění kůže. Nemoc postihuje hlavně delfíny žijící u pobřeží a projevuje se lézemi, které mohou pokrývat většinu jejich těla a velmi často vedou k úmrtí. Poprvé byla nemoc zaznamenána blízko New Orleans po hurikánu Katrina v roce 2005. Nyní se vědcům konečně podařilo příčinu tohoto onemocnění objasnit. Studie byla zveřejněná v žurnálu Scientific Reports.
Emise z letecké dopravy se vloni v Evropě snížily o polovinu5.1.2021 02:56 | BRUSEL
(ČTK)
Emise oxidu uhličitého (CO2) v letecké dopravě loni do konce listopadu v Evropě klesly o více než polovinu. Oznámil to evropský úřad pro řízení letového provozu Eurocontrol. Je to výsledek propadu leteckého provozu, který způsobila epidemie nemoci covid-19, uvedla agentura AFP. Česká republika je přitom po Chorvatsku druhou zemí EU, kde se emise snížily nejvíce, konkrétně o více než 70 procent.
Čína sníží o pětinu dotace na nové elektrické vozy5.1.2021 01:12 | PEKING
(ČTK)
Účinnosti nabyla novela o povolenkách, zřizuje Modernizační fond4.1.2021 00:21 | PRAHA
(ČTK)
Začátkem roku nabyla účinnosti převážná část novely o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, respektive ty její části, které nenabyly účinnost už bezprostředně po vyhlášení zákona v lednu 2020. Normu připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle úřadu patří mezi klíčové změny předlohy zřízení takzvaného Modernizačního fondu, který bude financován z výnosů dražeb emisních povolenek v EU. Vyhrazena pro něj budou dvě procenta celkového počtu povolenek pro období 2021 až 2030.
Rostliny mohou být ranní ptáčata i noční sovy, zjistila studie3.1.2021 01:39 | LONDÝN
(ČTK)
Rostliny mají stejné variace tělesných hodin, jako lidé, zjistil nový výzkum. A stejně jako lidé mohou být spíše ranními skřivánky nebo nočními sovami, napsal britský zpravodajský server Phys.org. Výzkum, který se zaměřil na geny řídící cirkadiánní rytmus u rostlin, by mohl pomoci pěstitelům a farmářům vybírat rostliny, které nejlépe vyhovují danému místu. Zlepšila by se tak úroda a zvýšila šance, že se rostliny přizpůsobí klimatickým změnám.
Čínský obdivovatel ledovců asi zemřel pádem do ledové vody2.1.2021 00:26 | PEKING
(ČTK)
Známý čínský obdivovatel ledovců Wang Čchiang-ťun zřejmě zemřel pří pádu do ledové vody, když fotografoval vodopády v Tibetu. O případě informoval zpravodajský server BBC News. Wang se proslavil svými fotografiemi ledovců, které publikoval na sociálních sítí. V poslední době také poukazoval na následky změn klimatu na rychlost tání ledovců.
Ruští vědci našli na Sibiři pozůstatky nosorožce z doby ledové1.1.2021 17:45 | MOSKVA
(ČTK)
Ruští vědci nalezli v Jakutsku dobře zachovalé pozůstatky srstnatého nosorožce, který pravděpodobně putoval Sibiří před více než 12 000 lety. Jeho zbytky se našly v oblasti, kde se těží diamanty, uvedla agentura Reuters.
Brabec: Prioritami pro nový rok je invazní novela a rozjetí Modernizačního fondu1.1.2021 01:21 | PRAHA
(ČTK)
Experti: Vývoj na trhu povolenek byl letos nejzajímavější vůbec31.12.2020 01:26 | PRAHA
(ČTK)
Vývoj na trhu s emisními povolenkami, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, byl letos nejzajímavější od roku 2005, kdy byl evropský systém spuštěn. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Cenu povolenek podle nich srazil především nástup pandemie koranaviru, růst naopak zapříčinily evropské klimatické dohody a informace o vakcíně proti covidu. Z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, vyplývá, že na konci roku stoupla cena povolenek dosud nejvýše - nad 33 eur (asi 865 Kč) za tunu CO2.
Volkswagen ukončil více než 25 000 dieselových sporů smírem30.12.2020 16:02 | WOLFSBURG/KARLSRUHE
(ČTK)
Automobilka Volkswagen ukončila více než 25 000 jednotlivých sporů o odškodnění za manipulace s emisemi smírčím narovnáním. S polovinou zbylých 30 000 žalovatelů je na cestě k němu. S odkazem na firemní zdroje to uvedla agentura DPA. V hromadné žalobě zhruba 470 000 majitelů svých naftových vozů, které zastupoval německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV, se firmě s většinou těch, jejichž stížnost byla shledána oprávněnou, už také podařilo dohodnout.
Prodej hybridů stoupl do listopadu o 44 procent na 10 900 vozů29.12.2020 15:11 | PRAHA
(ČTK)
Londýnský hřbitov Highgate, místo odpočinku George Michaela nebo Karla Marxe, ohrožuje změna klimatu29.12.2020 11:54 | LONDÝN
(ČTK)
Je to rozsáhlá oáza zeleně s hrobkami slavných osobností, jako byli německý filozof Karel Marx nebo například zpěvák George Michael. Londýnský hřbitov Highgate ale dnes ohrožuje oteplování klimatu a extrémní výkyvy počasí, které je doprovázejí. Hlídači hřbitova, znepokojeni šířením hub kvůli vzestupu teplot, propadáním hrobek vlivem sesuvů půdy a bouřemi, volají o pomoc, aby zachránili toto kouzelné a mysteriózní místo, které si oblíbili turisté, píše agentura AFP.
Deštivější rok přinesl stromům úlevu. Nadechly se, popisují arboristé29.12.2020 11:48 | PRAHA
(ČTK)
Letošní počasí prospělo stromům v krajině i městech, snížilo míru jejich fyziologického stresu. Lépe se ujala i výsadba. Úhrn srážek za 11 měsíců byl podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu 735 milimetrů. To je o 139 milimetrů více oproti stejnému období v loňském roce. Srážky navíc byly rozděleny rovnoměrně v celém roce, připomněla společnost Safe Trees. Varovala také před snížením péče v důsledku omezení obecních rozpočtů kvůli dopadům koronaviru. Firma Safe Trees se zaměřuje na péči o mimolesní zeleň, zabývá se i studiemi stavu této oblasti.
OSN: Bohatá elita má na svědomí větší emise než polovina lidstva29.12.2020 02:26 | NEW YORK
(ČTK)
Pokud má být boj proti globálním změnám klimatu úspěšný, bude muset svůj životní styl změnit zejména bohatá elita, která produkuje obrovský podíl emisí skleníkových plynů. Jedno procento nejbohatších obyvatel planety má na svědomí dvakrát tolik emisí než celá chudší polovina lidstva, uvedl tento měsíc ve své zprávě Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP).
Ledovec Marmolada v Dolomitech, místo legendárního ledového města, se podle studie rozpustí do 20 let29.12.2020 02:24 | ŘÍM
(ČTK)
Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska28.12.2020 16:06 | CANBERRA
(ČTK)
Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž obývá řeky a toky některých australských oblastí a Tasmánie. V posledních 30 letech se rozloha přirozeného prostředí ptakopyska v Austrálii zmenšila o více než pětinu, píše agentura Reuters s odkazem na výzkum univerzity Nového Jižního Walesu. Nejvíc jeho prostředí ohrožují klimatické změny či nadměrné čerpání vody z řek. Vědci proto navrhují, aby byl ptakopysk zařazen mezi ohrožené druhy.
Co může za letní sucha? Ukázalo se, že k nim přispívá teplý duben28.12.2020 12:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Za posledních dvacet let bylo ve střední Evropě zaznamenáno šest vln letních veder, které doprovázelo velké sucho. Doposud nebylo zcela jasné, jaké faktory k těmto extrémům vedou. Nyní se vědcům z německého Helmholtz centra podařilo zjistit, že teploty a srážky v dubnu hrají zásadní roli v tom, jak suchá bude půda v létě. Pokud je duben příliš teplý s malým množstvím srážek, odpaří se z půdy velké množství vlhkosti a zvýší se tím pravděpodobnost sucha v nadcházejícím létě. Studie byla zveřejněn v žurnálu Nature Partner Journals.
Japonsko chce do 15 let skončit s auty na benzinový pohon28.12.2020 11:59 | TOKIO
(ČTK)
Japonsko chce zhruba do 15 let skončit s dopravními prostředky na benzinový pohon. Oznámil to japonský kabinet při představení programu takzvané strategie zeleného růstu. Avizované kroky navazují na dřívější oznámení premiéra Jošihideho Sugy, který v říjnu přislíbil, že Japonsko do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. To znamená, že množství oxidu uhličitého, které se vyprodukuje, se zároveň spotřebuje nebo zlikviduje.
Tání ledové pokrývky v Grónsku by do roku 2100 mohlo zvednout hladinu oceánu o 18 cm27.12.2020 06:53 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci z univerzit v Oslu a Lutychu zveřejnili studii, která zjišťovala intenzitu tání grónské ledové pokrývky. Ukázalo se, že nejnovější klimatické modely predikují mnohem horší čísla než tomu bylo doposud. Nově se očekává, že ledová pokrývka bude tát o 60 % více, a že může do roku 2100 zvednout hladinu oceánu o 18 centimetrů. Informuje o tom žurnál Nature Communications.
Hladina Kaspického moře klesne do konce století o devět až 18 metrů23.12.2020 11:07 | AMSTERDAM
(ČTK)
Do konce století klesne hladina Kaspického moře o devět až 18 metrů, uvádí studie univerzity v Utrechtu vycházející z dat německých a nizozemských vědců. Při nejhorší variantě 18 metrů by se plocha hladiny moře zmenšila o více než třetinu, píše server RTBF.
Vláda schválila zákon podporující ekologické vozy22.12.2020 11:15 | PRAHA
(ČTK)
Vláda schválila návrh zákona o podpoře nízkoemisních vozidel, který stanovuje minimální podíl vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi při zadávání veřejných zakázek nebo k zajišťování veřejné dopravy, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Zákon musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident.
Elektrárna Mělník III skončí příští rok, uhlí nahradí plynem22.12.2020 01:53 | PRAHA
(ČTK)
Energetická společnost ČEZ odstaví příští rok třetí blok hnědouhelné elektrárny Mělník o výkonu 500 megawattů (MW). Místo něj firma vybuduje paroplynový zdroj. O konci elektrárny Mělník III v roce 2021 informovala Mladá fronta Dnes (MfD). Termín odstavení dalších mělnických bloků bude podle deníku záviset i na tom, jak se vláda postaví k doporučení Uhelné komise ukončit využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Elektrárna Mělník kromě elektrického proudu vyrábí také teplo.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
16. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
16. ledna 2025 (čtvrtek) 14:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
17. ledna 2025 (pátek) 09:30 - 11:00
Dopoledne se zvířaty (Dílny a workshopy, Praha 10 ) reklama |