Zprávy / KlimaBrabec: Odklon od uhlí v roce 2033 lze technicky zvládnout29.1.2021 11:20 | PRAHA
(ČTK)
Scénář odklonu od uhlí v roce 2033 lze technicky zvládnout, bylo by to ale dražší. I při variantě doporučené Uhelnou komisí, která počítá s koncem uhlí v roce 2038, možná Česko přestane využívat uhlí pro výrobu tepla a elektřiny mnohem dříve. Uhelná komise by měla nadále fungovat. ČTK to v rozhovoru řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Brabec 31. ledna vyrovná rekord v délce vedení jednoho resortu, v čele ministerstva životního prostředí je od roku 2014. Vláda bude o doporučeném scénáři konce uhlí jednat v pondělí. Komise v prosinci volila mezi roky útlumu 2033, 2038 a 2043.
Biden spustil tažení proti změně klimatu, nelze podle něj čekat28.1.2021 10:54 | WASHINGTON
(ČTK)
Americký prezident Joe Biden podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.
Na hodinách posledního soudu zbývá do půlnoci nadále 100 vteřin28.1.2021 10:52 | WASHINGTON
(ČTK)
Havlíček: Vláda by odmítnutím plánu útlumu uhlí popřela komisi28.1.2021 10:46 | PRAHA
(ČTK)
Vláda by případným neschválením harmonogramu útlumu uhlí v Česko popřela jeden a půlroční činnost Uhelné komise, která v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. ČTK to řekl vicepremiér, ministr průmyslu a jeden z předsedů komise Karel Havlíček (za ANO). Někteří ministři v posledních dnech uvedli, že preferují dřívější odklon od uhlí už v roce 2033. Kabinet by měl záležitost řešit příští pondělí.
Hodnota trhu s emisními povolenkami loni stoupla na rekord28.1.2021 10:40 | LONDÝN
(ČTK)
Celková hodnota globálních trhů s emisními povolenkami loni stoupla o 20 procent na rekordních 229 miliard eur (téměř šest bilionů Kč) z důvodu očekávaného zpřísnění emisních limitů. Hlavní podíl na tom měl systém obchodování s emisemi Evropské unie ETS, který se na celkové hodnotě podílel téměř 90 procenty. Vyplývá to z průzkumu společnosti Refinitiv.
Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty28.1.2021 01:39 | PARDUBICE
(ČTK)
Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.
Nissan chce mít po roce 2030 většinu vozů na elektřinu28.1.2021 01:07 | TOKIO
(ČTK)
Soutěž pro projekty na zvládání změn klimatu má novou sekci26.1.2021 16:37 | PRAHA
(ČTK)
Novou kategorii má letošní ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší počiny pomáhající přizpůsobit města, domy i krajinu změně klimatu. Letos přibude sekce zaměřená na projekty z příhraničí s Rakouskem. Zástupci pořadatelské Nadace Partnerství to oznámili na on-line tiskové konferenci, kterou zároveň zahájili třetí ročník soutěže. Zájemci tak ode dneška mohou přihlásit uskutečněné adaptační počiny.
Miliardy na klimatická opatření v rozvojových zemích jsou slibem, který nikdo nechvátá plnit26.1.2021 06:39 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické změny představují globální problém. Ale nedopadá na všechny stejně. Mezi země nejdrastičtěji postižené patří často ty, jež označujeme jako rozvojové. Proto je jistě potěšující, že ty zatím ne tolik zasažené a přitom rozvinuté státy přislíbily v roce 2009 oněm poškozeným podporu a finanční spoluúčast. Na adaptační a mitigační opatření. Dohromady 50 miliard dolarů do roku 2020. Jenže tady hezké zprávy končí: příspěvky totiž dohromady nepřesáhly ani 20 miliard a jen menší část z nich nějak reálně souvisela s klimatickými změnami.
Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil26.1.2021 01:59 | ANCHORAGE
(ČTK)
Ekologické organizace: Modernizační fond dost nepodpoří komunitní energetiku Aktualizováno26.1.2021 01:22 | PRAHA
(ČTK)
Modernizační fond spuštěný ministerstvem životního prostředí (MŽP) podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky. Plánovaných 1,5 procenta ze zhruba 150 miliard korun, kterými fond může v následující dekádě disponovat, nestačí, uvedlo dnes Hnutí Duha. Podmínky programu podpory nových obnovitelných zdrojů v energetice (OZE) se nelíbí Komoře obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). V tiskové zprávě uvedla, že pravidla zvýhodní velké energetické společnosti. Podle náměstka MŽP Jana Kříže naopak důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. Programový dokument fondu dnes projednala vláda.
Vláda schválila strategický dokument Modernizačního fondu Aktualizováno25.1.2021 16:42 | PRAHA
(ČTK)
Strategický dokument Modernizačního fondu, který by měl disponovat zhruba 150 miliardami korun do roku 2030 na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů, vláda dnes schválila. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí, které kabinetu materiál předložilo. Fond podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky, plánovaných 1,5 procenta z celkové částky podle Hnutí Duha nestačí. Schválení dokumentu naopak přivítaly Svaz moderní energetiky a Solární asociace.
Studie: Obnovitelná energie už je hlavním zdrojem elektřiny v EU25.1.2021 10:06 | LONDÝN
(ČTK)
Obnovitelné zdroje energie loni v Evropské unii poprvé vystřídaly fosilní paliva na pozici hlavního zdroje elektřiny. Vyplývá to ze studie institutů Ember a Agora Energiewende. Zeměmi s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v EU je přitom podle závěrů studie Česká republika a Slovensko, uvedla agentura Reuters.
Musk nabízí 100 milionů USD za nejlepší technologii zachycení uhlíku22.1.2021 16:42 | NEW YORK
(ČTK)
Šéf společnosti Tesla Elon Musk na svém účtu na twitteru slíbil darovat 100 milionů USD (2,1 miliardy Kč) za vývoj "nejlepší" technologie zachycující emise oxidu uhličitého. Bližší detaily hodlá zveřejnit příští týden.
Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí další 1,5 miliard22.1.2021 01:55 | PRAHA
(ČTK)
Teplárenské společnosti v ČR loni investovaly do snížení emisí další 1,5 miliardy korun. Celkem si modernizace teplárenství vyžádala od roku 2013 investice přes 25 miliard korun. ČTK to řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Emise oxidu siřičitého a prachu z tepláren díky tomu klesly mezi lety 2013 a 2019 téměř o dvě třetiny a emise oxidů dusíku o více než dvě pětiny, uvedl.
Mercedes-Benz představil plně elektrický sportovně-užitkový vůz Video22.1.2021 01:53 | STUTTGART
(ČTK)
Německý automobilový koncern Daimler představil plně elektrický sportovně-užitkový vůz (SUV) Mercedes-Benz EQA. Jde o první z několika elektromobilů, které Mercedes-Benz letos uvede na trh. EQA má dojezd 426 kilometrů, později má automobilka představit model s dojezdem až 500 kilometrů. Firma se snaží zmírnit náskok americké automobilky Tesla.
Volkswagen loni nesplnil emisní cíle EU, hrozí mu pokuta21.1.2021 16:35 | BERLÍN
(ČTK)
Německé automobilové skupině Volkswagen hrozí pokuta více než 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za to, že u své flotily osobních aut loni nesplnila cíle Evropské unie stanovené pro emise oxidu uhličitého (CO2). Automobilka snížila emise u své flotily v EU zhruba o 20 procent na 99,8 gramu na kilometr (g/km). To je však stále 0,5 g/km nad cílem, oznámila automobilka.
Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě21.1.2021 09:46 | WASHINGTON
(ČTK)
Nový prezident USA Joe Biden jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy. Nařídil například návrat do Světové zdravotnické organizace (WHO), ukončil zákaz cest do USA pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem nebo zrušil povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL.
Bez USA se globální klima účinně chránit nedá, říkají na adresu nového amerického prezidenta ekologické organizace20.1.2021 16:07 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nově zvolený americký prezident Joe Biden od počátku své prezidentské kampaně sliboval, že Ameriku vrátí zpět k Pařížské dohodě a zahájí rozsáhlou transformaci americké ekonomiky směrem k snižování emisí a větší udržitelnosti. Spojené státy americké se tak vrací zpět do hry v boji s klimatickou krizí a celosvětovému úsilí o snižování emisí ve chvíli, kdy Evropská unie zvyšuje své vlastní klimatické cíle a k závazku dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se postupně přidávají i další velké ekonomiky, jako je Japonsko, či Jižní Korea. Nástup nového amerického prezidenta komentují zástupci českých ekologických organizací.
Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy19.1.2021 16:32 | BRNO
(ČTK)
Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl ČTK Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.
Polská PGG uhelné doly zavře do roku 2049, navzdory cílům EU19.1.2021 01:11 | VARŠAVA
(ČTK)
Emisní limity šlapou na paty centrálnímu zásobování teplem. Plynárenský svaz nabízí pomoc18.1.2021 13:49 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Malé uhelné teplárny se v dohledné době budou muset rozmyslet, jak se splní přísné emisní limity. A Český plynárenský svaz jim nabízí možnost přezbrojit na zemní plyn. Majitelé a provozovatelé tepláren naleznou na webu plynoveteplarny.cz návod, jak postupovat, aby splnili přísné emisní limity a vyplatilo se jim i po roce 2023 zajišťovat centrální zásobování obyvatelstva teplem. Informuje o tom Český plynárenský svaz (ČPS).
Vítr loni zvýšil podíl na vyrobené elektřině v Evropě na rekord18.1.2021 02:29 | BRUSEL
(ČTK)
V Kodani se topí dřevem z Amazonie, je to uhlíkově neutrální. Chybu ale dělá celá EU14.1.2021 06:48 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Galerie Artwall představí na Letné poezii o klimatu, devastaci krajiny i havárii na řece Bečvě13.1.2021 15:01 | PRAHA
(ČTK)
Galerie Artwall nabídne pod širým nebem na opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše od 19. ledna experimentální poezii Anny Beaty Háblové. Umělkyně a architektka pro galerii připravila soubor krátkých básní pojednávajících o klimatické změně, devastaci a vysychání krajiny, odlesňování i nedávné ekologické katastrofě na řece Bečvě. Název výstavy Nevýslovný odkazuje ke skutečnosti, že konstatování o ničení přírody, jsou-li opakována stále dokola, začínají pomalu ztrácet svůj význam. ČTK o tom za pořadatele informovala Silvie Marková.
Vláda schválila novou politiku životního prostředí, cílí na nižší emise i odpady12.1.2021 13:37 | PRAHA
(ČTK)
Snížení emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů či efektivnější využití vody patří mezi priority návrhu Státní politiky životního prostředí 2030 (SPŽP). Dokument vymezující plán pro oblast životního prostředí dnes schválila vláda. Text obsahuje deset strategických a 32 specifických cílů pro další dekádu a vize pro rok 2050. Navrhuje typová opatření ke zlepšení stavu různých oblastí. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) vznikne i platforma pro každoroční hodnocení plnění politiky v reakci na aktuální zprávy o stavu životního prostředí v Česku. Zástupci ochránců přírody už dříve uvedli, že by ocenili ambicióznější návrh SPŽP a lepší definici cílů.
Evropané kvůli klimatu jedí méně masa, chtějí omezit létání12.1.2021 09:44 | BRUSEL
(ČTK)
Globální emise oxidu uhličitého loni klesly o sedm procent, na úroveň jako před 10 lety12.1.2021 02:16 | LONDÝN
(ČTK)
Celosvětové emise oxidu uhličitého se v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 snížily o sedm procent a vrátily se na úrovně z období před deseti lety. Uvedl to podle agentury Reuters šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Varoval však, že globální emise se opět začnou zvyšovat, pokud proti tomu vlády nepodniknou rychlá opatření.
Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město11.1.2021 12:00 | RIJÁD
(ČTK)
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v prvním čtvrtletí. Jde o součást projektu zvaného NEOM, který korunní princ oznámil už v roce 2017. Teď ale poprvé představil jeho konkrétní podobu.
Blýská se na bezemisní leteckou dopravu? Vědcům se podařilo přeměnit oxid uhličtý na palivo9.1.2021 07:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letecká doprava výrazně přispívá k vysokým koncentracím oxidu uhličitého v atmosféře. Svět se na to snaží reagovat různě – omezením cestování nebo třeba vývojem elektroletadel. Tým složený z vědců z univerzit Cambridge a Oxford chce ale uhlíkovou stopu letecké dopravy snížit co nejdříve. Vypracoval proto postup, jak ze vzduchu zachytit oxid uhličitý a chemickou reakcí jej přeměnit na palivo, které se dá v letectví využít. Informuje o tom žurnál Nature Communications.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
16. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
16. ledna 2025 (čtvrtek) 14:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
17. ledna 2025 (pátek) 09:30 - 11:00
Dopoledne se zvířaty (Dílny a workshopy, Praha 10 ) reklama |