Zprávy / KlimaMŽP podpoří environmentální výuku 40 miliony korun26.2.2021 13:57 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolní 40 milionů korun na projekty enviromentálního vzdělávání. Podpoří například programy, které učí děti o udržitelné spotřebě či prevenci vzniku odpadů.
Toshiba chce s General Electric vyrábět části větrných elektráren26.2.2021 11:02 | TOKIO
(ČTK)
MŽP dá 60 milionů na péči o krajinu a ohrožená zvířata25.2.2021 17:50 | PRAHA
(ČTK)
Pokácené lipy z brněnské ulice pomohou vědcům ve výzkumu stability stromů ve městech25.2.2021 11:51 | BRNO
(ČTK)
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity prozkoumají dřevo z více než desítky pokácených lip, které musely ustoupit rekonstrukci Lesnické ulice. Očekávají, že získají více informací o stabilitě stromů v městském prostředí, uvedl Valentino Cristini z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií univerzity.
Byty v Táboře a Plané nad Lužnicí nebude vytápět uhlí25.2.2021 11:19 | TÁBOR
(ČTK)
Stav lesů v Německu je nejhorší od začátku měření25.2.2021 03:06 | BERLÍN
(ČTK)
Španělská Acciona a Plug Power budou zavádět vodíkové technologie25.2.2021 01:19 | MADRID
(ČTK)
Španělský producent energie z obnovitelných zdrojů Acciona zakládá společný podnik a americkou společností Plug Power, která se zabývá systémy vodíkových palivových článků. Ve Španělsku a Portugalsku budou zavádět vodíkové technologie do energetiky. Společnosti o tom informovaly ve společném prohlášení. Do projektu hodlají vložit dvě miliardy eur (51,6 miliardy Kč).
Francouzská loděnice začne prodávat zaoceánské lodě s plachtami24.2.2021 11:36 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Francouzská loděnice chce letos začít prodávat obří luxusní lodě poháněné systémem pevných plachet vyrobeným z karbonu a laminátu, který by měl i při dlouhých zaoceánských plavbách umožnit využití levnější a ekologičtější větrné energie. Firma Les Chantiers de l’Atlantique vyvíjí prototypy už deset let, nyní chce vyzkoušet sílu pohonu u plachty o ploše 1200 čtverečních metrů umístěné na 95 metrů vysokém stěžni, napsal list The Times.
Příručka Jihomoravského kraje popíše, jak postupovat proti suchu24.2.2021 01:24 | BRNO
(ČTK)
Jihomoravský kraj vydal publikaci Voda v krajině 2021, informuje v ní o možnostech, jak lze postupovat proti suchu. Přibližuje a popisuje například protierozní opatření, mokřady, větrolamy či biocentra, nabízí rovněž rozhovory se starosty. Knížku dostanou především obecní úřady, a to v tištěné i digitální formě, uvedl mluvčí kraje Michal Cagala.
Ekologické organizace vítají rozhodnutí o podání žaloby kvůli Turówu Aktualizováno23.2.2021 01:52 | PRAHA
(ČTK)
Ekologické organizace uvítali rozhodnutí vlády o žalobě na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Vláda dnes schválila, že Česko podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na přelomu února a března a bude žádat zastavení těžby. Žaloba je jediný prostředek jak ochránit lidi i životní prostředí ohrožené těžbou, uvedli zástupci Greenpeace.
Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów, chce zastavit těžbu Aktualizováno a opraveno22.2.2021 17:16 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Bude požadovat zastavení těžby. Rozhodla o tom dnes vláda, informovalo ČTK ministerstvo zahraničí (MZV). Návrh podala ministerstva životního prostředí a zahraničí. Důvodem žaloby je hlavně negativní dopad těžby na hraniční regiony Hrádecko a Frýdlantsko, kde českým občanům ubývá spodní voda, uvedlo MZV. Polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí podle televize TVN 24 vyjádřilo nad rozhodnutím české vlády údiv.
Odbory: ČR nemá plán, jenž by řešil dopady takzvané zelené dohody22.2.2021 16:57 | PRAHA
(ČTK)
Česko v současnosti nemá plán, který by řešil dopady takzvané zelené dohody (Green Deal), tedy plánu Evropské komise, jak do roku 2050 udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent. Po dnešním jednání tripartity to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Stát by podle něj měl řešit otázku ztrát zaměstnání, hledání nových pracovních příležitostí nebo budování infrastruktury pro nové investory.
EU připravuje ekologické hodnocení letadel a letů, píše německý týdeník22.2.2021 11:36 | FRANKFURT NAD MOHANEM
(ČTK)
Evropská unie plánuje vytvořit nový systém hodnocení letů a letadel podle jejich uhlíkové stopy. Letadla i lety by tak měly mít svou ekoznačku podobnou té, jakou mají třeba televizory nebo pračky. Informuje o tom německý týdeník Welt am Sonntag. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) podle informací týdeníku vypsala výběrové řízení na vypracování klasifikačního systému.
Městská zeleň v zápasu proti klimatickým změnám? Ano, ale s košťaty nepočítejte22.2.2021 06:38 | PRAHA7
(Ekolist.cz)
Staré stromy jsou v rozrůstajících se městech na překážku. Rekonstrukce i novostavby si žádají prostor a letitá zeleň v ulicích se jeví jako zbytné zboží. Developeři často argumentují tím, že projektem vynucenou likvidaci dřevin kompenzují vysazením násobně většího počtu nových exemplářů. Vypadá to jako dobré řešení, příkladné splynutí šedé a zelené infrastruktury. Jenže původní ekosystémové služby, poskytované starými stromy, ta nově vysazená "košťata" prostě nenahradí.
Britský premiér Johnson vyzval k budování lepšího a zelenějšího světa po pandemii22.2.2021 02:33 | MNICHOV
(ČTK)
USA se oficiálně vrací k pařížské klimatické dohodě20.2.2021 12:40 | WASHINGTON
(ČTK)
Spojené státy se oficiálně znovu připojily k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Učinily tak jen 107 dní poté, co ji opustily na příkaz někdejšího prezidenta Donalda Trumpa, který její podmínky považoval za nevýhodné pro USA a jejich ekonomiku. Formální návrat k dohodě má však pouze symbolickou hodnotu a opravdová práce pro Spojené státy a zbytek světových zemí teprve začíná, napsal magazín Politico.
Větrné elektrárny ztěžují migraci sobům. Bez jejich pohybu je ohrožen i permafrost19.2.2021 16:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Sob polární se také počítá k druhům, které jsou ohroženy klimatickou změnou. Ovšem ne tak přímočaře, jak by se očekávalo. Oteplení severu by totiž mělo teoreticky jejich populacím spíše prospívat. Jenže jednou z momentálních příčin hynutí sobů je spíš proaktivní snaha bojovat proti klimatickým změnám s pomocí obnovitelných zdrojů energie. Nové větrné elektrárny se totiž staví do cesty migrujícím stádům, která pak snáze vyhladoví.
Lidé vedou nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě, míní šéf OSN19.2.2021 12:00 | NEW YORK
(ČTK)
Lidstvo vede nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě, která způsobuje lidské utrpení, ohromné ekonomické ztráty a zároveň urychluje zkázu života na Zemi. Při příležitosti uveřejnění zprávy OSN nazvané "Usmiřování s přírodou" to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Lidé podle dokumentu ničí přírodu a dělají ze Země neobyvatelnou planetu tím, že posilují klimatické změny, úbytek biodiverzity a znečišťují životní prostředí.
Zprávu o udržitelnosti vydává 66 procent firem, počet roste19.2.2021 01:20 | PRAHA
(ČTK)
Zprávu o udržitelnosti v současné době zveřejňují dvě třetiny firem v České republice. Proti roku 2017 jejich počet vzrostl o 15 procent, přesto za dalšími zeměmi zaostávají. Zprávu celosvětově sestavuje 80 procent největších společností. Vyplývá to z 11. ročníku studie KPMG The time has come, kterou má ČTK k dispozici.
Ford bude v EU do roku 2030 jen elektrický, investuje v Německu19.2.2021 01:14 | FRANKFURT
(ČTK)
Americká automobilka Ford bude mít všechna osobní auta určená pro evropský trh do roku 2030 plně elektrická. Snaží se tak plnit cíle snižování emisí oxidu uhličitého a zároveň reaguje na rozhodnutí některých zemí postupně zakázat auta se spalovacím motorem. Automobilka také oznámila, že v Německu investuje miliardu eur (asi 26 miliard Kč). V Německu má svou evropskou základnu rovněž další americká automobilka Tesla.
Globální led ubývá rekordně rychle18.2.2021 15:49 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Studie s názvem Earth’s Ice Imbalance, která vyšla koncem ledna v časopise The Cryosphere, uvádí, že tání ledu po celé planetě se zrychluje rekordním tempem. Nejhůře jsou na tom grónské a arktické ledové příkrovy, které tají zdaleka nejrychleji. Míra ztráty ledu je tak v souladu s nejhoršími scénáři Mezinárodního panelu pro změnu klimatu. O tématu informuje The Guardian.
Konec uhlí v ČR už v roce 2033 navrhuje také ministerstvo financí18.2.2021 11:36 | PRAHA
(ČTK)
Konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla už v roce 2033 navrhuje také ministerstvo financí (MF) vedené Alenou Schillerovou (za ANO). Vyplývá to z materiálu z meziresortního připomínkového řízení, který má ČTK k dispozici. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038, vládu termín odklonu od uhlí rozděluje.
Kladno chce lépe hospodařit s energiemi, chystá další projekt18.2.2021 10:44 | KLADNO
(ČTK)
Kladno chce lépe hospodařit s energiemi, například ve sportovních areálech a v domově pro seniory. Plánuje proto účast v dalším mezinárodním projektu, který mají podpořit evropské fondy. Rozhodnutí o dotační podpoře čeká město ještě v první polovině letošního roku. V případě schválení by využití nových technologií spustilo na konci roku, sdělila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková. Od roku 2019 je město zapojené v mezinárodním projektu SPARCS, který je rovněž zaměřen na inteligentní energetiku.
Loňský rok byl na Vysočině nejvydatnější na srážky za deset let18.2.2021 10:40 | PRAHA
(ČTK)
Minulý rok byl na Vysočině srážkově nejvydatnější za posledních deset let, zatímco v letech 2015 až 2019 v tomto kraji kvůli suchu vláha citelně chyběla. Průměrný úhrn srážek byl vloni na území tohoto kraje 824 milimetrů, o 151 milimetrů víc než je dlouhodobý normál. S odkazem na data Českého hydrometeorologického ústavu o tom na webu informoval krajský úřad.
Vědci popsali, co pomáhá stromům v regeneraci po tajfunech18.2.2021 02:40 | PRAHA
(ČTK)
Přirozeným lesním porostům ve východní Asii při regeneraci po tajfunech pomáhá schopnost přizpůsobit se různým světelným podmínkám. Dokážou se tak vyrovnat s narušením, které tajfuny způsobily. Vyplývá to z výzkumu, na kterém se podíleli i vědci z Česka. Výsledky studie jsou důležité pro oblasti, do nichž se tajfuny posouvají v posledních dekádách, uvedl Botanický ústav Akademie věd ČR. Výsledky studie publikoval časopis Global Ecology and Biogeography.
Maersk se loučí s loděmi poháněnými výhradně fosilními palivy18.2.2021 01:55 | KODAŇ
(ČTK)
Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je největším kontejnerovým dopravcem po moři, se loučí s loděmi poháněnými pouze fosilními palivy. Všechna nová plavidla její flotily budou muset být schopna využívat vedle tradičních ropných produktů také uhlíkově neutrální paliva, jako je zelený metanol či amoniak. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Vozy automobilky Jaguar Land Rover budou do roku 2030 elektrické17.2.2021 01:23 | LONDÝN
(ČTK)
Všechny vozy britské automobilky Jaguar Land Rover (JLR) budou plně elektrické do roku 2030. Samotná auta značky Jaguar pak budou elektrická do roku 2025, oznámila firma, jejímž vlastníkem je indická společnost Tata Motors. Nulových emisí uhlíku v dodavatelském řetězci, provozu i produktech by chtěla britská automobilka dosáhnout do roku 2039.
Jak si mohou prospět elektromobily, solární farmy a bezbřehá komerce nákupních center?16.2.2021 06:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Těžko si představit příhodnější symbol konzumu a neekologického spotřebitelského chování než pořádnou halu nákupního centra vystavěnou někde na zelené louce za městem. Jenže právě takové supermarkety mohou v USA sehrát zásadní úlohu při snaze o dekarbonizaci národní ekonomiky a posílení obnovitelných zdrojů energie.
Pandemie je oproti klimatickým změnám snadný problém, míní Gates15.2.2021 16:52 | LONDÝN
(ČTK)
Ve srovnání s bojem proti klimatickým změnám je zastavení pandemie covidu-19 velmi snadné. Takto se o víkendu vyjádřil zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates, který o současných výzvách hovořil se zpravodajskou společností BBC. Problém změny klimatu podle něj vyžaduje transformaci společnosti, jakou lidstvo ještě nezažilo.
Potřebujeme konec uhlí dříve, než doporučila uhelná komise, vzkazuje vládě Praha15.2.2021 15:48 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rada hl. m. Prahy dnes vyzvala vládu, aby jako termín odklonu od uhlí stanovila rok 2033, nikoli rok 2038, jak doporučila Uhelná komise. Pokud by vláda čekala s odstavováním uhelných zdrojů sedmnáct let, nesplnila by svůj klimatický závazek ani Česká republika a zřejmě ani Praha, upozorňuje hlavní město.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
16. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
16. ledna 2025 (čtvrtek) 14:00 Archihrátky: Malé kroky pro lepší města (Dílny a workshopy, Praha 2 )
17. ledna 2025 (pátek) 09:30 - 11:00
Dopoledne se zvířaty (Dílny a workshopy, Praha 10 ) reklama |