Zprávy / KlimaNP Šumava letos získal z prodeje dřeva meziročně o 50 procent méně18.11.2019 00:25 | VIMPERK
(ČTK)
Šumavský národní park letos prodal vytěžené dřevo za přibližně 150 milionů korun. Je to zhruba o 160 milionů korun méně než loni. Za výrazným propadem stojí meziroční pokles cen dřeva o přibližně 35 procent a menší zájem na trhu, což způsobila republiková kůrovcová kalamita. Situace tak komplikuje financování šumavského národního parku, jehož rozpočet je na prodeji vytěžených stromů závislý. Řekl to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Studie: Indonésie si ničí prostředí spalováním plastového odpadu17.11.2019 00:42
(ČTK)
Objem dovozu plastového odpadu do Indonésie se v minulých dvou letech zdvojnásobil a místní komunity ohrožují toxiny vznikající při spalování. Uvádí se to ve zprávě, kterou ve čtvrtek vydaly čtyři skupiny zabývající se ochranou životního prostředí. Dvě z nich - Ecoton a Nexus3 - jsou indonéské. Ke dvěma zahraničním patří Arnika z České republiky. Čtvrtým účastníkem výzkumu byla nadnárodní síť IPEN sdružující ochránce životního prostředí ze 122 zemí.
Zeman podepsal lesní novelu, která má zjednodušit boj s kůrovcem15.11.2019 00:20
(ČTK)
K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů. Včera ji podepsal prezident Miloš Zeman, informoval o tom Hrad. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.
Evropská investiční banka ukončí financování projektů v oblasti fosilních paliv15.11.2019 00:19 | BRUSEL
(ČTK)
Stávkující studenti v Karolinu zůstanou do 14:00, možná déle Video14.11.2019 00:36 | PRAHA
(ČTK)
Vysokoškoláci stávkující v Karolinu za lepší klima a proti rektoru Tomáši Zimovi dnes zůstanou na místě nejméně do 14:00, kdy chystají tiskovou konferenci ke svým požadavkům. Jejich mluvčí Kryštof Říha nevyloučil, že pak budou v okupování prostor vchodu do rektorátu Karlovy Univerzity pokračovat. Zatím se podle něj ale nerozhodli. Dnes ráno byly na místě asi dvě desítky studentů, kteří v Karolinu na dnešek přenocovali. Škody v Karolinu v noci nezpůsobili.
Nizozemsko kvůli emisím sníží rychlostní limit na 100 km/h14.11.2019 00:25
(ČTK)
Lesy ČR chtějí více těžit kůrovce na Boubíně, Hnutí Duha je proti14.11.2019 00:21 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) požádal o výjimku pro rozsah těžby kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Správu CHKO Šumava podnik žádá o to, aby mohl mimo nejcennější oplocené jádro pralesa vytvářet holiny větší než jeden hektar. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí. Vyplývá to z vyjádření Lesů ČR a Hnutí Duha.
Thunbergová končí pobyt v USA, Atlantik překoná opět na jachtě13.11.2019 00:36
(ČTK)
KRNAPu kvůli pádu cen dřeva chybějí peníze, ministerstvo životního prostředí zvedne příspěvek13.11.2019 00:26 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun z loňských 121 milionů korun. Vyplynulo to z vyjádření ministerstva a správy parku. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, chybějí peníze i Národnímu parku Šumava.
Ministerstvo životního prostředí opět zrušilo výjimku pro kůrovcové kácení na Rejvízu13.11.2019 00:13 | OLOMOUC
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) na začátku listopadu opět zrušilo rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, která v květnu povolila likvidaci stromů napadených kůrovcem na 50 hektarech v okrajových částech národní přírodní rezervace Rejvíz. Rozhodnutí MŽP včera poskytl Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků, která se s Hnutím Duha proti udělené výjimce na těžbu v rezervaci Rejvíz k MŽP odvolala.
Formule 1 chce být nejpozději v roce 2030 uhlíkově neutrální13.11.2019 00:11
(ČTK)
Na happeningu proti prodeji Počerad byl dým i smrtka s kosou12.11.2019 00:27 | PRAHA
(ČTK)
Doutnající makety komínů a člověk v kostýmu smrtky s kosou byli součástí happeningu, jímž zhruba tři desítky lidí včera v Praze protestovaly proti tomu, aby ČEZ prodal hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Akci uspořádaly ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my před budovou současného majitele elektrárny. Jejím zástupcům ekologové předali petici s více než 10.000 podpisy. Mluvčí ČEZ uvedl, že názory ČEZ a ekologů na uhelnou energetiku se příliš neliší.
Volný mezinárodní obchod se musí změnit, nebo zaniknout, píše Ecologist11.11.2019 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mexické krávy, vykrmené dovezenou americkou kukuřicí a siláží, cestují na porážku do USA. Poté, co se z nich stanou balené steaky, zamíří znovu k prodeji do Mexika. Od roku 2005 Čína dovezla nejvíce zboží sice ze Spojených států, ale vyrobené Made in China. Tresky, ulovené norskými rybáři v Atlantiku, zamíří ke zpracování do Číny a jako naporcované filety se vrací zpět do Skandinávie. Připomíná vám to absurdní drama? Přitom je to jen běžný přehled toho, jak dnes vypadá deregulovaný mezinárodní obchod. O jeho důsledcích píše Ecologist.
Pláž na finském ostrově zaplnily tisíce ledových vajíček Video11.11.2019 00:14 | HELSINKY
(ČTK)
Tisíce ledových vajíček různých velikostí o víkendu zaplnily pláž ve Finsku. Neobvyklou podívanou podle expertů způsobila kombinace nízkých teplot, silného větru a vln. Informoval o tom v pátek zpravodajský web BBC.
Itálie prý jako první na světě zavádí do škol předmět o klimatu10.11.2019 00:13
(ČTK)
Svět bude mít do dalších let více ropy, nikoliv méně. Co to udělá s klimatem?8.11.2019 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na jedné straně stojí obavy o neradostný stav klimatu, na druhé pak momentálně zvolna klesající poptávka po ropě. Skoro by se zdálo, že dohromady je to dobrá zpráva. Klesající spotřeba fosilních paliv přeci povede ke zlepšení stavu klimatu, ne? Jenže jak upozorňuje New York Times, je třeba vidět celý obrázek.
Brabec: České stanovisko k dolu Turów zahrne konkrétní požadavky8.11.2019 00:17 | PRAHA
(ČTK)
České stanovisko k záměru rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nebude souhlasné ani nesouhlasné. Bude obsahovat konkrétní požadavky, které se budou týkat vody, ovzduší, hluku a poklesu terénu. Při včerejších interpelacích ve Sněmovně to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Česká strana má vydat své stanovisko do 15. listopadu. Lidé z příhraničí se obávají, že ministerstvo životního prostředí bude se záměrem souhlasit, což může ve výsledku znamenat ztrátu vody na české straně a miliardové náklady na její zajištění.
Roste zájem o lokální řezané květiny, do kytice lze dát i plevel8.11.2019 00:14 | BRNO
(ČTK)
Zákazníky stále více zajímá, odkud pocházejí řezané květiny v kyticích a jakou mají ekologickou stopu. Přibývá květinářství, které využívají květy z českých zahrad a farem, ale také třeba plevel. Dovoz řezaných květin ze zahraničí je totiž podle odborníků spojený s velkou ekologickou zátěží.
Aznar: Thunbergová by měla být ve škole, a ne dávat světu rady7.11.2019 00:17 | MADRID
(ČTK)
Španělský expremiér José María Aznar kritizoval švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za to, že podle něj dává světu rady místo toho, aby byla ve škole. Informoval o tom v úterý deník El Espaňol. Aznar též označil za "show" Gretino odmítání letecké dopravy. Šestnáctiletá Thunbergová minulý týden požádala o pomoc, aby se dostala zpět z USA do Evropy na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25), a to nikoli letecky. Konference se koná příští měsíc v Madridu, kam byla přeložena z Chile kvůli tamním protivládním demonstracím.
Výstava fotografií Anthropocene ukazuje vliv lidstva na naši planetu6.11.2019 15:51 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Od 12. do 24. listopadu bude v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) probíhat výstava fotografií Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene. Tento Kanaďan je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje zachycení přeměny krajiny, která přichází kvůli zásahu člověka o svůj původní charakter. Výstavu 80 fotek na velkoplošné obrazovce doplní filmová přehlídka, přednáška Edwarda Burtynského a diskuse s tématem vlivu člověka na planetu. Informuje o tom agentura Piaristi.cz.
Macron a Si Ťin-pching podpořili pařížskou klimatickou dohodu6.11.2019 00:16 | PEKING
(ČTK)
Vysokoškoláci chystají na úterý v Praze stávku za klima6.11.2019 00:10 | PRAHA
(ČTK)
Vysokoškoláci chystají na úterý 12. listopadu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (UK) Univerzitní okupační stávku za klima. Pokračovat bude i ve středu, kdy vyvrcholí protestním pochodem k rektorátu UK. Pořadatelé z iniciativy Univerzity za klima o tom včera informovali na tiskové konferenci.
Macron: Spolupráce Číny a Evropy při ochraně klimatu je klíčová5.11.2019 00:40 | PEKING
(ČTK)
Spolupráce Číny a evropských států při snižování emisí, které přispívají k oteplování klimatu, bude v nadcházejícím období klíčová. Při své návštěvě v Číně to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyjádřil se tak den poté, co Spojené státy oficiálně informovaly OSN, že zahájily proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015. USA jsou první zemí, která od smlouvy odstupuje.
Brabec odmítá závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, vadí mu, že hodnotí strategie vlády5.11.2019 00:32 | PRAHA
(ČTK)
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kategoricky odmítl závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o tom, že v Česku chybí opatření pro boj se suchem. Úřad by měl hodnotit hospodaření, ne vládní strategie, řekl včera novinářům před zasedáním kabinetu Brabec. NKÚ ve svém zjištění uvedl, že současné dotační programy na řešení problematiky sucha nejsou připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka.
Obnova mokřadů, zelená továrna, přeměna krajiny nebo čistírna vody na střeše - to jsou nápady, které získaly cenu Adapterra Awards 20194.11.2019 13:36 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejlepší české nápady, jak si poradit se suchem a horkem ve městě i v krajině, dnes v Praze získaly ocenění Adapterra Awards. Jeho záměrem je vyzdvihnout dobré příklady, jak uzpůsobit volnou krajinu, města a domy požadavkům měnícího se podnebí. V posledních letech byly v Česku nejzřetelnějšími klimatickými problém sucho, dlouhá období veder a přívalové srážky. Proto jsou mezi oceněnými projekty stavby se zelenými střechami nebo obnova mokřadů. Ceny Nadace Partnerství byly předány v pražském Centru architektury a městského plánování v rámci konference Jak na horko a sucho.
USA mohou zahájit proceduru vypovězení pařížské klimatické dohody4.11.2019 00:33 | WASHINGTON
(ČTK)
Spojené státy mohou počínaje dnešním dnem zahájit proceduru odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, v níž se téměř dvě stovky států zavázaly ke snižování emise skleníkových plynů. Smlouvu, která vstoupila v platnost 4. listopadu 2016, mohou signatáři vypovědět nejdřív po třech letech. Proces odstoupení pak trvá zhruba rok, a oficiální by se tak americká výpověď stala zřejmě až po prezidentských volbách v listopadu 2020.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu chybí opatření proti suchu, ministerstva nesouhlasí4.11.2019 00:25 | PRAHA
(ČTK)
V Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na ministerstvo zemědělství (MZ) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva se závěry kontroly nesouhlasí. Škody, které sucho způsobilo loni, činily podle NKÚ 24 miliard korun.
Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí4.11.2019 00:20 | BANGKOK
(ČTK)
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu jsou podle něj jedny z nejvíce ohrožených globálním oteplováním, a měly by tak být v první linii při boji za jeho zmírnění. Šéf OSN rovněž prohlásil, že klimatická změna je "určující otázkou naší doby," informoval zpravodajský web BBC.
Místo Chile prosincovou konferenci o klimatu uspořádá Španělsko4.11.2019 00:15
(ČTK)
Konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) místo Chile uspořádá Španělsko. Oznámila to v pátek Patricia Espinosová, generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), jejíž sekretariát sídlí v Bonnu. Akce se uskuteční v Madridu a to v plánovaném termínu, tedy od 2. do 13. prosince. Jihoamerická země pořadatelství vrcholné schůzky minulou středu na poslední chvíli zrušila kvůli pokračujícím protivládním demonstracím v Chile.
Nizozemsko do roku 2030 asi nesplní vlastní klimatické cíle4.11.2019 00:12
(ČTK)
Nizozemsku, které je jedním z největších evropských znečišťovatelů, se v následujícím desetiletí patrně nepodaří dodržet vlastní klimatické cíle. Uvedla to v pátek hlavní vládní poradenská společnost pro otázky životního prostředí (PBL). Pokud se podle ní vláda bude řídit nedávno oznámenými klimatickými opatřeními, budou emise do roku 2030 nižší o 43 až 48 procent oproti roku 1990. To je méně než 49 procent ohlášených vládou.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy13. ledna 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Liberecko. Debatoval se starosty a ve sklárně Crystalex se zúčastnil představení projektu na modernizaci provozu financovaného i z dotací MŽP10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzitysouvisející kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |