Zprávy / KlimaKlimatické změny jako nositel dobrých zpráv?6.9.2019 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zní to jako poněkud otřepaná manažerská fráze, ale tam, kde jiní vidí problém, je třeba vidět výzvu. S tímto neotřelým přístupem se zemědělci na projevy klimatických změn doslova těší v Západní Virgínii. To, že je čekají kratší zimy, více slunce a deště, pro ně nežádané komplikace rozhodně nepředstavuje. Píše o tom WVU.edu.
Pro ochranu vody by mohl vzniknout samostatný ústavní zákon6.9.2019 00:30 | PRAHA
(ČTK)
Pro větší ochranu vody by se mohl připravit samostatný ústavní zákon. Shodli se na tom včera po jednání pracovní skupiny ministři zemědělství a životního prostředí Miroslav Toman (ČSSD) a Richard Brabec (ANO). Do Ústavy ČR pravděpodobně nebudou zasahovat. Vytvoření samostatného ústavního zákona po vzoru ústavního zákona o bezpečnosti státu jim doporučili experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) jako jednu z variant.
OSN: Spotřeba uhlí v Asii může ohrozit boj se změnou klimatu6.9.2019 00:15
(ČTK)
Stále větší spotřeba uhlí v Asii by mohla ohrozit pokrok v boji proti katastrofickým důsledkům klimatické změny. Uvedl to náměstek tajemníka Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) Ovais Sarmad, píše agentura Reuters. Svůj komentář Sarmad pronesl v době, kdy se v Bangkoku koná setkání vůdců asijských zemí, na kterém se mluví o způsobech jak posílit regionální i globální boj se změnou klimatu.
Lesy ČR prosí lidi, aby 19. října pomohli vysázet lesy nové generace5.9.2019 08:07 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Podle vědců kůrovec na Šumavě zničil za pět let 6700 ha lesa5.9.2019 00:30 | Č. BUDĚJOVICE
(ČTK)
Platforma Vědci pro Šumavu tvrdí, že kůrovec po vyhlášení bezzásahovosti na Šumavě v roce 2007 zlikvidoval v příštích pěti letech jen 6700 hektarů stromů. Vědci tak v otevřeném dopise jihočeské hejtmance Ivaně Stráské (ČSSD) odmítli frekventované tvrzení, že lýkožrout zničil 20.000 hektarů lesa. Vědci v otevřeném dopise vyvracejí údajných 12 mýtů o Šumavě a hájí nulové zásahy do území národního parku.
Ministerstvo zemědělství: V ČR se asi znovu nepěstuje žádná GM kukuřice5.9.2019 00:10
(ČTK)
Ministerstvo zemědělství (MZe) nemá informaci o tom, že by se v ČR letos pěstovala nějaká geneticky modifikovaná (GM) kukuřice. Včera to sdělil tiskový mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Mělo by tak jít o třetí rok za sebou, kdy s ní žádný farmář pole neosel. Ministerstvo už dříve hovořilo o poklesu plochy GM kukuřice, protože je odbyt tohoto typu problematický. Dalším důvodem byla administrativní zátěž pro pěstitele. Ve světě naopak plochy GM plodin nadále rostou.
Liberec v létě kvůli suchu a kůrovci pokácel desítky stromů3.9.2019 00:15 | LIBEREC
(ČTK)
Liberec musel kvůli suchu a kůrovcové kalamitě v létě pokácet po městě skoro 80 stromů. Zároveň poprvé kvůli dlouhodobému suchu v období plné vegetace zastavil sekání trávy a poprvé použil k zalévání mladých stromů zavlažovací vaky. Město chce podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) v obdobných opatřeních pokračovat i v dalších letech. "Chceme sekat méně, chceme více vody zadržovat v krajině a budeme i zakládat květinové louky na území města," dodal.
Austrálie zhoršila prognózu Velkého bariérového útesu2.9.2019 00:30
(ČTK)
V mexické džungli vyschly tyrkysové laguny, nebyl dostatek srážek1.9.2019 00:50
(ČTK)
Chcete zachránit amazonský prales? Jezte méně masa31.8.2019 00:25
(ČTK)
Požáry zuřící v amazonském deštném pralese možná daly vzniknout mezinárodní krizi, těžko je ale můžeme považovat za náhodu. Většinu z nich založili dřevorubci, nebo farmáři, kteří potřebují pastviny pro dobytek, a to za podpory populistického brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který klade větší důraz na ekonomiku než na ekologii, píše server CNN.
Švédská aktivistka po dvoutýdenní plavbě dorazila do New Yorku29.8.2019 00:26
(ČTK)
Jachta Malizia 2 s šestnáctiletou švédskou aktivistkou za ochranu klimatu Gretou Thunbergovou na palubě po dvoutýdenní plavbě včera odpoledne místního času (večer SELČ) zakotvila v newyorském přístavu na Manhattanu. Thunbergové na uvítanou vyplulo vstříc 17 plachetnice Organizace spojených národů (OSN), z nichž každá reprezentuje jeden ze 17 cílů udržitelného rozvoje.
Švýcarsko vyhlásilo cíl stát se do roku 2050 klimaticky neutrální29.8.2019 00:22
(ČTK)
Švýcarsko si stanovilo cíl přestat do roku 2050 vypouštět do ovzduší více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo příroda může sama vstřebat. S odvoláním na prohlášení švýcarské vlády o tom včera informovala agentura AP, podle níž tak kabinet učinil na základě vědeckých poznatků zveřejněných loni panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).
Vědci zjistili, že sucho ovlivňuje i prostředí v jeskyních28.8.2019 00:24
(ČTK)
Ubývání vody v krajině má vliv i na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu zjistili, že v jeskynním prostředí ubývá vody, což se projevuje mimo jiné úbytkem nitěnek a žížal. Na povrchu jsou změny dobře viditelné, protože usychají jehličnany. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Opravdu platí, že znečišťovatel platí?27.8.2019 09:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Systém emisních povolenek měl garantovat, že se velcí znečišťovatelé životního prostředí formou zdanění budou podílet na kompenzaci dopadů vlastního podnikání. Výsledek je, zdá se, přesně opačný. Píše o tom The Telegraph.
Ekologové chtějí datum konce uhlí, svazy postupnou změnu26.8.2019 00:34
(ČTK)
Ekologické organizace Hnutí Duha, Zelený Kruh a Greenpeace chtějí od nově ustavené uhelné komise v horizontu zhruba jednoho roku jasné doporučení konkrétního data konce uhelných zdrojů v Česku. ČTK to řekl ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh, který je jejím členem. Komise, která má útlum uhlí v ČR řešit, se poprvé sejde v pondělí. Před okamžitým odstavení všech uhelných elektráren varují zaměstnavatelské svazy. Změna na nízkouhlíkovou energetiku musí být systematická, postupná a rozumně plánovaná, uvedly Hospodářská komora (HK ČR) a Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR).
Padesátka lidí demonstrovala před úřadem vlády kvůli klimatu26.8.2019 00:30 | PRAHA
(ČTK)
Zhruba 50 lidí dnes dvě hodiny demonstrovalo před budovou úřadu vlády v Praze, kde od 10:00 poprvé zasedla uhelná komise. Tichým protestem se dožadovali rychlého řešení klimatické krize a konce spalování uhlí. Akci pořádala hnutí Extinction Rebellion ČR a Fridays For Future. Protestující drželi několik transparentů, naproti Strakově akademii vyvěsili plachtu s nápisem "2025 - Konec doby uhelné". Akci zakončili posezením v parku na Klárově. Demonstraci přihlíželi policisté a členové antikonfliktního týmu, obešla se bez problémů.
Plzeňský kraj eviduje téměř 500.000 m3 kůrovcového dříví26.8.2019 00:08 | PLZEŇ
(ČTK)
Módní giganti před schůzkou G7 slíbily lepší ochranu přírody24.8.2019 00:37 | BIARRITZ/PRAHA
(ČTK)
Více než tři desítky předních světových módních firem zastupujících přibližně 150 značek se před víkendovým summitem nejvyspělejších ekonomik světa (G7) přihlásily k paktu na ochranu životního prostředí. Informuje o tom agentura Reuters. Ochrana přírody bude jedním z hlavních témat, o nichž budou nejmocnější politici světa ve francouzském přímořském letovisku Biarritz jednat.
Aktivisté blokovali ministerstvo, žádali snižování emisí aktualizováno23.8.2019 12:36 | PRAHA
(ČTK)
Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na Staroměstském náměstí. Aktivisté požadovali, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy je množství vyprodukovaných a zlikvidovaných emisí v rovnováze. MMR je členem vládou zřízené uhelné komise, která se bude zabývat útlumem těžby uhlí i strukturou výroby energií
Emisní povolenky a kompenzace na boháče neplatí23.8.2019 01:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S respektovanými celebritami je potíž. Pozornost, kterou jim světová média dopřávají, může být inspirací pro miliony lidí. Jde to vidět i na případu vévody ze Sussexu, prince Harryho, a jeho manželky Meghan. Komplikace nastávají, když se činy takových osobností rozchází s jejich sliby. Světové deníky teď na příkladu šlechtického páru demonstrují jeden podstatný neduh globální environmentální politiky, založené na uhlíkových kompenzacích a emisních povolenkách. Jak píše Guardian, je to problém přímo královský.
MŽP: Polsko uznalo chybu při posuzování územního plánu Bogatyně aktualizováno22.8.2019 12:05
(ČTK)
Polsko uznalo pochybení při posuzování územního plánu města Bogatyně, informovalo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí. Změny plánu, jež byly jednou z klíčových podmínek pro rozšíření hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice, považovalo ministerstvo i Liberecký kraj za nezákonné. Polská strana podle nich nečekala na řádné ukončení mezinárodních konzultací ke změnám územního plánu a nezohlednila české připomínky. Česko kvůli tomu svolalo na minulý týden mimořádné jednání.
Studentka z Brna pojede na mládežnický klimatický summit OSN v New Yorku na takzvanou “zelenou jízdenku”22.8.2019 00:30 | NEW YORK - PRAHA
(Ekolist.cz)
Organizace spojených národů zveřejnila seznam 100 mladých osobností z celého světa, které obdrží tzv. zelenou jízdenku na mládežnický klimatický summit OSN. Ten se koná 21. září 2019 v sídle OSN v New Yorku, den po globální stávce pro klima plánované na pátek 20. září.
Brabec dnes bude Schillerovou žádat o další peníze na sucho22.8.2019 00:12 | PRAHA
(ČTK)
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by chtěl navýšit rozpočet na příští rok na boj proti suchu. O penězích pro svůj resort bude dnes v poledne jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Prioritou MŽP je sucho, určitě bychom si představili navýšení rozpočtu pro tuto oblast, řekla ČTK jeho mluvčí Petra Roubíčková. Mělo jít podle ní alespoň o stovky milionů korun.
Vysadit bilion stromů? Hezký nápad, který ale nemá oporu v realitě21.8.2019 08:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Podle údajů z roku 2015 bychom teď na planetě Zemi napočítali asi 3 biliony stromů. Přidat k nim další, nový bilion se na první pohled jeví jako svůdná cesta k řešení problémů klimatických změn, hnaných emisemi oxidu uhličitého. Jeden bilion stromů by totiž mohl „vymazat“, respektive zafixovat ve své přirůstající biomase posledních pětadvacet let naší emisní produkce. Jenže podle Michaela Barnarda na tom něco nesedí.
Sao Paulo kvůli dýmu zahalila uprostřed odpoledne tma21.8.2019 06:16
(ČTK)
Špatné počasí společně s dýmem z rozsáhlým lesních požárů ponořilo Sao Paulo uprostřed odpoledne do tmy, napsal včera list El País. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) v zemi od čtvrtka identifikoval 9507 nových požárů, většinu z nich Amazonii, která je od Sao Paula vzdálená téměř 3000 kilometrů.
Náklady na povolenky rostou, dle analytiků systém konečně funguje21.8.2019 01:45
(ČTK)
Vyšší cena emisních povolenek zvyšuje náklady tuzemských energetických a průmyslových firem, které platí za jejich pořízení. Vyplývá to z jejich vyjádření ČTK. Podle analytiků systém povolenek konečně začíná fungovat a do budoucna může splnit účel za kterým byl zřízen - tj. přispět k odstavení nejšpinavějších zdrojů na trhu. Evropského systému obchodování s emisemi EU ETS se v Česku povinně účastní asi 250 zařízení.
Klimatická krize je jako rakovina, říkají lékaři z iniciativy Doctors for Future21.8.2019 00:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Iniciativa Doctors for Future Česká republika vydala otevřený dopis, ve kterém vyzývá k bezodkladnému a účinnému řešení klimatické krize. Vyjadřuje v něm také podporu protestům studentů proti ignoraci environmentální katastrofy, ve které se jako lidstvo nacházíme.
Jak velké sucho je po minulém týdnu?21.8.2019 00:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poslední týden byl opět příznivý pro zmírnění sucha, jelikož přes nás přecházelo dost frontálních systémů a hlavně počátek týdne byl deštivý. V následujícím období bude nejvíce srážek počátkem tohoto týdne, poté nastane spíše srážkově chudší období a teploty o víkendu se dostanou k tropickým hodnotám. Informuje o tom portál Intersucho.cz.
Sucho je patrné i na letokruzích stromů, jsou užší20.8.2019 00:10 | BRNO
(ČTK)
V Krkonoších při obnově lesů převažují stromy z místního osiva19.8.2019 06:00 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
V Krkonošském národním parku (KRNAP) i přes lokální problémy s přemnoženým kůrovcem v poslední době potřeba umělého zalesňování klesá. V Krkonoších nadále převažuje využití přirozené obnovy lesních porostů, řekl náměstek ředitele Správy KRNAP Václav Jansa. V národním parku funguje jediná lesní školka, která je v nadmořské výšce kolem 900 metrů, svou polohou odpovídá místům výsadby sazenic.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00
Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |