Zprávy / KlimaOd roku 2020 mají být nové budovy v zemích EU téměř energeticky nulové. Jsme na to připraveni?11.6.2018 08:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes je Světový den oceánů. Jeho letošní myšlenkou je ochrana před znečištěním plasty8.6.2018 20:09 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes je Světový den oceánů. Letos má heslo Zabraň znečištění plasty, podpoř zdraví oceánu. Oceány pokrývají 361,3 milionů kilometrů čtverečních, to je více než 70 % plochy Země. Podle dat OSN žije v oceánech 0,7 až jeden milion živočišných a rostlinných druhů a miliony bakterií a virů. Každý rok v oceánu končí více než 8 milionů tun plastů. Pro představu je to jakoby se do moře každou minutu vyklopil plný nákladní vůz plastového odpadu. Informuje o tom OSN.
Trump odjede ze summitu G7 dřív, nebude na jednání o klimatu8.6.2018 06:23 | LA MALBAIE
(ČTK)
Americký prezident Donald Trump má v úmyslu odjet ze summitu skupiny vyspělých zemí G7, který dnes začíná, před jeho skončením. Podle stanice CNN se nezúčastní části jednání věnované klimatickým změnám. Z kanadského La Malbaie Trump odjede v sobotu dopoledne, oznámil Bílý dům. Na diskusi o životním prostředí bude podle CNN jeden z prezidentových poradců.
Vědci: Obavy ze sopek jsou na místě, ukazuje výbuch před 235 lety8.6.2018 02:13
(ČTK)
Po výbuších sopek, jako byly ty nedávné na Havaji a v Guatemale, se lidé v Česku rádi uklidňují tím, že v Evropě nic takového nehrozí. Podle vědců Prokopa Závady a Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd není tato útěcha přiměřená. I výbuchy v odlehlých částech světa mohou totiž výrazně ovlivnit Evropu či celosvětové klima. Ukazuje to erupce islandské sopky Laki, od níž v pátek uplyne 235 let. Přinesla v Praze povodně a poničení Karlova mostu.
Připojte se ke globální kampani #BeatPlasticPollution tag! a pomozte tak planetě od plastů, vyzývá OSN5.6.2018 13:02 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vadí vám plastové věci na jedno použití, které generují hory odpadů? Program životního prostředí OSN láká lidi k zapojení do kampaně #BeatPlasticPollution tag!, v rámci které se každý může veřejně zavázat, že ze svého běžného života vyřadí nějaký jednorázový plast. Bývalý herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se zařekl, že nebude používat plastové lžičky. Ke kampani se připojil i zpěvák Moby nebo herec Tom Felton známý z filmů o Harry Potterovi. OSN chce kampaní upozornit i na dnešní Světový den životního prostředí.
Podívejte se na projekty finalistů o ceny SDGs 2018 za podporu udržitelného rozvoje5.6.2018 08:40
(ČTK)
Projekty zaměřené na omezování odpadu, úsporu energie nebo vzdělávání jsou mezi uchazeči o letošní ceny za plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Vítěze v kategoriích byznys a veřejná sféra mohli lidé do 1. června volit prostřednictvím internetového hlasování. Další ceny udělí odborná porota, informují pořadatelé na webových stránkách www.globalnicile.cz. Cílem soutěže je přiblížit české veřejnosti 17 cílů udržitelného rozvoje, které stanovila OSN. Týkají se ochrany životního prostředí i společenských témat. K jejich naplnění se zavázaly země OSN, podle organizátorů však není jen úkolem vlád.
Populace kůrovce je letos řádově vyšší, hrozí více rojení, říká Jan Příhoda4.6.2018 00:25
(ČTK)
Proti loňsku se v některých lokalitách objevuje až desetinásobné množství kůrovců, uvádí odborník z portálu Kůrovcové info.cz Jan Příhoda. Podle měření, do kterého se letos dobrovolně zapojilo 161 lesníků, kteří vkládají do aplikace data ze 473 odchytových míst po skoro celé zemi, v 80 procent z 58 porovnávaných okresů výrazně vzrostla populace lýkožrouta smrkového. V 33 okresech je meziroční nárůst více než 100 procent a ve 13 okresů byl odchycen dokonce více než pětinásobek brouků. Jde hlavně o oblasti na Moravě, ale i na jihu Vysočiny nebo v jihozápadních Čechách.
V Krkonoších vzniknou tisíce přehrážek, zdrží vodu v krajině4.6.2018 00:05 | VRCHLABÍ
(ČTK)
V následujících pěti letech vznikne v Krkonoších až 3000 dřevěných přehrážek, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím reaguje na klimatické změny způsobující vysychání mokřadů, z nichž nejcennější jsou rašeliniště. Řekl to mluvčí parku Radek Drahný. "Cílem projektu je stabilizovat rašeliniště, která vysychají. Vody v krajině ubývá a její bilance v krajině klesá," řekl.
National Geographic připravil s Rosatomem dokument Wild Edens o boji se změnami klimatu2.6.2018 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Soči proběhla 15. května premiéra prvního filmu Wild Edens: Russia na mezinárodním jaderném fóru Atomexpo 2018. Jde o jeden ze snímků z cyklu celovečerních dokumentů, které ukazují problémy vyvolané změnou klimatu. Všechny díly bude od letošního léta postupně vysílat stanice National Geographic. Vznik dokumentu inicioval Rosatom, jeden z předních výrobců jaderné energie na světě, s cílem zaměřit se na změnu klimatu a hrozbu, kterou představuje pro světový ekosystém.
Výzkum schránek ramenonožců pomůže pochopit klimatické změny i vyvinout nové materiály pro letectví1.6.2018 14:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci zapojení do projektu BASE-LiNE Earth za pomoci mořských bezobratlých živočichů kmene ramenonožci studují důvody výkyvů teploty i pH vody v oceánech. Výsledky pomohou pochopit aktuálně probíhající klimatické změny, předpovědět další vývoj, ale díky výzkumu vlastností schránek ramenonožců budou využity také v komerční sféře, například při vývoji nových materiálů pro letecký průmysl.
Krizový stav kvůli kůrovci nebude, posílí se odvozy dřeva z lesů1.6.2018 05:39
(ČTK)
Krizový stav se kvůli kůrovci zatím vyhlašovat nebude, řekli po včerejším meziresortním jednání ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Společnost ČD Cargo by však měla do konce letošního roku navýšit kapacity na odvoz dřeva z lesů o 500 vagonů. Jeden by měl stát podle Milka kolem 80.000 eur, celkem budou tedy náklady na nákup vagonů činit přes miliardu korun. Mělo by se také zrychlit udělování pracovních povolení pro cizince z Ukrajiny a Srbska, v lesích podle Brabce aktuálně chybí 2000 kvalifikovaných a 4000 nekvalifikovaných pracovníků. Stát v součinnosti s kraji bude také hledat místa, kde by se mohlo dřevo skladovat.
V Hamburku začínají platit zákazy jízdy pro část dieselových aut31.5.2018 08:11 | HAMBURK
(ČTK)
Hamburská ulice Max-Brauer-Allee není na první pohled ničím výjimečná. Dva jízdní pruhy v obou směrech, které odděluje pás zeleně, lemují tří až čtyřpatrové činžovní domy. Podobné ulice je možné najít prakticky v každém větším německém městě. Přesto je Max-Brauer-Allee jedinečná. Od včerejška mají do jejího asi 580metrového úseku zakázaný vjezd naftové osobní i nákladní vozy, které splňují emisní normu Euro 5, respektive Euro V a starší. V případně osobních naftových aut se to tedy týká všech, která byla připuštěna do provozu před zářím 2015.
Otřesy na Chebsku podrobně mapuje síť měřících stanic25.5.2018 02:10 | CHEB
(ČTK)
Zemětřesení na Chebsku sleduje hustá síť měřicích stanic. Jsou rozmístěné v okolí Nového Kostela, pod nímž vzniká většina otřesů. Většina stanic je on-line, a tak je možné sledovat seismickou aktivitu v oblasti několik minut od samotného otřesu, řekl včera Jakub Klicpera, odborný pracovník seismického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Území na sever od Chebu patří mezi nejaktivnější seismické oblasti ve střední Evropě.
Milujete cestování? Vědci mají pro vás špatnou zprávu24.5.2018 09:35 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přesnější věda přináší méně příjemné zprávy. Zhruba tak lze vystihnout závěr společné studie tří univerzit, uveřejněné v žurnálu Nature Climate Change. Zaměřila se na vyčíslení uhlíkové stopy cestovního ruchu. Ukazuje se, že je skoro jednou tak velká, než se původně myslelo.
Když je počasí dobré, jsme (na sociálních sítích) šťastnější23.5.2018 09:06 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci zjistili, že lidé dávají přednost teplým slunečným dnům před chladnými a deštivými dny. A že počasí se projevuje i v tom, jakou náladu mají naše příspěvky na sociálních sítích. Své poznatky zveřejnili v časopise Plos ONE. Komu může být takové zjištění užitečné? Podle vědců by mohlo zajímat reklamní byznys a média, které mohou svůj obsah ladit s předpokládanou náladou konzumentů reklamy a čtenářů. Výzkum by se mohl hodit i programátorům osobních asistentů jako je Siri či Alex, aby mohli lépe předpovídat nálady svých uživatelů.
Na Chebsku lidé pocítili další otřesy, byly ale slabší23.5.2018 02:47
(ČTK)
Chebsko znovu zasáhlo v noci zemětřesení, lidé ho cítili22.5.2018 04:14
(ČTK)
Lidé na Chebsku a okolí v noci na dnešek opět zažili zemětřesení. Nejsilnější otřesy přišly před půlnocí a přesáhly magnitudo čtyři, vyplývá z údajů automatických měřicích stanic. Zemětřesný roj trvá na Chebsku dva týdny, zemětřesení z noci na dnešek bylo asi letošní nejsilnější. Záchvěvy mohli cítit lidé na polovině území Česka a zažívali je také v sousedním Bavorsku.
Hnutí DUHA kritizují chystanou vyhlášku o lesích, neomezuje smrky18.5.2018 10:20 | PRAHA
(ČTK)
Ochránci přírody z Hnutí Duha kritizují chystanou změnu ve vyhlášce ministerstva zemědělství, která se týká i druhové skladby lesů. Vadí jim, že vyhláška nic nemění na převažující výsadbě smrků. Smrkové lesy jsou nejvíce citlivé na sucho a také na kůrovce a v současnosti se potýkají s rozsáhlou kalamitou, kterou ministerstvo životního prostředí označuje za ekologickou katastrofu. Reakci ministerstva zemědělství ČTK zjišťuje.
Web Moudrá města ukazuje, jak se vypořádat s klimatickou změnou18.5.2018 00:50 | BRNO
(ČTK)
Různá řešení, jak se vypořádat s klimatickou změnou ve městech, nabízí webový portál www.moudramesta.cz. Po roční práci jej spustil spolek Nesehnutí, který se věnuje ekologii a trvale udržitelnému rozvoji měst. Portál nabízí vyzkoušená opatření ze zahraničí, kontakt na odborníky a možnost konzultací s nimi. Podle Hany Chalupské z Nesehnutí by měla česká města připravovat komplexní strategii, jak města na změnu připravit. Řekla to na dnešní tiskové konferenci.
Výzkum: Evropa má za sebou za posledních tisíc let i sušší období18.5.2018 00:17
(ČTK)
Evropa má za posledních tisíc let za sebou i sušší období, než na jaké Evropané byli zvyklí v posledních desítkách let. Hydroklimatické poměry se začaly měnit v poslední stovce let a nejprve to vypadalo, že trend půjde k vlhčímu klimatu. To ale nyní platí jen o severu Evropy, naopak jih je sušší. Vyplývá to z výzkumu vědců z České zemědělské univerzity (ČZU), jehož výsledky popsal jeden z členů vědeckého týmu Martin Hanel, který vede katedru vodního hospodářství na Fakultě životního prostředí ČZU.
V Krkonoších má kůrovec optimální podmínky, může za to počasí17.5.2018 00:55 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) chce mít dřevo poškozené loňskými vichřicemi zpracované nejpozději do konce června, aby se nepřemnožil kůrovec. Spolu s následky loňských vichřic vytvořil letošní rychlý nástup jara optimální podmínky pro množení kůrovce. Včera to řekl náměstek ředitele KRNAP Václav Jansa.
Expert: Problém Lesů ČR v boji s kůrovcem je systém zakázek17.5.2018 00:10 | PRAHA
(ČTK)
Malá pružnost v reakci na výskyt kůrovce je podle experta z Mendelovy univerzity v Brně příčinou, proč se nedaří eliminovat kůrovcovou kalamitu. Státní podnik Lesy ČR by podle vedoucího Ústavu zakládání a pěstění lesů Radka Pokorného musel mít k účinnému boji s kůrovcem výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. O situaci v úterý jednala vládní meziresortní skupina.
Otřesy na Chebsku sílí, škody ale zatím nezpůsobují15.5.2018 00:18
(ČTK)
Na Chebsku se včera otřásla země, otřesy lidé cítili11.5.2018 02:56
(ČTK)
Území Navajů postihla pohroma; sucho zabilo stovku divokých koní7.5.2018 00:40
(ČTK)
Ropákem roku se stal Foldyna, Zelenou perlu má zmocněnec Štuller27.4.2018 13:07 | BRNO
(ČTK/Ekolist)
Antiekologickou cenu Ropák roku 2017 dostal poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), a to za návrh a prosazení změny zákona o ochraně přírody, který potlačuje účast spolků v územních a ve stavebních řízeních pro stavby, u nichž nebylo vydáno stanovisko EIA. Na tiskové konferenci v Brně to dnes uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.
Proč vyhynuli medvědi jeskynní? Na počátku bylo, že se stali vegany26.4.2018 09:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jeskynní medvědi přečkali několik dob ledových a po desítky tisíc let prakticky neměli vážné nepřátele. S váhou okolo pět metráků (v extrému ale až jedné tuny) a délkou těla 3,5 metrů byli skutečně bez konkurence. Přesto však jejich stopa z historie přibližně před 24 000 lety začíná mizet. Proč vlastně vyhynuli? To se rozhodli ozřejmit paleobiologové z university v Tübingenu.
Stav lesů je ekologická katastrofa, říká náměstek MŽP Dolejský25.4.2018 09:50 | PRAHA
(ČTK)
Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí (MŽP) Vladimír Dolejský na včerejším semináři o kůrovcové kalamitě ve Sněmovně. Podle něj se o zhoršování situace vědělo dlouhodobě. Kriticky se k lesům vyjádřil také emeritní děkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně Vladimír Simanov, podle něhož je současný stav nejhorší, jaký lesníci pamatují. Podle vedení státního podniku Lesy ČR jsou na vině zejména extrémní výkyvy počasí.
Na Novém Zélandu se po rekordně teplém létě přemnožili hlodavci24.4.2018 07:02
(ČTK)
Místy až desetinásobný nárůst populace hlodavců registrují na Novém Zélandu, jehož obyvatelé mají za sebou nejteplejší a nejdelší léto za dobu vedení meteorologických záznamů. Rekordně teplé počasí znamenalo delší období páření myší či krys. Nejhůře jejich přemnožení zasahuje města, napsal web deníku The Guardian.
Bloomberg zaplatí za USA roční podíl v pařížské klimatické dohodě23.4.2018 04:23
(ČTK)
Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg zaplatí 4,5 milionu dolarů (93 milionů Kč), aby za USA uhradil jejich roční příspěvek k pařížské dohodě o ochraně klimatu. Prezident Donald Trump loni oznámil, že USA od globální dohody z roku 2015 odstoupí. Bloomberg řekl v neděli v rozhovoru s televizí CBS, že doufá, že Trump příští rok svůj názor změní.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |