Zprávy / KlimaNedělní Den Země 2018 upozorní na problematiku používání plastů20.4.2018 08:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
22. dubna se po celém světě slaví Den Země. Earth Day Network, organizace pořádající Den Země, si letos vytkla za cíl upozornit na neekologičnost plastů na jedno použití. Zároveň chce iniciovat změnu předpisů, které se týkají likvidace plastů. Earth Day Network upozorňuje na to, že plasty představují vážné globální problémy, ať už to jsou zdravotní rizika spojené s používáním a likvidací plastů nebo znečištění prostředí plasty.
Pokud letošní rok nebude klimaticky normální a nebude dost srážek, stav našich lesů se nezlepší, varují lesníci19.4.2018 13:06 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Měníme smrkové lesy na odolnější, tvrdí lesníci. Podle Hnutí Duha legislativa stále umožňuje sázet smrky ve velkém19.4.2018 10:51 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dlouhodobý nedostatek srážek a výkyvy teplot, tak se projevují změny klimatu, které pociťují Středoevropané už několik let. Lidem zatím voda nechybí, ale lesům ano. V těch státních spravovaných podnikem Lesy ČR se loni vytěžilo sedmkrát víc dříví poškozeného suchem a dalšími vlivy než před 20 lety, bezmála 3,5 milionů metrů krychlových. Vykácené plochy se zalesňují a v porostech významně přibývá listnatých stromů, informují Lesy ČR. Hnutí DUHA upozorňuje, že s přeměnou našich lesů na odolnější se začalo pozdě a varuje před tím, aby se usychající lesy vnímaly jako regionální problém. Je prý potřeba se postarat o všechny lesy u nás tím, že se změní legislativa, která stále umožňuje sázet smrky ve velkém.
Hrozí, že na Bruntálsku se do tří let rozpadnou všechny smrkové porosty starší 50 let, upozorňuje MŽP19.4.2018 10:05 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
V šesti krajích Česka panuje nepříznivý stav v lesích. Nejviditelnější je to v předhůří a nízkých polohách Jeseníků, kde jsou ve smrkových porostech rozsáhlé holiny, tvrdí zástupci Hnutí Duha. Ukazují to podle nich záběry z dronu z posledních několika měsíců. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se na mnoha místech Bruntálska dá do tří let očekávat úplný rozpad veškerých smrkových porostů starších 50 let.
Vláda dala zelenou zemnímu plynu v dopravě14.4.2018 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vláda České republiky ve středu schválila podporu rozvoje zemního plynu v dopravě až do roku 2025. Jde o hlavní cíl memoranda předloženého ministerstvem průmyslu a obchodu, které inicioval Český plynárenský svaz (ČPS) spolu s největšími českými plynárenskými společnostmi. Stěžejním závazkem ČR je zachování daňového zvýhodnění stlačeného zemního plynu (CNG). Plynárenské společnosti budou pokračovat v budování sítě plnicích stanic a podpoří využití CNG v rámci městských samospráv. Informoval o tom Český plynárenský svaz.
Za týden začne největší český environmentální festival Ekologické dny Olomouc13.4.2018 12:46 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přesně za týden začne podle organizátorů největší environmentální festival Ekologické dny Olomouc. Můžete se na něm potkat s významnými osobnostmi a vědci jako jsou Stanislav Komárek, Jiří Sádlo, David Storch, Václav Bělobradský a další. Kromě přednášek je možné zúčastnit se exkurzí a dalších programů. Akci pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce.
Systém Golfského proudu je kvůli změnám klimatu pomalejší13.4.2018 07:50
(ČTK)
Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém Golfského proudu, který je důležitý pro distribuci tepla na planetě, výrazně změnil. Proud v Atlantském oceánu podle studie mezinárodního týmu vědců uveřejněné v odborném časopisu Nature zpomalil o 15 procent. Vědci kombinovali počítačové simulace s teplotami naměřenými na mořské hladině. Důsledky pro celosvětové klima ještě nejsou jasné, napsala agentura DPA.
Želvy se na stoupající hladinu oceánu nestačí adaptovat a pravděpodobně vyhynou12.4.2018 09:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální oteplení a s ním spojený nárůst hladiny moří bývá často prezentován jako jev komplikující především život lidí. Potíže by ale pochopitelně působil i živočichům. Například želvám. Pokud se pesimistické předpovědi naplní, bude mít v roce 2100 problém 90 % všech želvích druhů. Píše o tom ScienceDaily.
Nová publikace mapuje příklady dobré praxe energetických úspor v průmyslu11.4.2018 15:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Desítky milionů korun vynakládají české podniky za elektřinu nebo teplo ve svých výrobních halách nebo kancelářích. A někdy zbytečně. Rekonstrukce kotelen, tepelných rozvodů, systémů osvětlení a využívání obnovitelných zdrojů energie mohou firmám zajistit výrazně levnější provoz. To je jeden ze závěrů publikace, kterou představila Aliance pro energetickou soběstačnost ve spolupráci s Českou spořitelnou.
Ptáky moa mají na svědomí lidé, ne klima, zjistili genetici11.4.2018 09:20 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nelétaví ptáci moa obývali ostrovy Nového Zélandu nejméně pět století. A pak? Někdy mezi lety 1330-1440 jejich stopy ze souše definitivně mizí. Proč? Odpovědět se na to pokusili genetikové z Univerzity v Kodani, kteří analyzovali DNA několika stovek muzeálních exponátů, jediných pozůstatků po těchto téměř čtyřmetrových obrech. Píše o tom MongaBay.
Supermarkety Iceland a Waitrose posilují ekologické snahy11.4.2018 06:00 | LONDÝN
(ČTK)
Britské maloobchodní společnosti Iceland a Waitrose podpoří ekologické iniciativy. Iceland včera oznámil, že jako první velký supermarket v Británii přestane používat ve svých značkových produktech do konce letošního roku palmový olej, který se nyní používá ve více než polovině jeho produktů od sušenek po mýdla. Waitrose pak přestane do podzimu používat ve svých supermarketech šálky na kávu na jedno použití, což by ročně mělo ušetřit 52 milionů šálků. Píše o tom server BBC.
Ochranu klimatu a životního prostředí podpoří stát 53 miliony Kč11.4.2018 04:53
(ČTK)
Projekty na ochranu životního prostředí a klimatu se mohou ucházet o peníze z národních zdrojů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozdělí 53 milionů korun mezi žadatele, kteří dosáhnou na peníze z evropského programu LIFE, chybí jim ale částka na spolufinancování. Peníze od ministerstva se dají využít i na přípravu projektů. Uvedl to včera Oto Klikar z oddělení programů EU na MŽP. Loni se o evropské peníze ucházelo 20 českých projektů, zatím není rozhodnuto, které uspěly.
Ropné společnosti u amerického soudu připustily, že za klimatické změny mohou lidé. Z odpovědnosti se ale elegantně vyzuly9.4.2018 11:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zprávy ze soudních síní obvykle nepatří mezi ty nejzajímavější, ale proces probíhající na severní Kalifornii si pozornost zaslouží. Je nekonvenční celkovou povahou žaloby, sestavou obžalovaných, vedením procesu i přístupem obhájce. Kalifornská města tu viní ropné společnosti z důsledků klimatických změn. Podrobnosti píše Vox.
Bývalý viceprezident Gore je dnes bojovníkem za zdravější planetu. Bylo mu 70 let7.4.2018 01:50 | WASHINGTON/PRAHA
(ČTK)
Americký politik Al Gore sloužil jako viceprezident za éry Billa Clintona. V úřadu byl osm let do roku 2001. O rok dříve se pokoušel rovněž o Bílý dům, ale v konečném zúčtování nakonec těsně prohrál s Georgem Bushem mladším. Demokrat Gore se poté dal plně do služeb ekologie a za tyto své aktivity dostal v roce 2007 spolu s Mezivládním panelem pro změny klimatu Nobelovu cenu za mír. Sedmdesátiny oslavil 31. března.
Emisí skleníkových plynů v EU vloni poprvé za sedm let přibylo5.4.2018 00:15
(ČTK)
Vědcům v Antarktidě letos nepřálo počasí, zamrzala jim čidla4.4.2018 00:20 | BRNO
(ČTK)
Účastníkům letošní antarktické expedice Masarykovy univerzity nepřálo počasí, teploty byly nižší než obvykle. I tak našli zajímavé lišejníky, další poznatky přinesl výzkum mikroorganismů. Univerzita přes deset let provozuje stanici na ostrově Jamese Rosse, členové letošní expedice včera první výsledky představili novinářům.
Vídeň teplem z nevyužité elektřiny zásobuje 20 000 domácností2.4.2018 01:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ve vídeňském Leopoldau bylo v prosinci 2017 zprovozněno zařízení Power to Heat, které vyrábí teplo z nevyužité elektřiny, vzniklé ve větrných či solárních elektrárnách. Zařízení je schopné pojmout elektřinu až z deseti větrných elektráren. Tuto elektřinu téměř bez ztráty přemění v teplo, které je dodáváno do dvaceti tisíc domácností na severozápadě města. Informoval o tom Eurocomm-PR Praha, Zahraniční kancelář města Vídně.
Dřevěné pelety mají nálepku ekopaliva, ale ne vždy tomu tak je28.3.2018 10:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ročně zamíří ze Spojených států do Evropy okolo 7 milionů tun dřevěných pelet a briket. Proč? Protože je v EU považujeme za uhlíkově neutrální zdroj energie a tudíž na ně pohlíží jako na podstatný prvek naplnění Pařížské klimatické dohody. Jak moc se v tom mýlí, vysvětluje článek uveřejněný na ScienceMag.
Emise z automobilů v Německu stále stoupají28.3.2018 07:07
(ČTK)
Emise skleníkových plynů v Německu v loňském roce klesly o 0,5 procenta, z valné části díky uzavření některých uhelných elektráren. Prostor ke snižování stoupajících emisí mají naproti tomu výrobci osobních automobilů a továrny. Vyplývá to z předběžné zprávy spolkové agentury pro životní prostředí (UBA).
Přílet ptáků je podle ornitologů opožděn, kvůli chladnému počasí26.3.2018 09:18 | OLOMOUC
(ČTK)
Přílet ptáků z teplých krajin do Česka se až o několik týdnů opozdil kvůli mrazům v uplynulých dnech. Zatímco tak loni již v tuto dobu pozorovali lidé v Olomouckém kraji první čápy, nyní komíny stále zejí prázdnotou. Podobná je situace i u ostatních opeřenců. Odborníci čekají, že ptáci se budou vracet až v těchto dnech. Řekl to místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiří Šafránek.
Hodina Země. Jestli vám není osud země lhostejný, pak večer na hodinu zhasněte, vyzývají ochránci přírody24.3.2018 01:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na pobřeží Austrálie uvízlo 150 kulohlavců, většina uhynula23.3.2018 10:50
(ČTK)
V roce 2060 budou mít smrkové lesy u nás problém, varuje Hnutí DUHA21.3.2018 16:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Až čtyři pětiny dnešní rozlohy smrkových lesů budou v roce 2060 nevhodné pro pěstování právě tohoto druhu stromu. Stav českých lesů se navíc v důsledku klimatické změny rychle zhoršuje. Jinými slovy: hrozí jim plošný kolaps. Dokládá to mapa z vědecké studie Mendelovy univerzity založená na porovnání s obdobím 1961-1990. Jak takový kolaps vypadá, můžeme v současnosti sledovat na severní Moravě. S tímto varovným upozorněním se Hnutí DUHA připojuje k dnešnímu Mezinárodnímu dni lesů.
Semafory jsou na ideálním místě. Ve Vídni budou sbírat data o kvalitě prostředí20.3.2018 10:50 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čína připravuje zpřísněný plán ochrany ovzduší19.3.2018 05:40 | PEKING
(ČTK)
Čína zpřísní pravidla ochrany ovzduší. Na okraj plenárního zasedání parlamentu to v sobotu řekl ministr ochrany životního prostředí Li Kan-ťie. Čína se potýká pravidelně se smogem. Nyní se řídí pětiletým plánem ochrany ovzduší, který vyprší v roce 2020. Podle sobotního Liova oznámení nový plán stanoví přísnější normy pro povolené množství pevných částic v ovzduší na příští tři roky.
Energetické úspory jsou pro evropské státy jen slogan. Vyplývá to z dokumentů uniklých z Rady EU15.3.2018 11:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejčistší energie je ta, kterou vůbec nemusíte vyrobit a použít. Na tom se v roce 2016 shodli zástupci Evropské komise, když vytyčili strategii Clean Energy for All Europeans (CEAE). Teď, o dvě léta později, se na základě dokumentů uniklých z jednání Rady EU ukazuje, jak moc vážně to zástupci národních vlád členských zemí mysleli. Nebo spíše nemysleli. Píše o tom EUobserver.
V Indii jsou klimatizace životně důležité. Což bude velký problém pro klima14.3.2018 09:28 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ubíjejí vás letní vedra? Pak raději necestujte v létě do Indie. V roce 2016 se tam teploty vyšplhaly na 51 °C a na přehřátí organismu tu zemřelo 1600 lidí. Letos to bude nejspíš podobné. Vlastnit klimatizaci se tak nejen ve vyhřátém Rádžasthánu stává životní nezbytností. Což je problém. Více zapojených klimatizací znamená více emisí skleníkových plynů. A tím pádem také více tepla. Referuje o tom ScienceMag.
Pražský dopravní podnik chce být energeticky úspornější13.3.2018 16:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rada hlavního města Prahy minulý týden odsouhlasila další dva projekty v rámci výzvy na podporu energetických úspor v městských objektech. Jedná se o nákup nové vzduchotechniky, konkrétně hlavního větrání ve větracích šachtách tras metra A, B i C a modernizaci pohyblivých schodů ve stanici Palmovka. Realizátorem je Dopravní podnik hlavního města Prahy. Dopravní podnik nahradí zastaralé a energeticky náročné zařízení. Informovala o tom radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.
Plán dostat čtyři promile uhlíku ročně do půdy vypadal před pár lety slibně. Ale nefunguje12.3.2018 10:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Myšlenka, kterou v roce 2015 do praxe uvedla klimatická konference v Paříži, měla něco do sebe. O co šlo? V půdě všech kontinentů je v současnosti vázáno kolem 1500 miliard tun uhlíku. A tak konferující vědce i politiky napadlo, že by nebylo od věci s pomocí nejrůznějších mechanismů vázání uhlíku v půdě podpořit. Tím by se snížily uhlíkové emise, unikající do atmosféry. Jak však dokládá aktuální výzkum, slibná idea funguje více na papíře, než ve skutečnosti.
Britské pláže jsou plné zmrzlých mořských živočichů8.3.2018 11:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pobřeží Velké Británie teď rozhodně neláká k procházkám. Důvodem je nejen nezvykle chladné počasí, ale také masa vyplavených těl mořských živočichů, kteří uhynuli v důsledku mrazu. Referuje o tom například Guardian.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00 Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00
Hotelbusem po Francii (Přednášky a diskuse, Praha 9 ) reklama |