Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Zalévat zahradu pitnou vodou nám přišlo nesmyslné, vysvětlují manželé Vlčkovi, proč se pustili do zachytávání dešťové vody u svého bytového domu v Podolí. Takové opatření u bytových domů není právě obvyklé, ale ukázalo se jako potřebné pro rekonstrukci domovní zahrady. Ke dvěma dešťovým svodům ve vnitrobloku tak přibyly čtyři IBC kontejnery. Voda z nich bude základem pro plánovanou proměnu zahrady. 
 Svést dešťovou vodu z okapu do podzemní nádrže, to jde vcelku snadno udělat u jakéhokoliv rodinného domu. Ale v historickém centru města je to o mnoho složitější. Je tu ale případ, kdy to jde. Když se chce. 
 Jsem už dříve narozená a pamatuju vodné za 40 haléřů a stočné za 20. Za kubík. 
 Koronavirus ani politická situace mě zdaleka nezneklidňují tolik, jako jiný vážný problém. Sucho. 
 Bydlím v bytovém domě, kde všech 22 bytů používá na splachování záchodů přečištěnou vodu z našich koupelen. Této šedé vody je dostatek, takže v případě potřeby bychom ji mohli využívat i na zalévání stromů a keřů. 
 Nedostatek vody na zalévání může potkat kdekoho, kdo má zahradu a něco na ní pěstuje. Pokud několik týdnů neprší a sudy pod okapem už jsou vyčerpané, začnou se na mysl vkrádat myšlenky, kde vzít vodu na zalévání. A pokud bydlíte u řeky nebo u potoka, je logické, že vás napadne nabrat si vodu tam. 
 Loni na podzim se mi podařilo v našem malém bytovém domě prosadit pořízení designové 350 litrové nádoby na dešťovou vodu. A těšil jsem se na to, jak díky ní budeme zalévat nově vysazené stromy na společném pozemku. Zalévat stromy pitnou vodou z vodovodu mi totiž přišlo lehce dekadentní. 
 Relativní pohodlí vlastního domova není špatné místo pro karanténu. Dokud tedy všechno funguje, jak má. Domácnosti v amerických a britských městech teď ale zažívají nepříjemné chvíle, protože rapidně přibývá poruch kanalizace. Mohou za to odpady, kterých se teď lidé zbavují toaletou. Upozorňuje na to New York Times i regionální deníky SkyNews. 
 „Kubík vody stojí přibližně stejně jako hamburger,“ říká ekoporadce Mirek Lupač z Agentury Koniklec. Lidé podle něho pak necítí skoro žádnou ekonomickou motivaci k tomu, aby s touto strategickou surovinou nějak šetřili. Naštěstí tu jsou i motivace jiné. 
 Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci domu, je vaší zákonnou povinností postarat se o dešťovou vodu na vašem pozemku. V dnešních klimatických podmínkách by mělo být povinností každého dešťovou vodu na svém pozemku maximálně využít, zadržet a neodvádět ji kanalizací pryč. Jedním z praktických a zároveň estetických řešení je vybudování jezírka živeného ze srážkových vod. 
|
|