Zprávy / KlimaBritský král nepojede po radě premiérky Trussové na klimatickou konferenci COP27 Aktualizováno2.10.2022 16:00
(ČTK)
Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, chtěl na mezinárodním sjezdu pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové, napsal list The Times. Neúčast britského panovníka na klimatické konferenci potvrdil i Buckinghamský palác, uvedla BBC.
Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo velké množství metanu, tvrdí vědci30.9.2022 15:10
(ČTK)
Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu velké množství metanu, který je významným skleníkovým plynem. Podle prvních odhadů se jedná o množství srovnatelné s ročními emisemi metanu města o velikosti Paříže. Informovala o tom pozorovací síť emisí skleníkových plynů ICOS. Podle norských badatelů se nad poškozeným plynovodem vytvořil metanový oblak, který se zřejmě v příštích dnech posune na sever.
MŽP schválilo dalších 800 milionů korun pro obce a kraje na projekty hospodaření s vodou či energiemi30.9.2022 11:24 | PRAHA
(ČTK)
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) schválila dalších 800 milionů korun na projekty obcí a krajů, které je použijí na energetické úspory u svých budov, na lepší hospodaření s vodou nebo rozvoj elektromobility. Dotace je rozdělena mezi 200 projektů a většina peněz pochází z Národního plánu obnovy. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu.
Ekologické organizace: MŽP podpořilo návrhy na úpravy zemědělských dotací30.9.2022 01:09 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního (MŽP) prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke strategickému plánu zemědělských dotací na další období mezi lety 2023 až 2027. Připojilo k němu připomínky, které může ministerstvo zemědělství do finální podoby plánu zapracovat před tím, než ho předloží ke schválení vládě. Hnutí Duha upozornilo na to, že požadavky MŽP se shodují s připomínkami ekologických organizací, které upozorňují na to, že bez přísnější ochrany biodiverzity v krajině vláda nemůže splnit svůj programový cíl vyčlenit do roku 2030 desetinu zemědělské půdy pro meze, remízky nebo nesečená místa na loukách.
Nová komise pro sucho bude moci omezit nakládání s vodou nebo průtok řek30.9.2022 00:47 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvem životního prostředí založilo Ústřední komisi pro sucho, která má koordinovat práci krajů v obdobích mimořádného sucha. Jejím úkolem bude koordinovat opatření v krajích, když bude moci například omezit nakládání s vodami, rozhodnout o zvýšení průtoku, či naopak o zadržení vody, informovalo ministerstvo zemědělství.
Ledovce ve Švýcarsku se letos vinou oteplování zmenšily nejvíce za 100 let29.9.2022 01:04
(ČTK)
Ledovce ve Švýcarsku se letos vinou globálních změn klimatu zmenšily nejvíce za posledních 100 let, co se provádí pravidelné měření. Odtály tři kubické kilometry ledu, celkově se ledovce za jediný rok zmenšily o šest procent. Ve své aktualizované zprávě o tom informovala švýcarská akademie věd. Podle vědců se úbytek o dvě procenta objemu ročně považuje už za extrémní.
MŽP podpoří elektromobilitu, do dobíjecí infrastruktury dá pět miliard lorun29.9.2022 00:34 | MLADÁ BOLESLAV
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří rychlejší schvalování zákonů pro bezemisní a nízkoemisní výrobu, prodej elektroaut a dotace na výstavbu dobíjecích stanic. Takzvaných rychlonabíjecích stanic (HPC) by mělo v Česku vzniknout do roku 2025 až 800, stát chce do nabíjecí infrastruktury pro elektromobily v nejbližších letech investovat zhruba pět miliard korun. Memorandum o porozumění mezi MŽP a společností Škoda Auto, které zavazuje ke snížení zátěže životního prostředí a zvýšení udržitelnosti průmyslové výroby, dnes podepsali ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a členové představenstva automobilky Michael Oeljeklaus a Martin Jahn.
Omezení používání zahradních hadic na jihu Anglie potrvá do příštího roku29.9.2022 00:15 | LONDÝN
(ČTK)
Na výsypkách na severu Francie se díky globálnímu oteplování pěstuje víno28.9.2022 01:07 | Pas-de-Calais
(ČTK)
Sucho v Keni zabíjí ohrožená divoká zvířata, postihuje zebry i slony27.9.2022 13:34 | NAIROBI
(ČTK)
Nejhorší sucho v Keni za posledních čtyřicet let zabilo za tři měsíce téměř dvě procenta nejvzácnějších zeber na světě a 25krát více slonů než obvykle. Proslulá keňská divoká zvířata přicházejí o běžné zdroje potravy a dostávají se do smrtelných konfliktů s lidmi, když se v zoufalém hledání obživy potulují po okrajích měst a vesnic, uvedla agentura Reuters. Bez opatření nebo v případě, že nepřijde období dešťů, mohou zvířata v mnoha částech východoafrické země čelit existenční krizi, tvrdí ochránci přírody.
Německo přišlo o jeden z pěti ledovců, už nesplňoval definici27.9.2022 01:18
(ČTK)
Německé ledovce ustupují mnohem rychleji, než vědci ještě nedávno předpokládali. O status ledovce nyní přišla jižní část Schneeferneru v Bavorských Alpách. Neodpovídá už totiž definici "samostatně se pohybující masy ledu", oznámila ve své zprávě Bavorská akademie věd. V zemi nyní zbývají už jen čtyři ledovce, které jsou rovněž ohroženy táním, uvedla agentura DPA.
Timmermans: Když přesvědčíme o Zelené dohodě Čechy, tak všechny Aktualizováno26.9.2022 12:33 | PRAHA
(ČTK)
Zelená ekonomika přináší více pracovních míst, ale bude potřeba zajistit spravedlivou transformaci. Místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans to řekl na dnešním Green Deal summitu v Praze. Dodal, že pokud se podaří o výhodnosti Zelené dohody přesvědčit Čechy, může pak přesvědčit všechny. Kvůli akci se dnes před budovou v Mikulandské ulici, kde se summit konal, uskutečnily protesty. Byly poklidné.
Šéf Světové banky odmítá rezignovat, tvrdí, že klimatické změny nepopírá26.9.2022 00:53
(ČTK)
Šéf Světové banky (SB) David Malpass v pátek uvedl, že neodstoupí ze své funkce kvůli svým výrokům ohledně klimatických změn. Malpass se ocitl pod kritikou kvůli své vyhýbavé odpovědi na otázku, zda spalování fosilních paliv přispívá k oteplování planety, uvedla agentura AP. V rozhovoru pro server Politico Malpass uvedl, že nepopírá, že za změny klimatu mohou lidské aktivity.
Papež si posteskl, že starší generace nevědí, jak chránit planetu a zajistit mír25.9.2022 01:32 | ASSISI
(ČTK)
Papež František během návštěvy italského Assisi, rodiště jeho jmenovce svatého Františka, vyzval k "odvaze" opustit fosilní paliva. Posteskl si rovněž, že starší generace nevědí, jak ochránit planetu a zajistit mír, uvedla agentura AP. Zakladatel františkánského řádu František z Assisi je patronem chudých, zvířat a přírody.
Česko zaostává v budování chytrých digitálních měst, ukázal průzkum23.9.2022 01:40
(ČTK)
Česká republika v Evropě zaostává v zavádění takzvaných chytrých měst, která využívají digitální, informační a komunikační technologie za účelem efektivnějšího využití své infrastruktury a snížení spotřeby energií. S jedním rozvinutým chytrým městem se umístila na posledním místě v porovnání deseti evropských zemí. Vyplývá to ze studie společnosti Opinion Matters pro Vodafone.
Šanghajská organizace pro spolupráci vyzvala k rovnováze mezi ekologií a hospodářským rozvojem22.9.2022 10:17 | SAMARKAND
(ČTK)
Představitelé členských zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) vyzvali minulý týden k rovnováze mezi snižováním emisí a poskytováním prostoru pro chudší státy, aby mohly dohnat ekonomicky vyspělé země. SCO zahrnuje například Čínu, Indii a Rusko, jež patří mezi největší producenty emisí na světě, napsala agentura Reuters.
Odborníci na energetiku se neshodnou na otázce rychlosti dekarbonizace22.9.2022 01:06 | BRNO
(ČTK)
Odborníci na energetiku se neshodnou na otázce rychlosti dekarbonizace. Někteří míní, že se tempo odchodu od uhlí zpomalí, jiní očekávají plnění cílů tzv. Zelené dohody (Green Dealu). Podle Michala Macenauera z poradenské firmy pro energetiku EGÚ Brno přeměna energetiky z fosilní na udržitelnou bude delší, než si EU naplánovala. Od plánu rychlé dekarbonizace se ustoupí kvůli sociálním dopadům, řekl na brněnské konferenci Energetika 2022. Oponoval mu ekonom společnosti ČEZ Pavel Řežábek a připomněl, že žádná významná politická síla nevystoupila proti cílům uhlíkové neutrality a proměny energetiky.
Polovina lidí z ČR se bojí, že přechod k udržitelné ekonomice posílí chudobu21.9.2022 10:59 | PRAHA
(ČTK)
Téměř polovina lidí z Česka se obává toho, že přechod k udržitelné ekonomice povede ke zchudnutí země. Jen 11 procent si myslí, že ví dost o plánu na ekologické a udržitelné unijní hospodářství, takzvané Zelené dohodě pro Evropu. Třetina lidí o ní neví skoro nic. Stejný podíl dotázaných míní, že Zelená dohoda bude pro Česko přínosem. Vyplývá to z průzkumu, který provedly Ústav empirických výzkumů STEM a agentura Institut 2050.
MPO chce podpořit stavby větrných či vodních elektráren a bioplynek, poprvé vyhlásilo aukce21.9.2022 10:54 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Soutěžit o ni mohou projekty bioplynových stanic, větrných elektráren a malých vodních elektráren. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Informovalo o tom na svém webu. Aukce na výkup elektřiny z fotovoltaických zdrojů umožnila novela zákona o podporovaných zdrojích energie.
Festival Ekofilm představí v Brně 25 dokumentů z 15 zemí, nejvíce z ČR a Německa21.9.2022 10:50 | BRNO
(ČTK)
Letošní 48. ročník festivalu Ekofilm představí v Brně 25 dokumentů z 15 zemí, nejvíce z ČR a Německa. Soutěžní pětadvacítku vybral dramaturgický tým z 243 přihlášených snímků. Nejstarší environmentální filmový festival v Evropě se uskuteční od 12. do 15. října. Loni získal hlavní cenu polský snímek Velryba z Lorina režiséra Macieje Cuskeho.
Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny21.9.2022 01:18 | BRUSEL
(ČTK)
Členské státy Evropské unie by mohly stanovovat vyšší příjmové stropy pro elektrárny, které prokáží, že jejich výrobní náklady přesahují strop ve výši 180 eur (zhruba 4400 Kč) za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Evropskou komisí. Vyplývá to z kompromisního návrhu připraveného Českou republikou, ke kterému získaly přístup německý list Süddeutsche Zeitung a agentura Reuters. Návrh má zajistit, aby tyto elektrárny zůstaly v provozu.
Tropická bouře Nanmadol se prohnala nad Japonskem20.9.2022 10:16 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Japonsko se průměrně každý rok potýká se 14 tajfuny. Ten poslední, pojmenovaný Nanmadol, je v pořadí už sedmnáctý. I když už nyní degradoval na tropickou bouři a nepředstavuje riziko, svou silou, rychlostí poryvů větru a úhrnem srážek byl mimořádný. Doporučení k vyhledání úkrytu kvůli němu obdrželo 9 milionů lidí.
Studie: Firmy ignorující opatření stran klimatu mohou ztratit čtvrtinu hodnoty20.9.2022 10:02 | PRAHA
(ČTK)
Přední zemědělské a potravinářské firmy by mohly do roku 2030 ztratit až čtvrtinu hodnoty, pokud se nepřizpůsobí novým vládním požadavkům a chování spotřebitelů v souvislosti se změnami klimatu. Vyplývá to ze studie vydané v rámci kampaně Race to Zero, kterou zaštiťuje OSN. Na dílčí výsledky výzkumu dnes ještě před zveřejněním upozornila agentura Reuters.
Ekologické organizace zahájily právní kroky kvůli postoji EU k jaderné energetice a plynu19.9.2022 15:50
(ČTK)
Greenpeace a další ekologické organizace zahájily právní kroky proti Evropské komisi kvůli rozhodnutí zařadit jadernou energii a zemní plyn mezi takzvané zelené investice. Tvrdí, že Evropská unie tímto postupem porušuje své vlastní klimatické zákony. Podle ekologických organizací v důsledku tohoto kroku hrozí přesměrování investic do fosilních paliv namísto obnovitelných zdrojů energie. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Tak typická mlha nad San Franciskem už není to, co bývala19.9.2022 09:40 | SAN FRANCISCO
(ČTK)
Každé léto určuje život v kalifornském průlivu Golden Gate mlha. Zajímají se o ni námořníci, vědci, obyvatelé San Franciska, zahradníci, natěrači mostu Golden Gate i realitní makléři. V poslední době debatují o tom, zda mlhy neubývá. Ale jak argumentovat o něčem, co je tak pomíjivé a nestálé jako mlha nad Sanfranciským zálivem? Bez ní však bude chybět vlhkost, která udržuje v době sucha při životě stromy a další rostliny, píše The New York Times.
ČEZ v Německu vybuduje větrnou farmu, získal provozní podporu19.9.2022 09:39
(ČTK)
Skupina ČEZ vybuduje v Německu takzvanou větrnou farmu o výkonu 11,4 MW, stavět se začne na začátku příštího roku. Podle harmonogramu má být větrný park připraven pro připojení do sítě na konci roku 2023, informovala mluvčí ČEZ Barbora Peterová. Projekt Datteln také získal v německé aukci větrných elektráren na pevnině provozní podporu 58,7 eura (asi 1440 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cenu výstavby firma neuvedla.
Jihomoravský kraj dává druhým rokem 20 milionů na boj proti suchu19.9.2022 09:36 | BRNO
(ČTK)
Jihomoravský kraj letos dává druhým rokem 20 milionů korun na boj proti suchu. Už v první půli roku rozdělil 102 žadatelům přes devět milionů a nyní dá více než čtyři miliony dalším 23 žadatelům z řad obcí a měst, uvedl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Potvrdit to ještě musí zářijové zastupitelstvo. V roce 2017 bylo na boj se suchem vydáno přes pět milionů korun a postupně se peníze navyšovaly. V roce 2020 to bylo osm milionů a loni se podpora více než zdvojnásobila.
Tání největšího ledového příkrovu světa by mohlo způsobit téměř půlmetrové zvýšení hladiny moří19.9.2022 01:44 | TOKIO
(ČTK)
Komora OZE chce urychlit a zjednodušit stavbu obnovitelných zdrojů energie19.9.2022 01:15 | PRAHA
(ČTK)
Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) navrhuje novelu energetického a stavebního zákona. Hlavním cílem má být zrychlení a zjednodušení stavby obnovitelných zdrojů energie. Navrhovaná opatření předala Komora OZE ministerstvům průmyslu a obchodu, ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu životního prostředí.
Irští farmáři tvrdí, že musí kvůli klimatickým cílům vybíjet krávy18.9.2022 01:00 | DUBLIN
(ČTK)
Irská vláda plánuje do roku 2030 snížit emise ze zemědělství o 25 procent. Farmáři v Irsku chovají přes 7,3 milionu kusů dobytka, což je více, než je v této zemi obyvatel. Zemědělství ale výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů, a tak se místní chovatelé obávají, že kvůli snaze splnit přísné normy zbankrotují nebo budou muset začít vybíjet stáda, píše The Guardian.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojů22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpořísouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00
Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |