Zprávy / KlimaNejvětší větrná elektrárna na moři Hornsea 2 u Británie je v plném provozu1.9.2022 09:00
(ČTK)
Větrná elektrárna Hornsea 2, která je největší větrnou farmou na moři na světě, už je v plném provozu. Celkem 165 větrných turbín se nachází v Severním moři, zhruba 89 kilometrů od pobřeží anglického hrabství Yorkshire, a je schopno zajistit elektřinu pro 1,4 milionu britských domácností. Provozovatel zařízení o tom informoval v tiskové zprávě.
Mohutné vlny evoluce plazů souvisí s klimatickými změnami, uvádí studie1.9.2022 01:10 | WASHINGTON
(ČTK)
Klimatické změny v minulosti vyvolaly mohutné vlny v evoluci plazů. Podle společné studie Harvardovy univerzity, univerzity v Albertě a muzea přírodní historie v Severní Karolíně rychlý vývoj plazů koreluje s klimatickými změnami. Studii zveřejnil odborný časopis Science Advances.
Plány na plovoucí terminály na zkapalněný plyn v EU vyvolávají obavy o klima31.8.2022 14:51 | BRUSEL
(ČTK)
S blížící se zimou evropské země hledají náhradu za zemní plyn, který původně nakupovaly z Ruska. Jedním z krátkodobých řešení je zhruba 20 plovoucích terminálů, které by přijímaly zkapalněný zemní plyn (LNG) z jiných zemí. Tento plán však vyvolal rozpačitou reakci vědců, kteří se obávají dlouhodobých dopadů na životní prostředí, uvedla agentura AP.
Země sousedící s Baltským mořem chtějí výrazně zvýšit výrobu větrné energie31.8.2022 11:31 | RÖNNE
(ČTK)
Členské země Evropské unie sousedící s Baltským mořem se dohodly, že do roku 2030 zvýší kapacitu větrných elektráren v tomto moři na sedminásobek, tedy na zhruba 20 gigawattů. Chtějí se tak zbavit závislosti na dodávkách fosilních paliv z Ruska. Uvedla to podle agentury AFP dánská premiérka Mette Frederiksenová na dnešním energetickém summitu v Kodani, kterého se zúčastnili představitelé Dánska, Německa, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Finska a Švédska.
Vysocí představitelé G20 jednají na Bali o klimatických problémech31.8.2022 11:23 | JAKARTA
(ČTK)
Vysocí představitelé velkých světových ekonomik G20 se dnes sešli na jednání o klimatu na ostrově Bali. Hostitelská Indonésie na úvod jednodenního setkání varovala, že pokud nebude svět schopný spolupracovat při snižování emisí, planeta se posune směrem k "neprobádanému území", napsala agentura Reuters.
Šéfka Evropské komise odmítla pozastavení systému obchodování s emisními povolenkami31.8.2022 00:51 | RÖNNE
(ČTK)
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny. Informovala o tom agentura Reuters. Ceny elektřiny letos tlačí vzhůru zdražování plynu, které je důsledkem ruské války proti Ukrajině.
V americkém Jacksonu je přes 150 000 lidí už několik dní bez pitné vody31.8.2022 00:29 | JACKSON
(ČTK)
Obyvatele města Jackson v americkém státě Mississippi již několik několik dní trápí akutní nedostatek pitné i užitkové vody. Rozvody ve městě byly již dříve ve špatném stavu, teď je navíc poškodily záplavy a nápor přestává snášet i místní úpravna vody, napsal deník The New York Times (NYT). Správa města se tak pokouší balenou vodou zásobovat okolo 150 000 obyvatel a důrazně nedoporučuje pít vodu z kohoutku.
Síkela: Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, mimořádná rada bude 9. září29.8.2022 17:34 | PRAHA
(ČTK)
Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. Svolal ji ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat. Evropa podle něj musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, rada bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Stanovení maximální ceny plynu je podle něj funkční a méně nákladné řešení, které by mělo srazit ceny elektřiny dolů.
Státy se neshodly na dohodě o ochraně oceánů, jednání prý ale pokročila29.8.2022 02:01 | NEW YORK
(ČTK)
Státy se na konferenci OSN neshodly na dohodě o ochraně oceánů, uvedla agentura AFP. O dohodě, jež má regulovat využívání zdrojů v oceánech a posílit ochranu životního prostředí, se jedná na různých úrovních už 15 let. Poslední konference ale zaznamenala výrazný pokrok, shodují se diplomaté a nevládní organizace. Na uzavření dohody velmi naléhají ekologové, kteří poukazují, že jen jedno procento oceánů mimo národních jurisdikcí má nějaký stupeň ochrany.
Analytici: Rusko spaluje značné objemy plynu, který by jinak šel do Německa29.8.2022 01:45 | MOSKVA/LONDÝN
(ČTK)
Rusko nyní spaluje obrovské množství zemního plynu, denně odhadem za deset milionů dolarů (asi 247 milionů Kč). Ukazuje to analýza expertů, na kterou se odvolává britská stanice BBC. Podle odborníků jde o plyn, který by za jiných okolností směřoval do Německa. Vědci mají obavy, že takové množství škodlivých uhlíkových emisí může urychlit tání ledovců v Arktidě.
Klimatická krize ohrožuje motýly a včely, a tím i třetinu našich potravin28.8.2022 02:04 | WASHINGTON
(ČTK)
Více než polovina druhů netopýrů ve Spojených státech je na seznamu ohrožených druhů, populace včel se zmenšuje a vědci nedávno oznámili, že monarcha stěhovavý, motýl z čeledi babočkovitých, je nebezpečně blízko vyhynutí. Všichni tito živočichové jsou přitom významní opylovači, bez nichž by ovoce, zelenina a další rostliny zůstaly neopylené, což by zásadně ohrozilo potravinové zásoby na světě, uvedl web CNN.
Horké a suché léto ve Francii uspíšilo sklizeň hroznů na šampaňské o dva týdny28.8.2022 00:06 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Spolek klimatická žaloba chce, aby stát dodržoval uhlíkový rozpočet27.8.2022 01:41 | PRAHA
(ČTK)
Spolek Klimatická žaloba ČR chce, aby stát dodržoval takzvaný národní uhlíkový rozpočet. Podal proto kasační žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Na twitteru o tom informoval zástupce spolku Martin Abel. Soudy už jednou spolku vyhověly. Pražský městský soud v červnu rozhodl, že ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy zasáhla do práv spolku a dalších žalobců tím, že nestanovila konkrétní zmírňující opatření k dostatečnému snižování skleníkových emisí. Proti tomuto rozsudku naopak podala kasační stížnost všechna čtyři ministerstva.
Průzkum: Tři čtvrtiny českých investorů chtějí investovat jen do zelených firem26.8.2022 01:08
(ČTK)
Téměř tři čtvrtiny českých investorů při svém rozhodování o investicích přihlížejí k tomu, jak firmy řeší environmentální a sociální dopady svého podnikání (takzvané ESG). Jsou ještě přísnější než společnosti ve světě. Vyplývá to z průzkumu mezi českými firmami, který vypracovaly PwC ČR, Asociace pro kapitálový trh (AKAT) ČR a CFA Society Czech Republic. Investoři podle nich připouští, že se raději vzdají části svého zisku, než aby investovali do firmy bez udržitelného konceptu.
Ministerstvo zemědělství dá v příštích 10 letech 15 miliard korun na výzkum udržitelné produkce25.8.2022 08:21 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo zemědělství (MZe) dá v příštích deseti letech zhruba 15 miliard korun na výzkum a vývoj, který se zaměří na globální změny v biosféře, ekologické zemědělství a inovace. Vědci z oboru zemědělství, potravinářství, vodního hospodářství a lesnictví by se měli zabývat například udržitelnou produkcí potravin nebo stavem půdy, vody a lesů. Vyplývá to z Koncepce výzkumu a vývoje a inovací MZe, který projednala vláda.
Nynější sucho v Evropě je podle expertů EU patrně nejhorší za 500 let24.8.2022 00:54 | BRUSEL
(ČTK)
Zelenají ropné společnosti v Texasu? Ne, jen těží z podpory OZE23.8.2022 07:52 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Texas patří k těm americkým státům, které intenzivně podporují těžbu ropy a zemního plynu. Ale zrovna tak aktivně rozvíjí sektor obnovitelných zdrojů energie. Je 2. největším národním producentem OZE a čtvrtina elektřiny větrných elektráren v celých USA vznikne právě zde. Jak to? Dotační schémata a daňové úlevy, zaměřené na podporu OZE, totiž pomáhají ropným společnostem udržet se v byznysu.
Švýcarské ledovce už se zmenšily o polovinu, nyní podle vědců tají rychleji23.8.2022 07:51 | ŽENEVA
(ČTK)
Čína předpokládá, že se v zemi letos prodá rekordních šest milionů elektromobilů22.8.2022 14:34 | PEKING
(ČTK)
Prodej elektromobilů v Číně letos dosáhne rekordních šesti milionů, poptávka po ekologičtějších autech tam prudce roste. Oznámil to Čínský svaz osobních automobilů (CPCA), který tak zvýšil výhled z původních 5,5 milionu. Dodávky vozidel s alternativním pohonem, označovaných jako NEV (New Energy Vehicles), se podle svazu v červenci více než zdvojnásobily asi na 486 000 aut. To představovalo podíl 26,7 procent na trhu s novými automobily. Celkový prodej osobních aut meziročně vzrostl o 20 procent na 1,84 milionu.
Světové řeky vysychají, napsala CNN a zveřejnila srovnávací satelitní snímky22.8.2022 13:03 | WASHINGTON
(ČTK)
Bolestivý nedostatek deště a neúprosné vlny veder způsobují vysychání řek ve Spojených státech, Evropě, Asii i na Blízkém východě. Běžným jevem se stávají obnažené části koryt řek a některé toky jsou tak vyschlé, že jsou prakticky nesplavné. Klimatická krize způsobená lidskou činností podporuje extrémní počasí po celém světě, což má dopad nejen na řeky, ale také na lidi, kteří jsou na nich závislí - ať už kvůli pitné vodě, zavlažování plodin, energii nebo přepravě zboží. Na svém webu to napsala stanice CNN a přiložila srovnávací satelitní snímky šesti řek zachycených z vesmíru.
Vesnička Němčovice na Rokycansku spoří kořenovou čistírnou a tepelnými čerpadly22.8.2022 12:59 | NĚMČOVICE
(ČTK)
Malá obec Němčovice na Rokycansku spoří energie kořenovou čistírnou a tepelnými čerpadly. Zástupci vesnice jsou rádi, že před lety, když byly vysoké dotace na plynofikace, obec k zemnímu plynu nepřistoupila. Přesto očekávají, že se lidé kvůli drahým energiím začnou vracet k topení pevnými palivy, u nichž stát posunul přísné emisní normy i sankce o dva roky. ČTK to řekl starosta Karel Ferschmann (SNK, BEZPP), za jehož dvacetiletou éru se obec rozrostla z 90 na 210 obyvatel.
Analytici: Úrodu rýže ohrožuje špatné počasí, její cena může zvýšit inflaci22.8.2022 11:54
(ČTK)
Nepříznivé počasí v mnoha asijských zemích, kde se pěstuje rýže, ohrožuje úrodu této klíčové plodiny. Upozorňují na to analytici, kteří sledují trh potravinářských komodit. Podle nich mohou tyto problémy přispět k dalšímu růstu už tak vysoké inflace. Počasí ohrožuje také úrodu rýže v Indii, která je největším světovým exportérem.
Ovce a kozy chrání svým apetitem Barcelonu před požáry21.8.2022 02:22 | MADRID
(ČTK)
Nejnovější barcelonští hasiči nemají sirény, ale zvonky a jsou vybaveni sžíravým apetitem. V největším veřejném parku v Barceloně se vedle pěších turistů a cyklistů začala procházet také čtyřnohá brigáda složená z 290 ovcí a koz. Má jediný úkol: sežrat co nejvíce vegetace, píše The Guardian.
Klimatický stres může u čmeláků způsobit asymetrii křídel, zjistili vědci21.8.2022 01:33 | LONDÝN
(ČTK)
Vědci zkoumající dochované exempláře hmyzu zjistili, že čmeláci jsou v posledním století stále více stresováni změnami klimatu. Když je hmyz během života vystaven stresu, narostou mu asymetrická křídla a tato asymetrie byla tím výraznější, čím bylo v daných letech teplejší a vlhčí počasí, zjistili vědci. O závěrech studie zveřejněné v odborném časopise Journal of Animal Ecology informoval server The Guardian.
Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají naplavené dřevo z arktického pobřeží20.8.2022 00:41 | BRNO
(ČTK)
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají dopady klimatické změny na množství naplaveného dřeva na arktickém pobřeží. Vzorky dřeva odebrali dendrochronologové v Norsku, na Islandu, Špicberkách nebo v Grónsku. Ze vzorků budou určovat jednotlivé druhy dřeva, zjišťovat jeho stáří i místo, odkud dřevo připlulo.
Nadace prince Williama investuje do banky napojené na fosilní paliva19.8.2022 17:47 | LONDÝN
(ČTK)
Britská Královská nadace na ochranu přírody založená princem Williamem se stále nezbavila investice do banky, která je jedním z největších světových podporovatelů fosilních paliv. Informovala o tom agentura AP. William je druhý nástupce v pořadí na britský trůn a také patronem soutěže The Earthshot Prize, kterou charita zaštiťuje.
Světlo a čisté energie pro Afriku? Místo růstu mohou vést k exploataci lidí a vyšší zadluženosti19.8.2022 06:38 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pozvednout až 600 milionů lidí z existenční bídy, dát jim šanci na lepší a důstojnější život. Takový je v pořadí 7. cíl Udržitelného růstu podle OSN. K jeho naplnění má vést cesta skrze zajištění cenově dostupné, spolehlivé, udržitelné a moderní energie pro všechny. Aktuální rešeršní studie na příkladu z Afriky zkoumá, jak se to zatím daří.
Požáry letos v Evropské unii zničily 700 000 hektarů lesů19.8.2022 01:43 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně19.8.2022 01:24 | VARŠAVA/BERLÍN
(ČTK)
Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.
Slovensko zasáhlo sucho, postihlo i zemědělce a některé obce18.8.2022 23:25 | BRATISLAVA
(ČTK)
Výrazné sucho zasáhlo čtvrtinu území Slovenska, deště na konci července nevyrovnaly nedostatek srážek. Suché počasí poznačí úrodu zemědělských plodin a farmáři budou mít méně krmiva pro hospodářská zvířata, uvedli slovenští meteorologové a zástupci zemědělců. Nedostatek pitné vody zase postihl několik obcí. Suchu čelí i řada dalších zemí včetně Česka.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |