Zprávy / KlimaTuňáci lovení v Japonsku jsou stále tlustší, zřejmě v důsledku oteplování vody16.7.2022 01:26 | TOKIO
(ČTK)
Ve francouzském kaňonu Verdon letos sucho poznamená vodáky i plavce16.7.2022 00:57 | Saint-André-les-Alpes (Francie)
(ČTK)
Řeku Verdon na jihu Francie obvykle v létě brázdí vodáci v raftech, horské jezero Castillon zase láká plavce nebo k jízdě na šlapadlech. Letos je ale všechno jinak, kvůli nedostatku vody musí obě oblíbené lokality turisty odmítat. O dopadech klimatických změn na cestovní ruch ve Francii píše agentura AFP.
Evropská komise schválila miliardy na podporu vodíkového průmyslu15.7.2022 16:17 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) dnes schválila na podporu vodíkového průmyslu až 5,4 miliardy eur (133 miliard Kč). Komise doufá, že tak podpoří evropskou ekonomiku i její konkurenceschopnost. Projekt společně financují Francie, Německo a dalších 13 zemí EU, včetně České republiky a Slovenska.
Na Novoborsku platí kvůli suchu zákaz odběru vody z potoků15.7.2022 11:04 | NOVÝ BOR
(ČTK)
Zákaz odběru povrchových vod platí kvůli suchu od čtvrtka na Novoborsku. Vodu nelze odebírat zejména z Boberského potoka, Rousínovského potoka, Svitávky a Šporky, vyplývá z rozhodnutí novoborského městského úřadu.
Německo rok po ničivých povodních hledá udržitelnou budoucnost regionů15.7.2022 01:01 | BERLÍN
(ČTK)
Německo si připomíná rok od ničivých povodní, které zejména na západě země zpustošily celé regiony a které si vyžádaly přes 180 obětí. Následky povodní jsou a ještě dlouho budou viditelné, v oblastech se navíc diskutuje, co má smysl obnovovat a jak se podobným přírodním katastrofám bránit. Zatímco někteří mají z budoucnosti obavy, jiní hovoří o přeměně zničených regionů ve vzorové oblasti.
Timmermans v Praze apeloval na jednotu států EU v klimatických otázkách14.7.2022 13:42 | PRAHA
(ČTK)
Na jednotu členských států Evropské unie v klimatických otázkách dnes v Praze apeloval místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Novinářům při příchodu na druhý den zasedání ministrů životního prostředí EU řekl, že při možné energetické krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu je nutné zrychlit využívání obnovitelných zdrojů energie. Apeloval také na solidaritu v zásobování plynem.
Ukrajinský ministr Strilec: Obnova přírody v zemi bude trvat desítky let13.7.2022 18:03 | PRAHA
(ČTK)
Bude trvat desítky let, než se ukrajinská příroda po ruské invazi vrátí do své původní podoby, řekl před zasedáním ministrů životního prostředí členských zemí EU v Praze ukrajinský ministr Ruslan Strilec. Ukrajina už podle něj analyzuje škody a připravuje plán obnovy, který začne realizovat po válce.
Hubáčková: ČR by po válce mohla kvůli ekologii vyslat organizace na Ukrajinu13.7.2022 16:47 | PRAHA
(ČTK)
Česko by po válce mohlo na Ukrajinu vyslat zástupce odborných organizací na pomoc v souvislosti s ekologickými škodami. Novinářům to řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) před zasedáním ministrů EU v Praze, kterého se zúčastní i ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec.
Zmocněnci: Ministři pro ekologii v Praze projednají téma klimatu a biodiverzity13.7.2022 01:03 | PRAHA
(ČTK)
Najít kompromis k unijnímu mandátu pro listopadovou konferenci OSN o změně klimatu (COP 27) v Egyptě a prosincovou konferenci o biodiverzitě v Montrealu patří k hlavním úkolům neformálního zasedání ministrů životního prostředí EU, které se ve středu a ve čtvrtek uskuteční v Praze. Čeští zástupci chtějí v debatách klást důraz na propojení diskusí o ochraně klimatu a biodiverzitě. Na setkání s médii v Praze to řekli Jan Dusík a Ladislav Miko, kteří jsou zmocněnci pro jednání o životním prostředí v období českého předsednictví Radě EU. Na konferenci se také bude jednat o pomoci Ukrajině s dopady války na životní prostředí. Dusík je náměstkem ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL), Miko působí jako její poradce.
Rozvoj aut s vodíkovým pohonem je zatím omezen nedostatkem dobíjecích stanic13.7.2022 01:00 | OSTRAVA
(ČTK)
Vodík je považován za ekologické palivo budoucnosti a stále více se uplatňuje v dopravě. Vozidla na vodík jsou alternativou ke klasickým elektromobilům, které využívají velké bateriové články. Vozidla vybavená vodíkovým palivovým článkem jsou elektrická vozidla, která generují elektrickou energii z palivových článků. Využitím vodíkových článků se zvyšuje dojezd vozů a zkracuje doba dobíjení z hodin řádově na minuty, což je srovnatelné s běžným tankováním benzinu nebo nafty. Vodíkový pohon se uplatňuje také v autobusech a nákladních automobilech.
Na Podbořansku a Žatecku platí kvůli suchu zákaz odběru vody z potoků13.7.2022 00:17
(ČTK)
V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky12.7.2022 17:47 | PEC POD SNĚŽKOU
(ČTK)
V Krkonoších v sobotu 9. července roztálo sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory. Stalo se tak o čtyři dny dříve než loni, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Odtání sněhu uspíšily deště, například v lokalitě Špindlerovky mezi 5. až 8. červencem napršelo kolem 32 litrů vody na metr čtvereční. Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle.
Papež v dopise setkání mládeže v Praze vyzval k omezení fosilních paliv i masa12.7.2022 14:12 | ŘÍM
(ČTK)
Papež František vyzval mládež, aby zvrátila sebedestruktivní sklon současného světa. Kromě omezení spotřeby fosilních paliv je podle něj vhodné omezit mimo jiné i spotřebu masa. Papež to napsal v dopise adresovaném účastníkům třídenní Evropské konference mládeže, která se do středy koná v Praze. Hlava katolické církve rovněž vyzvala mladé, aby pomohli vytvořit svět založený nikoli na soutěživosti, nýbrž na solidaritě.
Ústí řeky Pádu neohrožuje jen nedostatek srážek, ale také postup mořských vod12.7.2022 12:04 | FERRARA
(ČTK)
Oblast ústí řeky Pádu čelí v posledních týdnech nejen nízké úrovni srážek a malému průtoku řeky, ale také rychlému postupu mořské vody. Informovala o tom o víkendu britská stanice BBC. Takzvaný slaný klín ohrožuje nejen zemědělství, ale také zásobování pitnou vodou. Stav řeky je stále velmi vážný, ačkoliv v oblasti mírně pršelo, uvedla agentura ANSA.
OSN: Lidé musí při rozhodování o přírodě přestat přehlížet její pravou hodnotu12.7.2022 00:56 | BONN
(ČTK)
Pochopení skutečné hodnoty přírody je klíčem k řešení globální krize biologické rozmanitosti. Vyplývá to z rozsáhlé zprávy mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), o které informoval server BBC News. Pokud lidé chtějí zastavit úbytek přírody a přežít, musí přestat upřednostňovat krátkodobé zisky.
Ministři životního prostředí v Praze projednají pomoc Ukrajině i ochranu druhů12.7.2022 00:50 | PRAHA
(ČTK)
Ochrana přírody, adaptace na změnu klimatu či pomoc s dopady války na ukrajinské životní prostředí budou tématy neformálního zasedání ministrů životního prostředí zemí Evropské unie, které se uskuteční ve středu a čtvrtek v Praze. Jednání se zúčastní i místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans, eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius a ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec, uvedla Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí (MŽP).
Hubáčková: ČR chce skloubit klimatické cíle s koncem závislosti na ruské energii Aktualizováno11.7.2022 17:06 | BRUSEL
(ČTK)
České předsednictví Rady Evropské unie dnes zahájilo vyjednávání s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o prvních normách z klimatického balíku, s jehož pomocí chce EU splnit emisní cíle pro rok 2030. Uvedla to česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která europoslancům představila české priority pro tento půlrok v čele sedmadvacítky zemí. Předseda výboru pro životní prostředí EP Pascal Canfin prohlásil, že chce uzavřít jednání o všech normách z bezprecedentní klimatické sady do konce roku.
Portugalsko bojuje s desítkami lesních požárů, požádalo o pomoc EU11.7.2022 15:54 | LISABON
(ČTK)
Německé atomové elektrárny podle regulátora nepomohou vyřešit krizi s plynem11.7.2022 15:54 | GREIFSWALD
(ČTK)
Prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren nepomůže vyřešit stávající německou krizi s nedostatkem zemního plynu. V rozhovoru s televizí ZDF to prohlásil šéf regulační Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Klaus Müller. Uvedl, že Německo se na možné zastavení dodávek plynu z Ruska připravuje a že pomoci mohou i domácnosti hledáním úspor ve spotřebě.
Šéfové evropských výborů parlamentů se zaměřili na energie i pomoc Ukrajině11.7.2022 15:50 | PRAHA
(ČTK)
Na zajištění energetické bezpečnosti, poválečnou obnovu Ukrajiny i rozšiřování EU se zaměřila dnes v Praze konference předsedů a předsedkyň parlamentních výborů pro evropské záležitosti (COSAC). Podle šéfů výborů z jednotlivých zemí je nutná jednota EU vůči ruské agresi a další podpora bojující Ukrajiny, zapomínat by se nemělo na začleňování zemí Balkánu a také Gruzie. Celodenní akce v Senátu je součástí českého předsednictví.
V nizozemských farmářích to jen vře, bojovat s emisemi chtějí po svém, píše AP11.7.2022 12:19 | HAAG
(ČTK)
Podél nizozemských dálnic hoří balíky sena. Regály v supermarketech jsou prázdné, protože farmáři blokují distribuční centra. Pak za soumraku vytáhne policista pistoli a vystřelí na traktor. Nizozemští farmáři letos v létě projevují nespokojenost, která neustupuje. Brojí proti vládním návrhům na omezení emisí oxidů dusíku a čpavku a obávají se, že takové kroky ohrozí jejich způsob života a že by je mohly donutit ukončit zemědělskou činnost.
Medúzy mohou být i k užitku, tvrdí vědci. V historii pomohly už k několika vědeckým objevům11.7.2022 01:21 | AJACCIO
(ČTK)
Od půlky června jsou na plážích Azurového pobřeží i Korsiky vidět fialové medúzy, jejichž žahnutí je nesmírně bolestivé. Představa, že se jich dá zbavit, je klamná. Medúzy jsou na planetě 600 milionů let a byly mezi jejími prvními obyvateli. A nejsou jenom k tomu, aby trápily plavce, píše agentura AFP.
Podnik na Litoměřicku uzavřel kontrakt na dodávku zařízení pro výrobu zeleného vodíku11.7.2022 00:41 | RAČICE
(ČTK)
Senzory řídící závlahu na polích vytiskli vědci Univerzity Pardubice poprvé na dřevo9.7.2022 01:40 | PARDUBICE
(ČTK)
Nejstarší Nákupní centrum Nisa v Liberci čeká rekonstrukce, má být úspornější9.7.2022 01:01 | LIBEREC
(ČTK)
Nákupní centrum Nisa v Liberci, které je nejstarším v Libereckém kraji, čeká rekonstrukce. Skupina CPI Property Group, která ho od roku 2017 vlastní, plánuje do úprav investovat bezmála miliardu korun. Centrum dostane nový vzhled a má se také stát ekologičtějším a úspornějším, díky úprav má vzniknout i prostor pro další obchody. Rekonstruovat se bude v několika etapách tak, aby nebyl přerušen provoz. První práce už začaly, hotovo má být ve druhé polovině příštího roku, uvedl mluvčí skupiny Jakub Velen.
Jihomoravský kraj vybuduje sedm střešních solárních elektráren9.7.2022 00:31 | JIHLAVA
(ČTK)
Klimatický zátěžový test ECB ukázal, že bankám hrozí ztráty 70 miliard eur8.7.2022 16:41 | FRANKFURT NAD MOHANEM
(ČTK)
Náhlý skok cen emisních povolenek v kombinaci se záplavami a suchem způsobí největším bankám z eurozóny ztráty nejméně 70 miliard eur (1,7 bilionu Kč). Ve svém prvním velkém klimatickém zátěžovém testu to uvedla Evropská centrální banka (ECB). Zjištění nemají vliv na výši kapitálu, který banky musejí mít v letošním roce.
Letošní červen byl v Evropě druhý nejteplejší v historii, uvedl Copernicus8.7.2022 12:41
(ČTK)
Letošní červen byl druhý nejteplejší v Evropě a třetí nejteplejší ve světě od začátku měření. Uvedla to unijní služba pro monitorování atmosféry Copernicus. V Evropě byly teploty vyšší než průměr za léta 1991 až 2020. Nadprůměrné teplo bylo také na Sibiři či v Asii. Naopak v Jižní Americe teploty klesly pod dlouhodobý průměr.
Vědci představili knihu o dopadech změny klimatu i adaptacích8.7.2022 12:39 | PRAHA
(ČTK)
O vlivu klimatické změny na životní prostředí i možnostech, jak se na ni adaptovat, pojednává nová kniha, na níž spolupracovalo 45 vědců a vědkyň. Publikaci Klimatická změna - příčiny, dopady a adaptace představili včera zástupci autorského týmu v Akademii věd ČR v Praze. Přípravu knihy vedl ředitel brněnského Ústavu výzkumu globální změny AV (CzechGlobe) Michal Marek.
Až polovinu spotřeby elektřiny v Německu letos pokryly obnovitelné zdroje8.7.2022 01:32 | BERLÍN
(ČTK)
Obnovitelné zdroje energie se v Německu v letošním první pololetí podílely na spotřebě elektřiny díky příznivým klimatickým podmínkám 49 procenty. Meziročně to znamená růst o šest procentních bodů. Oznámily to Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) a Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie (ZSW). O trend se podle nich zasloužila vyšší intenzita slunečního svitu a rychlost větru.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00
Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |