Zprávy / KlimaAgentura OSN pro lodní dopravu blokuje boj proti klimatickým změnám, píše The New York Times7.6.2021 11:25 | NEW YORK
(ČTK)
Zatímco uhlíková stopa lodní dopravy dál roste, hlavní regulátor tohoto sektoru mimo pozornost veřejnosti zmírňuje a zdržuje ekologická opatření. Ve čtvrtečním článku to o Mezinárodní námořní organizaci (IMO) napsal deník The New York Times (NYT). Agenturu OSN popisuje jako obskurní, ale vlivnou instituci silně propojenou s průmyslem, na který má dohlížet.
Vyspělé země toho neudělaly dost pro boj se změnou klimatu, uvedl pákistánský premiér7.6.2021 01:14 | ISLÁMÁBÁD
(ČTK)
Voda z tajících grónských ledovců zamořuje pobřeží rtutí. V oblasti přitom není průmysl6.6.2021 07:34 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Z tajících grónských ledovců se do řek a fjordů uvolňuje velké množství rtuti. Vysoké koncentrace tohoto těžkého kovu v tamních vodách mohou mít za následek hromadění rtuti v potravním řetězci. Zjistila to nová studie zveřejněná v žurnálu Nature Geoscience. Grónsko je přitom největším vývozcem mořských plodů a v okolních vodách se nacházejí vzácné mořské ekosystémy.
Studie varuje, že klimatická změna bude mít za následek neplodnost mnoha druhů a dojde k ní dříve, než jsme si mysleli5.6.2021 19:26 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci z University of Liverpool v nové studii provedli výzkum vlivu klimatické změny, potažmo vyšších teplot, na plodnost samců 43 druhů octomilek. Ukázalo se, že se samci téměř poloviny druhů mušek stanou neplodní za teplot mnohem nižších, než jsou teploty, které jsou pro ně smrtelné. Vědci upozorňují, že se tento problém může týkat mnoha druhů a k jejich vymírání může dojít mnohem dříve, než se doposud myslelo. Výsledky studie zveřejnil žurnál Nature Cimate Change.
Dánský parlament podpořil výstavbu umělého ostrova v oblasti Kodaně4.6.2021 15:56 | KODAŇ
(ČTK)
Dánský parlament dnes schválil výstavbu umělého ostrova v oblasti metropole Kodaně, který by mohl poskytnout bydlení nejméně 35 000 lidem. Cena projektu je odhadována na 20 miliard dánských korun (68 miliard Kč). Ostrov Lynetteholmen bude spojený s centrem Kodaně tunelem a linkou metra, informovala agentura AP.<
Dvě teplárny v Ústí a Příbrami neodevzdaly povolenky, sankce vymáhají celníci4.6.2021 01:05 | PRAHA
(ČTK)
Dvě menší uhelné teplárny v Ústí nad Labem a v Příbrami neodevzdaly emisní povolenky odpovídající jejich loňské výrobě, důvodem je to, že povolenky zdražily. Uvedl to deník E15., podle nějž Celní správa ČR vymáhá od obou firem vysoké pokuty.
Děti Země znovu vyhlásily anketu o Ropáka roku a Zelenou perlu3.6.2021 13:03 | BRNO
(ČTK)
Množství kyslíku ve sladkovodních jezerech rychle klesá. Ohrožuje to vodní organismy i kvalitu pitné vody3.6.2021 10:12 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(ČTK)
Množství kyslíku ve sladkovodních jezerech mírného pásu po celém světě rychle klesá. Z velké části to způsobuje změna klimatu. Pokles kyslíku ve sladkovodních jezerech je výraznější než v oceánu a ohrožuje sladkovodní organismy i kvalitu pitné vody a ohrožuje existenci fauny a flory. Vyplývá to z výzkumu, na kterém se podílel i hydrobiolog Josef Hejzlar z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR.
Němečtí ekologové žádají zrušení povolení pro plynovod Nord Stream 23.6.2021 01:50 | BERLÍN/MOSKVA
(ČTK)
Část poslanců má výtky ke stanovení intervalu možné ziskovosti zelených zdrojů3.6.2021 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Předseda lidovců Marian Jurečka, poslanec Pirátů Petr Třešňák i poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek mají výtky k navrhovanému stanovení intervalu povolené ziskovosti obnovitelných zdrojů, který nyní prosazuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Mimo jiné podle nich snižuje předvídatelnost podnikatelského prostředí. Shodli se na tom na webové konferenci pořádané Svazem moderní energetiky. Havlíček návrh hájil. Předloha má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren, které v Česku vznikly při takzvaném solárním boomu.
Dovozci aut vyzvali vládu, aby podpořila nákupy bezemisních vozů2.6.2021 13:37 | PRAHA
(ČTK)
Svaz dovozců automobilů (SDA) vyzval vládu, aby podpořila soukromý nákup elektromobilů a aut na vodík 200 000 korunami a plug-in hybridy s emisemi do 50 gramů CO2 na kilometr 100 000 Kč. Zároveň by se mělo snížit nepeněžní plnění zohledněné v daňovém základu pro uživatele služebního vozidla i k soukromým účelům z jednoho na 0,5 procenta měsíčně, aby se srovnaly podmínky s vozy se spalovacími motory a firmy tak byly motivovány k pořízení ekologických vozidel. Podpora má být dva roky. Oznámili to dnes zástupci svazu na tiskové konferenci. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva průmyslu.
Německo navrhuje založení klimatického klubu spřízněných zemí2.6.2021 09:47 | BERLÍN
(ČTK)
Německo chce po Evropské unii, aby vytvořila "klimatický klub" s dalšími spřízněnými zeměmi jako USA, Japonskem nebo Čínou. Jeho účelem by bylo předejít případným obchodním třenicím vyvolaným budoucími opatřeními souvisejícími s bojem proti změnám klimatu, například navrhovaným uhlíkovým clem. Dnes to podle agentury Reuters řekl německý ministr financí Olaf Scholz.
Města v USA začínají aktivně řešit důsledky klimatických změn2.6.2021 01:21 | WASHINGTON
(ČTK)
Nová studie připisuje klimatickým změnám 37 procent úmrtí způsobených horkem1.6.2021 11:16 | WASHINGTON
(ČTK)
Více než třetina úmrtí způsobených horkem je nyní přímým důsledkem oteplení globálního klimatu, uvádí nová studie na téma dopadů klimatických změn. Podle autorů každý rok čistě kvůli tomuto faktoru umřou tisíce lidí. Započteny přitom nejsou oběti dalších fenoménů spojených s oteplováním, jako jsou intenzivnější bouře nebo sucha. O studii publikované v odborném časopise Nature Climate Change informovala agentura AP.
Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí1.6.2021 11:00 | PRAHA
(ČTK)
Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se zdály vysoké. Výzkumy českých vědců v Arktidě to však neohrozí, byť status by přinesl nové možnosti spolupráce. ČTK to sdělila polární vědkyně Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podobně se vyjádřila i expertka na arktickou oblast Barbora Halašková z Masarykovy univerzity v Brně.
Biomasakr: Jak dopadne závod mezi BMW na řepkovou bionaftu a elektrickou Teslou?1.6.2021 08:16 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Právě vznikající dokumentární film Biomasakr má představit jeden zvláštní zemědělský experiment, který porovnává biopaliva s fotovoltaikou. Snímek má podle autorů názorně ukázat dopady pěstování řepky na českou krajinu, půdu, vodu a zdraví a na možnosti využití solární energie.
Islandské ledovce za 20 let zmizely z plochy 750 čtverečních kilometrů1.6.2021 08:15 | REYKJAVÍK
(ČTK)
ČR může kvůli dolu Turów žádat pokutu pro Polsko, komise vývoj monitoruje1.6.2021 02:06 | BRUSEL
(ČTK)
Pokud chce Česká republika vyvinout další tlak na Polsko, aby přerušilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, má možnost požádat Soudní dvůr Evropské unie, aby stanovil pokutu. Evropská komise (EK) vůči rozhodnutí Polska neuposlechnout příkazu soudu nijak aktivně vystupovat nebude, případ ale hodlá pozorně sledovat, sdělila mluvčí unijní exekutivy.
Fotovoltaická elektrána pokryje třetinu spotřeby ČOV v obci Nemile1.6.2021 01:50 | ŠUMPERK
(ČTK)
Bezmála třetinu celoroční spotřeby elektřiny v obecní čistírně odpadních vod v obci Nemile na Šumpersku pokryje nová fotovoltaická elektrárna, kterou na střeše čistírny vybudovala společnost ČEZ ESCO. Elektrárna ročně vyrobí 19 MWh elektrické energie. "Za dobu své životnosti uspoří na energiích přes dva miliony korun a přírodě ušetří 310 tun emisí oxidu uhličitého," sdělil ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Za 1. čtvrtletí stát zahájil veřejné zakázky na opatření v krajině za 2 miliardy korun1.6.2021 01:29 | PRAHA
(ČTK)
Za první čtvrtletí letošního roku zahájil Státní pozemkový úřad (SPÚ) 408 veřejných zakázek za 2,24 miliardy týkajících se tzv. plánů společných zařízení, tedy třeba různých opatření v krajině. Většina objemu zakázek - téměř 2,1 miliardy - připadá na stavby polních cest nebo vodohospodářských, protierozních a protipovodňových opatření.
Solárních elektráren v ČR násobně přibude, z fondu na ně půjde 4,5 miliard korun Aktualizováno31.5.2021 14:11 | PRAHA
(ČTK)
V Česku v následujících letech násobně přibude fotovoltaických elektráren. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na tiskové konference řekl, že Modernizační fond by mohl do roku 2030 zvýšit jejich instalovaný výkon v ČR ze současných 2,2 gigawattu na sedm až 14 gigawattů (GW), záležet podle něj bude na ceně emisních povolenek. Fond má přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje, celkem do roku 2030 nabídne minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Jak upozorňuje advokátní kancelář Frank Bold, Modernizační fond nahrává velkým výrobcům solární energie a malé pustil k vodě.
Nejvyšší povrchová teplota Země není v Údolí smrti29.5.2021 18:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Údolí smrti v Kalifornii se často považuje za nejteplejší místo na Zemi. Byla v něm naměřena rekordní teplota 56,7 °C. Jedná se ale o teplotu vzduchu. Když přijde na povrchovou teplotu povrchu, vedou v nejextrémnějších teplotách jiná místa – íránská poušť Lút a severoamerická Sonorská poušť. Více informací přináší analýza zveřejněná v žurnálu Bulletin of the American Meteorological Society.
Německá klimatická aktivistka: Soudní vítězství nad firmou Shell je symbol28.5.2021 17:28 | BERLÍN
(ČTK)
Soudní vítězství nad britsko-nizozemským ropným koncernem Royal Dutch Shell kvůli emisím je mimořádnou vzpruhou pro ekologické organizace a pro globální ochranu klimatu. V rozhovoru se zahraničními novináři to prohlásila aktivistka Luisa Neubauerová, která v Německu patří k hlavním postavám hnutí Fridays for Future. K nadcházejícím parlamentním volbám v Německu Neubauerová řekla, že budoucí vládní koalice bude vznikat za mimořádně těžkých podmínek, neboť klimatické cíle jsou pevně dané a nelze o nich diskutovat.
Ochránci životního prostředí odsuzují Bidenovu podporu ropným vrtům na Aljašce28.5.2021 14:09 | WASHINGTON
(ČTK)
Ekologické organizace odsoudily podporu, kterou administrativa amerického prezidenta Joea Bidena poskytuje projektu ropných vrtů společnosti ConocoPhillips na Aljašce. Projekt schválila už předchozí vláda Donalda Trumpa a ta současná ji podporuje, ačkoli klimatičtí aktivisté vkládali do Bidena naděje poté co podepsal návrat k pařížské klimatické dohodě a zrušil povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL.
Nizozemský soud nařídil firmě Shell výrazně snížit emise skleníkových plynů28.5.2021 13:56 | HAAG
(ČTK)
Nizozemský soud rozhodl, že britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell musí do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Toto zásadní rozhodnutí by mohlo připravit půdu pro právní kroky proti dalším energetickým firmám po celém světě, uvedla agentura Reuters. Firma má možnost se proti verdiktu odvolat a již uvedla, že svého práva využije.
Havlíček: Česko splní vyšší klimatické cíle, chce ale peníze a podporu plynu28.5.2021 09:39 | BRUSEL
(ČTK)
Česko je připraveno plnit nové emisní cíle Evropské unie, musí k tomu ovšem dostat ze společné kasy odpovídající kompenzace a mít možnost nahrazovat uhlí jako zdroj energie plynem. Českým novinářům to v Bruselu řekl ministr průmyslu Karel Havlíček, který jednal s několika eurokomisaři o českých reformách na cestě ke klimaticky šetrnějšímu hospodářství. Unijní činitelé podle něj větší českou otevřenost k přechodu na čistou energii vítají. Není však jisté, zda se Praha podpory plynu jako takzvaného přechodového zdroje dočká.
Čína chce datová centra chladit mořem, aby tak snížila náklady28.5.2021 09:37 | PEKING
(ČTK)
Čína chce datová centra chladit mořem, aby tak snížila náklady v energeticky náročném odvětví. Na jihočínském ostrově Chaj-nan už začaly práce na prvním komerčním datovém centru pod mořskou hladinou, které má být dokončeno za pět let. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na čínské úřady. Někteří odborníci jsou ale skeptičtí ohledně návratnosti investic.
Praha schválila klimatický plán, opozice ho nepodpořila27.5.2021 22:10 | PRAHA
(ČTK)
Praha má klimatický plán, podle kterého má do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do 69 opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent, k čemuž se město zavázalo v roce 2019. Dokument dnes po čtyřhodinové diskusi schválili zastupitelé. Většinu potřebných peněz chce magistrát získat z evropských fondů. Většina zastupitelů opozičních ODS a ANO plán nepodpořila, vesměs argumentovali tím, že je nereálný a nedostatečně připravený.
Havlíček: Obnovitelné zdroje v ČR budou mít z Bruselu k dispozici 100 miliard korun27.5.2021 15:00 | PRAHA
(ČTK)
Nové tuzemské obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun. Na úterní on-line konferenci Solární energie a akumulace v ČR to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V Česku podle něj neexistuje podporovanější zdroj než právě obnovitelné zdroje. Připomněl, že mezi roky 2010 až 2030 jim bude vyplacen až bilion korun, z toho 570 až 580 miliard Kč solárním elektrárnám. Důvodem je především štědrá podpora v souvislosti s takzvaným solárním boomem před více než deseti lety.
EU a Japonsko chtějí posílit společný boj proti změnám klimatu27.5.2021 14:56 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie bude s Japonskem blíže spolupracovat v boji proti klimatickým změnám, k němuž chtějí obě strany svou aktivitou inspirovat i další země. Unie a její východoasijský partner hodlají také více spojit síly proti pandemii covidu-19 a společně přispět k tomu, aby letos bylo naočkováno 30 procent lidí na světě. Prohlásili to dnes šéfové unijních institucí po videokonferenci s japonským premiérem Jošihidem Sugou. Společně rovněž podpořili červencové konání olympiády v Tokiu, navzdory obavám tamních obyvatel ze současného vývoje nákazy v zemi.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšíLukáš Kadula27.11.2024 Přes 57 % veřejných dobíječek v EU je ve třech zemích. Česku patří čtrnáctá příčka
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |